начало

Предприемач е осъден за измама за 500 000 лева по дело на Европейската прокуратура Предприемач е осъден за измама за 500 000 лева по дело на Европейската прокуратура

Тур оператор !

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Тур оператор !

Мнениеот bilqnita » 24 Окт 2014, 11:18

Здравейте имам следното питане
бях на организирана автобусна екскурзия до чуждестранна дестинация , но в групата пътуващи имаше 2 девойки , които с просташкото си поведение на махленски парцалеси съсипаха пътуването на останалите 46 човека , представителя на туристическата агенция не направи дори и бегъл опит за културна забележка . Въпроса ми е мога ли по законов ред да поискам компенсация от фирмата организатор за съсипаната ми екскурзия ? :roll: :roll: :roll: Благодаря
bilqnita
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 04 Юли 2012, 08:55

Re: Тур оператор !

Мнениеот TheOldMan » 24 Окт 2014, 12:08

Ако в рекламата на екскурзията е било споменато, че в нея имат право да участват само лица, завършили Кеймбридж и Оксфорд ( в краен случай Юридически факултет на СУ :) ) ... предполагам че бихте могли. Само че не се сещам съгласно кой член и алинея на кой закон ще бъде "законовия ред" за компенсацията. Щото нали ... трябва все пак да има някъде написано "с което е нарушил чл..... ал. .... на еди-кой-си-закон".
Представяте ли си след вашата тема да се появи друга от типа "Мога ли да поискам по законов ред компенсация от туристическата фирма, задето ми провалиха купона който ми бяха обещали - в групата ми имаше само някви сухари и чирози, дет не си вдигнаха носовете от дебелите книги, и яростно се противопоставяха на това да пускаме Кондьо и Лепа Брена на телевизора в автобуса.". Те няма ли да са прави?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Тур оператор !

Мнениеот ivanov_p » 24 Окт 2014, 12:17

Грешката е на фирмата, но за отговорност по нашето законодателство - едва ли. Автобусът е на фирмата е е редно към всеки договор да са и правилата за поведение, които трябва да се спазват и неспазването им да води до неустойки. Защо някой не се качи на немски или швейцайски рейс да дивее и докато полицаите му слагат белезниците да обясни, че си прави купон? Като ти се прави купон, а другите не искат си го правиш наум иначе на някой двуметров негър може да му се причука и после да седиш прав до края на екскурзията.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4493
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Тур оператор !

Мнениеот bilqnita » 24 Окт 2014, 12:29

TheOldMan написа:Ако в рекламата на екскурзията е било споменато, че в нея имат право да участват само лица, завършили Кеймбридж и Оксфорд ( в краен случай Юридически факултет на СУ :) ) ... предполагам че бихте могли. Само че не се сещам съгласно кой член и алинея на кой закон ще бъде "законовия ред" за компенсацията. Щото нали ... трябва все пак да има някъде написано "с което е нарушил чл..... ал. .... на еди-кой-си-закон".
Представяте ли си след вашата тема да се появи друга от типа "Мога ли да поискам по законов ред компенсация от туристическата фирма, задето ми провалиха купона който ми бяха обещали - в групата ми имаше само някви сухари и чирози, дет не си вдигнаха носовете от дебелите книги, и яростно се противопоставяха на това да пускаме Кондьо и Лепа Брена на телевизора в автобуса.". Те няма ли да са прави?


Не знам на какво се дължи заядливият Ви тон , но е нормално при групови пътувания да се спазват някакви норми на поведение или греша !? Всички трябва да търпим надрусани к...и , защото видиш ли те решили да си правят купон - мястото за купончета скъпи TheOldMan е на регламентираните за тези прояви места , нещо като нарушаване на общественият ред дали сте чували или си крещите , пишкате и тн. където Ви попадне ! ?
bilqnita
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 04 Юли 2012, 08:55

Re: Тур оператор !

Мнениеот TheOldMan » 24 Окт 2014, 12:43

Добре, аз задавам въпроса: "Къде са разписани т.нар. норми на поведение"?
Ако попаднете на екскурзия, на която има 40 монахини, дори и пола над коляното би била повод за оплакване от страна на преобладаващата част от групата, нали така? Ако попаднете на "екскурзия", която по случайност връща футболни запалянковци от мач на любимия им отбор някъде в чужбина, тогава "нормите на поведение" в конкретния случай ще бъдат коренно различни - бедна ви е фантазията какви...
Това, че не сте случили на компания при конкретната екскурзия, не е повод за търсене на "законов ред" за ... а всъщност какво точно претендирате? Извинение от фирмата? Финансова компенсация?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Тур оператор !

Мнениеот bludniq_sin » 24 Окт 2014, 14:14

bilqnita отговорност на фирмата е да ви превози и върне живи и здрави от дестинацията на пътуване, да ви осигури настаняване (ако има такова) според това което е рекламирала (т.е да не ви тикне в хижа вместо обещания 3-4 звезден хотел), да спази всичко, за което е поела ангажимент. Ако считате, че с поведението си лица от екскурзията са ви нанесли вреди (материални или нематериални) потърсете отговорност от конкретните лица .. аз поне не се сещам на какво основание биха могли да се претендират вреди както от тур оператора така и от съответните дразнители.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 113 госта


cron