начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Предивяване на обвинение

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот system » 17 Дек 2007, 20:16

Да, прав си, REVOLUTION, просто вметнах разграничението, защото самата тема питащият я беше нарекъл "предявяване на обвинение".
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот stroitel » 17 Дек 2007, 21:36

system написа: Отделен е въпросът, че при досъдебни производства с много голям обем, това е много трудно изпълнимо. Знаете, че има дела с десетки и стотици :!: томове. Спомнете си делата за варненските пирамиди от 90 - те годни. Едно от тях беше общо около 530 тома ! как се преснема това ?


Точно при тях мисля.че с ксерокопирането може да се облекчи работата и на следователя, и на адвоката.
Да кажем по следния начин:
Следователя призовава обвиняемия за предявяване след 20-тина дена. В този период адвоката идва,преглежда набързо и си снима на служебния ксерокс евентуално необходимото.За сметка на обвиняемия.
И на датата на предявяване идва със становище на флаш памет и ВСИЧКО приключва за два часа.

За мен,когато бях дознател, това си беше най-загубеното време - предявяването.
Седя,пазя,гледам как прелистват и преписват и нито разпит мога да проведа, нито да ида да занеса дело или доказателства.НИЩО.
А ако пък не могат да дойдат днес,а вдругиден /адвоката спешно зает/ ,иии......една седмица за едно предявяване.
А и при големите дела масата е ненужна бумащина, доказателствата "за" или "против" са по-скоро "малка" част от общия обем.
Но докато адвоката отсее необходимото- при "преписването" губи доста мое време.
Освен това почти винаги има допълнителни искания и след предявяването - защото на момента не могъл "да обработи" всичко.
А това е нормално. Но ми губи допълнително време.
Защо е необходимо???
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот system » 17 Дек 2007, 22:20

stroitel написа:
system написа: Отделен е въпросът, че при досъдебни производства с много голям обем, това е много трудно изпълнимо. Знаете, че има дела с десетки и стотици :!: томове. Спомнете си делата за варненските пирамиди от 90 - те годни. Едно от тях беше общо около 530 тома ! как се преснема това ?


Точно при тях мисля.че с ксерокопирането може да се облекчи работата и на следователя, и на адвоката.
Да кажем по следния начин:
Следователя призовава обвиняемия за предявяване след 20-тина дена. В този период адвоката идва,преглежда набързо и си снима на служебния ксерокс евентуално необходимото.За сметка на обвиняемия.
И на датата на предявяване идва със становище на флаш памет и ВСИЧКО приключва за два часа.

За мен,когато бях дознател, това си беше най-загубеното време - предявяването.
Седя,пазя,гледам как прелистват и преписват и нито разпит мога да проведа, нито да ида да занеса дело или доказателства.НИЩО.
А ако пък не могат да дойдат днес,а вдругиден /адвоката спешно зает/ ,иии......една седмица за едно предявяване.
А и при големите дела масата е ненужна бумащина, доказателствата "за" или "против" са по-скоро "малка" част от общия обем.
Но докато адвоката отсее необходимото- при "преписването" губи доста мое време.
Освен това почти винаги има допълнителни искания и след предявяването - защото на момента не могъл "да обработи" всичко.
А това е нормално. Но ми губи допълнително време.
Защо е необходимо???

Е това вече е въпрос на организация
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот Gabi1 » 19 Дек 2007, 19:11

system написа: "Ами като искате извлечение, ето ви лист, ето ви химикалка, извличайте си"


Ето това е! :wink: И ако някой ми посочи с какво нарушавам правата, ще го черпя? :lol:
Gabi1
Потребител
 
Мнения: 765
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:54

Мнениеот system » 20 Дек 2007, 02:29

Gabi1, с подобно поведение злоупотребявате с дадените Ви правомощия. Щеше да е разбираемо, ако пишехте протоколите си на пишеща машина, ако се молехте за листи за писане на протоколи, които листи приличаха на тоалетна хартия, ако се чудехте откъде да вземате папки да си подвързвате делата, както правехме ние преди 10 години и както са правили колеги преди нас през 1992, 1993, 1994 и 1995 г. Едва ли някога сте преживявали унижението адвокат на защитата да Ви предлага пакет хартия за писане на протоколи, за да можете да си свършите следственото дело. И после да го "подвържете" с два празни листа, защото просто няма достатъчно папки за подвързването му. Сега най-вероятно работите на компютър, имате Апис или Сиела, принтер и ксерокс и със сигурност нямате лимит за хартия и консумативи. Така че не се правете на интересни за ксерокопията - смешно е. В края на краищата, вече сме в 2007-ма. И подобни оправдания не вървят.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот stroitel » 20 Дек 2007, 16:23

Gabi1 написа:
system написа: "Ами като искате извлечение, ето ви лист, ето ви химикалка, извличайте си"


Ето това е! :wink: И ако някой ми посочи с какво нарушавам правата, ще го черпя? :lol:


Може би го казва по-скоро като шега, за разчупване на академичния тон. :)
Празници идват. :)
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот system » 20 Дек 2007, 17:11

stroitel, прави сте, вземам си бележка. Gabi1, поднасям извинения, не исках да ви засегна. Вложих емоция в отговора си и вероятно съм нарушил добрия тон, за което съжалявам. Поздрави на всички колеги !
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот poul » 20 Дек 2007, 17:51

Предявяването –да, гадорийка!
За 8 години адвокатстване, не се намери един читав следовател/дознател/ а и прокурор, който да ми уважи искане за предоставяне на копия. Не сме жалили разбира се. По-лесно е като го внесат с обвинителен акт, учтиво да си ги поискаш от съда и да ги получиш. Нищо,че уважаемата прокуратура разполага и с паркетно дело, предварително подготвено им от дознателите или следователите.
Изтъквал съм аргументи,че делото е вече приключило и материалите се предявяват.Отговор: прокуратурата могат да го върнат за доразследване?!?!
Заяждал съм се и с обстоятелството, че няма пречка уважаемия разследващ да предяви само част от материалите, пък ние си подписваме протокола за предявяване и това си е. И това не мина.
Ами отказах се. Чакам си чинно делото да си влезе в съд и тогава. Нищо, че за всички е по-добре основателните аргументи да се изтъкват още на предявяване, а делото да се допълни с необходимите доказателства.
Що се касае за доказателствата пък-още по зле. И повторни разпити на свидетели съм искал и друго ама не. Реших,че и от това няма смисъл и си ги правя исканията в съда.Това е.
poul
Младши потребител
 
Мнения: 69
Регистриран на: 03 Юли 2003, 13:34

Мнениеот k_nek » 21 Дек 2007, 15:20

Ти и твоя подзащитен нали се запознавате с делото, след като приключи разпита на обвиняем и прочие. Четеш всичко, гледаш. Ние не можем да раздаваме ксерокопия на всеки. То затова се казва предявяване- т.е. запознаване с делото и извличане на това , което ти е необходимо
k_nek
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Дек 2007, 14:29

Мнениеот system » 21 Дек 2007, 17:50

k_nek написа:Ти и твоя подзащитен нали се запознавате с делото, след като приключи разпита на обвиняем и прочие. Четеш всичко, гледаш. Ние не можем да раздаваме ксерокопия на всеки. То затова се казва предявяване- т.е. запознаване с делото и извличане на това , което ти е необходимо

Не на всеки. Само на страните, като например обвиняемия и неговия защитник, когато поискат това.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот k_nek » 21 Дек 2007, 18:06

Така е с досъдебното производство се запознават обвиняемия и неговия защитник, ако има такъв и пострадалия, ако е изявил желания затова в разпита си
k_nek
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Дек 2007, 14:29

Мнениеот stroitel » 21 Дек 2007, 20:30

k_nek написа:Четеш всичко, гледаш. Ние не можем да раздаваме ксерокопия на всеки. То затова се казва предявяване- т.е. запознаване с делото и извличане на това , което ти е необходимо


Аз,адвоката - само това ще искам да се снима - само необходимото.

Всъщност - вие НИКОГА не сте преписвали на ръка 50-70 листа
счетоводни експертизи.
НИКОГА не сте и писали на ръка предполагам.

Ако говорим сериозно - то за да взема становище по една такава експертиза,то първо трябва да ви изгубя 2-3 дена /докато я препиша/ и мога да се произнесе едва след около ДВЕ седмици.
Защото съгласете се - адвоката не е вещо лице - и всяка експертиза я дава на съответен експерт - за становище.
И т.н...
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот stroitel » 21 Дек 2007, 21:12

Някак си - нагласата е обвиняемия само да се запознава с вашата творба. Да бъде зрител.
ОК.
Но ние сме участници.
И когато в съда се "разиграем" - всичките ваши томове отиват В КОША.
Обвиняемия е оправдан.
И идва негативната реакция и на обществото, и на другите юристи срещу полицията и следствието:
"Толкова години го разследваха, толкова томове натрупаха,и накрая НИЩО."
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот k_nek » 23 Дек 2007, 01:53

По повод отговора на адвоката мога да кажа ,че е далеч от истината. Напротив писали сдме по много листа на ръка по делото.
k_nek
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 21 Дек 2007, 14:29

Мнениеот system » 23 Дек 2007, 21:17

k_nek написа:По повод отговора на адвоката мога да кажа ,че е далеч от истината. Напротив писали сдме по много листа на ръка по делото.

Зная това. И все пак ... Вече са други времена. Разберете, че не можете да откажете на защитник по делото нещо толкова просто и най-вече - изпълнимо, като ксерокопия от материали по делото. Ще ги откажете ли на един съдия например ? Защото на адвоката се дължи съдействие като на съдия !
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот sunshine_75 » 24 Дек 2007, 10:21

Може би съм малко пристрастна. При предявяване на досъдебно производство бих разрешила копиране само на експертизите. Докато не приключи тази фаза производство, което наблюдавам аз, естествено не бих дала и лист на който и да е съдия, освен ако не ми се налага - при вземане на мярка за неотклонение. И това не е свързано с желание да саботирам и усложнявам работата на колегите-адвокати, а да осигуря възможността на разследващия да си свърши работата. Никога досега не съм имала каквито и да е проблеми със защитата или с обвиняемите - държа да отбележа това, за да не се получи изкривяване на темата.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Мнениеот system » 24 Дек 2007, 16:47

Моите уважения, но Вашето становище не почива на никаква норма. Защо САМО експертизите и защо ТОЧНО експертизите ? По делото може да има ключови свидетели на обвинението, с чиито показания защитата трябва да разполага, а не само да ги прочете при предявяването. А защо да не се преснеме огледният протокол например ? С какво това ще попречи на разследването ? А и слезд като следствието се предявява, с какво изготвянето на ксерокопия ще му попречи ? Нали е прпиключило ?
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот sunshine_75 » 24 Дек 2007, 20:58

Досъдебното производство приключва след предявяването. Имала съм три случая за 2 години, в които е имало привлечени обвиняеми, нещата и преди предявяването са ми изглеждали наред от обвинителна гледна точка, а в последствие съм прекратявала. Ситуацията е такава, че нито аз, нито дознателя можем да "скрием" нещо за себе си от защитата и от обвиняемия. Експертизите, защото става въпрос за специални знания, обемни са достатъчно, в общия случай, а за изграждане на защитната теза ще бъде необходимо консултация и с друг експерт. Това е моята логика.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

Мнениеот stroitel » 25 Дек 2007, 19:52

Sunshine,
аз поне никога не съм имал съмнения,че дознател крие нещо от мен.
Но защо не и ключовите показания?
Ако искаме да му въздействаме,то и преписани, и снимани - данните му вие ни ги давате, и показанията.
Защо не ни давате възможност за по-пълноценна работа при вас, за да си изложим в максимална степен мненията и идеите и съответно да имате по-убедителна мотивация за следващите си стъпки.

Наскоро на един семинар съдиика от ВКС каза,че при повече вещи лица /при експертизи/,те давали и различни становища
и ТОВА Я ОБЪРКВАЛО.

Може би така е и в повечето случаи на досъдебното производство.
Каквото има шанс да влезе в съда му се изпраща при първа възможност.
Разколебавания не са желателни.
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот sunshine_75 » 25 Дек 2007, 20:41

Тази правописна грешка в заглавието на темата ме вбесява леко.
Винаги съм гледала на защитата като на партньор. Повярвайте ми, няма разумен прокурор, който да цели да бъде осъден някой просто така. Невъзможно е едно досъдебно производство да бъде копирано в по-голямата си част и дадено на обвиняемия и на защитата предвид материалната база, с която разполага дознанието. "Ключови показания" ми се вижда доста обширно и трудно определимо като понятие. Не пренебрегвайте факта, че страни ставаме едва в залата. Преди това просто ние "гоним", а Вие - "бягате". Мое мнение е, че процесуалните норми добре обезпечават правото на защита. А това, че колегата от ВКС се обърквала от различията в експертизите, просто ме изумява... Самата аз си търся "втори", невидим експерт за консултация понякога.
Що се отнася до разколебаванията - много обичам да ми се случват. Последния път беше едно много страшно "хулиганство", със съпротива на органи на МВР... Така го образувах, така се бях "наела" да го изкарам.. Дойде производството преди предявяване и го тръгнахме отначало. С нови разпити, с очни ставки. Имаше 12 свидетели, 4-ма от които полицаи. Защитник нямаше. Е няма хулиганство - поне ако горестоящите ми не решат друго в някой момент.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта


cron