начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот eric_cartman » 28 Окт 2009, 15:33

Здравейте колеги, според вас наказуемо ли е деянието по чл.216 ал.4 от НК, т.е. извършено по непредпазливост, като стойността на унищожената вещ е под размера на минималната работна заплата.Можем ли да говорим за маловажен случай? Ако е така, според чл.11 ал.4 от НК, непредпазливите деяния са наказуеми само в предвидените от закона случаи.Хипотезата на чл.216 ал.6 изключва маловажния случай.Имам мнение по въпроса, но ми е интересно ми е да чуя и други :D
eric_cartman
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Окт 2009, 12:00

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот analizatora » 28 Окт 2009, 15:54

"Наказуемост" един от ел.на престъплението, има още 4, обществена опастност, противоправоност, вина, деяние/действие или бездействие/.
Но това е само теория, защото има и принцип за законоустановеност, перефразиран гласи "всичко що е в особената част на нк е престъпление".Има и чл.9,ал.2 НК, всъщност вие за какво точно питате?
analizatora
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 05 Авг 2009, 12:13

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот georgiev_sfbg » 28 Окт 2009, 16:05

eric_cartman написа:...стойността на унищожената вещ е под размера на минималната работна заплата.Можем ли да говорим за маловажен случай? ...

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:idea: :arrow: НК - Чл. 93. Указаните по-долу думи и изрази са употребени в този кодекс в следния смисъл:
9. "Маловажен случай" е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид.


..."Колега", налага ли се, да Ви се обяснява, как се определя СТЕПЕН НА ОБЩЕСТВЕНА ОПАСНОСТ?! :mrgreen:


eric_cartman написа:...Ако е така, според чл.11 ал.4 от НК, непредпазливите деяния са наказуеми само в предвидените от закона случаи.Хипотезата на чл.216 ал.6 изключва маловажния случай.Имам мнение по въпроса, но ми е интересно ми е да чуя и други :D


Ако (по конкретно зададения казус), извършеното деяние представлява "маловажен случай" и е извършено по непредпазливост - деецът, не носи наказателрна отговорност!


...Чети внимателно (ако се налага и по два пъти!):

:idea: :arrow: Чл. 11.(4) Непредпазливите деяния са наказуеми само в предвидените от закона случаи.

НК - Чл. 216. (1) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години.
:idea: :arrow: (4) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или глоба от сто до триста лева.
:idea: :arrow: (6)Ако деянието по ал. 1, 2, 3 и 5 е извършено по непредпазливост, наказанието е лишаване от свобода до две години или глоба от сто до триста лева.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот eric_cartman » 28 Окт 2009, 18:24

georgiev_sfbg написа:
eric_cartman написа:...стойността на унищожената вещ е под размера на минималната работна заплата.Можем ли да говорим за маловажен случай? ...

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:idea: :arrow: НК - Чл. 93. Указаните по-долу думи и изрази са употребени в този кодекс в следния смисъл:
9. "Маловажен случай" е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид.


..."Колега", налага ли се, да Ви се обяснява, как се определя СТЕПЕН НА ОБЩЕСТВЕНА ОПАСНОСТ?! :mrgreen:


eric_cartman написа:...Ако е така, според чл.11 ал.4 от НК, непредпазливите деяния са наказуеми само в предвидените от закона случаи.Хипотезата на чл.216 ал.6 изключва маловажния случай.Имам мнение по въпроса, но ми е интересно ми е да чуя и други :D


Ако (по конкретно зададения казус), извършеното деяние представлява "маловажен случай" и е извършено по непредпазливост - деецът, не носи наказателрна отговорност!


...Чети внимателно (ако се налага и по два пъти!):

:idea: :arrow: Чл. 11.(4) Непредпазливите деяния са наказуеми само в предвидените от закона случаи.

НК - Чл. 216. (1) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години.
:idea: :arrow: (4) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или глоба от сто до триста лева.
:idea: :arrow: (6)Ако деянието по ал. 1, 2, 3 и 5 е извършено по непредпазливост, наказанието е лишаване от свобода до две години или глоба от сто до триста лева.


Нали и аз това казах, не, не се налага да ми се обяснява нищо, просто поисках да чуя още едно мнение, а не словоблудствата на страдащ от мания за величие индивид :D
Аре лека..
eric_cartman
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Окт 2009, 12:00

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот georgiev_sfbg » 28 Окт 2009, 19:56

eric_cartman написа:...стойността на унищожената вещ е под размера на минималната работна заплата.Можем ли да говорим за маловажен случай? ...



...Незнам, какво "мнение" си имал, какво си "знаел" и какво още трябва да ти се "обяснява", но имайки предвид въпросите, които задаваш - има още много да четеш, ... "колега"!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот eric_cartman » 28 Окт 2009, 20:04

georgiev_sfbg написа:
eric_cartman написа:...стойността на унищожената вещ е под размера на минималната работна заплата.Можем ли да говорим за маловажен случай? ...



...Незнам, какво "мнение" си имал, какво си "знаел" и какво още трябва да ти се "обяснява", но имайки предвид въпросите, които задаваш - има още много да четеш, ... "колега"!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Пфффффффф, аман от новозавършили всезнайковци, стана ми ясен що за птица си още в темите за наркотиците и стероидите, не знам аз какво трябва да чета и какво не, но ти прочети малко психология, специално по темата за комплексите :mrgreen:
eric_cartman
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Окт 2009, 12:00

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот georgiev_sfbg » 28 Окт 2009, 20:12

eric_cartman написа:Пфффффффф, аман от новозавършили всезнайковци, стана ми ясен що за птица си още в темата за наркотиците и стероидите, не знам аз какво трябва да чета и какво не, но ти прочети малко психология, специално по темата за комплексите :mrgreen:


...Не е присъщо на юрист, да не умее да си владее нервите, ..."колега"! :wink:
...Имайки предвид, как се "превъзбуждаш", няма да ми представлява никакъв проблем, да те изкарам извън равновесие, за да те накарам да направиш някоя глупост - хипотетично - ако си ми опонент в съдебна зала.
...Определено се нуждаеш, спешно от психолог!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот eric_cartman » 28 Окт 2009, 20:20

georgiev_sfbg написа:
eric_cartman написа:Пфффффффф, аман от новозавършили всезнайковци, стана ми ясен що за птица си още в темата за наркотиците и стероидите, не знам аз какво трябва да чета и какво не, но ти прочети малко психология, специално по темата за комплексите :mrgreen:


...Не е присъщо на юрист, да не умее да си владее нервите, ..."колега"! :wink:
...Имайки предвид, как се "превъзбуждаш", няма да ми представлява никакъв проблем, да те изкарам извън равновесие, за да те накарам да направиш някоя глупост - хипотетично - ако си ми опонент в съдебна зала.
...Определено се нуждаеш, спешно от психолог!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Хахахха, много си забавен, я кажи ти като какъв се изявяваш в съдебната зала?
eric_cartman
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Окт 2009, 12:00

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот georgiev_sfbg » 28 Окт 2009, 20:22

Нали не очакваш, да ти давам обяснения?! :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот eric_cartman » 28 Окт 2009, 20:28

georgiev_sfbg написа:Нали не очакваш, да ти давам обяснения?! :mrgreen:


Както искаш, просто ми беше любопитно, как така такъв "правен капацитет" търси изява в интернет форум, защото до момента освен, че повтаряш мои постинги и копипействаш закона, друго от тебе не видях.И не знам защо реши, че си изпуснах нервите, някой друг е раздразнен май, а "колега"?
Ставаш банален... :D
eric_cartman
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Окт 2009, 12:00

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот georgiev_sfbg » 28 Окт 2009, 20:31

Съжалявам "колега", но не мога да ви отделя повече внимание!
Лека и спокойна вечер! :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот eric_cartman » 28 Окт 2009, 20:32

georgiev_sfbg написа:Съжалявам "колега", но не мога да ви отделя повече внимание!
Лека и спокойна вечер! :mrgreen:


Лека и на Вас, "колега", карайте я по - спокойно :D
Не ги взимайте толкова навътре нещата, не сте виновен Вие, а болните амбиции на родителите Ви вероятно...
eric_cartman
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Окт 2009, 12:00

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот eric_cartman » 29 Окт 2009, 03:23

analizatora написа:"Наказуемост" един от ел.на престъплението, има още 4, обществена опастност, противоправоност, вина, деяние/действие или бездействие/.
Но това е само теория, защото има и принцип за законоустановеност, перефразиран гласи "всичко що е в особената част на нк е престъпление".Има и чл.9,ал.2 НК, всъщност вие за какво точно питате?


Споко, за нищо не питам :D :D , бъзикам се с проф Георгиев :D Не пишете повече в тази тема, администраторът, ако иска да я затвори.
eric_cartman
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Окт 2009, 12:00

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот georgiev_sfbg » 29 Окт 2009, 03:52

...Господи, ...колко мъка има по този свят! :|
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Последна промяна georgiev_sfbg на 29 Окт 2009, 04:22, променена общо 1 път
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот georgiev_sfbg » 29 Окт 2009, 04:07

eric_cartman написа:Споко, за нищо не питам :D :D , бъзикам се с проф Георгиев :D Не пишете повече в тази тема, администраторът, ако иска да я затвори.


...Ти, голям майтапчия ще дойдеш?! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...определено имаш чуство за хумор и ме развеселяваш! :mrgreen:
...Все пак, хубаво е, да има по някой шут, като теб, който да развеселява обстановката! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...Между другото, благодаря за титуловането ми, като професор! Има още много книжки да четеш, за да стигнеш някакво задоволително ниво на знания!
...За съжаление, не мога да ти обръщам своевременно внимание, тъй като нямам излишно свободно време! За целта, можеш да си намериш събеседници в някой форум за запознанства или в "Skype", с които да си дърдориш по любимите теми - до безкрай! :mrgreen:
...А ако искаш да се обясняваме, практически се обясняваме взаимно само с любовницата ми, за това, ако имаш желание, можеш да я смениш временно - за някоя нощ?!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Наказуемост при чл.216 ал.4 НК - непредпазливо деяние

Мнениеот eric_cartman » 29 Окт 2009, 09:49

[quote="georgiev_sfbg"]

...Ти, голям майтапчия ще дойдеш?! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...определено имаш чуство за хумор и ме развеселяваш! :mrgreen:
...Все пак, хубаво е, да има по някой шут, като теб, който да развеселява обстановката! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...Между другото, благодаря за титуловането ми, като професор! Има още много книжки да четеш, за да стигнеш някакво задоволително ниво на знания!
...За съжаление, не мога да ти обръщам своевременно внимание, тъй като нямам излишно свободно време! За целта, можеш да си намериш събеседници в някой форум за запознанства или в "Skype", с които да си дърдориш по любимите теми - до безкрай! :mrgreen:
...А ако искаш да се обясняваме, практически се обясняваме взаимно само с любовницата ми, за това, ако имаш желание, можеш да я смениш временно - за някоя нощ?!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Хахахахахахахахаха, ти накрая и мека китка ще излезеш, ех, деца,деца, ок, гледам, че нямаш свободно време, защото се налага да висиш денонощно в лекса, аре, няма да ти го отнемам повече :D , залягай над книжките и като завършиш, понатрупаш някоя годинка стаж и се отървеш от тая пуберска лексика с удоволствие ще поспоря с тебе, ама за целта първо си вземи изпита по НПК, защото виждам, че практическата част на нещата ти куца :D :D :D

P.S. И спри с тия зелени човечета, че някой ще вземе да помисли, че си отвличан от НЛО :mrgreen:
eric_cartman
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 26 Окт 2009, 12:00


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта


cron