начало

Ибрямов е следен със СРС извънпроцесуално и затова не се изисква разрешение от парламента Ибрямов е следен със СРС извънпроцесуално и затова не се изисква разрешение от парламента

Ухапан от куче

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ухапан от куче

Мнениеот staffo » 30 Юли 2015, 18:27

Здравейте дами и господа,
пиша в този специализиран сайт с молба за съвет. На 07.07.2015г. бях ухапан по ръката от куче, което беше без намордник и каишка, пред неговия собственик, в двор на училище. Всъщност то беше захапало дете и аз просто му привлякох вниманието, за да го пусне. Впоследствие дойде полиция, съставиха акт на собственичката, дойде линейка, разходиме се до Пирогов, след това до районното, за да дадем показания (с бащата на детето). Извадих си медицинско у-ние на 09.07. Причината да пиша чак сега е, че се чудих дали да завеждам дело, бащата на детето беше сигурен, че ще го направи, самата собственичка беше шокирана от това, което стана, личеше си, че съжалява, дочух че има семейни проблеми, а аз просто исках да помогна, можеше и да не се намесвам и нямаше да пострадам. След дълги размисли, заключих че е крайно нередно куче да се води без каишка, без намордник, в двор на училище (било то и в 10ч вечерта), особено при положение, че породата му е питбул. Затова смятам да се активизирам (стига да не съм изпуснал срокове) и да заведа граждански иск. Познавам един-двама адвокати, но не искам да действам чрез тях, защото сумата на обезщетението би скочила (а и не съм сигурен дали биха се съгласили да се занимават с такъв тип дела), а аз просто искам да покажа, че всеки човек трябва да носи отговорност за действията и бездействията си. Сумата, която бих поискал е около 800лв, които бих дал за благотворителност, така или иначе.
Молбата ми е: какъв би бил редът, за да регистрирам такъв иск и къде трябва да се случи това?
staffo
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Юли 2015, 18:03

Re: Ухапан от куче

Мнениеот katerinakuch » 30 Юли 2015, 19:11

Можете да заведете иск с основание чл.45 от Закона за задълженията и договорите пред Районен съд по местоизвършване на деянието. Лесно е.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Ухапан от куче

Мнениеот kdkrastev1234 » 30 Юли 2015, 21:37

Не съм съгласен, че е толкова лесно и мнението ми е, че няма да се справите без адвокат. Ако предявявате иск, правете го като хората, защото ако загубите делото или ако не докажете претенциите си в пълен размер, разноските който ще бъдат присъдени на отсрещната страна, може да са повече от обезщетението ви.
Иначе процедурата е иск за непозволено увреждане, в рамките на който трябва да докажете отделните елементи на този фактически състав. Трябва да изискате протоколите за разпит, да представите медицинското и евентуалните други документи /за закупуване на лекарства, за медицински процедури, за болнични листи и т.н./. Назначавате медицинска експертиза, разпитвате поне един свидетел /който да заяви, че няколко дена ви е боляло например/. За доказване размера на имуществените вреди може да се наложи още една експертиза /ако се е наложило да отсъствате от работа, например/.
Т.е независимо, че сумата е малка, делото няма да е толкова просто.
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Ухапан от куче

Мнениеот katerinakuch » 30 Юли 2015, 22:58

kdkrastev1234 написа:Не съм съгласен, че е толкова лесно и мнението ми е, че няма да се справите без адвокат. Ако предявявате иск, правете го като хората, защото ако загубите делото или ако не докажете претенциите си в пълен размер, разноските който ще бъдат присъдени на отсрещната страна, може да са повече от обезщетението ви.
Иначе процедурата е иск за непозволено увреждане, в рамките на който трябва да докажете отделните елементи на този фактически състав. Трябва да изискате протоколите за разпит, да представите медицинското и евентуалните други документи /за закупуване на лекарства, за медицински процедури, за болнични листи и т.н./. Назначавате медицинска експертиза, разпитвате поне един свидетел /който да заяви, че няколко дена ви е боляло например/. За доказване размера на имуществените вреди може да се наложи още една експертиза /ако се е наложило да отсъствате от работа, например/.
Т.е независимо, че сумата е малка, делото няма да е толкова просто.


Разбира се, че делото трябва да се води от адвокат. Той ще обясни какво ще е необходимо за процеса.
Последна промяна katerinakuch на 30 Юли 2015, 23:05, променена общо 2 пъти
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Ухапан от куче

Мнениеот kolegat » 30 Юли 2015, 23:04

800 лв. обезщетение е напълно в рамките на нормалното. Даже е леко занижено, но пък от друга страна е добре човек да не се изхвърля. Щом вече имате медицинско, ви трябват един-двама очевидци, които да свидетелстват във ваша полза. Може и с един свидетел да минете. Другото абсолютно задължително нещо е да разберете данните на собственичката на кучето - три имена и адрес, за да можете да си заведете иска. Това е. Наистина не е кой знае каква философия стига да изпълните горните условия. Успех !
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Ухапан от куче

Мнениеот ivan_lawyer » 31 Юли 2015, 01:09

Чисто теоретично е практически възможно да се уважи претенцията да накажете питбуловодещата. Момичетата не се удрят освен когато се налага. Ми хубаво, ще направим всички на камарата и ще се надяваме на генералната превенция - която дори не е сигурно че работи. Генералната превенция означава да ковнем някого за назидание и това да е някаква надежда за останалите. Но как да вместим конкретиката. Следвал съм право по старите учебници - и там цитират примерно философията на диалектиката, но сега сме заложници на повърхностни понятия. Защо има отношение - защо ще наказваш жената, тя плака достатъчно. Какво ще се постигне - някое интервю в интеренет и ТВ - йес, добре какво значи - намордници ли ще се слагат - ми не.
Не претендирам изчерпателност - но няма нужда. Впечатлението за това което се случи е, че не сте показали своята сила като не съм кучкар - но кучето е хищник, макар и примитивен, така че хапе на нивото на ръста си. Примерно - защо не сте го праснали със всичка сила по плешката или нещо такова.
Честна крокодилска - не ме е страх, случвало се е някое куче да ме захапе, наистина са изнервени понякога. Хапят кучетата какво да се прави. Хаписимо се брои и дори през намордник ще те захапе. Не искам да се тълкува мнението ми като насмешка - но просто оставете нещата. Но ако имате излишни пари - действайте.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ухапан от куче

Мнениеот bobi9 » 31 Юли 2015, 09:55

Това същият случай с детето,който беше станал след 22ч. и пропищяха всички телевизии ли е? Имайте в предвид,че успеха ви до голяма степен зависи от това в действителност какво точно се е случило. Вие не сте бил нападнат от кучето, а сте отишъл да помогнете, ( което е похвално). С добър адвокат на отсрещната страна,претенцията Ви може да бъде значително намалена поради съпричиняване,а отговорността на ответника дори изключена при условията на текстовете в ЗЗЖ и приложимата наредба,които изключват отговорността на собственика,в случаите когато кучето е ухапало някого,опитвайки се да го защити. Съгласен съм,кучетата не следва да бъдат оставяни безконтролно, но не следва (ако е същия случай) децата да търчат из тъмни училищни дворове.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Ухапан от куче

Мнениеот Pause » 31 Юли 2015, 11:28

Според мен са налице предпоставките ,за ангажиране на отговорността на собственика на кучето понеже задължение на гражданите е не да се пазят от вредите от животните ,а правнозадължените лица да пазят от настъпването на вреди от животни със "зъл нрав". :D
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Ухапан от куче

Мнениеот ivan_lawyer » 31 Юли 2015, 11:59

Това е същият двор в Надежда 4. Аз съм на търновска конституция № едикой си и често ходех в училището да си пия сутрешното кафе. Срещу СВА магазин е - няма значение. Кварталът е много симпатичен, но училището е разградено отвсякъде и трябва да се загради дори на ужким не трябва да се допускат кученца дори котки не требват. Фекалии и така - вярно не са найлонови торбички, но една плазмодия е нещо ужасно има кофти ефект, леле - особено при деца. От другата страна е с павилиони на бързи закуски - те не пречат, но трябвало е да не е отградено училището и да е другояче с кучето.

Жената обаче беше искрена в разкаянието си - извини се - не беше нагла. Милен Цветков също питаше - дали нещо не е миришело на друго куче, защото семейството на детето е също с куче.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ухапан от куче

Мнениеот katerinakuch » 01 Авг 2015, 20:02

Pause написа:Според мен са налице предпоставките ,за ангажиране на отговорността на собственика на кучето понеже задължение на гражданите е не да се пазят от вредите от животните ,а правнозадължените лица да пазят от настъпването на вреди от животни със "зъл нрав". :D


И е крайно време собствениците на кучета да се научат да водят кучетата с каишки, с намордници. Около мен по-скоро това е изключение, отколкото правило и е жалко, че не се спазват елементарни правила на отговорно обществено поведение. Аз също често пъти изпитвам вътрешен дискомфорт като се разминавам почти ежедневно с такива особено големи кучета. Правилно в конкретния случай е съставен и акт за административно нарушение.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Ухапан от куче

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Авг 2015, 20:28

Каквото и да се прави ще се случва ухапване от куче. А животното няма ли да се изнерви ако е с намордник. И да му се прихапе когато е освободено. Кучето ако не е обучено е недобре. Аз кучета нямам, но обичам котки - а те не са агресивни. Дали обаче не е агресия към животното този намордник.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ухапан от куче

Мнениеот katerinakuch » 01 Авг 2015, 22:39

ivan_lawyer написа:Каквото и да се прави ще се случва ухапване от куче. А животното няма ли да се изнерви ако е с намордник. И да му се прихапе когато е освободено. Кучето ако не е обучено е недобре. Аз кучета нямам, но обичам котки - а те не са агресивни. Дали обаче не е агресия към животното този намордник.


Съгласно чл.5 ал.3 т.1 от НАРЕДБА за придобиване, притежаване и отглеждане на домашни животни на територията на Столична община например Собственикът на куче е длъжен: да води кучето винаги и навсякъде само на повод и с намордник, ако е агресивно. А съгласно чл.5 ал.3 т.3 пък при пътуване със средствата на обществения транспорт собственикът трябва да води кучето на къс повод и с намордник или в транспортен кафез.
На лица под 14 год. не се разрешава да водят кучета от едри породи на обществени места.

Така че не мисля, че кучето ще се изнерви, ако е с намордник. Нито пък мисля, че е агресия. Законите са създадени, за да няма своеволия. Както човекът, така и животното е необходимо да търпи известни ограничения в света, в който живее и това е нормално в името на общото благо, свобода и демокрация. Иначе ще се стигне до анархия. :)
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Ухапан от куче

Мнениеот katerinakuch » 01 Авг 2015, 22:46

Освен това в същата тази НАРЕДБА за придобиване, притежаване и отглеждане на домашни животни на територията на Столична община в чл.5 ал.2, т.1 пише, че е забранено разхождането на кучета на територията на детски градини и училища.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Ухапан от куче

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Авг 2015, 23:13

Май ще трябва да призовем кучето. Има такава хубава детска книга - "Великолепният Фердинанд", разказва се за едно куче, което се събудило --- като човек. И там има глава където се явява пред съда и пише прошение - та такива смешки. Интересна книга - ако ти е необходим подарък за детски рожден ден е уникална книга. Много стана нравоучително, жената ревеше разплакана и уплашена - сега и да вземем ние да покажем кучешката си страна и да я ухапем.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ухапан от куче

Мнениеот sterster » 07 Авг 2015, 22:52

sterster
Потребител
 
Мнения: 179
Регистриран на: 03 Май 2015, 11:24

Re: Ухапан от куче

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Авг 2015, 00:54

Сега, нека да не бъдем идеалисти. Случва се да убиеш животно и така. То е много сложно да живееш в абсолютна екзалтация. Да не нараняваме животните и техните любители.
В рекламите за домашни животни понякога откриваме елемент от приказните притчи - че животните имат и душа и те управляват нас, а не ние тях.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Ухапан от куче

Мнениеот sterster » 09 Авг 2015, 16:39

АМИ,моля-заповядай тук :arrow: https://goo.gl/maps/2XXks
и ще бъде пуснато обучено куче,както го направи ловеца срещу мен под тв.кулата :idea: само уикенда пътя е пълен с народ там..дали ще оцелееш провери.
sterster
Потребител
 
Мнения: 179
Регистриран на: 03 Май 2015, 11:24


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 96 госта


cron