начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Изнудване, физическа саморазправа, обида или какво?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изнудване, физическа саморазправа, обида или какво?

Мнениеот Ani1979 » 10 Мар 2008, 12:37

Здравейте,

преди да започна искам да отбележа, че това което ще напиша не представлява интересен юридически казус за разсъждение или кой знае каква интересна тема от областта на наказателното право. Става въпрос за реална ситуация, с която не знам как да се справя и много бих искала да чуя мнението на юристи.

Собственик съм на средно голям магазин от няколко години. В последните няколко месеца имам проблеми с конкуренцията в района като собственикът на конкурентните обекти стигна до там, че дойде при мен и със заплахи и обидни думи се опита да ме принуди да не продавам стоки на същите производители, които той продава.
Опита се, също така, да потърси физическа саморазправа с мен, но благодарение на хора от съседните магазини не се стигна до подобно нещо.

Може би ви звучи като история от средата на 90те, но е факт!

Естествено подадох жалба в РПУ, но нищо. Ситуацията е същата...

Сега съм решила да подам жалба и в прокуратурата, но се съмнявам и това да подейства.

Някой да има свежи идеи какво може да се направи в тая ситуация?
Ani1979
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Мар 2008, 12:26

Мнениеот milisto.jur » 10 Мар 2008, 12:47

Otnosno prinudata da ne prodavate stoki na sustite proizvoditeli, bihte mogli da se oburnete kum Komisiata za zastita na konkurenziata. Povedenieto, koeto opisvate predstavliava neloialna konkurenzia, nai-obsto, zabranena ot clen 30 ot ZZK.Osven tova proizvodstvoto proticha burzo - v ramkite na 2-3 mesetza.
milisto.jur
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Окт 2007, 16:53

Re: Изнудване, физическа саморазправа, обида или какво?

Мнениеот kpavlova » 10 Мар 2008, 13:00

Ani1979 написа:Собственик съм на средно голям магазин от няколко години. В последните няколко месеца имам проблеми с конкуренцията в района като собственикът на конкурентните обекти стигна до там, че дойде при мен и със заплахи и обидни думи се опита да ме принуди да не продавам стоки на същите производители, които той продава.
Опита се, също така, да потърси физическа саморазправа с мен, но благодарение на хора от съседните магазини не се стигна до подобно нещо.

Вярно звучи като от времената на "мутробарока".
КЗК какво ще направи и кога - не ми е по възможностите да преценя.
Прилича на класически опит за изнудване по чл.214 от НК или поне по чл.213 а от НК.Може би не е зле да потърсите правна помощ, да изготвите по прецизна като фактическа и правна формулировка жалба именно до прокуратурата, като изкажете в нея конкретно твърдение- кога, къде и какво се е случило, кой го е сторил и кой може да разкаже за него.
Като Ви се случи пак такова нещо/ при следващото посещение, докато то трае/, звънете веднага на полицията, за да я "самосезирате" да реагира.Иначе ще потъне - жалбата Ви- в "предварителна проверка", независимо къде тя се урежда и как протича, с дължима продължителност , примерно 30 дни, а с реална - 6 м, 1 година...
Може би не е зле и доставчиците си, производителите, да уведомите, също в писмена форма, официално - дали толерират подобни практики, съпричастни ли са към такива практики.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот Ani1979 » 10 Мар 2008, 13:02

Благодаря за отговорите.

Да, доставчика толерира подобно поведение, дали доброволно или не, но последния път ми отказаха да ми доставят подобни стоки и то категорично!
Ani1979
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Мар 2008, 12:26

Мнениеот Ani1979 » 10 Мар 2008, 13:05

Пропуснах също да отбележа, че при едно от последните посещения ми взеха въпросните стоки от магазина, преброиха ги и ми хвърлиха парите на бюрото по цена на едро.
Ani1979
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Мар 2008, 12:26

Мнениеот milisto.jur » 10 Мар 2008, 13:12

Po clen 34 KZK ustanoviava izvurshenoto narushenie pod formata na

Нелоялно привличане на клиенти
Чл. 34. (1) Забранява се осъществяването на нелоялна конкуренция, насочена към привличане на клиенти, в резултат на което се прекратяват или се нарушават сключени договори с конкуренти.
(2) Забранява се използването на принуда или други противоправни способи за въздействие срещу продавачите да не продават стоки или да отказват услуги на определени лица.

Posle postanoviava preustanoviavane na narushenieto i nalaga imustvena sankzia v razmer ot 5 000 do 300 000 leva.
Последна промяна milisto.jur на 10 Мар 2008, 13:17, променена общо 1 път
milisto.jur
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Окт 2007, 16:53

Мнениеот kpavlova » 10 Мар 2008, 13:15

Ani1979 написа:Пропуснах също да отбележа, че при едно от последните посещения ми взеха въпросните стоки от магазина, преброиха ги и ми хвърлиха парите на бюрото по цена на едро.

Още повече прилича и на квалифицирано изнудване.
Като съобразите и писаното от колегата, и ако, разбира се, можете да докажете твърдението , защитавайте се и по двата начина- и в прокуратура, и пред Комисията.За предпочитане - не сама.Обикновено такива "квази организирани" структури заделят бюджет за прилична адвокатска защита.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот milisto.jur » 10 Мар 2008, 13:21

I razbira se zavisi zastita na kakvo se tursi - na lichnostta ili na businesa.
milisto.jur
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Окт 2007, 16:53

Мнениеот kpavlova » 10 Мар 2008, 13:25

То май ще трябва и на двете.Бизнесът в България не е преставал да бъде опасно за личността начинание. :cry:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот Ani1979 » 10 Мар 2008, 18:26

Току що проучих, че за производството пред КЗК се заплаща такса в размер на 500 лв., а освен това при положителен резултат разходите за защита и други не се възстановяват.
При минимален размер на наказанието от 5000лв. и очертаващи се разноски за мен почти толкова мога само за пореден път да стигна до извода, че нещата в тая държава просто не работят... Като си представя и процедурата по обжалване пред 3 и 5-членен състав на ВАС...
Ani1979
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 10 Мар 2008, 12:26

Мнениеот milisto.jur » 10 Мар 2008, 18:55

Е, да, разходите за малки и средни предприятия са значителни... За Вас остава да решите дали описаното поведение на вашия конкурент застрашава или сериозно уврежда бизнеса ви до степен да оправдае разходите за защита чрез КЗК. Ако въпросните стоки не представляват значителна част от оборота или пък клиентите ви не ги търсят основно при вас, би било разумно да се ограничите до наказателно-правната защита на личността ви.
milisto.jur
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 17 Окт 2007, 16:53

Re: Изнудване, физическа саморазправа, обида или какво?

Мнениеот RinTimTim » 11 Мар 2008, 02:34

Ani1979 написа:В последните няколко месеца имам проблеми с конкуренцията в района като собственикът на конкурентните обекти стигна до там, че дойде при мен и със заплахи и обидни думи се опита да ме принуди да не продавам стоки на същите производители, които той продава.
Опита се, също така, да потърси физическа саморазправа с мен, но благодарение на хора от съседните магазини не се стигна до подобно нещо.

Някой да има свежи идеи какво може да се направи в тая ситуация?


Да се пускат жалби до МВР и прокуратурата естествено е безплатно, за разлика от защитата по специалните закони.

Въпросът, който трябва да си поставиш, е, "хората от съседните магазини", т.е. предполагаемите свидетели, които могат да потвърдят твоята версия (защото ние няма как иначе да знаем, че това, което казваш, е истина) в случая какво биха направили: а) няма да ми се занимава с милиция; б) с милиция ще ми се занимава евентуално, там ще напиша на един лист в репеуто, ама до съда няма да ми се ходи; в) би ми се занимавало, но ще ме е страх тоя другия път да не потропа и на моята врата; г) би ми се занимавало, ама не искам да си развалям отношенията с въпросния; д) ще видя шанс да направя сечено на конкурента... въобще можем да изкараме цялата азбука.

Всъщност нещата в държавата евентуално биха "тръгнали" едва в момента, в който пускащите жалбите търсят институциите не само, когато са пряко заинтересовани, разбирай засегнати, но и когато и някой друг е засегнат.
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 51 госта


cron