начало

Съдът оправда шестима лекари за смъртта на родилка Съдът оправда шестима лекари за смъртта на родилка

padeg na zapis na zapoved

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 12 Ное 2004, 20:04

Predqvqva se na dlajnika, kato se napdpisva varhu liceto na zapisa "predqven za plashtane" i se datira i podpisva ot dlajnika. Ako otkaje da podpishe - trqbva da protestirate zapisa chrez notarius
alexander_tonev
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот bom » 14 Ное 2004, 14:48

Prav e Tonev. Vinagi pri izdavane na ZZ karaite izdatelia da napishe dva reda na samia dokument v smisul - "prediavena za plashtane na....." + negov podpis. I niamate problem za v budeshte. Imache sum privurjenik na dog.za zaem s not.zaverka pri koito podobni izkluchenia ot praviloto che "srokut kani dlujnika" niama, niama protest , ne triabva da se tursi notarius v posledstvie ili da se pritesniava chovek che lipsva niakoi rekvizit v ZZ ako ne e jurist razbira se.
bom
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот evgo » 15 Ное 2004, 11:11

Г-н А.Тонев,
Вярно е, че първият вариант /подпис на длъжника за предявяване на ЗЗ в деня на издаването му/ е много удобен за кредитора, както и че често се практикува. Какво ще кажете обаче ако се окаже, че на посочената дата на предяваване длъжникът е отсъствал от Б-я или още по-лошия случай, ако е починал.
По втория вариант - ако подпис на длъжника предварително не е поставен, а последният се търси да му се предяви. Много е лесно да се каже: "търсите длъжника и му го предявявате". Ами ако длъжникът го няма и ЗЗ е "без протест", а съдът иска той да бъде предявен? За ЕТ и юридически лица може да кажете - чл.50 ГПК, а за физ.лица.
evgo
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот ???? » 15 Ное 2004, 20:02

Ами ако падежът е бил на 1.октомври и все още не е предявен има ли някаква пречка това да се направи сега.
????
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 16 Ное 2004, 17:32

Po princip trqbva da se predqvi nai-kasno v dvata sledvashti padeja rabotni dni. Nezavisimo ot tova, predqvete go, na-dobre s protest. Pone pri ZZ ne gubite pravat si sreshtu izdatelq - kakto pravilno otbelqza kolegata po-gore.
alexander_tonev
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот ???? » 17 Ное 2004, 14:01

А как точно се прави протеста?
????
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 17 Ное 2004, 15:09

Protestiraneto na ZZ i drugi cenni knija e ot kompetentnostta na notariusa. Otidete pri notarius, toi shte izgotvi proi shte go vrachi na dlajnika (te si imat slujiteli, koito raznasqt knija - neshto kato prizovkari)
alexander_tonev
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот ???? » 17 Ное 2004, 15:39

А не може ли с двама свидетели върху записа на заповед да се отбележи че длъжника е отказал предявяването.
????
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот bom » 17 Ное 2004, 23:05

Moje da se vruchi pri otkaz
bom
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот СИМО » 05 Дек 2004, 23:56

Колеги, а какво се случва, ако в самия ЗЗ е написано, че се издава без предявяване за плащане? Не е ли това "вратичка" и изход от ситуацията?
СИМО
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 06 Дек 2004, 13:14

Струва ми се, че така не можеш да преодолееш особената разпоредба за местоизпълнението - задължението по ЗЗ е "търсимо" (а не "носимо", както е общият случай с паричните задължения) - именно затова е необходимо и предявяване за плащане - така се "търси" изпълнението по ЗЗ. В този смисъл, смятам, че не може да се промени характера на задължението с такава уговорка.
Също така, ЗЗ е едностранна сделка, а не договор, така че свободата на договаряне не важи - само ако законът допуска такава уговорка, тя може да се предвиди в акта - както уговорката "без протест"/"без разноски". Уговорка "без предявяване за плащане" би била нищожна.
alexander_tonev
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот Симеон Ангелов » 11 Дек 2004, 20:29

А защо по -вашему в ТЗ няма предвидено полагането на печат накрая на записа на заповед. Има само реквизит за подпис. Което означава, че може да се притисне всеки бизнесмен да разписва запис на заповед, хванат в движение, когато у него няма печат на фирмата му. За мен лично това е законовата база на рекета?! По друго обяснение нямам.Ако имате, споделете с мен и с читателите още днес.
Симеон Ангелов
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот донна2 » 11 Дек 2004, 20:41

подписа е важен печата е вторичен белег ,тоест и с печат и без печат записът на заповед си е валиден
донна2
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 11 Дек 2004, 21:24

По българското право печатът е лишен от всякакво правно действие. В страните от англо-американското правно семейство полагането на печат има обвързващо действие, като санира акта, дори да няма насрещно удовлетворение - при т.нар. deed задължението се поражда от самата форма (signed, sealed and delivered), като до доказване на противното задължението е обвързващо лицето, което или от чието име е поставен печатът.
alexander_tonev
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот Симеон Ангелов » 12 Дек 2004, 17:03

Валиден, но при обстановка на пълен тормоз върху лицето, което се притиска да го издаде!
Симеон Ангелов
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот Симеон Ангелов » 12 Дек 2004, 17:05

Да, съгасен че е така по английската система. Но по нашата, няма предвиден подпис за съпругата?!Има само реквизит за подпис и толкоз- в т.7.
Симеон Ангелов
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот alexander_tonev » 12 Дек 2004, 20:40

Значи, според мен няма никакъв смисъл да се придава на полагането на печата правно действие. Това не създава никаква гаранция, поради простата причина, че актът изхожда от лицето, посочено като издател. В момента отсъства какъвто и да е контрол по направата и използването на фирмени печати - срещу 5-6 лева могат да Ви направят всякакъв печат, независимо дали имате някаква връзка с фирмата или не. Какъв е смисълът тогава да се изисква полагане на печат? Освен това, печатът не създава никаква възможност за идентификация при евентуален спор - лицето може да докаже с доста голяма сигурност (при графологична експертиза) дали подписът е негов или не. Докато печатът може да е изгубен, да е изработен нов по отпечатък, да бъде положен от неоправомощено лице и т.н. Подписът всъщност създава доста по-голяма сигурност.
Друг е въпросът какви са причините за проблема, който описвате. Доколкото разбирам, става дума за ширещия се рекет в бизнес средите. Това, както Ви е известно, е престъпен състав по НК, известен още като изнудване (разновидност на принудата). В момента, при обстановка на мафиотски структури и липса на етика между търговците е разбираемо защо подписването на запис на заповед (може би често) е използвано за изнудване. Но също така е вярно, че такъв запис е нищожен, не поражда правно действие и при достатъчна активност у "длъжника" същият може да предотврати ангажиране на отговорността му по такъв запис. На всички е известно, че дори снабден с изпълнителен лист на извънсъдебно основание, кредиторът не е всесилен и при сега действащия ГПК длъжникът разполага с достатъчно правни средства за защита в тия случаи.
В заключение може да се каже, че проблемът въобще не е правен, а криминологичен.
alexander_tonev
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот Ангел С.Ангелов » 16 Дек 2004, 15:25

Правилно ТОНЕВ,
За печата. Не всеки бизнесмен носи винаги печата у себе си. Като го спипат рекетьорите и няма печат, няма да има запис на заповед.По-моему, би било редно запис на заповед да се отправя чрез нотариална покана до евентуалния длъжник. Колкото до това, да се въведе и задължителен подпис на съпругът или съпругата, това ще е добре поставен бараж срещу евентуалните напъни на рекетьорите. Няма ли подпис на съпруг, нама запис на заповед. С втори подпис се осигурява един свидетел който да докаже натиска!!
Ангел С.Ангелов
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот лунатик » 16 Дек 2004, 15:40

Даже вече по новия Закон за счетоводството от 2002 г., - чл.7 или 8 струва ми се, отпадна изискването за наличие на положен печат на първичните счетоводни документи (фактури и др.). Това е показателно за "силата на печата" което вече му отдава законодателят, макар и по друг случай.
лунатик
 

Re: padeg na zapis na zapoved

Мнениеот x » 24 Яну 2005, 16:58

ощкнщ
x
 

ПредишнаСледваща

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron