начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

ТР на ВКС във връзка с приложението на чл. 78а НК?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: ТР на ВКС във връзка с приложението на чл. 78а НК?

Мнениеот portokal » 23 Яну 2009, 12:58

Значи аз не съм те разбрала, Павлова. От изречението "тогава човекът ще бъде поставен и конекретно, но и абстрактно, по закон, в по - лошо положение от това да се наказва по НК/като пари/" ми се стори, че си на моето мнение, а всъщност имаш предвид, че при наказание над максимума ще е в по-лошо положение и затова е въведено ограничението.

На моя довод може да се възрази, че дори ако по НК имаме предвидено само по-леко наказание от глобата (не че се сещам за такъв състав), по 78а пак ще е глоба - т.е. явно е преценено, че фактът, че наказанието е само административно, е достатъчен бонус. Но все пак си оставам на моето мнение. Е, поне бях права, че нищо недвусмислено няма. :wink:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: ТР на ВКС във връзка с приложението на чл. 78а НК?

Мнениеот plamena26 » 23 Яну 2009, 13:38

Пак ставате мнозинство, виждам че и Karlson се присъединява към вашата група :| .На нас пък може да се възрази като вземете чл.294. "но не с по-тажко от предвиденото за укривания", близко като смисъл до израза "не може да надхвърля размера на тази глоба".Ако укривам извършител на престъпление наказуемо с лишаване от свобода до 3 години или пробация.Не може да ми се наложи наказание повече от 3 години това е ограничението, но може да ми се наложи пробация :roll: .Тоест не е длъжен съда да пада до възможния минимума на укривателство (3 месеца), а може и по-леко наказание (в случая пробация).
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София

Re: ТР на ВКС във връзка с приложението на чл. 78а НК?

Мнениеот marmarinov » 23 Яну 2009, 15:01

Бях решил да не вземам думата, но след като видях, че моята закачка с "купуването на гласове" за избор на съд е намерила твърда почва, не се сдържам. Та, в моя съд, колежке Пламена, при така направените от вас самопризнания :D за деяние по чл.294, с оглед младостта ви, чистото съдебно минало и изминалото време от извършване на деянието бих определил административно наказание по реда на чл.78а /може би и защото няма да съм Ви определения пробационен служител :oops: :wink: / Впрочем, подобна е ситуацията и с чл.215 от НК. Иска ми се и да споделя с колежката Павлова, че решения биха могли да се намерят и в двете посоки, но важни са мотивите към тях. Дори, когато се определя размера на глобата по 78аНК, трябва тя да бъде индивидуализирана и то не само съобразно имотното състояние на дееца, но и с неговата личност,тежестта на деянието и т.н. Как тия иначе уверен съм, мислещи колеги са го направили когато размера на глобата я възприемат като единствена възможна цифра :?: А да се позовеш на тълкуване на закона или недай боже на аналогия ми се струва... :|
marmarinov
Потребител
 
Мнения: 125
Регистриран на: 17 Дек 2008, 16:20
Местоположение: Варна

Re: ТР на ВКС във връзка с приложението на чл. 78а НК?

Мнениеот plamena26 » 23 Яну 2009, 18:28

Самопризнание трудно бих дала :wink: , ще използвам всичките си познания да бавя делото и да изтече давността :mrgreen: .Иначе и да попадне някой при мен за сега съм в положение от което трудно мога да налагам мнение, но пък често всявам съмнение и разкол в състава :lol:.Обаче март-април се надявам да ме командировааааат и може да ми падне нещо по 207 ............. :twisted:
Хайде приятна почивка.
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София

Re: ТР на ВКС във връзка с приложението на чл. 78а НК?

Мнениеот kpavlova » 24 Яну 2009, 12:02

Успех , дано да стан командироването :)

Сега трябва да призная, че тези събражения ме карат сериозно да се замисля дали не трябва да мина във вашия лагер:

Дори, когато се определя размера на глобата по 78аНК, трябва тя да бъде индивидуализирана и то не само съобразно имотното състояние на дееца, но и с неговата личност,тежестта на деянието и т.н. Как тия иначе уверен съм, мислещи колеги са го направили когато размера на глобата я възприемат като единствена възможна цифра


Какво се получава по "моя"/май нашия с Пламена :) / вариант- да не е редукция- и при превес на смекчаващи, и при превес на отегчаващи обстоятелства, дейците да се наказват еднакво - все с 300 лева :oops: .Това пък значи ...забрана за индивидуализация, безкрайно несправедливо е .. и отива на абсолютно определено наказание, което НК ...всеки съвременен НК.. би следвало да отрицае...
Печелите май :D :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: ТР на ВКС във връзка с приложението на чл. 78а НК?

Мнениеот portokal » 24 Яну 2009, 22:24

Иначе и да попадне някой при мен за сега съм в положение от което трудно мога да налагам мнение, но пък често всявам съмнение и разкол в състава...

Хихи, аз пък в случаите, когато не съм на едно мнение със състава - не са особено много, за щастие - нищо не успявам да всея (по наказателноправни въпроси не се и опитвам, де). 8) 8) 8)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron