начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

Ако откажа да подпиша

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ако откажа да подпиша

Мнениеот pedigrin » 06 Сеп 2009, 18:53

Добьр ден на всички учасници,моля пояснети,Ако откажа да подпиша _ подпиша протокол за предивяване на раследванито , кква е процедурата от страна на РО,
В чл,227 ,5_ гласи че ако обвиняемият,отнво се яви без защитник, го приавява,Самили го подписват?
pedigrin
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 15 Юли 2009, 20:17

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот andy70 » 06 Сеп 2009, 18:59

В наказателния форум има един капацитет - нарича се Лекси21 - тя ще Ви отговори компетентно и професионално с оглед на натрупания си стаж!
Обърнете се към нея!!!
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот marek972 » 06 Сеп 2009, 19:52

pedigrin написа:Добьр ден на всички учасници,моля пояснети,Ако откажа да подпиша _ подпиша протокол за предивяване на раследванито , кква е процедурата от страна на РО,
В чл,227 ,5_ гласи че ако обвиняемият,отнво се яви без защитник, го приавява,Самили го подписват?


как успя за две изречения да спретнеш толкова много грешки ?

малко по-надолу от цитираният от теб член има още един, дето гласи следното:

Чл. 228. (1) Разследващият орган определя срок за проучване на материалите в зависимост от фактическата и правната сложност на делото, от неговия обем и от други обстоятелства, които могат да имат значение за времетраенето на проучването.

(2) Когато някое от явилите се лица не е в състояние да проучи материалите, разследващият орган е длъжен да му ги разясни, а при нужда да му ги прочете.

(3) Когато някой откаже да проучи материалите, отказът и причините за това се отбелязват в протокола за предявяване на разследването.

виж и това:

Чл. 236. (1) Органът на досъдебното производство представя протокола за действията по разследване на лицата, които са взели участие в извършването им, за да се запознаят с него, или по тяхно искане го прочита.

(2) На всяко лице органът на досъдебното производство разяснява правото му да иска поправки, изменения и допълнения на протокола. Направените искания се вписват в протокола.

(3) Когато някое от лицата, участвало в действията по разследване, откаже или няма възможност да подпише протокола, органът на досъдебното производство отбелязва това, като посочва и причините.

(4) Препис от протокола за обиск, претърсване, изземване и освидетелстване се връчва на лицето, спрямо което са извършени тези действия по разследването.
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот marek972 » 06 Сеп 2009, 19:53

да отиваш да го подписваш, че пуста тояга !
.. и друг път да не стъпваш накриво !
Последна промяна marek972 на 06 Сеп 2009, 19:58, променена общо 2 пъти
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот marek972 » 06 Сеп 2009, 19:57

всъщност, този институт съществува ли в другите наказателно-правни системи ?
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот system » 07 Сеп 2009, 09:51

Добро утро, уважаеми колеги ! Питащият постави сериозен, макар и повече "технически" проблем. От поста разбрах, че не става дума за отказ по чл. 228 от НПК за запознаване с материалите, а за отказ да бъде подписан протоколът за предявяване. marek972 правилно цитира чл. 236 ал. 3 от НПК, според който отказът на лицето да подпише протокола се удостоверява от разследващия орган, като се отбелязват причините.
Но при това недоверие (основателно или не - друг въпрос) в законосъобразността на действията на разследващите органи, как би се възприело последващо изявление на обвиняемото лице "Не съм призоваван за предявяване" или "разследващият орган ме призова, но не ми даде да се запозная с материалите по делото, а само ме накара да подпиша" ? Може ли възражение от такъв род да бъде прието за неоснователно единствено поради удостоверения от разследващия орган отказ на лицето да подпише протокола ? Според мен - да, след като в НПК е предвиден този начин за удостоверяване. Все пак - като "връзване на гащи", както се казва на жаргон, бих препоръчал това следствено действие да се проведе със защитник, а ако такъв не е упълномощен, да се назначи служебен. Преди десетина години правехме и друго - удостоверявахме отказа да подпише протокола с подписите на двама свидетели. Не знам доколко тази практика се прилага и е уместна понастоящем.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот andy70 » 07 Сеп 2009, 13:50

Все още така се практикува - с двама свидетели. Свидетелите могат във всеки един момент да удостоверят не само отказа на лицето да се подпише на протокола за предявяване на разследването, но и фактическото предоставянето на материалите по делото от страна на РО.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 16:00

:lol: Потвърждавам написаното от Анди70( преди две седмици така ни привлякоха :lol:, а и МНО пак така :lol: ).
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот marek972 » 07 Сеп 2009, 22:48

ето как процедирах един път ...и мина :wink:

отказ за подпис на протокол за разпит ..
тогава под местата за подпис пиша неговото волеизявление "отказвам да подпиша протокола поради незнам какви си причини"
и так отдолу още едно място за подпис, и той подписа отказа си :)
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 22:55

Не знам, не знам :lol: - такова нещо не ми се бе случвало.
То пък едно престъпление, но е отделна тема, сега чакам. Прокуратурата е на ход - обвиняемият не е българин, а уж беше БП...
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 09:12

marek972 написа:ето как процедирах един път ...и мина :wink:

отказ за подпис на протокол за разпит ..
тогава под местата за подпис пиша неговото волеизявление "отказвам да подпиша протокола поради незнам какви си причини"
и так отдолу още едно място за подпис, и той подписа отказа си :)

Страшен номер. И аз съм го правил: "Отказваш ли ? Пиши саморъчно "Прочетох но отказвам да годпиша" Ха сега се подпиши отдолу" Човекът подписва и после вика "И к'ва стана тя ?" :wink:
Но в този случай, дори да не се подпише, ако саморъчно е вписал отказа си в протокола, това според мен също удостоверява в достатъчна степен участието му в следственото действие.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот zidaromazach » 08 Сеп 2009, 11:04

System, marek, бива ли така?!
Как ме върнахте толкова години назад докато бях на стаж у следствието...
Такива номера обаче мисля че не трябва да се разясняват понеже освен юристи тука четат и граждани от различни страни на барикадката и да не вземат да захитреят много.
zidaromazach
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 18 Юли 2006, 13:44

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот voltron » 08 Сеп 2009, 11:42

Такива номера обаче мисля че не трябва да се разясняват понеже освен юристи тука четат и граждани от различни страни на барикадката и да не вземат да захитреят много.


В случая някой хитрее и това не са гражданите...
If you are good at something, never do it for free.
voltron
Потребител
 
Мнения: 566
Регистриран на: 20 Юни 2009, 15:47

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот Gabi1 » 10 Сеп 2009, 00:54

И какво като хитреят? Не могат да променят фактите. Свидетелят ще потвърди - "да, папката му беше в ръцете, но каза, че не подписва". За почти всичко може да се направи протокол в присъствието на свидетел. :wink:
Да си чете форума който иска, но едва ли ще измъкне информация, която ще му е от полза. Все пак за това сме учили, та да можем да се ориентираме по-бързичко в параграфите .... :lol: :lol: :lol:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот pedigrin » 10 Сеп 2009, 14:18

marek- Ще се опитам да ви отговоря. Можи би съм негромотен, но едно ме успкокои.Оказва се че невъзмощта да се изражиш,било писменно или устно е медицинска паталогия.И много деца страдат от това заболевание в страни от социалистическия лагер.А когато трябва да говориш технически по книга , без лог
ика и свобода на мислите.За мене товае все едно да правиш -СЕКС по книга.А ко можиш поправими граматиката,да видя как трябва написаното да изглежда.
pedigrin
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 15 Юли 2009, 20:17

Re: Ако откажа да подпиша

Мнениеот marek972 » 10 Сеп 2009, 16:14

pedigrin написа:marek- Ще се опитам да ви отговоря. Можи би съм негромотен, но едно ме успкокои.Оказва се че невъзмощта да се изражиш,било писменно или устно е медицинска паталогия.И много деца страдат от това заболевание в страни от социалистическия лагер.А когато трябва да говориш технически по книга , без лог
ика и свобода на мислите.За мене товае все едно да правиш -СЕКС по книга.А ко можиш поправими граматиката,да видя как трябва написаното да изглежда.


За което Ви Моля да приемете моите най-искрени извинения !
marek972
Потребител
 
Мнения: 535
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron