начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

За Ставийски от друга гледна точка

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


За Ставийски от друга гледна точка

Мнениеот dinev » 18 Дек 2007, 21:54

Случайно ми попадналинка по - долу:

http://www.clubford.org/forum/viewtopic ... 18f0ca2fb9

звучи ми достоверно, и за пореден път идва да ни подсети колко са обективни медиите и доста от служителите в полицията.[/b]
Blessings upon the throne of tyranny
dinev
Потребител
 
Мнения: 472
Регистриран на: 17 Май 2002, 22:59

.

Мнениеот nasso_5 » 18 Дек 2007, 22:57

...
правото е алгоритъм.....
Аватар
nasso_5
Потребител
 
Мнения: 139
Регистриран на: 15 Дек 2006, 03:05

Мнениеот kpavlova » 19 Дек 2007, 18:41

=
Последна промяна kpavlova на 03 Юни 2010, 11:49, променена общо 2 пъти
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот dinev » 21 Дек 2007, 20:47

Колежке, все пак и аз добре познавам теорията в наказателното право и процес. Тук Ви говоря за житейската истина, и за това, че написаното звучи достоверно. Апропо, понятието "достоверност" на показанията се вписва в наказателно - правната теория.
Blessings upon the throne of tyranny
dinev
Потребител
 
Мнения: 472
Регистриран на: 17 Май 2002, 22:59

Мнениеот Гост » 30 Дек 2007, 18:00

dinev написа:Колежке, все пак и аз добре познавам теорията в наказателното право и процес. Тук Ви говоря за житейската истина, и за това, че написаното звучи достоверно. Апропо, понятието "достоверност" на показанията се вписва в наказателно - правната теория.



Динев,стига.

Тоя нещастник е пилллллллл.Ти като познаваш материалното и процесуалното наказателно право,според теб,къде трябва да стои тоя боклук-в затвора

Този,за мен,е боклук.Световен шампион пиян,с автомобил, убива невинен човек-най-тежкото наказание!

Законът-никой не е по-голям от закона.


И не вярвайте на това-зад тоя има цял куп адвокати-майстори на късия разказ.
Гост
 

Мнениеот dinev » 10 Яну 2008, 08:25

Днешната новина: Ставийски днес ще получи присъда. Със сигурност ще минат процедурата на предварителното изслушване, КОЕТО ЗНАЧИ, ЧЕ ЗА УБИЙСТВО ЩЕ ПОЛУЧИ УСЛОВНА ПРИСЪДА. Направо ме е срам от нашето правосъдие, от нашите законодатели, от цялото лицемерие в държавата. Дано поне Ставийски да си вземе поука и повече да не кара като м а л о у м н и к , е след като си вземе книжката, разбира се.
Blessings upon the throne of tyranny
dinev
Потребител
 
Мнения: 472
Регистриран на: 17 Май 2002, 22:59

Мнениеот nikolai.pachevski » 10 Яну 2008, 11:40

Вижте това

Съдът в Бургас: Мануела Горсова трябва да се представлява в делото срещу Максим Стависки сама или от адвокат, когото да посочи
10 януари 2008 | 10:35 | Агенция "Фокус"

http://www.focus-news.net/?id=n861558
nikolai.pachevski
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Апр 2006, 13:47
Местоположение: Плевен

Мнениеот d_d » 10 Яну 2008, 13:03

Тук се сещам за сходен казус - във Варна се води дело от името на пълнолетна, която също е в кома. Мисля, че е изпаднала в кома при раждане, и тя продължава около 6 месеца.

Ако някой има информация за този случай нека да я сподели.

Според мен в казуса със Ставийски е следвало да се поиска поставянето под запрещение на момичето в кома. Поне това е единствената идея, която ми идва, за да може да се назначи представител.
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07

Мнениеот d_d » 10 Яну 2008, 13:12

10 януари 2008 | 10:04 | Агенция "Фокус"
Бургас. 20 минути след започване на делото срещу Максим Стависки съдебният състав се оттегли за да вземе решение по един особен казус, предаде кореспондентът на Агенция “Фокус”. От прокурор Светлозар Костов постъпи предложение да бъде допуснат като частен обвинител адвокат на пострадалата Мануела Горсова. Казусът е правен и няма законово решение, тъй като Мануела в деня на катастрофата е била непълнолетна и се е представлявала от своите родители. След инцидента обаче и към датата на делото тя вече е пълнолетна и нейните родители няма как да я представляват по закон. От друга страна обаче самата Мануела не може да си назначи адвокат, тъй като е в кома. “Това е една правна задънена улица”, каза прокурор Костов. По думите му законът все още не е уредил подобни казуси.
Родителите на загиналия Петър Петров са предявили иск за 500 хиляди лева неимуществени вреди и 9 000 имуществени. Неговият брат за 5 хиляди лева неимуществени вреди. Защитата на Максим Стависки отхвърли иска на прокурора Светозар Костов за назначаването на особен представител на Мануела Горсова.
На делото присъстват Максим Стависки и Албена Денкова, както и адвокатите от защитата му - Явор Нотев и Росен Кожухаров.
Катя НИКОЛОВА
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07

Мнениеот kpavlova » 10 Яну 2008, 14:03

Може би искова молба за запрещение и искане до съда да определени временен попечител, защото интересите го налагат.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот nikolai.pachevski » 10 Яну 2008, 23:19

Предявяване на граждански иск от прокурора
НПК
Чл. 51. Когато пострадалият поради непълнолетие или физически или психически недостатъци не може да защити своите права и законни интереси, прокурорът може да предяви граждански иск в негова полза.

За частен обвинител трябва да е недееспособен и настойника да направи постъпките. Без дело май няма да мине...
ЗЛС
чл.5. (Изм. - Изв., бр. 89 от 1953 г.) Непълнолетните и пълнолетните, които поради слабоумие или душевна болест не могат да се грижат за своите работи, се поставят под пълно запрещение и стават недееспособни.
nikolai.pachevski
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Апр 2006, 13:47
Местоположение: Плевен

Мнениеот d_d » 27 Яну 2008, 16:16

Сетиха се !!!


Отпаднаха пречките пред процеса ”Стависки”
27 януари 2008 / News.dir.bg
Бащата на изпадналото в кома момиче Красимир Горсов бе определен за неин временен настойник от съда.
Съдия Янка Павлова и прокурор Румяна Ирманова са посетили Мануела във Военномедицинска академия в София, за установят състоянието на момичето, съобщи "7 дни спорт", на който се позова sportal.bg. Мануела е в кома след катастрофата на 5 август при река Ропотамо, предизвикана от световния шампион по фигурно пързаляне.
Магистратите са провели експеримент, при който са се убедили, че болната не може да говори, да изпълнява команди, а състоянието й продължава да е тежко. Ето защо за настойник е определен бащата.
Съдът в Бургас отложи първото дело на 10 януари, защото Мануела бе навършила пълнолетие и по закон не й трябва настойник. Състоянието й обаче не позволяваше сама да се представлява в съда (вижте линка).
"Адвокат Христов ще представлява детето ми пред съда. Искът към Стависки за 2 милиона лева остава", каза бащата.
Делото на 30 януари срещу Максим Стависки ще бъде добро за него, прогнозира междувременно пред Дарик Красимир Горсов.
“Ще се радвам, ако съдиите вземат адекватно решение“, подчерта бащата на Мануела. “Ако аз бях на неговото място обаче, досега щях да бъда с присъда, убеден съм в това“, каза още Красимир Горсов. Според него определени медии у нас водят PR кампания в подкрепа на световния шампион. Тази кампания бащата на Мануела нарече “цинична“ и опит Максим Стависки да бъде превърнат в жертва.
Красимир Горсов категорично заяви, че досега Максим Стависки не е плащал никакви средства за лечението на 19-годишната Мануела.
Майката на загиналия при катастрофата Петър Петров – Дженка Георгиева, за пореден път обяви, че световният шампион по фигурно пързаляне трябва да изтърпи наказанието си. “Вярвам, че Мануела ще се оправи и в нея ще продължи да живее частица от моя син, защото те бяха приятели“, каза майката на загиналото момче
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07

Мнениеот RinTimTim » 27 Яну 2008, 18:06

Абе не знам доколко са отпаднали пречките. Правото да се иска обезщетение за неимуществени вреди е така или иначе строго лично. Както са строго лични и претърпените болки и страдания, в които се изразяват въпросните вреди.
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Мнениеот kpavlova » 27 Яну 2008, 23:44

Да ,правото си е много лично и зависи от преценката на личността.Това,че правото е непрехвърлимо, не прави упражнението му невъзможно от името и в полза на титуляра от другиго.Иначе недееспосбоните не биха могли да претендират никога обезвреда за претърпени неимуществени вреди, а те са и доказуеми, макар, че са лични.Примерът ми е от друга материя и изглежда несърезмерен- детето например има право на лечение, което включва и неимуществен интерес и права.Като пациент детето трябва да даде информирано съгласие за лечението, по закон когато е малолетно не може да го стори- прави го неговият родител.Значи ли,че решението за упражняването на това право, лично и непрехвърлимо- на грижа за здравето- не може да се упражни от другиго?Или ,че правото на здравна грижа не е субективно право на детето.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот RinTimTim » 28 Яну 2008, 01:45

Е не знам, по принцип съм съгласен, само че на теб не ти ли се струва леко цинично, че момичето лежи в безсъзнание, пък други хора от нейно име ще обясняват какви болки и страдания търпи тя от това си състояние и как те трябва да се обезщетят с ен милиона лева... като в цялата работа се вмъква постоянно ключовият израз "разходи за лечението". Само че разходите за възстановяване на здравето отиват в графата имуществени вреди и нямат нищо общо с финансово възмездяване на претърпените болки и страдания.

В смисъл, едно малолетно дете например, което търпи болки и страдания от загубата на близък човек, можеш да го разпиташ най-малкото.
RinTimTim
Потребител
 
Мнения: 343
Регистриран на: 24 Авг 2006, 13:32

Мнениеот REVOLUTION » 28 Яну 2008, 10:20

Законните представители могат да упражняват правата на представляваните и да защитават правата на последните , включително на неимуществените им права.Това едва ли може да се оспорва.Неимуществените вреди могат да бъдат доказани и по друг начин , не само със свидетелски показания на пострадалото лице.Например може да се назначи експертиза.Общо взето комата няма нищо общо с “комата” от филмите , която е безметежен сън и разходки из “лъчисти тунели” , напротив.Друг е въпросът , че аз също мисля , че имуществените вреди трябва да се включат в гражданския иск.
Сега , ако някой вижда нещо цинично в каквото и да е искане на едни родители , които отчаяно се борят за живота на дете си е негов проблем.Лично аз нищо цинично не виждам.Напротив на мен ми се струва цинично поведението на г-н Ставийски и пиар камапанията му за оневиняване в публичното пространство , връх на което стана вчерашното предаване “Търси се” , в което фрази от типа……”Заради един миг невнимание” , “Живота продължава” , “На всеки се случва” , “Когато прославяше България беше българин , а сега……..” , “Невероятен спортист , гении”,”Аз не съм криминал , че да влизам в затвора” , “Какво ще спечелят близките на пострадалите , ако Максим влезне в затвора” и т.н , все внушения , които трябва да накарат хората да си кажат , абе ай сиктир , държавата не съди най-закоравелите престъпници , а сега ние едно златно момче имаме и да искаме да го вкарат в затвора.Ето това за мен е цинично.
Лично аз се опитах да се поставя на мястото на Максим.Честно казано не вярвам, че съжалява за стореното.Ако беше така щеше веднага , безусловно да си признае вината(включително в съда) и да поеме разходите за лечението за момичето в кома.Той обаче съжалява много , но…………………май съжалява предимно себе си!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот gery » 28 Яну 2008, 10:41

Мислех си дали въобще да пиша в темата, съгласна съм, че всеки трябва да носи отговорност за действията и постъпките си, НО колеги сами знаете колко убийци са на свобода въпреки смъртен случай и алкохол в кръвта. Нямам против всеки да понася наказанието си, но законът да е еднакъв за всички. Ако съдът постанови ефективна присъда сигурно ще е първата в България такава за такова престъпление.
gery
Потребител
 
Мнения: 602
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26
Местоположение: Варна

Мнениеот kpavlova » 28 Яну 2008, 14:09

[quote="REVOLUTION"].Друг е въпросът , че аз също мисля , че имуществените вреди трябва да се включат в гражданския иск.
Сега , ако някой вижда нещо цинично в каквото и да е искане на едни родители , които отчаяно се борят за живота на дете си е негов проблем.Лично аз нищо цинично не виждам.Напротив на мен ми се струва цинично поведението на г-н Ставийски и пиар камапанията му за оневиняване в публичното пространство , връх на което стана [color=red]
[/color]
Да, вредите - разходи за лечение са имуществени, въпросът е ,че за това семейство те са бъдещи, а не сторени, като не могат и да се определят отнапред.Това лечение на коматозно състояние, ако изобщо става въпрос за "лечение" и това е правилната дефиниция и начина на преодоляването му, се извършва успешно на малко места в света, с радикални и експериментални терапии, знам, че се прави в Израел, като стойността е десетки хиляди евро на месец, но няма как да се калкулират и прогнозират предварително.
Практиката на ВКС досежно обезвредата на пострадалия по наказателни дела/ задължителната практика/ и кръга на лицата срещу които и от които може да се прядявава иска ми се вижда безнадеждно остаряла в много отношения.
От друга страна - за Пи-ар кампанията съм съгласна, че е неудачно водена.Вината е лично отношение и следва да се изживее лично.Не е въпросът в това дали му вярваме на човека, че се разкайва.Не би следвало и да бъде съден по-строго от всеки друг шофьор с алкохол в кръвта и несъобразена скорост, в неправилна маневра, причинил ПТП с летален изход.Въпросът е, че безкрайното съжаление за стореното е несъотносимо с липсата на човека, която стореното е причинило.А близките на пострадалите, самите близки-пострадали в конкретния случай нямат трибуна за да огласят болката си или не искат да се възползват от такава трибуна.Не че има пречка някой жълт вестник да оголи страданието им, за да си покачи тиража с нелепо заглавие.Бих посъветвала шампиона, а той си е такъв, да не страда пред публика.Защото такова страдание- публично поднесено и тържествено оповестено - има риск да бъде възприето като неискрено, да бъде изкривено.А това не му помага - в очите на хората, чието одобрение отчано търси да реабилитира, не за пред съда.
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот kpavlova » 28 Яну 2008, 14:19

gery написа: Ако съдът постанови ефективна присъда сигурно ще е първата в България такава за такова престъпление.

В никакъв случай няма да е първата!Поне на няколко съм очевидец
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот Sahiba » 29 Яну 2008, 11:13

Кому е нужно този процес да е публичен?

Не забравяйте, че всички сме хора и може да се случи на всеки да сгреши. Действително това е трагедия, но трагедии се случват всеки ден...
Sahiba
Потребител
 
Мнения: 309
Регистриран на: 15 Яну 2008, 11:28

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 58 госта


cron