начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

tuzba za obida

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


tuzba za obida

Мнениеот Niketo » 23 Яну 2008, 10:23

Моля за малко помощ!Искам да пусна в районния съд частна тъжба с иск за 2880 лв срещу 4 съседа за обида и клевета.Правих ремонт и съседите се жалваха пред районната администрация, РДНСК, и районната прокуратура, че съм избила фасадата без тяхното съгласие.Отговорът и от трите инстанции е че няма нарушение на ЗУТ и че прокуратурата няма да образува нищо, защото не е налице престъпление.Искът ми е за тези пари, защото съседите настояваха пред инстанциите да затворя помещението, което е за нежилищни нужди, докато не се разреши друг граждански спор между нас, и аз го затворих, за да няма напрежение.Реално тези пари са за мин работна заплата и осигуровки за 1 година, които съм загубила.Според вас как би погледнал съдът на подобна жалба и би ли било в моя полза, ако посоча , че съм журналист в момента и разправиите с всички тези институции ми урониха името в действителност.
Niketo
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 31 Май 2007, 12:52

Мнениеот kpavlova » 23 Яну 2008, 10:47

Първо, за изготвянето на тъжбата се консултирайте с колега, който и да Ви представлява в процеса, съмнително е ,че ще се справите сам.
Второ- обидата и клеветата са различни престъпления, могат да се осъществят и в идеална съвкупност- с едно и също изявление да Ви кажат нещо унизително за честта и достойноството, и да разгласят същото, което да съставлява и позорно обстоятелство, респ.приписано престъпление.Обидата е "присъствено" от гл.т на пострадалия престъпление- трябва да възприемете обидното изявление, за да се обидите.Бидейки журналист, вероятно правите това разграничение и най-често сте от другата страна.
Ако някой е писал по институциите срещу Вас неверни позорни обостятелства -това не е обида или клевета, разгласена в печатно произведение, а вероятно- зависи от фактите -"обикновена" клевета.
Жалбата срещу актове на администрацията на Вашите съседи / сигурно някакво разрешение за преустройство са жалили, което е разрешено с админ.акт по ЗУТ / е част от конституционното им право на защита и свобода на словото.За да ги обвините успешно/ да докажете/ клеветата следва да установите, че те съзнателно са разгласили неистинското позорно обстоятелство, т.е. предварително са били наясно, че твърдението им е неверно и че обективно Ви позори.
Граждански иск в наказат.процес можете да предявите за колкото пари Ви дойде наум, но само за неимуществените вреди от деянието- накърнената Ви репутация.Да, ако сте публична фигура, накърнението е по-осезаемо, ако е станало достояние на по-широк кръг лица.От друга страна, публичините личности, каквито са политиците например, априори са приели, че могат да бъдат обект на социална критика.
другите вреди - реални вредси и пропуснати ползи - можете да претендирате само в граждански процес, което ще рече друго дело и ако докажете, че са настъпили / за реалните вреди / или настъпването на ползата е сигурно, а не прогноза, като представите доказателства.Т.е. не следва да твърдите, че бихте спечелили милиони, ако предходния "финансов месец" сте били на "загуба".За първите вреди - освен счет.отчетност и доказателства за платени неустойки, заплати на служители и т.н., за пропуснатите ползи - счетоводна отчетност , баланс на приходите и разходите, като от тях е видно че грубо казано "печалбата " Ви на месец е еди каква си/
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот Trapped » 23 Яну 2008, 11:41

С други думи при така поставения казус, шансовете ви са малки, да не кажа никакви.Не виждам нито обида, нито клевета в това условие.

Щом са ходили в районна прокуратура, може да помислите в друга насока: набеждаване. За да успеете да издържите обвинението, трябва те да са ви набедили пред прокурор, че сте извършили някакво престъпление (примерно разрушили сте фасада и са ви обвинили в престъпление по чл. 216 или 216а - унищожаване и повреждане) и в същото време да докажете, че те са знаели, че сте невинен, т.е че фасадата си е лично ваша, че сте имали право да я махнете и т.н.
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Мнениеот kpavlova » 23 Яну 2008, 12:11

Колегата е прав, но фактическите въпроси няма да ги решим във форума.Можете да твърдите набедяване, но само ако формулировките в жалбата са достатъчно конкретни, за да е приписано престъпление и изявлението да е целено от съседите Ви при съзнаване на неистинността.Ако жалбата е една такава "обща", каквито са подобните междусъседски форми на комуникация чрез държавни органи- прокурорът да реагира на закононарушението, няма да стане.
Пак Ви казвам, ако ще предприемате и такива действия - за ангажиране на нечия отговорност по чл.286 от НК, а тя включва наказание от 1 г до 6 г лишаване от свобода- - го обмислете сериозно, и с юридическа помощ, като избягвате категорични твърдения в жалбата, когато не сте сигурна.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот system » 23 Яну 2008, 13:59

kpavlova е права, че фактическите въпроси няма как да бъдат предмет на разискване тук.

Niketo, все пак, къде според Вас има обида или клевета ? Обидата е казване на нещо унизително за честта или достойнството на някого в негово присъствие, а клеветата - разгласяване на позорно обстоятелство или приписване на престъпление - съответно чл. 146 и чл. 147 от НК. Във Вашето изложение няма данни нито за едното, нито за другото. В крайна сметка, не е въпросът да се тъжите срещу съседите си за каквото и да било, а да ги съдите за вреди, които действително са Ви причинили. Само по себе си, пускането на жалби до контролните органи и/или до прокурора (който в мисълта на средностатистическия гражданин е обичайното "бюро жалби" не е нито престъпление, нито причиняване на друга вреда.
Пак правя уговорка, че конкретния Ви казус е неясен и мнение по него е невъзможно да се създаде във форума.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот Voinolyubov » 23 Яну 2008, 16:28

Това, че "... жалваха пред районната администрация, РДНСК, и районната прокуратура..." все още не е престъпление !
Ама какво точно са писали до тези инстканции - това е важното !
А ние с гадателството изобщо не сме добре ... :wink: :oops:

Потърсете си адвокат и не си губете времето по форумите , че ( по принцип) срока е 6 месеца ... :wink:
А това, че сте журналист не Ви дава никакви права като добавка ..
Voinolyubov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Яну 2008, 13:26

Мнениеот Voinolyubov » 23 Яну 2008, 16:30

Това, че "... жалваха пред районната администрация, РДНСК, и районната прокуратура..." все още не е престъпление !
Ама какво точно са писали до тези инстканции - това е важното !
А ние с гадателството изобщо не сме добре ... :wink: :oops:

Потърсете си адвокат и не си губете времето по форумите , че ( по принцип) срока е 6 месеца ... :wink:
А това, че сте журналист не Ви дава никакви права като добавка ..
Voinolyubov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Яну 2008, 13:26

pak dela

Мнениеот Niketo » 23 Яну 2008, 16:50

Първо благодаря Ви за вниманието, всички сте много мили.
Искът ми е конкретен - за 2880 лв-- заплати и осигуровки.Второ- мисля, че името ми е опозорено с факта, според снетите писмени обяснения в преписката "извършвала съм незаконно ремонт"--след като вече са им казали от районната администрация и РДНСК, че съм уведомила, второ--- разбила съм обща фасада, което също не е вярно, сменях дограма и част от конструкцията по нея.
С въпросните съседи имаме граждански спор за собственост и те молят прокуратурата" Да затворя помещението, докато не приключат делата помежду ни, защото не се знаело в чие владение ще премине собствеността".Полицаят тогава ни помоли да спрем ремонта, "За да се избегнело напрежението".Ние се съобразихме.Но ако съдът постанови в наша полза??Ние вече една година държим помещението затворено, защото те настоявали пред полицията.......Това са загуби.Прокурора им отговаря- не е налице престъпление, докато нямаме влязъл в сила съдебен акт.Та затова става въпрос.Идеята ми е те да разберат, че аз също имам права.
Niketo
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 31 Май 2007, 12:52

Re: pak dela

Мнениеот system » 23 Яну 2008, 17:38

Niketo написа:Първо благодаря Ви за вниманието, всички сте много мили.
Искът ми е конкретен - за 2880 лв-- заплати и осигуровки.Второ- мисля, че името ми е опозорено с факта, според снетите писмени обяснения в преписката "извършвала съм незаконно ремонт"--след като вече са им казали от районната администрация и РДНСК, че съм уведомила, второ--- разбила съм обща фасада, което също не е вярно, сменях дограма и част от конструкцията по нея.
С въпросните съседи имаме граждански спор за собственост и те молят прокуратурата" Да затворя помещението, докато не приключат делата помежду ни, защото не се знаело в чие владение ще премине собствеността".Полицаят тогава ни помоли да спрем ремонта, "За да се избегнело напрежението".Ние се съобразихме.Но ако съдът постанови в наша полза??Ние вече една година държим помещението затворено, защото те настоявали пред полицията.......Това са загуби.Прокурора им отговаря- не е налице престъпление, докато нямаме влязъл в сила съдебен акт.Та затова става въпрос.Идеята ми е те да разберат, че аз също имам права.


ТОВА НЕ СА ПОЗОРНИ ОБСТОЯТЕЛСТВА ! Ако някой се оплаче, че друг извършва незаконен ремонт или разрушава фасада, това обстоятелство не е от естеството си да опозори името Ви.
Ако смятате, че със своите действия по сезиране на различни контролни органи съседите Ви злоупотребяват с правата си и с това са Ви навредили нещо, тогава си заведете гражданско дело по чл. 45 от ЗЗД и ги осъдете. Но да се хвърляте в дело за обида или клевета - извинете, това е меко казано несериозно.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: pak dela

Мнениеот kpavlova » 23 Яну 2008, 20:57

Niketo написа:Полицаят тогава ни помоли да спрем ремонта, "За да се избегнело напрежението".Ние се съобразихме.Но ако съдът постанови в наша полза??Ние вече една година държим помещението затворено, защото те настоявали пред полицията.......Това са загуби..

и още нещо, полицията не може да Ви моли, няма такива функции, нито е устроена така.Отворете си помещението и работете, ако имате надлежни разрешителни за преустройството и търговският Ви обект е въведен в експолатация.Вместо да се чудите на какво основание да ги съдите, щом законът и акт на властнически орган не Ви забранява да го правите, работете и си изкарвайте парите.Ако на някой това не му харесва- а не по правна причина/ на правно основание/ иска от Вас да спрете да го правите- нека пише жалби.не можете да се харесвате на всички.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот Voinolyubov » 24 Яну 2008, 08:35

Хайде !... Достатъчно !!

kpavlova написа:.... фактическите въпроси няма да ги решим във форума..

Потърсете си адвокат и действайте !...
Voinolyubov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 23 Яну 2008, 13:26

Мнениеот donna » 24 Яну 2008, 09:14

Е аз никъде не видях обида. Голяма работа ,че са се жалвали ,това е тяхно право. Прокуратурата обикновенно и тя препраща на РДНСК ,щото не е компетентна да се произнесе по такъв казус .
Ако загубите я си помислете вашите съседи тогава да не тръгнат те да ви съдят.
Това ,което сте загубили можете да си го търсите по граждански път.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: pak dela

Мнениеот zelen » 24 Яну 2008, 18:26

Niketo написа:...мисля, че името ми е опозорено с факта, според снетите писмени обяснения в преписката "извършвала съм незаконно ремонт"...
Ние вече една година държим помещението затворено, защото те настоявали пред полицията.......Това са загуби.Прокурора им отговаря- не е налице престъпление, докато нямаме влязъл в сила съдебен акт.Та затова става въпрос.Идеята ми е те да разберат, че аз също имам права.


Щом се чувствате с опозорено име, единствено съдът може да ви овъзмезди. С положителен изход от евентуалното дело ще си върнете самочувствието и добрата репутация. Още повече, имате и загуби в пари - ако ги докажете.
Не се отказвайте - потърсете си правата! И при добро разрешение - ще докажете на опонентите си, че не могат така да ви разиграват.
zelen
Потребител
 
Мнения: 479
Регистриран на: 30 Апр 2006, 14:29
Местоположение: София област

Re: pak dela

Мнениеот donna » 24 Яну 2008, 19:57

zelen написа:
Niketo написа:...мисля, че името ми е опозорено с факта, според снетите писмени обяснения в преписката "извършвала съм незаконно ремонт"...
Ние вече една година държим помещението затворено, защото те настоявали пред полицията.......Това са загуби.Прокурора им отговаря- не е налице престъпление, докато нямаме влязъл в сила съдебен акт.Та затова става въпрос.Идеята ми е те да разберат, че аз също имам права.


Щом се чувствате с опозорено име, единствено съдът може да ви овъзмезди. С положителен изход от евентуалното дело ще си върнете самочувствието и добрата репутация. Още повече, имате и загуби в пари - ако ги докажете.
Не се отказвайте - потърсете си правата! И при добро разрешение - ще докажете на опонентите си, че не могат така да ви разиграват.


И къде е опозоряването такова няма :lol: :lol: :lol:Тя полицията не може да ви затвори помещението ,а органите на РДНСК :lol: ,кой ви е виновен ,че сте го затворили и пари няма да вземете ,ако сами сте си го затворили иди го докажи го. За тъжба нямате шанс ,за гражданското дело хмммммм и там мисля :lol: :lol: :lol: Ама някои хора са много честолюбиви ,вие сте журналист нали така беше ...ами вие във вашите писания кой знае колко хора сте "опозорили" по същия начин . :lol: :lol:списвайки интересни историики из пресата :lol:
За пръв път чувам една съседска неразбория да уронва журналистическо име би трябвало да имате нерви като гьон ...много бих искала да защитавам ответната страна голям цирк ще падне . И се пригответе да заплатите разноските :twisted:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: pak dela

Мнениеот donna » 24 Яну 2008, 20:10

Niketo написа:Първо благодаря Ви за вниманието, всички сте много мили.
Искът ми е конкретен - за 2880 лв-- заплати и осигуровки.Второ- мисля, че името ми е опозорено с факта, според снетите писмени обяснения в преписката "извършвала съм незаконно ремонт"--след като вече са им казали от районната администрация и РДНСК, че съм уведомила, второ--- разбила съм обща фасада, което също не е вярно, сменях дограма и част от конструкцията по нея.
С въпросните съседи имаме граждански спор за собственост и те молят прокуратурата" Да затворя помещението, докато не приключат делата помежду ни, защото не се знаело в чие владение ще премине собствеността".Полицаят тогава ни помоли да спрем ремонта, "За да се избегнело напрежението".Ние се съобразихме.Но ако съдът постанови в наша полза??Ние вече една година държим помещението затворено, защото те настоявали пред полицията.......Това са загуби.Прокурора им отговаря- не е налице престъпление, докато нямаме влязъл в сила съдебен акт.Та затова става въпрос.Идеята ми е те да разберат, че аз също имам права.


бОЖКЕ ИСКА БИЛ ЗА ЗАПЛАТИ И ОСИГУРОВКИ!!!! Полицията ги помолила...на кво основание ей тъй и те затворили ,кви осигуровки и заплати имуществени вреди не се изчисляват така.
Боже някъде тука из мненията четох и за иск за неимуществени ,леле ужас една жалба против някакв си ремонт го довела до нервен срив или му накърнила доброто име и той ходил засрамен.

Четох и се смях и то с основание :lol:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

dali e taka

Мнениеот Niketo » 25 Яну 2008, 10:26

Първо наистина се радвам на различните мнения......В действителност полицаят н ипомоли да затворим помещението и те твърдят, че "искали да го затворим".Второ аз съм жена :D :D Искам само да допълня с какво ми е опетнено името, за да не оставяте с впечатление, че се чудя за какво да се хвана :D Аз съм доста дейна журналистка и се занимавам със злободневни теми.Постоянно разисквам различни въпроси с районните администрации и РДНСК.И онези лудите съседи реално рАЗПрОСТрАНЯВАТ позорна информация за мен- разбивам фасада!!Това е истината- на пенсионерите докато не им бръкна в джоба няма да ме оставят на мира.Ако аз подам жалба срещу някого и от две институции ми обяснят, че няма нарушение на ЗУТ- за какво ми е да ходя в прокуратурата.
Ако трябва да съм искрена просто искам да се заям с тях, защото са непоносими :twisted: :twisted:
Niketo
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 31 Май 2007, 12:52

Мнениеот system » 25 Яну 2008, 12:19

Пак Ви казвам - това, за което съседите са се оплакали отВас, НЕ Е ПОЗОРНО ОБСТОЯТЕЛСТВО и никой съд няма да ги осъди за клевета !
Все пак: пожелавам Ви успех, в който обаче лично аз не вярвам.
Съвет: Защитете правата си по гражданскоправен или административноправен ред.
И още нещо: некоректно е непрекъснато да изтъквате Вашето положение на журналист. Не че ме засяга, но да не си навлечете Вие някое дело на главата.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

pitane

Мнениеот Niketo » 25 Яну 2008, 13:08

позорността не е обстоятелство, което е доказуемо- чувствала съм се засрамена, набедена, злепоставена, защото не бих си позволила незаконни действия!!!!
Niketo
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 31 Май 2007, 12:52

Re: dali e taka

Мнениеот Trapped » 25 Яну 2008, 14:13

Niketo написа: Ако трябва да съм искрена просто искам да се заям с тях, защото са непоносими :twisted: :twisted:


Moже да Ви дам няколко идеи:

Ангажирате журналистическата гилдия (доколкото можете) или сама съставяте анализ на критичното положение и пренаселването в София. Обръщате специално внимание на безумния трафик по улиците и задръстванията и предлагате смело и радикално решение:

Махане на всички преференции за пенсионерите от градския транспорт.

Натъртвате на факта, че поради липса на надежден и удобен градски транспорт и най-вече защото по всяко време на деня той е пълен с пенсионери, активното население на София предпочита да се придвижва със собствен автомобил, макар и стар. Това води до замърсяване, задръствания, катастрофи, смърт и хаос. Обобщавате, че на пенсионерите не им трябват безплатни карти и др. преференции, не и за да ходят:
а)на пазара, дето чушките са 10 ст. по-евтини;
б) за вода на Халите;
в) на градинката на НДК да клюкарстват;
г), д), е) каквото се сетите.

В заключение определяте пенсионерите като основен причинител на безредието и задръстването на Софийските улици и за амортизацията на инвентара на Столичния "Градски транспорт".
След това ги обявявате за вредители и диверсанти и призовавате прокуратурата да им потърси отговорност по съответните членове на НК. В последното изречение включвате и любимите на гилдията ви политици, които отново нищо не правят, щото видиш ли САМО ПЕНСИОНЕРИТЕ ГЛАСУВАТ В ТАЯ ДЪРЖАВА!!! :lol:
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Мнениеот Sahiba » 25 Яну 2008, 16:59

Все повече се убеждавам, че може да се губи време във форуми, кафета и всякакви глупости, че права има всякакви и че се знае всичко (философстФАМ си ей тъй...)

Хората като, че ли не обичат да плащат (пак си философствам)
Sahiba
Потребител
 
Мнения: 309
Регистриран на: 15 Яну 2008, 11:28

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron