начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Амнистия - МОЛЯ кажете!

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Амнистия - МОЛЯ кажете!

Мнениеот dyana » 26 Окт 2009, 13:58

моля ако някой има желание да ми отговори
след влязло в сила решение на съда(по чл.78а от 15.05.2009) и изтекъл срок на обжалване, може ли да се пусне молба(жалба) до съда за отмяна на решението на основание: чл.2,ал.2 от НК и чл. 1, ал. 1 от Закона за амнистията, обнародван в ДВ брой № 26 / 07.04.2009

ПП историята е дълга...ако нещо трябва да уточня кажете. но адвокатите в нашия малък град не искат да занимавам нашия мил съдия с подобни действия и всеки ме отпраща с мотива, че всички срокове са изтекли и вече няма правно основание за такава молба
dyana
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Окт 2009, 13:26

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот REVOLUTION » 26 Окт 2009, 14:18

dyana написа:моля ако някой има желание да ми отговори
след влязло в сила решение на съда(по чл.78а от 15.05.2009) и изтекъл срок на обжалване, може ли да се пусне молба(жалба) до съда за отмяна на решението на основание: чл.2,ал.2 от НК и чл. 1, ал. 1 от Закона за амнистията, обнародван в ДВ брой № 26 / 07.04.2009

ПП историята е дълга...ако нещо трябва да уточня кажете. но адвокатите в нашия малък град не искат да занимавам нашия мил съдия с подобни действия и всеки ме отпраща с мотива, че всички срокове са изтекли и вече няма правно основание за такава молба


Само да попитам делото по реда на глава 28 НПК ли се движеше или по-общия ред , като накрая в присъдата съдът Ви освободи от нак.отг. по 78а.Сроковете не са Ви изтекли , но има знаение как се е развило производството с оглед на основанията за възобновяване.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот dyana » 26 Окт 2009, 14:44

Обвинението бе по:
чл.343а,ал.1,б.”а”, предл. ІІ от НК,
-чл.343,ал.1,б.”б”, предл. ІІ от НК,
-чл.342,ал.2 от НК
ако за това става въпрос, като влезе в съда с предложение за прилагане на 78а
dyana
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Окт 2009, 13:26

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот dyana » 26 Окт 2009, 14:58

на кратко: ударих дете, което изкочи внезапно на пътя, казаха ми (и моя адвокат и дознателката), че след като е дете аз съм виновна! Да, но не разбрах защо след като съм задължително виновна следствието се проточи близо година, като се правиха всевъзможни експертизи( от които разходите по делото ми надхвърлиха 800лв)- няма алкохол, скорост-39км/ч. за мен беше важно, че детето е живо и здраво, а че баща му искаше да ме види осъдена не ме интересуваше- до момента в който ми определиха глоба от 1200 лв+ разходите по делото+ 4 месеца без книжка. и това щях да преглътна ако не ми забавяха заплатата вече за пет месеца назад. Не мога да си платя глобата, а и съответно да си взема книжката. Тогава ми дадоха идеята за закона за амнистията...
И няма кой да ми отговори може ли сега да се възползвам от него или не- при положение че всички случаи за които четох са го използвали по време на заседанието или в срока на обжалването.
dyana
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Окт 2009, 13:26

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот REVOLUTION » 26 Окт 2009, 15:00

Какъв е характера на причинената телесна повреда-средна или тежка?
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот dyana » 26 Окт 2009, 15:55

въпроса ми е само КЪСНО ЛИ Е за прилагане на закона за амнистията , тъй като при всички случаи които прочетох до сега са прилагали закона или по време на заседанието или в срока на обжалването....
dyana
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Окт 2009, 13:26

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот dyana » 29 Окт 2009, 12:43

подадох молба до съда на основание: чл.2,ал.2 от НК и чл. 1, ал. 1 от Закона за амнистията, за да ме освободят от нак. отговорност и от последиците от осъждането по чл.79,ал.1,т.3 от НК, и на основание чл.83 от НК.
и сега нищо.....
има ли срок в който съда трябва да излезе с някакво становище :?:
dyana
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Окт 2009, 13:26

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот nnikksan » 29 Окт 2009, 15:20

Съгласно Закона за амнистията от 2009г. глобите по влезлите в сила съдебни актове се събират- следователно глобата ще трябва да бъде платена.
nnikksan
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 27 Ное 2008, 12:17

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот nnikksan » 29 Окт 2009, 15:47

Относно иззетата книжка - тя трабва да бъде върната от съответната служба КАТ на МВР . Предполагам че книжката ви се намира в съответното РПУ или ОДП където живеете. Напишете молба до началника на РПУ откъдето са ви иззели книжката. Приложете влязлата в сила присъда, както и разпечатка на Закона за амнистията от 2009г. Напишете МОЛБА до началника. Мотивирайте се, съгласно Зак. за амнистията от 2009г. сте освободени от наказателна отговорност и последиците от осъждането и молите да ви бъде върнано свидетелството за управление на МПС.
В закона за амнистията пише, закона не е пречка да ви бъде потърсена отговорност по специален закон - в случая Закона за движение по пътищата. Така , че е възможно да ви бъде издадено наказателно постановление от КАТ за остатъка от неизтъппяното наказание лишаване от свидетелство за правоуправление, но аз лично се съмнявам, че ще го сторят.
Да се води дело пред съда е пълен ъпсурд тъй като присъдата ви е влязла в сила. Обхваната е от закона за амнистията и няма интерес и ЗАКОНЕН ПОВОД за обжалване.
nnikksan
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 27 Ное 2008, 12:17

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот nnikksan » 29 Окт 2009, 15:48

надявам се да съм бил полезен
nnikksan
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 27 Ное 2008, 12:17

Re: МОЛЯ кажете!

Мнениеот dyana » 30 Окт 2009, 17:27

благодаря, че се отзовахте
срока за отнемане на книжката ми изтече, но в КАТ ми казаха, че трябва да изкарам психотест като за кат.С , да си платя глобата и чак тогава ще си я получа. за глобата- знам, че няма как прекалено късно разбрах за закона за амнистията.(няма да обвинявам адвоката си, че изобщо не беше чувал за него), но искам ако мога да си спестя поне психото. за това въпроса ми е само кога мога да очаквам отговор от съда.мисълта ми е ако ме освободят от НО и посл. на осъждането ще отпадне поне този психо тест
dyana
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Окт 2009, 13:26

Re: Амнистия - МОЛЯ кажете!

Мнениеот nnikksan » 31 Окт 2009, 11:34

Да така е. И аз сега направих справка с новия Закон за Движение по пътищата. Трябва да изкараш психоизпит в ДАИ. Ето ти и справка от закона и препратка за наредбата за провеждане на изпита:
Чл. 152. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Министърът на транспорта:
1. определя изискванията, на които трябва да отговарят водачите на моторни превозни средства от различните категории;

2. определя изискванията за психологическа годност на водачите на моторни превозни средства и условията и реда за психологическото изследване на:

а) кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на моторни превозни средства от категориите С,.............

б) .................
в) (нова - ДВ, бр. 22 от 2007 г.) водачите, които са лишени от право да управляват моторно превозно средство на основание чл. 174, ал. 2, водачите, на които временно е отнето свидетелството за управление на моторно превозно средство по реда на чл. 171, т. 1, буква "а", както и на водачите, които са лишени от правото да управляват моторно превозно средство на основание чл. 343г от Наказателния кодекс;

Ето ти и връзка с наредбата http://www.rta.government.bg/n_uredba/n36.html. Виж че в член 1 е обхванат и твоя случай- отнемане на свидетелството по чл. 343 от НК
Така че трябва да се примириш и да изкараш психоизпит в ДАИ
nnikksan
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 27 Ное 2008, 12:17

Re: Амнистия - МОЛЯ кажете!

Мнениеот nnikksan » 31 Окт 2009, 12:07

я ми кажи само кога си извършила деянието - катастрофата
nnikksan
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 27 Ное 2008, 12:17

Re: Амнистия - МОЛЯ кажете!

Мнениеот dyana » 01 Ное 2009, 21:29

:( на Петровден-29.06.2008г.
добре де -ако ме амнистират този изпит пред даи няма ли да отпадне :?:
dyana
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Окт 2009, 13:26

Re: Амнистия - МОЛЯ кажете!

Мнениеот nnikksan » 02 Ное 2009, 01:23

Вие вече сте аминистирана. За амнистията не е нужен изричен съдебен акт. Тя следва по силата на закона.
nnikksan
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 27 Ное 2008, 12:17

Re: Амнистия - МОЛЯ кажете!

Мнениеот nnikksan » 02 Ное 2009, 01:30

Единственото нередно нещо , което виждам е че вашето дело е трябвало да бъде прекратено от съда преди той да постанови присъдава- закона е обнародван и влиза в сила преди да влезе в сила вашата присъда.
Убеден съм обаче, че от КАТ пак щеше да последва наказание за административното нарушение- причиняване на ПТП с пострадало лице и така пак щяха да ви отнемат книжката , но този път КАТ , а не съда. Все пак съм убеден че психоизпита няма да отпадне и ще трябва да се явите при всеки от вариантите. Смятам, че сега от съда няма да ви изпратят никакъв отговор. Защото както казах, за аминистията не е нужен изричен съдебен акт. Тя следва по силата на самия закон .Вие сте вече амнистирана.
nnikksan
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 27 Ное 2008, 12:17

Re: Амнистия - МОЛЯ кажете!

Мнениеот dyana » 02 Ное 2009, 15:40

съжелявам, не съм юрист, но не мога да се съглася с Вас. за да бъда амнистирана все някъде това трябва да се отбележи. дали в протокола от заседанието или после да се добави към досието не знам- но някъде трябва да има следа....а при мен няма.
аз мога само да се сърдя на съдията и на адвоката, че не приложиха на време закона, но юридически - нищо. точно за това подадох молбата до съда- някъде да се впише. длъжна бях да го направя- заради себе си - макар и много късно :( ...и знам че това с нищо няма да ми помогне...
пп При тази мила съдебна система нищо не става автоматично, закона не се прилага когато Човечето може да "плати" по- малко, но когато става въпрос за повече- е тогава наистина всичко става по административен път
dyana
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 26 Окт 2009, 13:26


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 52 госта


cron