начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Управление на МПС след употреба на алкохол

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот analizatora » 23 Сеп 2009, 17:27

А те/полицаите/какво казват в показанията си, чели ли сте ги, изобщо привлечен ли сте като обвиняем и имате ли повдигнато обвинение,Вие давал ли сте обяснения и ако сте давал в тях признавате ли вината си.В смисъл признавате ли че вие сте управлявал автомобила?Ако отричате, каква версия градите?
analizatora
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 05 Авг 2009, 12:13

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот Гост. » 23 Сеп 2009, 17:38

Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот freerunner » 23 Сеп 2009, 17:45

@анализатора

Не съм чел показанията, а мисля че все още не съм привлечен като обвиняем(предполагам трябва да бъда уведомен... или не?). Бях направил доста лаконични показания, без да се уточняевам излишно.

@поли_г

Както всички знаем надеждата умира последна :)
freerunner
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 21 Сеп 2009, 16:48

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот freerunner » 23 Сеп 2009, 17:55

Никаква възможност ли не съществува за споразумение с прокуратура за замяна на присъда с административно наказание "глоба" кумулативно и отнемане на свидетелство за у-ние на МПС, въпреки , че както беше пояснено 78а НК изключва подобна мярка. Оповавам се на факта, че нямам извършени предишни престъпни деяния и административни нарушени на ЗДвП, а доколкото разбрах тази мярка се е прилагала преди поправка от 2007г.
freerunner
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 21 Сеп 2009, 16:48

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот analizatora » 23 Сеп 2009, 18:03

От така представената фактическа обстановка моя съвет /Поли, акцентирам, едва сега си позволявам да давам съвет/е да се признаете за виновен и да скл.споразумение с прокуратурата.
И сега от тук нататък думата адвокат мисля, че е водеща, защото за скл. на споразумение закона иска задължително присъствие/подпис/ на защитник.Това предопределя процесуалното Ви поведение занапред, значи упълномощавате защитник и той преговаря с прокурора за наказанието Ви, като го съгласува с Вас, защото споразумение означава, съгласие, както от ваша страна, така и от страна на прокуратурата по всички параметри /разбирай наказания/.
Предимствата на споразумението са, че наказанието Ви ще е значително по-леко, ако напр. дадете ход на делото и Ви признаят за виновен, което при така описаната от Вас ситуация е почти сигурно.Все пак трима полицаи свидетели.
За наказанието Ви не се наемам да прогнозирам предвид многото неизвестни относно съдебното ви минало към мом.на извършване на дискутираното престъпление.Това си е работа на адвоката Ви.Няма как да минете без него.
analizatora
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 05 Авг 2009, 12:13

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот freerunner » 23 Сеп 2009, 18:12

Благодаря за отделеното време и изчерпателния отговор! Със сигурност ще се консултирам с адвокат, все пак предполагам и се надявам, че ще получа някакво уведомление за обвинението от районното управление. Не съм наясно аз ли трябва да направя първата стъпка още преди да има повдигнато обвинение и възможно ли е без мое знание да ме санкционират по бързо съдебно производство?
freerunner
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 21 Сеп 2009, 16:48

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот analizatora » 23 Сеп 2009, 18:27

Спокойно, все пак това не е инквизиционен процес да дойдат да ви вземат в полунощ и да Ви изтезават докато не изтръгнат самопризнанията Ви.
Има законоустановена процедура и тя в повечето случаи е да получите призовка с дата и час за явяване пред разсл.полицай, за да Ви се повдигне обвинението и да бъдете привлечен като обвиняем.След като Ви се повдигне обвинението, вече в качеството си на обвиняем Вие имате цял инструментариум от права /чл.55 НПК/, с който да реализирате правото си на защита, като едно от тези права е да упълномощите защитник, както и да не давате обяснения по случая, като това не се тълкува във Ваша вреда.Така, че в общи линии това са ходовете, които Ви предстоят.Не се измъчвайте от въпроса за наказанието Ви/въпреки, че той е основния/, защото това е работа на защитника, все пак затова му плащате.
analizatora
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 05 Авг 2009, 12:13

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот Гост. » 23 Сеп 2009, 18:33

:) Е, има напредък...
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот freerunner » 23 Сеп 2009, 20:39

Във връзка с темата ми направи впечатление какво гласи чл. 174(3) от ЗДвП:

"Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007
г.) Водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 12 до 18 месеца и глоба от 500 до 1000 лв."

Хммм , според този закон за водачите употребили голямо количество алкохол би било по-благоприятно направо да откажат подлагане на тест за алкохол в кръвта. :roll: . Аз ли не го разбирам правилно това или наистина може да се измъкваш по този начин от отговорност?
freerunner
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 21 Сеп 2009, 16:48

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот Гост. » 23 Сеп 2009, 20:52

:roll: Зависи от гледната точка...
Принципно сте прав- ако откажете, отказът само по себе си е административно нарушение ... което влече посочените от Вас санкции, но пък не е престъпление( неосъждан).
Възможно е с гласни доказателства да се установи, че сте бил пиян, но по никакъв начин не и степента на алкохолно опиянение( може да се изпише доста по този въпрос)... и тук някъде е време да се сложи точка на моето участие в тази тема. Питате прекалено и тенденциозно.
Не ви харесвам. Вече.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Управление на МПС след употреба на алкохол

Мнениеот marsidi » 25 Сеп 2009, 19:37

Колегите са ви разяснили нещата. Какъв е смисъла сега да питате " Ми ако баба ми беше мъжка......"?
Въпрос на гледна точка е, кое е по-добре. Ако си изкарвате хляба, като шофьор едно споразумение в би било по-добре за вас, защото срока на отнемане на СУМПС, ще да ви бъде по-малък от 12 месеца.
marsidi
Потребител
 
Мнения: 153
Регистриран на: 01 Юли 2003, 17:45

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 66 госта


cron