начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 21 Окт 2008, 15:12

Не мога да разбера има ли или няма повдигнато някакво обвинение на така наречените братя Галеви за разгласяване на следствена тайна. И по кой текст от наказателния кодекс това може да стане ?

Ето подробности за поредния цирк, който се разиграва по случая : http://dnesplus.bg/Society.aspx?d=248862

Доколкото съм учил, за разгласяване на следствената тайна могат да се преследват само длъжностните лица, които водят или имат връзка с разследването. Откога братята Галеви са станали такива и на каква служба са назначени по-точно, освен ако не са и те поредните "агенти под прикритие" - то в България всичко може, де :) ? Как мисли форумът ?
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот RinTimTim » 21 Окт 2008, 16:06

Ех, Керелов, учил си, ама не си доучил явно :lol:

Прочети си чл. 198 от НПК и 360 от НК, пък заповядай пак да кажеш нужна ли беше поредната изрезка от вестниците.
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 21 Окт 2008, 16:54

Драги ми,

не знам от коя школа ви люпят все такива, но и поне изрезките от вестниците да си правехте труда да прочетете, правото от там по щяхте да го научите ....... :D

http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=568208

Та там щяхте да научите например, че най-вероятно е братята Галеви да са били подведени под отговорност по член 284 от НК, като видите коментираното наказание най-накрая. Сега те журналистите всеки път по нещо все не вдяват де, та може и да има грешка :)

А иначе за опазването на следствената тайна, така както си ги тълкувате "творчески" текстовете от НПК, ще излезе, че заинтересованите лица, присъствали на претърсването и изземването, няма да могат да се допитат междувременно дори и до адвокат, за да не разгласявали "следствената тайна" ? Е да, то правото на защита явно е без значение, грешка, е вредно за работата на прокуратурата :lol:

А пък по конкретния казус пак изрезките от вестниците ни казват, че претърсване имало, но изземване нямало у братя Галеви :) Та какво точно му е тайното тука :?: Че нищо не е намерено ли :?: :cry: То тайна има, когато нещо е намерено, май :lol: Но и като нищо не е намерено, като че ли пак трябвало да се пази тайна...., за да не се излагали прокуратурата и МВР, че само търсели с барабани и фанфари, пък накрая нищо не намерили .... :lol: Пропуснах да закача тука и така наречената ДАНС, защото изглежда, че и тя имала пръст в цялата тази работа ... :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот RinTimTim » 21 Окт 2008, 20:57

Ех, Керелов, Керелов... неблагодарен народ сме ние българите... ограмотявам те аз тука и какво получавам в замяна - опити за уж тънки обиди, айде това как да е, но което е по-страшното - нови изрезки :(

:D

Ами кво да й коментирам на новата ти изрезка, естествено, че журналистите пак не са вденали: "Наказанието за разгласяване на служебна тайна е до две години затвор или пробация, а ако осъденият е с чисто съдебно минало, санкцията е условна" - прочели там някъде в закона "служебна тайна", лепнали се на този текст, това ще да е... да не говорим, че фактологията отново им куца: ако "осъденият" е с чисто съдебно минало при тези предвидени наказания няма да е всъщност осъден, няма да има никакви "условни санкции" и тем подобни глупости, а административно наказание глоба... а иначе ти си се надай на тия журналисти да те информират за съдебната система.
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 22 Окт 2008, 09:16

Драги ми,

Дотук само дрън-брън, нищо което конкретно да ни убеди, че личните и материални предели на някаква наказателно-правна норма покриват въпросното „престъпно“ поведение на нашите братя Галеви. Все пак, ще кажа две-три благи думи в един вестник, където търсеха наскоро сътрудник с папагалска дарба да им помагал при проверката на правилното цитиране на правните текстове .... :)

А за прокуратурата, знаем как работи в България 8) : написва се един огромен от фактическа част обвинителен акт, слагат му се за украшение няколко члена от наказателния и наказателно-процесуалния кодекс, както и веществените доказателства, които не са изчезнали междувременно, и балонът се вкарва в съдебната зала. Само че, видите ли, по знаковите дела, на които сега някои обичат да им казват „дела от значим обществен интерес“, какъвто едва ли вече има за обществото :lol: , балонът почти винаги гръмва, защото тези няколко члена от наказателния и наказателно-процесуалния кодекс са заложени в обвинителния акт за украшение, а не за опора :roll: . Нямам толкова памет да изреждам изчерпателно примерите, като се започне от вчерашното дело на Волен Сидеров, мине се през съдийката Анелия Цветкова, та се стигне до шумните дела на Стефан Софиянски.... :) А имаше и там някакви братя Маргини, за които вече въобще не чета..... :D

Не знам обаче, защо този виден екземпляр на българската прокуратура се е насочил сега да преследва братята Галеви за разгласяването на следствената тайна, а не към някои хора от обкръжението си, които наистина са я разгласили. :shock: Там по може нещо да сглоби и то да мине в съда, но явно не му се занимава на човечеца..... а може и да настъпи без да иска някоя котка по опашката...... :D

Ще се радваме, ако някой друг може да ни каже нещо повече по случая. Но нека, ако е възможно, да не е пак дрън-брън :wink:
Последна промяна GeorgiKERELOV на 22 Окт 2008, 10:24, променена общо 1 път
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот portokal » 22 Окт 2008, 10:17

Керелов, интересно - какво точно искаш да ти се каже, щом казаното не ти харесва? :oops: Срещу закона ли възразяваш, или срещу прилагането му? То човек и да не е привърженик на прекалената... ммм... тайнственост (аз не съм), дори и евентуално да не е съгласен с опонента ти, при твоето поведение започва да се чуди какво искаш.

Ех, Керелов, Керелов... неблагодарен народ сме ние българите...

Аз се изненадвам да науча, че Керелов било равно на "ние, българите" (да, де, знам, че всичко лошо е типично българско, та може би не трябва да се изненадвам). :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 22 Окт 2008, 10:52

Съдът порица мегаакцията в дупнишките автокъщи :( http://dnesplus.bg/Society.aspx?f=99&d=248982
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот plamen_penev » 22 Окт 2008, 13:29

Чета, чета и... не схващам! Моля ви! Оставете манията за величие и слезте на по-ниско ниво. Аз съм прост физик и не разбирам, а искам да разбера:
Извършено е претърсване на лицето X. Съставен е протокол за претърсването. Протоколът му е връчен - срещу подпис, без подпис ... как? Да кажем срещу подпис. На какво основание би могло да се твърди, че точно такъв тип информация е клацифицирана? Тя каква е? Защитена по ЗЗКИ, защитена от някакъв закон (кой!) или защитена като лична (пак по кой закон)?
Моля който наистина знае, да посочи законовите текстове за нас дето не сме чели законите. А също и по кой член от НК би следвало да бъде подведено такова хипотетично лице.
Благодаря предварително :?
ПП Тук обидите между форумците май са вече "стандартна практика"?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот portokal » 22 Окт 2008, 13:54

Абе, и аз не мога да кажа, че извънредно много разбирам от наказателен процес, :oops: но имам чувството, че чл. 198 като да не се отнася за обвиняемия и извършените по отношение на него действия, щото наистина е дивотия да се приеме, че нямаш право да разказваш на никой за извършено по отношение на теб действие по разследване. Целта на тази забрана е да не пречи на разследването, а обвиняемият е последният, от когото може да се изисква да полага усилия да не му пречи. Дори по-скоро целта на тайната като че ли е да не разбере самият обвиняем. :oops: Може и да греша.

Което не прави поведението на Kereloff (така - по маниера на "Гудю") по-лесно разбираемо. :wink:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот REVOLUTION » 22 Окт 2008, 15:05

portokal написа:Абе, и аз не мога да кажа, че извънредно много разбирам от наказателен процес, :oops: но имам чувството, че чл. 198 като да не се отнася за обвиняемия и извършените по отношение на него действия, щото наистина е дивотия да се приеме, че нямаш право да разказваш на никой за извършено по отношение на теб действие по разследване. Целта на тази забрана е да не пречи на разследването, а обвиняемият е последният, от когото може да се изисква да полага усилия да не му пречи. Дори по-скоро целта на тайната като че ли е да не разбере самият обвиняем. :oops: Може и да греша.

Което не прави поведението на Kereloff (така - по маниера на "Гудю") по-лесно разбираемо. :wink:


Това е така обаче нещо много важно се изпуща.Аз гледах внимателно разговора при Георги Коритаров , братя Галеви не са обвиняеми(или поне не бяха).Процесуалните действия са се извършвали по досъдебно производство срещу неизвестен извършител , включително когато братята цъфнаха в Националната следствена служба ,бяха разпитани като "свидетели" по това дело.Така , че ако са били предупредени съгласно 198(2) НПК , пък те цъфнаха и разказаха всичко мототамо , сами се прецакаха и си лепнаха обвинение по 360 НК.Друг въпрос е (споделям) виждането на Керелов , че сме изправени пред поредното шумно фиаско на полицията и прокуратурата........
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 22 Окт 2008, 16:42

Някои, за съжаление, пак сбъркаха темата :(

Тук в тази тема не става въпрос за разбиране на моето поведение като участник във форума, а за разгадаване на поведението на нашите любимци прокурори и прокурорки :roll:

Дококлото се чу някаква членоразделна реч в цялата тази дандания, искало се е да се установи, че автокъщите са внасяли и продавали нови автомобили, а пък са укривали митата, съответно ДДС. В този случай, ако има престъпление, то си има и извършител - най-малкото търговските управители, които най-често са и собствениците, на автокъщите. И за какъв тогава неизвестен извършител говорим, като той е известен - нали за това е така нареченият търговски регистър :roll: ? При това положение, остава само да съберем достатъчно данни, за да им предявим обвинение на тези хорица. Ерго, първо ги нарочваме и ги тарашим, пък после, ако намерим нещо, ще им предявим и обвинение :lol:

А защо са тарашени някои от тях през нощта ? Защото се е работило "по гореща, даже пареща следа". :lol:

И в крайна сметка се оказва, че са образувани наказателни производства срещу полу "неизвестен извършител" без към момента на образуването да е имало "достатъчно данни за извършено престъпление", за широката публика последното значи "сериозни улики и веществени доказателства" срещу нарочените лица. :shock:

И отгоре на всичко, тези нарочени лица сега трябва да си мълчат, защото ще ги съдим за разгласяване на "следствена" тайна ! :shock:

То така и баба знае :lol: Само където там някой си съдия или съдийка в Дупница нещо не са съгласни и бъркат конците :cry:
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот plamen_penev » 22 Окт 2008, 20:25

В този случай, ако има престъпление, то си има и извършител - най-малкото търговските управители,
Вероятно става дума за "рутинна практика"... Много ми прилича на случай, който тече в момента с моя колежка. "Майстор" я завлича с много пари. Тя се жалва в любимата ни прокуратура (не казвам къде от страх да не издам някоя "следствена тайна" 8) ) Представя името, телефонните номера на пишман майстора и адреса му. Образувано е досъдебно срещу... "неизвестен извършител". 4 месеца по-късно прокурор издава постановление за спиране на дознанието. Колежката ми е шаштисана! Но това се случва с всички, които се сблъскват за пръв път с нашите "правозащитни органи"...
Дано не съм бил подробен за ... "неизвестните извършители".
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот plamen_penev » 22 Окт 2008, 20:28

Не знам как се коригира затова добавям пропуснатото по-горе: прокурора спира действията по разследването, понеже извършителят бил неизвестен!
Уф! Май се обърках...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 23 Окт 2008, 11:17

Оказва се последно, че братята Галеви дори не са присъствали лично на претърсването в имотите им и протоколът е бил връчен на охраната им.
http://www.segabg.com/online/article.as ... id=0000401

Въобще всичко май е въздух под налягане с тази "мегаакция" :lol:

Имаше ли нужда прокуратурата да се излага по този начин за кой ли пореден път ? :roll: То там, където трябва да се повдигат обвинения, не се повдигат, а там, където не може да се повдигат, се повдигат :lol:

Е това е правовата държава от любимата ти Конституция, драги колега Йорданов :wink: Пък после някой да дойде да ти твърди обратното (сиреч, че в Конституцията не го пишело) !

Да, ама драги колега Йорданов, се оказва, че тази твоя Конституция лъже. :( И какво ще правим сега, а ? Нали я писа Велико Народно Събрание ? Сега ще свикваме ОЩЕ ПО-ВЕЛИКО НАРОДНО СЪБРАНИЕ да я пренаписва като изтрие тази лъжа за правовата държава, така ли :?:

То да го свикаме и него, но няма подходящи хора да пренаписват Конституцията, като че ли. :roll: А още по-малко пък такива, които да я прилагат после тази пренаписана Конституция. :cry: Но като се изтрие това там за правовата държава, май излиза, че няма да има и въобще нужда Конституцията да се прилага. :lol: И сега какво ще правим в крайна сметка, драги колега Йорданов ?
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот portokal » 23 Окт 2008, 14:42

...братя Галеви не са обвиняеми(или поне не бяха)...

Мда, логично беше, че може да не са, но нямаше кой да се сети. 8) :lol:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот plamen_penev » 23 Окт 2008, 16:40

Aми тя работата май става още по-жалка:
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=3136&sectionid=2&id=0000401
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 23 Окт 2008, 16:55

portokal написа:
...братя Галеви не са обвиняеми(или поне не бяха)...

Мда, логично беше, че може да не са, но нямаше кой да се сети. 8) :lol:


Логично ?! Според коя логика по-точно ?

Преди в народната милиция първо биеха, пък после питаха, и престъпниците всичко си казваха, без проблем :lol: По тази логика наистина е логично : знаят се кои са извършителите (или по-скоро, те се нарочват предварително), но не им се подвига официално обвинение, за да нямат достъп до материалите по делото и да не могат ефективно да упражняват правото си на защита. Междувременно се "скалъпват" доказателства срещу тях и им се прави тараш. И отгоре на всичко, сега последното "изобретение" е дори да им се забрани да се консултират с адвокат и трети вещи лица, когато са станали предмет на претърсване, евентуално съпроводено с изземване, или пък на личен оглед (освидетелстване), извършвани все в рамките на наказателно производство срещу "неизвестен извършител". На това в някои скапани западни страни не му казват "правова държава", а "полицейска държава", а може и "милиционерска държава", за да не се обиждат множеството фуражки, посещаващи, а дори и списващи форума тук. :wink:

Пък за братята Галеви излиза, че те изобщо нямат никаква "правна" връзка с водената срещу тях наказателна акция, защото тя за мен е точно такава, а не някакво си там "производство срещу неизвестен извършител". И сега откъде-накъде ще им се търси наказателна отговорност, че пели по телевизията ? :D

Тази ли е логиката, че нещо не схващаме съвсем добре ? :roll:
Последна промяна GeorgiKERELOV на 23 Окт 2008, 17:58, променена общо 4 пъти
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот satir » 23 Окт 2008, 16:59

до къде го докарахме, икономист да се изказваМ :wink: компетентно по юридически теми. ТУКА СЛЕДСТВЕНА ТАЙНА НЯМА, по ТВ-то "братята" показаха връчените ИМ протоколи от обиска който ИМ беше направен. Айде моля ви се! Шви разследвам аз вазека и че ви връчвам едни следствени тайни да ми ги пазите на сигурно място :shock:
Тва е като да ме подведете под отговорност, че съм ви показал моя екземляр от Акт за превишена скорост.
http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
Аватар
satir
Активен потребител
 
Мнения: 1984
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
Местоположение: те тукa те...

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 24 Окт 2008, 09:23

Италия разследва трафик на коли за Дупница
http://www.segabg.com/online/article.as ... id=0000403

Не знам какво точно става в тази Дупница (което име може би идва от думата дупка), но то наистина всичко това изглежда като голяма и мрачна дупка. Докато в Италия се опитват да разкрият някаква престъпна схема, в България симулират сътрудничество, но всъщност се опитват да я прикрият.

Е да, "логично" беше ! :lol:
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Разгласяване на "следствена" тайна от братя Галеви ?

Мнениеот GeorgiKERELOV » 24 Окт 2008, 09:32

Заместник-градският прокурор на София Роман Василев: "При въпросната акция имахме много положителни резултати. Един от тях беше, че самите Галеви заявиха, че до тях е достигнала информация и те са знаели, че предстои такова мероприятие" http://dnesplus.bg/Society.aspx?f=99&d=249322

Добър ден, мили хора ! :D

Значи не е имало разгласяване на следствена тайна ОТ братя Галеви, а разгласяване на следствена тайна НА братя Галеви !? :roll:

Тогава с обвинението на братята Галеви в издаване на "следствена" тайна какво ще правим сега, господин прокурор ? Ще им го оставим да им виси ли или ще го лепнем на друг ? И на кой друг по-точно ? Или това е друга "следствена" тайна и затова няма да ни кажете ? :lol:

Абе, резил, пълен резил ! :cry:
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron