начало

Президентът: Настоящият ВСС нееднократно демонстрира, че е изтъкан от зависимости Президентът: Настоящият ВСС нееднократно демонстрира, че е изтъкан от зависимости

Матура за възрастни?

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Матура за възрастни?

Мнениеот stefka68 » 21 Сеп 2016, 17:18

Здравейте,
Имам диплома за средно образование,издадена преди 2008г.При кандидатстване във ВУЗ сега,тогавашната оценка от матура не се признава при балообразуване.
Имам желание да се явя отново на матура,въпреки възрастта.Имам ли право да бъда допусната ?
Въпросът ми е:
Може ли някой да ме насочи към (и дали съществува нормативна уредба),за такива случаи? Търсих няколко дни из интернет пространството,но не открих нищо свързано,може би не задавам ясно критериите за търсене.В
ЗАКОН ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА и Правилника за прилагането му не открих текстове за такъв вариант.Ще съм благодарна за всяка помощ.
stefka68
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Юли 2016, 01:07

Re: Матура за възрастни?

Мнениеот svettoslav » 21 Сеп 2016, 19:18

Нелогично ми се струва да може човек да се явява повече от веднъж на зрелостен изпит . Освен ако е скъсан.
Създават се условия за лек хаос. Все пак дипломи се печатат, това не е някакъв си изолиран изпит.
Съвсем нормално е да няма в закона такова допускане.
Утре може отново и отново. . .все си повишаваме оценките до безкрай. ...
Щом смяташ че имаш знанията, направо си давай към кандидат -студ. изпити.

Малко не ми е ясно какво е това "не се признава при балообразуване". Ако имате предвид, че не се признава вместо кандидат -студентски изпит, така става по - ясно.
Не може да не се зачита изобщо . Това си е оценка като всяка друга.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Матура за възрастни?

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Сеп 2016, 21:06

Че колко е ниска оценката - аз си изкарах правото и така.
Не знам.
Има сигурно критерий.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Матура за възрастни?

Мнениеот stefka68 » 22 Сеп 2016, 14:01

Проблемът не е ,че е ниска,отлична е,но матури,държани преди 2008,не се зачитат вместо кандидат-студентски изпит,както правилно ме поправи svettoslav » . Пример: http://priem.tu-sofia.bg/university/211


Оценки, образуващи състезателния бал


Оценка от дипломата по: Оценка от дипломата Допълнителна Важи за специалности:
(избира се най-високата оценка от:
оценка) по: *Всички

Математика Физика или матура по
Информатика или български език и
Информационни литература (БЕЛ)
технологии х 2,9, или матура
по математика х3,
или матура по физика х3,
или тест по математика х3

В графата" Допълнителна оценка от" при мен няма валидна оценка.Матурата ми по БЕЛ не се признава,защото е от преди 2008г,матури по другите предмети нямаше навремето.Получава се,че по закон имаш право да учиш,но де факто няма как да ти сметнат "оценките, образуващи състезателния бал".Затова е необходимо да имам валидна оценка от скорошна матура,а защо не и по няколко предмета.Не искам да допусна,че никой компетентен орган не е забелязал това разминаване,затова търся помощ с информация.
Тестът по математика е единствената алтернатива,но точно този предмет не е от най-силните ми страни и не е от първостепенна важност за специалностите,които ме интересуват .Благодаря отново предварително за всяка информация,която бихте ми предоставили.
stefka68
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Юли 2016, 01:07

Re: Матура за възрастни?

Мнениеот svettoslav » 22 Сеп 2016, 20:38

stefka68 написа:...Получава се,че по закон имаш право да учиш,но де факто няма как да ти сметнат "оценките, образуващи състезателния бал".Затова е необходимо да имам валидна оценка от скорошна матура....


Как да няма как да ви сметнат балобразуващите оценки?
Фактът, че матурата не се признава за кандидат -студентски изпит,значи ли че такава няма изобщо?

Имаш си оценките, но трябва наред с това да се явиш на кандидат студентски изпит, тъй като матурата НЕ ГО ЗАМЕСТВА. Което няма нищо общо с въпроса притежавате ли оценка по БЕЛ в дипломата или не.Естествено че да!
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Матура за възрастни?

Мнениеот diqnailieva » 10 Окт 2016, 20:48

Много странно е това, как ВУЗ не ти приема оценката от 2008, няма логика.
diqnailieva
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 09 Окт 2016, 18:37

Re: Матура за възрастни?

Мнениеот stefka68 » 18 Окт 2016, 23:40

Благодаря на включилите се в тази тема.Издържах си изпита и вече уча.Продължавам да мисля,че това изкуствено разделяне на кандидат-студентите на "преди и след" 2008 няма реална полза и съдържание.Както се оказва,веднъж наученото не се забравя.
stefka68
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 13 Юли 2016, 01:07


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 105 госта


cron