начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Предивяване на обвинение

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот herostat » 29 Фев 2008, 10:45

Прочетох само мнението на Габи1 и ме хвана нервата! Вместо да правите забележки относно правописа на хората, вземете да прочетете какво пише в НПК, чл. 55, ал. 1
Цитирам за вас - обвиняемият има право: "и да прави необходимите извлечения"...Не разбирам, какво искате да пише?!? : " да ксерокопира, ксерографира и други с ксеро за да им е ясно на дознателите, прокурорите и други с до и про"
Такъв текст е нужен в НПК за да ви светне и на вас слънцето!
Снимането на ксерокс е само един от възможните начини да си направи извлеченията обнияемият!
И пак прочетете Павлов, за да си припомните че вие имате правомощия-като имате право на нещо сте длъжни да го правите! :x
herostat
Потребител
 
Мнения: 203
Регистриран на: 27 Фев 2007, 18:54

Мнениеот stas_v » 02 Мар 2008, 21:40

Привет! Ще добавя, че обикновенно в полицейските управление има най-много 1 ксерокс и той не се намира при дознателите. Дори някъде трябва да се иска разрешение да се снимат копия! Да добавя, че дознанието не може да напуска стаята на дознателя освен когато се изпраща на доклад в прокуратурата или е приключило и се изпраща пак в прокуратурата. Така, че отговорете ми как обективно ще стане преснимането на материалите от дознанието при положение, че се разреши такова?
stas_v
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Фев 2008, 23:18

Мнениеот shmadi » 03 Мар 2008, 23:19

stas_v написа:Привет! Ще добавя, че обикновенно в полицейските управление има най-много 1 ксерокс и той не се намира при дознателите. Дори някъде трябва да се иска разрешение да се снимат копия! Да добавя, че дознанието не може да напуска стаята на дознателя освен когато се изпраща на доклад в прокуратурата или е приключило и се изпраща пак в прокуратурата. Така, че отговорете ми как обективно ще стане преснимането на материалите от дознанието при положение, че се разреши такова?


За сетен път питам: Дали мога да снимам с цифров фотоапарат? Така дознанието няма да напуска стаята и аз ще имам нужните ми копия на документи.
shmadi
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 14 Фев 2008, 16:33

Мнениеот dinev » 04 Мар 2008, 00:31

Ако Ви разреши дознателя, ще снимате.
Blessings upon the throne of tyranny
dinev
Потребител
 
Мнения: 472
Регистриран на: 17 Май 2002, 22:59

Мнениеот PRBlaw » 19 Мар 2008, 20:17

Нямате право да получите копия от протоколи по дознанието. Може да си водите записки и бележки и да го разгледате за колкото време ви е нужно, но не може да го вземате или преснимате.
PRBlaw
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 19 Мар 2008, 17:58

Мнениеот shmadi » 20 Мар 2008, 21:45

Кой текст от НПК точно указва това?
shmadi
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 14 Фев 2008, 16:33

Мнениеот REVOLUTION » 20 Мар 2008, 21:52

PRBlaw написа:Нямате право да получите копия от протоколи по дознанието. Може да си водите записки и бележки и да го разгледате за колкото време ви е нужно, но не може да го вземате или преснимате.


:D :D Ааа , имаме , имаме и кафенце даже трябва да ни направите…… :lol: :twisted:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот bebitor » 20 Мар 2008, 22:37

Поддържам горното становище! Полицейското кафе си го бива :lol: :lol: :lol:
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Мнениеот kpavlova » 20 Мар 2008, 22:58

Спомням си спор преди време, с един следовател на тема извлечение/ ако питате него не е било спор- защото да спориш с жена и малко дете е загуба на време и предварително загубена кауза/ :D . Изтъквах аз аргументи, че извлечението няма нищо общо с влечението и не ми е неосъзната потребност и смътно стремление, а субективно право- да се сдобия с него.Изтъквах аз аргументи, че извлечението е понятие, касателно съдържанието, а на какъв носител и по какъв способ аз ще се сдобия с това съдържание по траен начин - все едно. "Потропвах аз, даже проплаквах..."Не ми повярва, да ви кажа.И ми предложи, като горе на колегата, ръчно да си извличам.Същият човек, понеже беше своеобразен комик, на една моя молба да присъствам на всички следствени действия, ми беше отговорил- ами такива се провеждат от 09.00 ч до 17.00 часа в сградата на ул.М..., да заповядам :D И по двата въпроса, така и не разбрах - аз ли криво съм се молила, той ли криво ме е разбрал :D Но и тогава, в следствието, кафето си го биваше :D
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот herostat » 21 Мар 2008, 14:50

PRBlaw написа:Нямате право да получите копия от протоколи по дознанието. Може да си водите записки и бележки и да го разгледате за колкото време ви е нужно, но не може да го вземате или преснимате.

Ето заради това трябва да се издигне паметник на чл.7 от НПК! Слава богу, че съдебното производство е централно...все пак само заради това, че там ти дават да си снимаш цялото дело си заслужава да е централно...
А този "колега" въоПШТе няма да го коментирам! Това е масова практика да ти нарушават правото на защита по този начин! Много ги е страх дознателите, да не им види некой големите разследвания..., че да земе да поиска събиране на некое доказателство, дето да прецака работата...Снимайте си с цифровия фото-апарат и въобще да не ви дреме! Малка утеха е, че когато делото се качи в съда може да се запознаете с материалите, дето са "тайни"! И още нещо-пуснете си писмена молба, че искате да си преснимате материалите и като ви откажат в съдебно заседание поискайте да върнат делото на прокурора за "изправяне на кривици"...Вярно, че нарушението е отстранимо, но при мен мина на 2 пъти(естествено твърдях че не е отстранимо)...не че нещо се промени, ама ми беше приятно да седя на дивана, в кабинета на прокурора и ксерокса да бръмчи 2 часа!
herostat
Потребител
 
Мнения: 203
Регистриран на: 27 Фев 2007, 18:54

Мнениеот REVOLUTION » 21 Мар 2008, 15:00

herostat написа:И още нещо-пуснете си писмена молба, че искате да си преснимате материалите и като ви откажат в съдебно заседание поискайте да върнат делото на прокурора за "изправяне на кривици"...Вярно, че нарушението е отстранимо, но при мен мина на 2 пъти(естествено твърдях че не е отстранимо)...не че нещо се промени, ама ми беше приятно да седя на дивана, в кабинета на прокурора и ксерокса да бръмчи 2 часа!


Браво колега , само така.Вярно , че не е кой знай какво , но поне има възпитателен ефект.Кафенце направиха ли Ви?? :lol: :lol:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот herostat » 21 Мар 2008, 15:07

Не пия кафе..., а само кола...ама не исках да ми правят кола-носех си!
http://s2.bg.gladiatus.com/game/c.php?uid=38178
herostat
Потребител
 
Мнения: 203
Регистриран на: 27 Фев 2007, 18:54

Мнениеот system » 21 Мар 2008, 16:12

kpavlova написа:Спомням си спор преди време, с един следовател на тема извлечение/ ако питате него не е било спор- защото да спориш с жена и малко дете е загуба на време и предварително загубена кауза/ :D . Изтъквах аз аргументи, че извлечението няма нищо общо с влечението и не ми е неосъзната потребност и смътно стремление, а субективно право- да се сдобия с него.Изтъквах аз аргументи, че извлечението е понятие, касателно съдържанието, а на какъв носител и по какъв способ аз ще се сдобия с това съдържание по траен начин - все едно. "Потропвах аз, даже проплаквах..."Не ми повярва, да ви кажа.И ми предложи, като горе на колегата, ръчно да си извличам.Същият човек, понеже беше своеобразен комик, на една моя молба да присъствам на всички следствени действия, ми беше отговорил- ами такива се провеждат от 09.00 ч до 17.00 часа в сградата на ул.М..., да заповядам :D И по двата въпроса, така и не разбрах - аз ли криво съм се молила, той ли криво ме е разбрал :D Но и тогава, в следствието, кафето си го биваше :D

Това за извлеченията си спомням, че го обсъждахме, но не помня дали в тази тема или в друга. Тогава цитирах думите на един колега следовател: ето Ви лист, ето Ви химикалка, извличайте си ..."
Лично аз го отдавам на едно насложено от години "анти-адвокатско" настроение, което, уви, често замъглява трезвата преценка на прокуратурата и разследващите органи. Аз също страдах от подобни залитания като млад следовател преди 10 -12 години
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот shmadi » 21 Мар 2008, 19:04

kpavlova написа:Изтъквах аз аргументи, че извлечението няма нищо общо с влечението и не ми е неосъзната потребност и смътно стремление, а субективно право- да се сдобия с него.Изтъквах аз аргументи, че извлечението е понятие, касателно съдържанието, а на какъв носител и по какъв способ аз ще се сдобия с това съдържание по траен начин - все едно. :D


Ха ха, направо сте го разбили с думи. Аз наистина мисля, че "извлечение" включва и копиране, и снимане.
shmadi
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 14 Фев 2008, 16:33

Мнениеот kpavlova » 21 Мар 2008, 19:16

С думи не знам дали съм го разбила, но той ме разби - с отказ.В резултат се предявявахме - три дена подред.Така ,че никой не спечели от цялата работа.Но и към момента сме си добри приятели.
А иначе - мисля, че нещата вървят, когато и органът, и защитникът, са добросъвестни един към друг- което ще рече да влагат дължимата коректност в отношенията помежду си.Всяко главозамайване и у двете "страни"/ у органа- от властта, у защитника- от собственото му величие, доволство, просперитет, или на лично основание и по собствена подбуда у всеки от тях/ рефлектира в крайна сметка върху делото и върху засегнатите лично от делото.
А ако нещата отиват на скандал - трябва да се направи от рано.Като с брака - ако не върви, трябва да се разваля навреме :D
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот PRBlaw » 22 Мар 2008, 10:58

И какво общо има чл.7 от НПК с въпроса по настоящата тема. Съдебното производство е централно, тоест тогава се събират доказателства въз основа, на които се постановява присъдата - осъдителна или оправдателна.
Това какво общо има с преснимането на документи от дознанието. Нима прокурора преснима материалите на адвоката?!
Обвиняемия има право да си води бележки, ако иска да си преписва актовете, но те не могат да "излизат" от дознанието. И ако ми кажете къде в закона пише обратното и аз въобШТе няма да ви коментирам.
PRBlaw
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 19 Мар 2008, 17:58

Мнениеот REVOLUTION » 22 Мар 2008, 11:11

Никой не говори за изнасяне на материали от делото извън полицията , а за ксерокопиране чиито резултат е същия както преписването , но е по удобно за защитата.Колкото и да е добър адвоката , той много по добре ще анализира обстоятелствата по делото в кантората си на спокойствие , отколкото с химикала да чете и преписва отделни моменти.Отказа на дознателя да се направят ксерокопия , което принуждава адвоката да преписва , сякаш живеем преди 50 години е нищо друго освен дребно заяждане и не е колегиално отношение.
Колкото за текста , който търси колегата то да си отвори ЗА и да си прочете чл.31 и преди да отговори , че дознателите прилагат НПК само да прочете началото на темата да не се повтаряме.
Не знам прокурора какви материали може да иска да приснима.Да не мислите , че адвокатите правят паралелни разследвания , разпити , огледи и съставят протоколи?
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот kpavlova » 22 Мар 2008, 11:34

PRBlaw написа:И какво общо има чл.7 от НПК с въпроса по настоящата тема. Съдебното производство е централно, тоест тогава се събират доказателства въз основа, на които се постановява присъдата - осъдителна или оправдателна.
Това какво общо има с преснимането на документи от дознанието. Нима прокурора преснима материалите на адвоката?!
Обвиняемия има право да си води бележки, ако иска да си преписва актовете, но те не могат да "излизат" от дознанието. И ако ми кажете къде в закона пише обратното и аз въобШТе няма да ви коментирам.

Централна е съдебната фаза, защото съдът решава въпроса за вината и отговорността по окончателен начин, включително и в положителен смисъл, при осъществяване на всички приницпи на процеса.Което значи, ако и нарушението е поправимо, делото не следва да се връща в досъд.фаза, защото правата на обв.ще се защитят именно и най-добре в условията на равенство, състезателност, независимост...
Това не прави досъдебната фаза несъществуваща.Да се връща делото на прокурора заради това,че защитникът не е копирал- е, това чак не може.Само и единствено, ако делото не е предявено реално - ограничена е възможността за запознаване, също така- реално.
Материалите в дознанието не са "материали на прокурора" в тесния смисъл на думата , макар и той да е "господар" на досъд.пр-вопри липса на състезателност :D Защото той е обвинител, но и ръководно- решаващ орган.Нашият процес не познава следствени действия на защитата и материали на защитата, които да имат самостоятелна проц.стойност, ако не са извършени, респ.събрани, от органа.
Въпросът е технически, а не правен, по моему.Както писах горе- извлечението може да бъде направено на какъвто и да е носител на информация.Делото не е нужно да напуска РПУ, ТО, кабинет...И срещу изрично отбелязване и подпис може да се удостоверява копирането.То пести време , и създава някакви условия за равнопоставеност, така щото да не се възпроизвежда по спомени и откъслечни бележки, когато на предявяване се правят искания, вкл.и доказат.Има смисъл по дела от факт.и правна сложност и с по-голям обем.И когато познаването на доказатаелствата трябва да е до думи, схеми, цифри прецизно.../ ПТП, стопански, длъжностни.../
За мен отказът за копиране не е фатален- доколкото е поправим/ е , когато делото влезе в съд/.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот REVOLUTION » 22 Мар 2008, 11:59

Ами точно в това трябва да се търси разковничето.Ако се предявява едно разследване по глава 7 или др. , със няколко стотин страници материали , да се счита , че даването на възможност на адвоката да прочете делото и да попрепише отук отам по нещо си e едно напълно формално действие и е лишено от съдържание.Това създава едно неравностойно положение и ограничава защитата.Прокурорът е супер подготвен и е “в” делото от самото му начало , а адвоката едва в съдебна фаза ще започне да навлиза в материята и може да допусне грешки.В такива хипотези според мен сме пред съществено нар. на проц. права , остранимо, и делото трябва да се върне.Разбира се ако материалите са малко , тогава няма да се връща.Това е моето мнение.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот kpavlova » 22 Мар 2008, 12:30

Така, де, не виждам смисъла в 21 век, и аз като Софроний да преписвам нечия история...Е , мога да я изчета, за няколко дни.Това разбира се - с няколкото дни, е приятно занимание само в едно единствено следствие/ следствия/, където следов.си има полагаема се секретарка,че и деловодител/ почти на човек/, самостоятелен кабинет с нелошо изложение, и всичко друго технически необходимо, за да работи спокойно, а покрай него- и останалите заети в процеса на преследване лица.
А срещу твърдяното предимство на прокурора- познанието на доказ.материал за събититето, стои познанието на обв.- за самото събитие. :lol: До доказване на противното, разбира се :D
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 48 госта


cron