начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

моля темата да се изтрие

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


моля темата да се изтрие

Мнениеот alximika » 18 Юни 2008, 17:58

да се трие
Последна промяна alximika на 19 Юни 2008, 20:24, променена общо 2 пъти
alximika
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Юни 2008, 17:41

пак

Мнениеот alximika » 18 Юни 2008, 20:33

явно казуса е сложен щом досега никои нищо не каза....


Имам познат които преди година беше в същата ситуация но имаше и АКТ за ПТП-то в които пишеше че е бил неправоспособен.... знам че в деня след ПТП-то е обновил книжката и след това е обжалвал акта....и е "спечелил"

Работата е там че това са само приказки и нямам идея на каква база е "спечелил"... член? алинея?
alximika
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Юни 2008, 17:41

Мнениеот alximika » 18 Юни 2008, 21:00

poli_g написа:Казусът Ви, хич дори не е сложен.... но Вие нямате знания за това.... 8)
АНП си е законосъобразно!


Какво е АНП ?

Аз когато не знам питам!
alximika
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Юни 2008, 17:41

eto

Мнениеот alximika » 18 Юни 2008, 23:32

Явно трябва да си задам вапроса по елементарно за да получа елементарен одговор които да мога да разбера.

От коя дата е валидна категорията.... от датата на първото й нанасяне в книжката или от датата нанесена на гърба на книжката срещу самата категория?
alximika
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Юни 2008, 17:41

Re: ПТП и категория ? кога е валидна ?

Мнениеот TheOldMan » 19 Юни 2008, 12:29

alximika написа:Ето я и случката!
Имат ли право полицаите да ми съставят АКТ за управление на МПС без нужната категория ?
Имат ли право застрахователите на МПС-то да откаже плащането на щета заради липса на категория ?

Ето ви мнение на неюрист: В момента на ПТП-то Вие не сте имал валиден документ за управление на МПС кат. "А". И аз много исках да скоча на колата още в деня, в който си взех изпита, и ми дадоха една хвърчаща бележка с номера на протокола, но инструктора изрично ни предупреди, че докато не получим книжките от гишето, все още не сме правоспособни водачи.
Може да го погледнете и под друг ъгъл - ако беше пострадало друго лице, а не Вие, и дойде КАТ (или просто Ви бяха спрели за някакво смешно нарушение), след като му предоставите свидетелството за правоспособност, което сте имали в момента на ПТП-то, познайте какви щяха да са последиците? В него не е било упоменато, че имате право да управлявате МПС кат. "А", а те нямат задължение да ровят в информационните масиви на МВР дали има или няма излезло някакво разрешение. Не че имат и физическата възможност...
А за застрахователите - те са по-зле и от МВР. С полицията може да се добута до някакво положително за Вас решение в съда, но застрахователите трябва да Ви дават пари, а те това хич не го обичат. Имат и добре платени адвокати, които доста често успяват да отхвърлят съвсем справедливи и подплатени със всички документи искове, така че Ви давам един съвет - не се опитвайте да правите шмекерии с тях. Ще затънете в безконечни съдебни спорове, чиито разноски почти със сигурност накрая ще платите Вие.

Ето и малко законова обосновка:
Чл. 100. (1) (Предишен текст на чл. 100 - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него;

А Вие не сте носил такова свидетелство в момента на ПТП-то.

Чл. 150а. (Нов - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него превозно средство.

...което Вие не сте притежавали. Това, че то може и да е било напечатано и да е стояло в някое чекмедже в КАТ, не променя ситуацията.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: ПТП и категория ? кога е валидна ?

Мнениеот alximika » 19 Юни 2008, 18:39

TheOldMan написа:
alximika написа:Ето я и случката!
Имат ли право полицаите да ми съставят АКТ за управление на МПС без нужната категория ?
Имат ли право застрахователите на МПС-то да откаже плащането на щета заради липса на категория ?

Ето ви мнение на неюрист: В момента на ПТП-то Вие не сте имал валиден документ за управление на МПС кат. "А". И аз много исках да скоча на колата още в деня, в който си взех изпита, и ми дадоха една хвърчаща бележка с номера на протокола, но инструктора изрично ни предупреди, че докато не получим книжките от гишето, все още не сме правоспособни водачи.
Може да го погледнете и под друг ъгъл - ако беше пострадало друго лице, а не Вие, и дойде КАТ (или просто Ви бяха спрели за някакво смешно нарушение), след като му предоставите свидетелството за правоспособност, което сте имали в момента на ПТП-то, познайте какви щяха да са последиците? В него не е било упоменато, че имате право да управлявате МПС кат. "А", а те нямат задължение да ровят в информационните масиви на МВР дали има или няма излезло някакво разрешение. Не че имат и физическата възможност...
А за застрахователите - те са по-зле и от МВР. С полицията може да се добута до някакво положително за Вас решение в съда, но застрахователите трябва да Ви дават пари, а те това хич не го обичат. Имат и добре платени адвокати, които доста често успяват да отхвърлят съвсем справедливи и подплатени със всички документи искове, така че Ви давам един съвет - не се опитвайте да правите шмекерии с тях. Ще затънете в безконечни съдебни спорове, чиито разноски почти със сигурност накрая ще платите Вие.

Ето и малко законова обосновка:
Чл. 100. (1) (Предишен текст на чл. 100 - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) Водачът на моторно превозно средство е длъжен да носи:
1. (доп. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) свидетелство за управление на моторно превозно средство от съответната категория и контролния талон към него;

А Вие не сте носил такова свидетелство в момента на ПТП-то.

Чл. 150а. (Нов - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) За да управлява моторно превозно средство, водачът трябва да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него превозно средство.

...което Вие не сте притежавали. Това, че то може и да е било напечатано и да е стояло в някое чекмедже в КАТ, не променя ситуацията.



Защо тогава на свидетелството за правоуправление се изписва дата срещу конкретната категория ? като дата се определя като "Дата на издаване на категорията" И защо в кат едно от нещата които съхраняват като данни за водачите на мпс е протокола за изкараната категория ? Не е ли именно за доказването на същата....
alximika
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Юни 2008, 17:41

Мнениеот TheOldMan » 19 Юни 2008, 19:36

Мисля, че това, което съм написал с дебели буквички, не сте го прочел. В момента на ПТП-то Вие нито сте носили, нито сте притежавали свидетелство за правоуправление от необходимата категория. А закона пише точно това. Никъде не е упоменато, че водача трябва да е минал определената подготовка. Пише, че трябва да има в джоба си тапия.
Е, винаги има вероятност добър адвокат да извърти нещата, ако смятате, че може да си позволите разходите при не съвсем сигурен краен резултат, може да опитате...

П.С. По Вашата логика може да си "джиткаме" съвсем без тапии. Като ни спрат, пишат ни акт, отиваме в съда, печелим делото, извиняват ни се, и държавата плаща разноските по делото, а ние палим колата/яхаме мотора и отлитаме. Щото то в базите данни си пише, че сме си изкарали курса. Това, че полицая на пътя не го знае, не е наша грижа. Дали ?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Мнениеот alximika » 19 Юни 2008, 19:55

дамммм това е много лошо..... :( :(

А при положение че нямам акт за липсата на категория мога ли да съдя общината за липса на всякакви табели и маркировка на път в ремонт за които няма знаци дори че е в ремонт? Полицаите доколкото помня снимаха с фотоапарат пътя а имам и свидетели! или пак по същия член ще загубя подобно дело ?

Хора теглил съм ебати кредита за тоя мотор а сега е тотал щета :( помогнете ако можете и искате
alximika
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Юни 2008, 17:41

Мнениеот bay4o » 20 Юни 2008, 12:51

alximika написа:дамммм това е много лошо..... :( :(

А при положение че нямам акт за липсата на категория мога ли да съдя общината за липса на всякакви табели и маркировка на път в ремонт за които няма знаци дори че е в ремонт? Полицаите доколкото помня снимаха с фотоапарат пътя а имам и свидетели! или пак по същия член ще загубя подобно дело ?

Хора теглил съм ебати кредита за тоя мотор а сега е тотал щета :( помогнете ако можете и искате


Можете, разбира се, но в отделно производство. Дори и в производството по обжалване на наказателното постановление да релевирате подобни възражения, надали ще бъдат възприети от съда, тъй като се касае за две различни задължения и два различни адресата на последните. С други думи, дори и да е имало табели за ремонт, Вие пак сте бил без съответната категория.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron