начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот sundera86 » 20 Окт 2009, 21:28

направих птп по моя вина в насрещно движещ се автомобил и причиних две средни телесни повреди на потърпевшия. Споразумях се с него като му дадох парично обещетение и тои даде показания че няма нищо към мене и неиска да ме съди. От тук нататък какво следва, държавата ще продължи ли да ме съди и какво най тежко може да ми даде за средна телесна след като пострадалия няма да дава показания срещу мене
sundera86
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 20 Окт 2009, 21:17

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот REVOLUTION » 20 Окт 2009, 23:00

Бяхте ли употребил алкохол.Ако не сте и потърпевшия е само 1 , то ако последния е направил изрично волеизявление за прекратяване на досъдебното производство , то трябва да се прекрати.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот sundera86 » 20 Окт 2009, 23:23

не бях употребил алкохол и потърпевшия е само един, значи мога да се надявам да няма нищо срещу мене
sundera86
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 20 Окт 2009, 21:17

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот georgiev_sfbg » 21 Окт 2009, 08:10

НК - Чл. 342. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.

НК - Чл. 343. (Попр. - ДВ, бр. 29 от 1968 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 1978 г., изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) Когато с деяния по предходния член по непредпазливост са причинени:
б) (изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) тежка или средна телесна повреда, независимо дали са настъпили последиците по буква "а", наказанието е лишаване от свобода до четири години за тежка телесна повреда и до три години или пробация за средна телесна повреда;
(2) (Нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 2005 г., в сила от 29.04.2006 г.) За престъпления по ал. 1, букви "а" и "б" наказателното производство се прекратява, ако пострадалият поиска това.

НК - Чл. 11. (3) Деянието е непредпазливо, когато деецът не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди, или когато е предвиждал настъпването на тези последици, но е мислил да ги предотврати.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот jocata » 21 Окт 2009, 09:37

REVOLUTION написа:Бяхте ли употребил алкохол.Ако не сте и потърпевшия е само 1 , то ако последния е направил изрично волеизявление за прекратяване на досъдебното производство , то трябва да се прекрати.

Мне - няма да се прекрати, тъй като това е престъпление от общ характер. Тоест наказателното производство не започва по тъжба на пострадалия и се движи дори и да не го желае. Още нещо - пострадалия вероятно ще бъде привикан да свидетелства.
jocata
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 10 Яну 2006, 23:39

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот REVOLUTION » 21 Окт 2009, 09:55

jocata написа:
REVOLUTION написа:Бяхте ли употребил алкохол.Ако не сте и потърпевшия е само 1 , то ако последния е направил изрично волеизявление за прекратяване на досъдебното производство , то трябва да се прекрати.

Мне - няма да се прекрати, тъй като това е престъпление от общ характер. Тоест наказателното производство не започва по тъжба на пострадалия и се движи дори и да не го желае. Още нещо - пострадалия вероятно ще бъде привикан да свидетелства.


Mнеее , ама саде... :lol: Колега по-горе са Ви постнали закона , прочетете ал.2 на чл.343 НК.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот jocata » 21 Окт 2009, 11:00

:oops: Така е човек като пише преди да се е събудил :oops:
jocata
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 10 Яну 2006, 23:39

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот urist11 » 21 Окт 2009, 12:53

:) ако пострадалия е заяваил това в разпита си
[u](2) (Нова - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 86 от 2005 г., в сила от 29.04.2006 г.) За престъпления по ал. 1, букви "а" и "б" наказателното производство се прекратява, ако пострадалият поиска това.
Както г-н.Георгиев го е написал няма да има проблеми ще се прекрати със сигурност, но ако е на устна договорка между Вас и него......
малко не вярвам, работил съм ПТП-та и е имало случаи , когато пострадалите меко казано започват по тоя начин да си искат парички.Даваш един път, после ти искат пак и ти ще дадеш най-вероятно.То това малко си е по принцип изнудване , ама ходи го доказвай , като няма документи насреща няма ти повярват, а да го повярват трудно се доказва, пък и все пак Вие сте извършителя и сте в неизгодна ситуация.
По добре говорете с дознателя , ако е разбран ,ще Ви каже дали има онова горе в разпита на пострадалия.Тогава вече може да Ви е по спокойно.
Аватар
urist11
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 21 Окт 2009, 12:09

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот sundera86 » 21 Окт 2009, 18:05

адвоката ми познава дознателя и веднага щом сичко е готово ще му звънне да види дали пострадалия е направил каквото трябва
sundera86
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 20 Окт 2009, 21:17

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот georgiev_sfbg » 21 Окт 2009, 18:45

sundera86 написа:адвоката ми познава дознателя и веднага щом сичко е готово ще му звънне да види дали пострадалия е направил каквото трябва


:!: :?: :!: А ти, познаваш ли адвоката си? :wink:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: държавата ме съди за 2 средни телесни повреди

Мнениеот sundera86 » 21 Окт 2009, 18:58

да
sundera86
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 20 Окт 2009, 21:17


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта


cron