начало

Адвокати обявиха мирен протест пред съдебните палати срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест пред съдебните палати срещу избора на главен прокурор от този ВСС

НАказателно производство - срокове за прекратяване

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот vidiot » 31 Мар 2009, 11:19

Здравейте, това е първата тема която пускам в този сайт и не съм съвсем сигурен дали и тук мястото,но така или инак имам нужда от компетентен отговор на едно питане.

на 7.02.09 срещу мен беше образувано досъдебно производство, по закона за прекурсите и наркотичните вещества..до този момент обаче, не са ми повдигнати никакви конкретни обвинения и реално не съм обвиняем..въпроса ми е какъв е срока в които следствието и прокуратурата трябва да вкарат всичко в съда?Има ли определен срок от закона,след изтичането на който, трябва да прекратят производството или могат да го влачат с години.. ?

Благодаря предварително на всички отзовали се с отговор!

Поздрави и успешен ден!!
vidiot
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Мар 2009, 11:12

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот rts » 31 Мар 2009, 13:23

Цитат: "на 7.02.09 срещу мен беше образувано досъдебно производство, ..до този момент обаче, не са ми повдигнати никакви конкретни обвинения и реално не съм обвиняем.."
Нещо не сте доразбрали, или ни шиканирате. За да бъде образувано срещу конкретно лице досъдебно производство, е необходимо това лице да е привлечено като обвиняем ....
После, щом не сте обвиняем, как разбрахте точно на коя дата е образувано производството ?
Не ми харесва ...
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот system » 31 Мар 2009, 13:36

rts написа:
За да бъде образувано срещу конкретно лице досъдебно производство, е необходимо това лице да е привлечено като обвиняем ....

Не е така. Привличането на лицето като обвиняем нито е предпостовка, нито задължително съпровожда образуването на досъдебно производство, макар че е възможно, съгласно чл. 219 ал. 2 от НПК.
Досъдебно производство се образува с постановление на прокурора или с провеждане на първото действие по разследване от изброените в чл. 212 ал. 2 от НПК: оглед на местопроизшествието и свързаните с него претърсване и изземване и разпит на очевидци. Дори и тогава лицето не се счита обвиняемо, извън хипотезата на чл. 219 ал. 2 от НПК. Според общото правило на чл. 219 от НПК, лицето се привлича като обвиняем, когато се съберат достатъчно доказателства за виновността му и не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство.
Но истината е, че адвокатската помощ в случая е препоръчителна :wink: .
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот portokal » 31 Мар 2009, 14:21

Систем - "срещу конкретно лице". :wink:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот system » 31 Мар 2009, 14:37

portokal написа:
Систем - "срещу конкретно лице".

Е и ? Дори и ДП да е образувано "срещу конкретно лице", това не означава, че точно това лице ще бъде привлечено като обвиняемо, нито че лицето трябва задължително преди (абсурд) или едновременно с образуването на производството да бъде привлечено като обвиняем.
Поначало, посочването на лицето, за което има данни, че е извършило престъпление, не е задължителен реквизит на акта за образуване на ДП - чл. 214 от НПК.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот portokal » 31 Мар 2009, 14:42

Идеята беше (моята, а според мен - и на rts), че докато не е привлечен като обвиняем, производството не е срещу него, а формално е срещу неизвестен извършител, дори името му да се сочи иначе на сто места.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот system » 31 Мар 2009, 14:48

Съгласен съм.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот lexy21 » 31 Мар 2009, 15:03

Абсолютно подкрепям Систем. А и човекът си е много добре разбрал - в прокурорският акт или в съобщението по чл. 212, ал. 2 от НПК до прокуратурата е посочено, че производството е образувано срещу него. Това не го прави обвиням и може никога да не са налице предпоставките по чл. 219, ал. 1 от НПК и да не бъде привлечен в това му качество. Това с формалното водене срещу неизвестен обаче не е съвсем така... Макар и НПК да не познава процесулна фигура като "лице, срещу което е образувано НП" и да не свързва с нея неблагоприятни последици за лицето, то на практика други закони въвеждат такива - например могат да му отнемат оръжието, ако има издадено разрешение по ЗКВВОБ и колкото и да жали, практиката на ВАС е еднопосочна в тази хипотеза - независимо дали лицето е привлечено като обвиням или разпитано в процесуалното качество на видетел в производството, оразувано срещу него, условията на закона са изпълнени и заповедта се потвърждава. Недомислица законодателна, но факт.
Та, на въпроса на питащия - по принцип срокът за разследване е 2 месеца, ако прокурорът не е предвидил по-кратък срок, но този срок може да бъде продължен от прокурор от горестоящата на наблюдаващата прокуратуда с до 4 месеца, а след това - от главния прокурор на практика неограничен брой пъти... до изтичане на давността все пак :wink: Давността е различна и зависи от предвиденото наказание за съответното престъпление.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот dimist » 31 Мар 2009, 16:07

"на 7.02.09 срещу мен беше образувано досъдебно производство, по закона за прекурсите и наркотичните вещества"
Що за майтап? Да нямаш предвид чл. 354а НК?Ако е така, рано ти е да питаш за давностните срокове.
dimist
Потребител
 
Мнения: 698
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот vidiot » 03 Апр 2009, 15:09

Значи директно на последният отговор не съм сигурен точно по кой член и коя буква е..документите не са пред мен в момента.. но в момента на ареста си имах около 1.5 грама "суха тревиста маса,която при направения полеви наркотест реагира на канабис"...та мисълта ми е следната... ясно разбрах могат и с години да си водят досъдебно производство срещу мен..НО длъжни ли са за всяко удължаване да ме предупреждават или не? Мога ли лично да поискам да бъде внесено в съда след определен период от време ? И общо взето някой може ли да ми каже...с каква присъда най-често завършват тези дела.. :roll:

Благодаря предварително!
vidiot
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Мар 2009, 11:12

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот T.A.R.A. » 03 Апр 2009, 23:00

По принцип никой нищо не може да Ви каже така "наизуст".Трябва да има повече данни за делото.Сигурен ли сте, че не ви е предявено обвинение?Имахте ли защитник, когато бяхте задържан в полицията?Задържането за 24 или 72 часа беше?
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот vidiot » 04 Апр 2009, 09:54

Бях задържан за 24 часа.Разписах заповедта за арест, а на протокола с описанието на иззетите вещи написах "Намерих го на пътя, НЕ СЪМ НАПРАВИЛ НИЩО!" (не викам просто там го написах с огромни букви)След това преди да ме разпита дознател имах възможноста да говоря с юрист.След като разгледа документите от задържането ми каза,че трябва да се придържам към тая версия и така и стана..в показанията си съм обяснил само как и къде съм намерил въпросния пакет в кутия от цигари и как в този момент са дошли полицаите,които са действали адски бързо... тва е всичко което мога да кажа по случая... :roll:

Повече от това не мога да кажа...
vidiot
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Мар 2009, 11:12

Re: НАказателно производство - срокове за прекратяване

Мнениеот lexy21 » 04 Апр 2009, 10:37

НО длъжни ли са за всяко удължаване да ме предупреждават или не? не, не са длъжниМога ли лично да поискам да бъде внесено в съда след определен период от време ? да, можете, но той тече от момента на привличането Ви в качеството на обвиняем, не и преди товаИ общо взето някой може ли да ми каже...с каква присъда най-често завършват тези дела.. зависи от различни обстоятелства


Най-добре ангажирайте адвокат, който да Ви защитава и той ще отговори на всичките Ви въпроси в съответствие със специфичните обстоятелства около конретния случай.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron