начало

Предприемач е осъден за измама за 500 000 лева по дело на Европейската прокуратура Предприемач е осъден за измама за 500 000 лева по дело на Европейската прокуратура

вдовишка пенсия

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


вдовишка пенсия

Мнениеот mladschi » 02 Апр 2015, 19:21

здравейте.Баща ми почина преди 7 дена.Моляви да ми кажете какви документи трябва да нося в пенсионното освен пълномощно. Защото аз ще представлявам майка ми.Баща ми е роден 1940 а майка ми 1941.
mladschi
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Апр 2015, 19:04

Re: вдовишка пенсия

Мнениеот doc03 » 02 Апр 2015, 20:28

Предполагам сте си направили сметката, кое е по-изгодно за майка Ви - "вдовишка" добавка, или пък пенсия. Ако не сте - отидете в НОИ и поговорете със специалист там.
Останалото - документи, които имате, относно баща Ви (смъртта му), УН, пълномощно от майка Ви, копие на личната й карта, акта им за брак, нейни документи за ТЕЛК (ако има такива) ... ей такива неща.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: вдовишка пенсия

Мнениеот possitiv3 » 02 Апр 2015, 21:32

Попълва се заявление за отпускане на добавка към пенсията на майка ви. За да получава последната наследствена пенсия трябва 1. пенсията на наследодателя да е доста по-висока от нейната; 2. да се откаже с нарочно заявление от собствената пенсия и да подаде за наследствена пенсия, която се изчислява на .. /не помня процента/ от пенсията на наследодателя. Пример - бащата е вземал пенсия 700 лв., майка ви 300... по-удачно е да се откаже от своята и да получава процент от тази на баща ви. В противен случай избора е - добавка !
В последния случай удостоверение за наследници /оригинал/ и заявление попълнено от майка ви ги носите в НОИ. Последните имат 4 месечен срок да преизчислят пенсията на баща ви и после със задна дата изпращат 26,5 процента от пенсията на баща ви. Ако заявлението е попълнено от майка ви пълномощно не е нужно, ако го попълвате вие - с нотариално заверено пълномощно. Това е.
Не обиждай човека, който се опитва да ти помогне ! Уважавай чуждия труд !
possitiv3
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 15 Мар 2009, 16:03
Местоположение: Където работата ме закара


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта


cron