начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

За отнемане на кижка

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: За отнемане на кижка

Мнениеот tani4kata_sw » 03 Дек 2009, 23:51

poli_g написа:Така, сега се върнете на първа страница и прочетете постът ми, където ви обяснявам за ДП и чл. 343в. Валиден е. :)
Честито.

Да, и следващият път, когато скоростта е гранична- адвокат без да се помайвате.
Евтинията винаги се плаща скъпо. Така ще се научат хората да ценят адвокатските услуги, всъщност.
И сега ви е нужен адвокат... но това по-късно ще установите защо.



И след като прочетох и това как да не се стресне човек. :?
Последна промяна tani4kata_sw на 04 Дек 2009, 00:01, променена общо 1 път
tani4kata_sw
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Ное 2009, 00:06

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот kpavlova » 03 Дек 2009, 23:59

Аз мисля, че ако бяхте в срок на лишаване от права/ а не Ви бяха върнали книжката/ и ви влезе в сила НП за управление в срока на лишаване от права, от там насетне можете да хвърлите око на текста на 343в.Всъщност четенето на текстове от НК преди, а не след това, никога не е излишно.
Стига се гневихте толкова, наистина има и решения на районни съдилища в такъв смисъл, влезли в сила/ по чл.78 а от НК/, че и споразумения, одобрени от съд :oops: :) Това, че на мене ми се видят неправилни е частно мнение, което не ангажира никого :lol: Но пък се радвам, че имам единодушие с КАТ :lol: , което вече не са казваше КАТ :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот tani4kata_sw » 04 Дек 2009, 00:05

Четох го тоя чл.343в и се запознах с него и за това и мн се бях уплашила че може и така да стане не казвам че не може и не се гневя на никой, но докато стане ясно нещо голям зор беше важното е че всичко приключи.
tani4kata_sw
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 28 Ное 2009, 00:06

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот hristo2834 » 04 Дек 2009, 00:50

А ма от такива обяснения ще полудея, аз смятам че 343в не може да се приложи и така и както да го въртим. Поне не съм попадал на подобно съдебно решение. Аз лично мисля че ако си в период на изтърпяване на наказание лишаване от право да управляваш МПС първия път минаваш по ЗДП с глоба от 100-300 и след като влеза в сила второто НП, ако пак те хванат отиваш на 343в.
hristo2834
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 14 Ное 2009, 22:02

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот kpavlova » 04 Дек 2009, 10:59

А ма от такива обяснения ще полудея, аз смятам че 343в не може да се приложи и така и както да го въртим. Поне не съм попадал на подобно съдебно решение. Аз лично мисля че ако си в период на изтърпяване на наказание лишаване от право да управляваш МПС първия път минаваш по ЗДП с глоба от 100-300 и след като влеза в сила второто НП, ако пак те хванат отиваш на 343в.
А ма от такива обяснения ще полудея, аз смятам че 343в не може да се приложи и така и както да го въртим. Поне не съм попадал на подобно съдебно решение. Аз лично мисля че ако си в период на изтърпяване на наказание лишаване от право да управляваш МПС първия път минаваш по ЗДП с глоба от 100-300 и след като влеза в сила второто НП, ако пак те хванат отиваш на 343в.

Ако аз съм попадала на такива решения, то това явно се дължи на няколко дни по -дългия ми юридически стаж :) или съм попаднала в лоша среда :)
Да , не може.Защото така пише в закона и той е ясен.А и не може да бъде абсурден.Защото ако се тълкува систематично ал.2 и ал.1, ще излезе, че на хептен неправоспособния се дава първи шанс - за административно превъзпитаване, и тогава - наказателна репресия, а за временно лишения от права излиза да няма шанс.На водача се дават два шанса и никога трети :)
Обаче , всякакъв вид попътен героизъм, за да не пристига после в насипно състояние, поне публично, трябва да се възпира барем с витиевати фрази за цялата строгост на закона :) или на приложението му. Водачът трябва да е винаги нащрек :D
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот Гост. » 04 Дек 2009, 11:16

Аз не разбрах :) ( ще ми простите), но колега Павлова, казвате, че ако е наказан по адм. ред на лишаване от право на у-ние, и в този срок е установено да управлява не следва да се приложи 343в, а му се налага втори път адм. наказание. И едва ако във втория срок отново управлява- престъпление.
Правилно ли разбирам тезата ви? :roll:

п.п.относно изумлението на Христо- практика богата.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот kpavlova » 04 Дек 2009, 11:19

Наказан с ЛП да управлява/ независимо за какво нарушение/, управлява, административно наказание за управлението, когато е лишен от права / 177 беше /, влязло в сила НП , ако продължи да управлява - още в срока на лишаването - 343в, ал.1.Аз така разбирам текста :oops:
Последна промяна kpavlova на 04 Дек 2009, 11:26, променена общо 1 път
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот Гост. » 04 Дек 2009, 11:25

Именно, правилно сме се разбрали.
И в случая е имало веднъж ЛП, в срока на изтърпяване е установено, че отново у-ва.
Съставен е АУАН и според мен не следва да се издава НП, защото си е престъпление.
Учудва ме факта, че се е разминал с глоба.

Разбрах... значи първото му адм. наказание е по 182,
Чл. 182. (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) (1) Водач, който превиши разрешената максимална скорост в населено място, се наказва, както следва:
4. за превишаване от 31 до 40 км/ч - с глоба 150 лв. и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство;
но не по 177.
При второто нарушение вече е адм. нарушение по 177, и ако в срока на същото ( влязло в сила НП)- вече 343в.

Само потвърждение ми е нужно. Моля.
..... :oops:
Последна промяна poli_g на 04 Дек 2009, 11:36, променена общо 3 пъти
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот kpavlova » 04 Дек 2009, 11:32

Мисля, че след като влезе в сила НП по 177, ако се установи ново управление , в срока на лишаването от права за превишената скорост вече има престъпление- останах с впечателние, че има ЛП за превишена скорост, управление, АУАН, НП, за което тя се чуди да го взема или да го не взема , взела си го е, срокът на ЛП вече е и изтекъл.Ако не беше, и след това влязло в сила НП продължи да управлява, и това се констатира, вече има престъпление.
Или който управлява в срока на изтърпяване на наказанието ЛП/ наложено с еди какво си- присъда, споразумение, НП..... /, след като е наказан за същото деяние по А ред /за управлението без право на това- с НП еди кое си, което е различно от първото основание за наказване/.....
П.П.Разбрахме се :oops: :)
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот Гост. » 04 Дек 2009, 11:34

Ясни сте. Благодаря.


Извинения към Христо.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот hristo2834 » 04 Дек 2009, 20:04

343в е ясен но остава въпроса. Ако водачът не отиде да си получи НП за шофиране след отнето СУМПС, то 343в приложим ли е ако пак го хванат или не?
Моята логика е че невръчено НП не е влязло в сила, сиреч ако водача не отиде да си го получи как ще се приложи 343в, в случай че примерно 5 пъти е залавян да шофира.
Аз затова още в първия пост посъветвах момичето да не ходи да получава второто НП докато не изтече срока за който е лишаването от право по първото, за да се застрахова че ако пак я спрат няма да отиде на 343в, щото няма влязло в сила НП за това и провинение.

Как мислите? Невлязло в сила НП може ли да означава административно наказание изрично посочено в 343в? Според мен много съществен въпрос?
hristo2834
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 14 Ное 2009, 22:02

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот kpavlova » 04 Дек 2009, 20:49

Ами когато деецът е..... така последователен и почнат да му се трупат АУАН :) все на това, едно и също основание...,пък и срокът на ЛП като му е дългичък, рано или късно има риск да го застигне чл. 58, ал.2 от ЗАНН, НП се счита връчено с отбелязване на длъжностното лице, и , за зла беда , това е НП по предпоследния акт, по наказателното дело идва справка от ПП, която е официален документ и ведно с НП/ с отбелязването за връчване/в нея пише, че е влязло в сила поне едно НП - преди петия АУАН...И се налага като обвиняем да опровергава - вътре в наказателното дело, освен, че няма роднини от женски пол, че и не си е сменил адреса и никой не го е търсил никога....А, да, и че няма умисъл да кара след влязло в сила НП по 177, понеже не знае, че е влязло в сила/ но пък че е лишен от право си спомня/, а това съдът все го чува за първи път и верва безрезервно :)
И в тарикатлъка трябва мярка, винаги има по -голям тарикат :oops: :lol:, ми е мисълта, пет е много
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот hristo2834 » 04 Дек 2009, 21:59

Един момент влязло в сила НП без да е връчено, ами как ще обжалва, все пак като минимум е лишен от това право фактически. Това е изключително важно така щото в съда защитата може да тръгне на практика да обжалва влязлото в сила НП, като примерно твърди че човека е шофирал по спешност, и пътника примерно е с бъбречна криза и върви се оправяй. Лишаването на правато на обжалване на НП си е сериозно така щото става причина впоследствие на преследване по НК. Това едно на ръка.
Другото което трябва да направи наказващия орган е да напише дата на влязло в сила НП повече от 7 дни преди датата на последния АУАН. За да се вмъкне в 343в, но как после ще обяснява това на съда ми е интересно. Получава се че наказващия орган не просто прилага закона но и извършва действия по натъкмяване на дати за да се приложи НК. Струва ми се доста екзотично.
Аз затова искам да вида такова решение на съда. Делата които аз съм виждал са или по алинея 2, или по алинея едно но с влязло в сила НП и после пак е хванат да шофира.
В крайна сметка моя съвет да не се взимат НП, е резонен щото едно че поставя наказващия орган пред сложна задача и може да се размине въобще без обвинение така също и при евентуално обвинение защитата има огромни шансове за успех. Все пак смятам че трябва да се отчитат много фактори когато се дават подобни съвети щото борбата е клиента да го отнесе по малко.
hristo2834
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 14 Ное 2009, 22:02

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот kpavlova » 04 Дек 2009, 22:50

Винаги трябва да е влязло в сила НП, независимо как.
Сакън да имам предвид АНО да практикува престъпно документиране или каквото и да било нарушение там по служба, за да изгори душата на клетника :oops: :lol:
Говоря, че при системност на проявите / АУАН по 177/ и наличие на предпоставки по 58, ал.2 от ЗАНН/ книжа не вземаме никакви/ , рискът деецът да управлява с влязло в сила вече НП, без да го знае, съществува и трябва да се оцени при вземане на решение- при борбата на мотиви - за или против :) .Колко е голям е друг въпрос, че и въпрос географски.По ал.2 на 343 в има осъдителни решения при връчване с приложение на 58, ал.2 от ЗАНН, май и едно на ВКс по възобновяване - отказ за такова т.е. - съм виждала, обаче е петък вечер, и не мога да мисля повече по транспортни въпроси.Хубава вечер :)
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот nikiboy » 04 Дек 2009, 23:15

А аз се сещам за друго:

Като си съставят АУАН ти вземат талона. След 30 дни трябва да си презавериш акта. Дали на 3-4 месец няма да ти кажат - имаш НП - подпиши го? Ако не си презавериш акта, при следващо спиране нов акт. Даже още повече се набутваш....
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот hristo2834 » 04 Дек 2009, 23:27

Ами ние визираме отнемане на правоуправление и съответно и книжката. Макар че след като ви напишат акт дали може да карате един месец с него след като управлението е отнето по първото НП, незнам. Ама това че не трябва да се ходи да се получава НП спор няма иначе отива човека на 343в, при следващ АУАН.
hristo2834
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 14 Ное 2009, 22:02

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот georgiev_sfbg » 04 Дек 2009, 23:41

tani4kata_sw написа:Искам да попитам при отнемане на книжката за МПС за превишена скорост и книжката е оставена в КАТ, но през този период когато си без книжка те спрат и ти съставят нов акт за каране без книжка след като се плати първият акт освен папричната глоба ще бъде ли отнета отново книжката и ако да за колко време? А ако не се явиш в КАТ след като си вземеш книжката от първия акт какво става с наказанието по втория? Дано сте ме разбрали!!!

:idea: :arrow:
НК - Чл. 343в. (1) Който управлява моторно превозно средство в срока на изтърпяване на наказанието лишаване от право да управлява моторно превозно средство, след като е наказан за същото деяние по административен ред, се наказва с лишаване от свобода до две години.
(2) Същото наказание се налага и на този, който в едногодишен срок от наказването му по административен ред за управление на моторно превозно средство без съответно свидетелство за управление извърши такова деяние.

...имай го предвид - в "близко" бъдеще ...и не само! :wink:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот hristo2834 » 04 Дек 2009, 23:55

сега има и друга опция да се вземе второто НП и веднага да се обжалва. Така напрактика не е влязло в сила и на следващия АУАН 343в е неприложим, пак се ходи и се взима и това НП и пак се обжалва, при следващ АУАН пак така.
И така докато изтече срока по първото НП и готово. Ако обече се загуби обжалването по второто НП, човека трябво повече да не се качва на кола иначе отива на 343в. Сега важното при такава защита е второто НП, да се вземе и да се обжалва след четвъртия АУАН, за да е застрахован човека че няма да има период в който да шофира с влязло в сила НП без той да знае. Значи впредвид сроковете на всичко това по този начин може да се изкара 1-2 години шофиране без да се влезе в 343в.
hristo2834
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 14 Ное 2009, 22:02

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот georgiev_sfbg » 05 Дек 2009, 00:24

hristo2834 написа:сега има и друга опция да се вземе второто НП и веднага да се обжалва. Така напрактика не е влязло в сила и на следващия АУАН 343в е неприложим, пак се ходи и се взима и това НП и пак се обжалва, при следващ АУАН пак така.

...А според тази твоя "опция" и "юридическа мисъл", какво би станало - ако дори и да приемем, че ти издадат 2-ро или 3-то НП (за управление без СУМПС), ...Съдът - отхвърли първата жалба, като неоснователна и потвърди 1-вото НП (издадено за управление без СУМПС)?! :wink:
...и ти ще излезеш любител на силните усещания, май?! ...А?! :wink: :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: За отнемане на кижка

Мнениеот hristo2834 » 05 Дек 2009, 01:00

Е добре но аз изрично съм написъл че второто НП се взима след четвъртия АУАН. Фактически трети АУАН след първото НП, с което се отнема книжката. Дотук броим колко месеца ще отнеме това, оттам обжалването на второто НП още известно време и при отхвърляне на жалбата човека престава да шофира но междувременно е минало доста време. година и нагоре може да се изкара така. Като в нито един момент не шофира след влязло в сила второ НП. Всеки може да го сметне. А то повече от година наказание по ЗДП няма. Е то има там при повторяемост да не цитирам точно но от 1 до 3 години.
hristo2834
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 14 Ное 2009, 22:02

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта


cron