начало

Президентът: Настоящият ВСС нееднократно демонстрира, че е изтъкан от зависимости Президентът: Настоящият ВСС нееднократно демонстрира, че е изтъкан от зависимости

Пропускане на пешеходец

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пропускане на пешеходец

Мнениеот vask0to » 13 Мар 2016, 21:15

Здравейте! С един приятел спорехме дали трябва да се пропуска пешеходец който е стъпил на пешеходната пътека при зелен сигнал на светофара за ППС. Ако е възможно да се добави и член от някой закон, ако е описан този казус, защото аз потърсих, но не успях да намеря информация.
vask0to
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Сеп 2013, 16:05

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот jhoro » 13 Мар 2016, 21:43

vask0to написа:Здравейте! С един приятел спорехме дали трябва да се пропуска пешеходец който е стъпил на пешеходната пътека при зелен сигнал на светофара за ППС. Ако е възможно да се добави и член от някой закон, ако е описан този казус, защото аз потърсих, но не успях да намеря информация.


Трябва да го блъснеш - задължително, даже и ако бяга.

Не знам, какво си чел, ама - ето ти още малко
ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА - http://lex.bg/laws/ldoc/2134649345
Чл. 5. (2) Водачът на пътно превозно средство е длъжен:
1. да бъде внимателен и предпазлив към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства;
Чл. 116. Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към хората с трайни увреждания, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, към слепо-глухите, които се движат с червено-бял бастун и към престарелите хора.
Чл. 120. (1) Когато преминаването на пешеходците през пешеходна пътека се регулира с пътен светофар или от регулировчик, водачът на пътно превозно средство е длъжен:
2. след подаване на сигнал, който му разрешава преминаването - да пропусне пешеходците, които все още се намират на пешеходната пътека;

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА - http://www.lex.bg/laws/ldoc/-13618687
Чл. 196. При приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да намали скоростта, а при необходимост - и да спре, за да пропусне стъпилите на пешеходната пътека или преминаващите по нея пешеходци.
Чл. 197. Когато преминаването на пешеходците през пешеходна пътека се регулира с пътен светофар или от регулировчик, водачът на пътно превозно средство е длъжен:
2. след подаване на сигнал, който му разрешава преминаването - да пропусне пешеходците, които все още се намират на пешеходната пътека;
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот siliana » 14 Мар 2016, 00:02

Ще Ви цитирам думите на изпитващия ме полицай, по време на изпит по кормуване (практическия).
Светна зелен светофар, аз се подготвих да тръгна. Предвид, изпита, и повишеното внимание, не тръгнах на 2-та секунда. В този момент, неясно от къде, от моята страна (от ляво) изскочи от тротоара тичаща жена, и с една крачка - скок, се подпря на капака на колата. Естествено, набих спирачки. Тя се стресна и се извини. Аз преместих колата, естествено бях скъсана. :shock:
- Е, пита ме изпитващия, как така спираме на зелено? Нали тези зад нас ще се набият в нас. Зелено е.
- Ами така, отговорих му аз, по-добре да ме скъсате, отколкото с книжка, на топло.
Е, питам и аз, какво беше по-правилно? Да отнеса жената, или да спра? :roll:
Онлайн магазин за подаръци Подари с любов
siliana
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Мар 2012, 18:54
Местоположение: София, жк. Дружба 2

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот vask0to » 14 Мар 2016, 00:33

siliana, точно за такъв случай ставаше въпрос и в нашия спор. Аз също съм на мнение, че трябва да се спре в такъв случай. А за отговора на jhoro, благодаря. :)
vask0to
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 02 Сеп 2013, 16:05

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот TheOldMan » 14 Мар 2016, 02:33

Ако при преминаването си водача е сигурен, че няма да закачи пешеходеца, то той не е длъжен да спира да го пропуска. Т.е. процедира се като с пешеходец, който се намира на платното без да има маркировка за пешеходна пътека. В този случай е приложим члена: "Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства", т.е. преценката (и отговорността) дали да спре или да не спре е изцяло негова. Но не може да му се вменява вина, че не е спрял да пропусне пешеходеца, ако всичко се е разминало без пострадали.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот portokal » 14 Мар 2016, 11:22

Ако при преминаването си водача е сигурен, че няма да закачи пешеходеца, то той не е длъжен да спира да го пропуска. Т.е. процедира се като с пешеходец, който се намира на платното без да има маркировка за пешеходна пътека. В този случай е приложим члена: "Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства"...

+1.
Не пешеходната пътека те задължава в тоя случай, а това, че ти си в кола, а той е бавен и "уязвим".
Нали говорим обаче за случай, когато срещу пешеходеца свети червено, а не когато пепесето завива и е зелено и за двамата? ;)

Ваското, не сте се разбрали с твоя приятел според мен по въпроса какво точно прави пешеходецът на пътеката. Или той е на мнение, че трябва да го блъснеш дори ако бяга, както съвсем уместно е написано горе?
Ако кротко си стои, според мен е най-правилно да намалиш (че не се знае какво ще му хрумне), но без да спираш.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот teogeo » 14 Мар 2016, 13:12

siliana написа:Ще Ви цитирам думите на изпитващия ме полицай, по време на изпит по кормуване (практическия).
Светна зелен светофар, аз се подготвих да тръгна. Предвид, изпита, и повишеното внимание, не тръгнах на 2-та секунда. В този момент, неясно от къде, от моята страна (от ляво) изскочи от тротоара тичаща жена, и с една крачка - скок, се подпря на капака на колата. Естествено, набих спирачки. Тя се стресна и се извини. Аз преместих колата, естествено бях скъсана. :shock:
- Е, пита ме изпитващия, как така спираме на зелено? Нали тези зад нас ще се набият в нас. Зелено е.
- Ами така, отговорих му аз, по-добре да ме скъсате, отколкото с книжка, на топло.
Е, питам и аз, какво беше по-правилно? Да отнеса жената, или да спра? :roll:


Никой в никого няма да се набие, ако спазва дистанцията и си гледа в пътя. Apropo, не изпитват полицаи, а служители на ДАИ.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1591
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот ivanov_p » 14 Мар 2016, 16:10

Нещата са ясни и без закон, видиш ли пешеходец на път - спираш, съответно взимаш мерки да не стане инцидент.
Има проблем обаче с непрекъснатите пешеходни пътеки в България, която е може би единствената страна в света, която ги прави на многолентови пътища, което е недопустимо.
Вторият проблем, от който идва и въпроса е, че понятието "предимство на пътя" е условно, а не абсолютно, както е широко разпространеното мнение. Трябвало да пазим пешеходците и затова не можем да ги бутаме на кръстовищата, ако сме с предимство? А другите МПС-та можем ли да бутаме? Предимството важи до момента в който не видиш, че друг ти го е отнел. От този момент, ако обстоятелствата са ти позволявали да избегнеш ПТП вината е твоя. Най-тежките катастрофи стават, когато някой "си пази" предимството.
Три неща на пътя те пазят - дистанция, ниска скорост и неразчитане на предимство, спазваш ли ги оставят случайните събития.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот jhoro » 14 Мар 2016, 22:51

TheOldMan написа:Т.е. процедира се като с пешеходец, който се намира на платното без да има маркировка за пешеходна пътека.


Цитирайки това изречение искам да заостря вниманието Ви към текст от Допълнителните разпоредби
§ 6. По смисъла на този закон:
54. "Пешеходна пътека" е част от платното за движение, очертана или не с пътна маркировка и сигнализирана с пътни знаци, предназначена за преминаване на пешеходци. На кръстовищата пешеходни пътеки са продълженията на тротоарите и банкетите върху платното за движение.


ivanov_p написа:... Най-тежките катастрофи стават, когато някой "си пази" предимството.
Три неща на пътя те пазят - дистанция, ниска скорост и неразчитане на предимство, спазваш ли ги оставят случайните събития.

Имаше - виц или не - за един шофьор, който еди колко си години нямал ПТП. Когато го питали - как така, отговорил:
- Защото никога не съм си ползвал предимството.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот petttto » 29 Мар 2016, 12:44

:D Това със задължителното блъскане ми хареса Изображение Изображение Изображение
petttto
Младши потребител
 
Мнения: 77
Регистриран на: 12 Ное 2010, 15:48

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот AcTivE » 30 Мар 2016, 17:07

vask0to написа:Здравейте! С един приятел спорехме дали трябва да се пропуска пешеходец който е стъпил на пешеходната пътека при зелен сигнал на светофара за ППС. Ако е възможно да се добави и член от някой закон, ако е описан този казус, защото аз потърсих, но не успях да намеря информация.


Може да направите експеримент, за да докажете емпирично кой е прав. Тъй като и шофьорите понякога са пешеходци, следва този, който смята, че не е правилно да се пропусне пешеходеца да застане мирно на пешеходната пътека, а другия да се качи в лек автомобил и с нормална скорост за градски условия да го блъсне еднократно. Ако след първият опит все още не може да се постигне консенсус по въпроса между страните, експериментът да се повтори, докато не успее да се установи такъв или една от страните спре да съществува.
AcTivE
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 22 Авг 2008, 23:01

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот maret2 » 07 Май 2016, 14:42

siliana написа:Ще Ви цитирам думите на изпитващия ме полицай, по време на изпит по кормуване (практическия).
Светна зелен светофар, аз се подготвих да тръгна. Предвид, изпита, и повишеното внимание, не тръгнах на 2-та секунда. В този момент, неясно от къде, от моята страна (от ляво) изскочи от тротоара тичаща жена, и с една крачка - скок, се подпря на капака на колата. Естествено, набих спирачки. Тя се стресна и се извини. Аз преместих колата, естествено бях скъсана. :shock:
- Е, пита ме изпитващия, как така спираме на зелено? Нали тези зад нас ще се набият в нас. Зелено е.
- Ами така, отговорих му аз, по-добре да ме скъсате, отколкото с книжка, на топло.
Е, питам и аз, какво беше по-правилно? Да отнеса жената, или да спра? :roll:

Разбира се, че трябва да спреш. Добре си постъпил. А на изпитващия му кажи той да даде газ, като е много знаещ и да рискува живота на жената.
Според мен тук трябва да се обърне внимание на поведението на пешеходеца. Как ще изкача на пътя при зелен сигнал за колите. Тази жена е била самоубийца !!!
maret2
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 27 Апр 2016, 16:34

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот kysmet4e » 18 Авг 2016, 18:03

siliana написа:Ще Ви цитирам думите на изпитващия ме полицай, по време на изпит по кормуване (практическия).
Светна зелен светофар, аз се подготвих да тръгна. Предвид, изпита, и повишеното внимание, не тръгнах на 2-та секунда. В този момент, неясно от къде, от моята страна (от ляво) изскочи от тротоара тичаща жена, и с една крачка - скок, се подпря на капака на колата. Естествено, набих спирачки. Тя се стресна и се извини. Аз преместих колата, естествено бях скъсана. :shock:
- Е, пита ме изпитващия, как така спираме на зелено? Нали тези зад нас ще се набият в нас. Зелено е.
- Ами така, отговорих му аз, по-добре да ме скъсате, отколкото с книжка, на топло.
Е, питам и аз, какво беше по-правилно? Да отнеса жената, или да спра? :roll:


Той пък и този изпитващ... толкова е и изпитващ значи... Фалшив човек! Разбира се, че си постъпила правилно! На всичкото отгоре е и бил застрашен човешки живот...
kysmet4e
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 06 Юли 2016, 21:39

Re: Пропускане на пешеходец

Мнениеот batkracio » 18 Авг 2016, 21:02

Внимавайте с подобни ситуации и не си насилвайте късмета, може да стане грозно. Ето една точно такава, където водачът решил да ѝ даде урок и да я бутне, ама му излезли криви сметките
http://www.flagman.bg/article/31231
Като шофьор съм напълно съгласен че има много нагли пешеходци. Но едно е да не го видиш, друго е нарочно да тръгнеш да мериш мегдан.

siliana написа:Ще Ви цитирам думите на изпитващия ме полицай, по време на изпит по кормуване (практическия).

Вие къде сте го карали тоя курс че полицай да Ви изпитва..?! И добре че пояснихте, оставаше да има има и теоретично кормуване :lol: :lol:
batkracio
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 28 Фев 2014, 14:31


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 73 госта


cron