начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Плащате ли за копия по наказателни дела ?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Плащате ли за копия по наказателни дела ?

Мнениеот system » 11 Апр 2008, 11:15

Колеги, дано не повтарям някоя вече обсъждана тема. Интересува ме каква е практиката в съдилищата, в чиито райони работите, при изготвянето на копия от материалите по наказателно дело. Искат ли ви от деловодствата да заплащате такса, разноски за ксерокс или нещо друго, за копията от материалите по делото, които сте поискали ?
Ако отговорите ги има в друга тема, препратете ме там.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот REVOLUTION » 11 Апр 2008, 11:18

Да искат.Наскоро правих копия на няколко присъди на Военен съд гр.Пловдив и се плащаше.Не си спомням колко точно стотинки на стр.но си спомням , че цената на копия е по-евтина от цената за препис , която беше приблизително 10 пъти по-висока на страница.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот system » 11 Апр 2008, 11:24

Как се мотивират ? Ако изобщо се мотивират. И чисто хипотетично да речем аз съм подсъдим, нямам адвокат, нямам пари за такъв, искам сам да се защитавам. Ако не си платя за копията, няма да ми дадат ли ?
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот REVOLUTION » 11 Апр 2008, 11:30

system написа:Как се мотивират ? Ако изобщо се мотивират. И чисто хипотетично да речем аз съм подсъдим, нямам адвокат, нямам пари за такъв, искам сам да се защитавам. Ако не си платя за копията, няма да ми дадат ли ?


Ами няма мотиви.Има ценоразпис. :lol: Според мен е нормално да се плаща по принцип , тъй като съдът не е длъжен да ксерокопира безплатно , но трябва действително някой групи граждани(социално слаби и др.) да се освобождават от тези разходи.Например ако по делото подсъдимият е със служебен защитник поради невъзможността да си нагажира такъв , заради липсата на средства , нормално е от същия или адвоката му да не се изисква да плащат.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот donna » 11 Апр 2008, 11:47

REVOLUTION написа:
system написа:Как се мотивират ? Ако изобщо се мотивират. И чисто хипотетично да речем аз съм подсъдим, нямам адвокат, нямам пари за такъв, искам сам да се защитавам. Ако не си платя за копията, няма да ми дадат ли ?


Ами няма мотиви.Има ценоразпис. :lol: Според мен е нормално да се плаща по принцип , тъй като съдът не е длъжен да ксерокопира безплатно , но трябва действително някой групи граждани(социално слаби и др.) да се освобождават от тези разходи.Например ако по делото подсъдимият е със служебен защитник поради невъзможността да си нагажира такъв , заради липсата на средства , нормално е от същия или адвоката му да не се изисква да плащат.



ЗДТ-ЧЛ.5
к) (изм. - ДВ, бр. 55 от 1991 г.) всички документи и книжа: по наказателни дела от общ характер; по дела за издръжка; по дела за настойничество; по дела за установяване на произход; книжата и документите по определяне и даване помощ на многодетни майки; по обществено подпомагане; по социално-правна охрана на малолетни; по придобиване право на пенсия; по учредяване, регистрация и други промени на кооперации;

По наказателни дела от ОХ са освободени .
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот REVOLUTION » 11 Апр 2008, 11:58

donna написа:
REVOLUTION написа:
system написа:Как се мотивират ? Ако изобщо се мотивират. И чисто хипотетично да речем аз съм подсъдим, нямам адвокат, нямам пари за такъв, искам сам да се защитавам. Ако не си платя за копията, няма да ми дадат ли ?


Ами няма мотиви.Има ценоразпис. :lol: Според мен е нормално да се плаща по принцип , тъй като съдът не е длъжен да ксерокопира безплатно , но трябва действително някой групи граждани(социално слаби и др.) да се освобождават от тези разходи.Например ако по делото подсъдимият е със служебен защитник поради невъзможността да си нагажира такъв , заради липсата на средства , нормално е от същия или адвоката му да не се изисква да плащат.



ЗДТ-ЧЛ.5
к) (изм. - ДВ, бр. 55 от 1991 г.) всички документи и книжа: по наказателни дела от общ характер; по дела за издръжка; по дела за настойничество; по дела за установяване на произход; книжата и документите по определяне и даване помощ на многодетни майки; по обществено подпомагане; по социално-правна охрана на малолетни; по придобиване право на пенсия; по учредяване, регистрация и други промени на кооперации;

По наказателни дела от ОХ са освободени .


Туи е друго нещо викат от съда.Ние прилагаме тарифа 1 -А:19
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот donna » 11 Апр 2008, 11:59

Тарифата е към закона ,я да видим ,кой акт е с по висша сила :twisted:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот REVOLUTION » 11 Апр 2008, 12:19

donna написа:Тарифата е към закона ,я да видим ,кой акт е с по висша сила :twisted:


Тъй я , ама не щат да признават. :D
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот donna » 11 Апр 2008, 12:59

REVOLUTION написа:
donna написа:Тарифата е към закона ,я да видим ,кой акт е с по висша сила :twisted:


Тъй я , ама не щат да признават. :D


ИЗХОДА Е ПИШИ ЖАЛБА :D
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот rts » 11 Апр 2008, 18:15

Да плащаме за ксерокс. Мисля, защото ксероксните копия не се водят като "документи и книжа по делото от НОХ".
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 61 госта


cron