начало

Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС Адвокати обявиха мирен протест срещу избора на главен прокурор от този ВСС

кумулация-отказ???

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


кумулация-отказ???

Мнениеот kissy » 17 Апр 2009, 10:10

Здравейте,

Много харесвам форумите тук, но за първи път се престрашавам да попитам като се надявам да ми отговорите.
Въпросът ми е: може след влязло решение на Апелативен съд за кумулация самата кумулация да бъде отказана да се откаже т.к кумулираният срок е по-голям от сбора на всички присъди?
Благодаря на всички предварително!
kissy
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Апр 2009, 10:01

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот REVOLUTION » 17 Апр 2009, 10:21

Нямали ли сте адвокат по делото?Ако да , той ще Ви обясни.
Акумулация-няма такова нещо.Има кумулация.Въпросът ви е много объркан.Напишете точно колко и какви присъди имате , за да ви отговорим.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот portokal » 17 Апр 2009, 10:31

И аз му викам акумулация! 8) Щом има акумулираща печка, значи има и акумулация!

А доколкото разбирам въпроса, той е: влязло е в сила определение на апелативен съд, с което е определено общо наказание, по-голямо от сбора на всички отделни - може ли това определение да не се изпълнява. Ако това е въпросът, отговорът според мен е не. И пак според мен условието на въпроса не е възможно. ;-) Апелативният съд псулютно не може да е чак толкова заспал, затова питащият да даде подробности.
Но може и да не го разбирам правилно. Цялото оформление на въпроса - извинявам се на питащия - кърти мивки. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот sunrise » 17 Апр 2009, 11:11

Пък аз реших ,че е от акумулатор, ама знае ли човек? :D
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот REVOLUTION » 17 Апр 2009, 11:13

sunrise написа:Пък аз реших ,че е от акумулатор, ама знае ли човек? :D


Аз от акумулатора се мъчих да изведа термина "акумация" , обаче нещо не ми се връзва! :lol:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот LakeG » 17 Апр 2009, 14:47

Да...Хубаво ще е да видим подробности по "казуса", с които вероятно ще вървят и други затворнически термини, като "черна акумулация" 8)
LakeG
Потребител
 
Мнения: 103
Регистриран на: 12 Сеп 2006, 20:15

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот portokal » 17 Апр 2009, 14:50

Раздухай малко какво е черна акумулация. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот svettoslav » 19 Апр 2009, 04:38

Акумация като акумация.Тук обаче явно става дума за някаква мухомация.Ексхумация също не е изключена,но нещата по - скоро отиват към пълна консигнация,макар че и интоксикация не е изключена при посочените обстоятелства.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот miriam » 19 Апр 2009, 21:11

"Черна хакумулация" е , когато вземат та в залата, батей ,ти ги раздадат годините като бонбони , а после наместо един в друг като матрьошки да станат-ги нареждат една подир друга и влизаш за 74 години за кражби, т.нар. "фиктивна" присъда .
"Фиктивна" присъда е дет са лежи .
"Натурален акт" е талиматът на къщата.
тва са основни базови термини.... :D
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот karlson » 20 Апр 2009, 09:28

A "промоция" е тва дет съда го налага като замени "фиктивната" присъда...
karlson
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 29 Юни 2007, 11:38

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот Гост » 21 Апр 2009, 22:37

:) Аз днес изслушах разказ на обвиняем, който бе следния :
"Съдиха ма мене първо условно, щото съдията бе пич човека, и голям магистрал.
Ма после кат ма праснаха безусловно с лежане, лоша работа беше.
Сега кат имам условно и безусловно кога ше ма реабилитирват, а и тва новото сега, аз нали го лежах по безусловното..." :roll:
Гост
 

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот portokal » 21 Апр 2009, 23:00

Няма ни-как-ва връзка с темата (много ми хареса това за фиктивната присъда, дет се лежи), обаче да не търся темата за смешките. 8) То не е и толкова смешно, но мен ме изкефи.
Разпитват свидетел. Той обяснява, че с още някакъв тръгнали да си гонят из полето кученцата, порода ягдтериер. Изображение
В протокола обаче записано: "порода як териер".
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот melanie » 28 Апр 2009, 23:07

Добре се посмях с коментарите! :lol:
Влязло в сила определение на който и да било съд /районен, окръжен, апелативен, касационен/за кумулиране на наказания по влезли в сила присъди си подлежи на изпълнение. При проведено съдебно производство за кумулация наказанията по отделните присъди не се сборуват с натрупване, а се определя най-тежкото наказание от всички, които влизат в дадена съвкупност. Вероятно, за да се е получило подобно нещо - по-голямо наказание от сбора на отделните наказания по групираните присъдите решаващият съд е приложил разпоредбата на чл.24 от НК - увеличил е определеното общо наказание най-много с една втора.
Примерно, ако е имало едно наказание от 1г. "ЛС" и второ наказание от 3г. "ЛС" в съвкупността определеното общо наказание 3 г. "ЛС" може да е увеличено на 4г. и 3 месеца примерно и така надхвърля сбора на 1г. + 3г. = 4г. - сбор, какъвто по българското наказателно законодателство не се извършва при определяне на общо наказание.
melanie
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 12 Юни 2002, 21:20

Спешно !!!

Мнениеот nikilex » 14 Май 2009, 07:15

Оправдателна присъда подлежи ли на групиране с другите осъдителни влезли в сила присъди за деяния извършени през същия период ?
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот fani_i » 14 Май 2009, 07:33

Ако с оправдателната присъда са Ви наложили и наказание, групира се :D
Вие май вече се шегувате с въпросите си?
fani_i
Потребител
 
Мнения: 562
Регистриран на: 11 Яну 2009, 09:52

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот kpavlova » 14 Май 2009, 10:04

Не се групира присъдата, но задържането под стража, ако е имало такава мярка, подлежи на приспадане - вижте 59, ал.2 от НК.Трябва да се произнесе прокурора по реда на чл.417 от НПК .
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот nikilex » 14 Май 2009, 16:36

Не се групира присъдата, но задържането под стража, ако е имало такава мярка, подлежи на приспадане - вижте 59, ал.2 от НК.Трябва да се произнесе прокурора по реда на чл.417 от НПК .

Значи Молбата за кумулация/приспадане на "излежаното", следва да се подаде до съответната районна прокуратура, а не до районният съд ?!? /имало е МНО зад. под стража в досъд. пр-во в размер на близо две години/
п.п. става въпрос за изцяло оправдателна присъда по всички точки от обвинителният акт 8)
Последна промяна nikilex на 14 Май 2009, 16:57, променена общо 1 път
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот kpavlova » 14 Май 2009, 16:50

Ами ,вижте, съдът не е длъжен да се произнесе по въпросите на целия чл. 59 по начало - разбирайте ме в смисъл - непроизнасянето по 59 не прави акта на съда порочен, защото има правомощие на прокурора по 417 от НПК.Според мене искане с предмет само приспадане на ареста по друго дело, приключило с оправдаване, отправено до съда по реда на 306 е недопустимо, ако това е единствения му предмет.
Ако говорим за нормалния случай - групиране на осъдителни присъди с арести: чл.59 следва да се прилага от съда при произнасянето на присъдата, а не едва при евентуално групиране по чл.25, вр.с 23 от НК, трябва да имаше практика на ВКС в тоя смисъл :oops: . За това и в 25, ал.2 е казано приспада наказанието.Има си в практиката и определения за кумулация , в които пише и зачита ареста по някое от делата, не е голяма беля, че така е направено, но може да доведе до грешни сметки.
Мисля, че е прецизно да го прави прокурора, ако не е направено с присъдата- по 417.
Ако имате молба за групирате на други присъди в съвкупност или искане на прокурора, можете да го изтъкнете пред съда по кумулацията.Ако това е единственото Ви искане/ по ал.2 на 59/, няма какви други присъди да се групират - до прокурора.
Последна промяна kpavlova на 14 Май 2009, 17:07, променена общо 1 път
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот nikilex » 14 Май 2009, 17:05

групиране на осъдителни присъди с арести: чл.59 следва да се прилага от съда при произнасянето на присъдата, а не едва при евентуално групиране по чл.25, вр.с 23 от НК

На практика това последното почти никога не се случва, а съдът с отделно ЧНД прилага разпоредбите на чл. 25, вр. чл. 23 от НК, особено когато подсъдимите са две или повече лица !!!
Въпросът ми е: Юридически издържано или не е да се подава Молба за групиране до РС ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????2
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Re: Акумулация-отказ???

Мнениеот kpavlova » 14 Май 2009, 17:12

Май не ме разбирате.
Чл.59 предвижда зачитане на арест по делото или по друго дело, приключило с оправдаване.Това няма общо с кумулацията, друг въпрос е .
Чл.59, но алинея едно, трябва да се приложи, когато деецът се осъжда- с присъдата , а не чак после в производство по 306, с определение , при групиране.По всяко дело , всяко осъждане, където има арест, трябва да е бил зачетен, с присъдата.Ако не е - после прокурора го прави.Така трябва да е.Случва се да стане и по чнд-то - с определението да пише :
приспада изтърпяното наказание ЛС и зачита МН...
Вашия въпрос по 59, ал.2 не е от тези по 306, вижте го, че да сезирате съда САМО с тоя въпрос.
Ако правите групиране, по друг повод, можете да го искате от съда.Самостоятелно не, според мене по 417.
59, ал.2 предвижда зачитане на арест, а не групиране на присъди.Присъди не могат да се групират с МН.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта


cron