начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Това обида ли е?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Това обида ли е?

Мнениеот brymm » 09 Юни 2008, 13:41

Темата "Това клевета ли е?" ми хареса, а явно съм в лигаво настроение, защото тя всъщност не е смешна.

Един колега ме питаше обида ли е "ще ти вкарам еди-какво си в г...а" (на мястото на "еди-какво си" не помня какво беше).
Според него не е никаква обида, а просто закана. :P
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот punisher » 09 Юни 2008, 13:50

brymm добре ли сте???
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот brymm » 09 Юни 2008, 13:52

Мисля, че горе-долу съм добре, какво Ви смущава? :oops:
Изразът е от истинско ЧХ дело (оправдан поради недоказаност, доколкото разбрах).
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот punisher » 09 Юни 2008, 14:02

Не е изпълнен съставът на чл.146,изр.1 НК и затова не е доказано,за да чоже да бъде квалифицирано като обида.
Не е и закана-не е налице в резултат от заканта основателният страх от осъществяването й,доколкото има юридически факти от написаното.
punisher
Потребител
 
Мнения: 576
Регистриран на: 14 Яну 2008, 18:01
Местоположение: Пловдив

Мнениеот sunrise » 09 Юни 2008, 14:04

И нищо ,че е още понеделник и петъка е далечеее...
Ако баща напсува детето си на майка, това обида ли ще бъде, при положение ,че законът и морала му дават това право? :roll:
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот brymm » 09 Юни 2008, 14:06

Колегата нямаше предвид непременно съставомерна по НК закана. :oops:
А иначе въпросът е същият като при псуване на майка, да.
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот kpavlova » 09 Юни 2008, 14:56

Псуването на майка- т.е. изречението ще ти / да ти ...майката /следват съзнат.и целенасочени възвратно-постъпателни движения с предмет на посегателство- роднина по права линия от женски пол/ не е закана с изнасилване на ближен, както Ви е писала punisher.Не се възприема като действителна възможност.Поне в повечето случаи не възбужда такъв страх.Но псувнята е годен начин за осъщ.на ФС на обида с думи.
А за поставянето на нещо някъде, основ.страх пак липсва,че да е закана с блудствено действие./ иначе си липсва взаимност в целеното удоволствие/ .Но обидата може пък и да излезе, ако се докаже от факт.страна, струва ми се казаното да е унизително за достойноството.Спомням си едно решение на ВКС, имаше го в един стар бюлетин, остави ми спомен за цял живот- та, горе-долу пишеше в него "розовите гащички на съдията Х. да му ги скъсат .../ любители на еднополовата връзка/ на Дунав мост" и си беше потвърдена осъдителна присъда за квалиф.обида на дл.лице, като деецът се наказваше и с обществено порицание- прочитане по местната радиоуредба на диспозитива на присъдата/ за неразбралите/.
По мое дело деянието се изразяваше с думите "ще те набуча на кол" и "ще те изкормя", в диалог между доброжелателни съседки, признаха я за виновна и за двете изявления като закана с престъпление/ телесна повреда/,понеже "дейцата " си беше и склонна не само към вербална агресия.Тъй че ...зависи от сериозността на недвусмисленото предложение.
А по питането на sunrise - звучи като да е закана с правомерни действия :D, но няма проблем да унижава детето, да е съставом.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот brymm » 09 Юни 2008, 15:09

Псуването на майка ... не е закана с изнасилване на ближен...
А за поставянето на нещо някъде, основ.страх пак липсва,че да е закана с блудствено действие./ иначе си липсва взаимност в целеното удоволствие/ .Но обидата може пък и да излезе, ако се докаже от факт.страна, струва ми се казаното да е унизително за достойноството.

К.Павлова,
То това казвам и аз.
Не ми го е казала punisher. Нейното мнение беше просто, че не е обида. А аз пък от своя страна съвсем не твърдя, че е закана с изнасилване. Обида си е отвсякъде.

Темата я пуснах от чиста лиготия, извинявам се на който не понася такава ;-), покрай заглавието "Това клевета ли е?". :oops:
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот kpavlova » 09 Юни 2008, 15:13

добре, поравям се , обидих Ви, извинявайте, не Ви го е казала punisher :D .Просто съм много обстоятелствена :oops: и не съм видяла усмивката след въпроса :D
Но си е унизително/изреч./, а на темата нищо й няма.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот system » 09 Юни 2008, 15:39

Добре, а според вас изречението "Ще стана баща на децата ти", отправено към мъж, може ли да се приеме за обида по адрес на майката на децата ? Това вече не е лиготия, имам го по едно въззивно наказателно дело.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот kpavlova » 09 Юни 2008, 15:43

Идеята "ще стана баща на децата на жена ти " ли е ?
Защото така изказано, предполага много версии.Може да значи ще припозная децата ти, ще се грижа за децата ти....като в... Назад, назад, моме Калино, жената ще уморя, децата ще гледам?
Ами, на пръв поглед, не ми звучи като обида, макар че на човек все обидни интерпретации му идват наум.била ли е там майката ?
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот brymm » 09 Юни 2008, 15:46

Ами да, май зависи какво значи и оттам, предполагам, ще се съди и дали е непристойно и т.н., тоест дали е унизително за честта и достойнството.
Би могло да е като в "Моме Калино", но по-вероятно, щом се поставя въпросът за обида, е по-...така, по-"учтиво" изразена псувня (в смисъл: ще правя с теб онова, което иначе се прави с цел възпроизводство).
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот kpavlova » 09 Юни 2008, 16:04

май щом вложихме толкоз много субективни прочети и нещата отиват на интерпретация на слушателя, може и да не излезе "обидата"?
Като пострадала присъстващата съпруга или съпругът са се представили по делото?
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот system » 09 Юни 2008, 16:10

kpavlova написа:Идеята "ще стана баща на децата на жена ти " ли е ?
Защото така изказано, предполага много версии.Може да значи ще припозная децата ти, ще се грижа за децата ти....като в... Назад, назад, моме Калино, жената ще уморя, децата ще гледам?
Ами, на пръв поглед, не ми звучи като обида, макар че на човек все обидни интерпретации му идват наум.била ли е там майката ?

Не не, в конкретната ситуация деецът не е искал да припознава децата или да се грижи за тях. Бил е задържан от полицаите за хулиганство, буйствал, крещял и между другото изтърсил на единия полицай "Ще стана баща на децата ти". Майката не е била там - куриозът е, че точно в това време е била в родилния дом с едно от децата на полицая - адресат на изявлението.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот brymm » 09 Юни 2008, 16:12

Според мен не е казано (дори и буквално) по адрес на майката на децата му, а лично по адрес на полицая и може да се преведе като "ще те е...".
Но може и да греша.
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот kpavlova » 09 Юни 2008, 16:33

Трябва да се прецени по що годе обективен начин какъв е вложеният смисъл и изобщо с какъв смисъл това изречение се употребява, ако то има общоприет смисъл.Иначе ще липсва общоприетостта на унизит.х-р, обективно унизит.х-р..Смисълът, с който аз го свързвам е- ще сторя така, че жената да остане сама, може да се вложи и според контекста - заканителен подтекст, а не само обиден.Ако приемем, че идеята е да унизи, словесно да нарани чувството за семейна чест, за мъжка чест в по-тесния смисъл, на съпруга-пострадал,като отровено намеква, че сам ще посегне върху същата тази чест, защо пък не ?Въпросът е обаче, че деецът може изобщо да не е имал субект.представи, че засяга семейната чест - за наличието на семейство, съпруга ,деца...Много стават предположенията за умисъла май :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот Magnollia » 09 Юни 2008, 16:58

Според мен обида е нанесана тогава, когато човек се чувства засегнат от думи, жестове, знаци. Дори те за друг да не са обида, ако за техният адресат те носят негативен заряд, то значи това е обида.

Ще ми е интересно да ми отговорите на следния въпрос:

Обида ли е някой да се изплюе пред краката ти?
Понякога истината може да ни избоде очите ....
Аватар
Magnollia
Потребител
 
Мнения: 307
Регистриран на: 08 Окт 2007, 10:28

Мнениеот stroitel » 09 Юни 2008, 20:42

Според мен обида е нанесана тогава, когато човек се чувства засегнат от думи, жестове, знаци. Дори те за друг да не са обида, ако за техният адресат те носят негативен заряд, то значи това е обида.

Бих казъл - обратното: Обидата е налице,когато е имало желание да те обидят.
В разни общности псуването,използване на обращения като "ко......е" се използват редовно в нормалните разговори. А те говорят така с всички.
Разбира се - могат да го използват и в обиден смисъл. Всичко зависи от конкретната ситуация.
Така и с плюването,така и с предреждането.
Помня фраза от филм : "Беше убил човек,защото го прередил на опашката."
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот brymm » 10 Юни 2008, 09:52

А не ли и двете едновременно?
Умисъл + обективна възможност адресатът да бъде обиден.
"Ребенком на чужбине плакал я, лишь гордое твое заслышав имя,
сегодня с поседевшей головой я слезы лью над болями твоими."
brymm
Потребител
 
Мнения: 237
Регистриран на: 11 Дек 2007, 00:17

Мнениеот stroitel » 10 Юни 2008, 17:43

Да,
но в зависимост от приложението на "обективната....."
Една моя клиетка беше бясна,че поканила майка си на вечеря /за първи път от няколко години/ и майката казала,че сготвеното не е вкусно.
"Да не ми харесва ..... Аз го готвих с толкова старание ЗА НЕЯ. Повече няма да ми види очите, не искам да я знам тая......"
Ако не я бях спрял на 10-тата минута можеше цял ден да се пени.
Явно беше обидена, а може майката нарочно да го е казала.

Ама за това да я признаем за престъпник?

Мисля си - трябва да се стеснява кръга на приложението на тази норма.

Примерно - с афектирания,който обиждал полицаите.
Човека просто не бил на себе си.
Да му се наложи адм.наказание,да си плати за изразите на потърпевшите, но не и присъда.
Ако обаче в една спокойна ситуация използва такива изрази - явно провокира полицая. И трябва да бъде наказан.
Много сериозно !
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron