начало

КС ще се произнесе за заплатите на медиците и приоритетните болници КС ще се произнесе за заплатите на медиците и приоритетните болници

Търся информация

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Търся информация

Мнениеот Karimma » 12 Дек 2007, 12:42

Здравейте! За жалост нямам пълна информация по въпроса, за който искам помощ и информация, но ще напиша всичко, което знам.

Мой близък има следния проблем - има заем към фондация с ипотека жилището му. Имаше проблеми с изплащането му, реално не знам до какво положение е с вноските, тъй като той не иска да споделя, за да не ни тревожи, но онзи ден научих, че е получил покана от съдия изпълнител за опис на имуществото на жилището.
Въпросът ми е - това какво трябва да ми говори, разбирам, че нещата са напреднали, но реално какво означава, какви са етапите по-нататък. Тревожа се и искам да знам правно каква е истината при такава ситуация?

Предварително много благодаря на отговорилите ми!
Karimma
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Дек 2007, 12:34

Мнениеот kalahan » 12 Дек 2007, 21:52

Чл. 373. След изтичане на срока за доброволно изпълнение държавният или частният съдебен изпълнител пристъпва към опис на посочения в призовката възбранен имот. Описът се извършва само ако държавният или частният съдебен изпълнител се увери, че имотът е бил собственост на длъжника към деня на налагане възбраната. Проверката на собствеността се извършва чрез справка в данъчните или нотариалните книги или по друг начин, включително и чрез разпит на съседи. Когато няма сигурни данни за собствеността, взема се предвид владението към деня на възбраната.
Чл. 374. При описа се спазват правилата на чл. 361, като в него се посочват и местонахождението, границите на имота, наложените върху него ипотеки и възбрани, както и дължимите данъци за имота. Сведения за тия тежести държавният или частният съдебен изпълнител изисква от службата по вписванията едновременно с искането за вписване на възбраната и от съответната териториална дирекция на Национална агенция за приходите. Имотът се оценява по пазарната му цена от държавния или частния съдебен изпълнител при помощта на едно или повече вещи лица.
Чл. 375. (1) Имотът се оставя във владение на длъжника до извършване на проданта. Длъжникът трябва да управлява този имот като добър стопанин. Длъжникът получава имота по описа и е длъжен да го предаде в същото състояние, в което го е приел.
(2) Ако длъжникът не стопанисва добре имота или пречи на трети лица да го преглеждат, държавният или частният съдебен изпълнител предава на друго лице управлението.
Чл. 376. (1) Държавният или частният съдебен изпълнител е длъжен след изтичането на седем дни от описа, ако не е подадена жалба, да изготви обявление за продажбата, в което посочва: собственика на имота, описание на същия, ипотекиран ли е той и за каква сума, цената, от която ще започне проданта, и мястото и деня, в който ще започне и ще завърши проданта.
(2) Това обявление се поставя на съответните места в канцеларията на държавния или частния съдебен изпълнител, в сградата на общината, кметството, съответно кметството по местонахождението на имота, както и на самия имот, и то най-малко един ден преди посочения в обявлението ден за започване на проданта.
(3) В същия ден държавният или частният съдебен изпълнител съставя протокол, в който посочва деня на разгласяване на обявлението.
(4) Държавният или частният съдебен изпълнител определя времето, през което недвижимият имот може да бъде прегледан от лицата, които желаят да го купят.
Чл. 377. (Изм. - ДВ, бр. 124 от 1997 г., в сила от 01.04.1998 г., изм. - ДВ, бр. 43 от 2005 г., в сила от 01.09.2005 г.) Проданта се извършва в канцеларията на държавния или частния съдебен изпълнител. Тя продължава един месец и завършва в посочения в обявлението ден.
Чл. 378. (1) Книжата за проданта се държат в канцеларията на разположение на всеки, който се интересува от имота.
(2) За участие в наддаването се внася задатък 10% върху оценката. Взискателят не внася тоя задатък, ако вземането му надвишава този размер.
(3) Всеки наддавач посочва предложената от него цена с цифри и думи и подава предложението си с квитанцията за внесения задатък в запечатан плик. Предложенията се подават в канцеларията на държавния или частния съдебен изпълнител, което се отразява във входящия регистър.
(4) Проданта приключва в края на работното време на последния ден.
(5) Наддавателни предложения от лица, които нямат право да вземат участие в публичната продан, както и предложения за цена под оценката са недействителни.
Чл. 379. Длъжникът, неговият законен представител, длъжностните лица от канцеларията на държавния или частния съдебен изпълнител, както и лицата, посочени в чл. 185 от ЗЗД, нямат право да вземат участие в наддаването.
(2) Когато имотът е купен от лице, което е нямало право да наддава, проданта е недействителна.
(3) В този случай внесените от купувача пари се задържат за удовлетворение вземанията по изпълнителното дело, а имотът по искане на който и да е от взискателите може отново да се изнесе на продан.
Чл. 380. В 9,00 ч. на следващия работен ден държавният или частният съдебен изпълнител обявява постъпилите наддавателни предложения в присъствието на явилите се наддавачи, за което съставя протокол.
В протокола се вписват наддавачите и наддавателните предложения по реда на отварянето на пликовете. За купувач на имота се смята този наддавач, който е предложил най-висока цена.
Ако най-високата цена е предложена от повече от един наддавач, купувачът се определя от държавния или частния съдебен изпълнител чрез жребий в присъствието на явилите се наддавачи. Обявяването на купувача се извършва от държавния или частния съдебен изпълнител в протокола, който се подписва от него.
(2) Купувачът трябва в срок от пет дни от приключване на проданта да внесе предложената от него цена, като приспадне внесения задатък.
Чл. 381. Ако в този срок цената не бъде внесена:
а) внесеният от наддавача задатък служи за удовлетворение на взискателите;
б) държавният или частният съдебен изпълнител поканва наддавача, който е предложил следващата най-висока цена и не си е изтеглил задатъка, да купи имота. Ако този наддавач се съгласи, той се обявява за купувач на имота. Ако не се съгласи или ако не внесе цената в петдневен срок от обявяването му за купувач, държавният или частният съдебен изпълнител предлага имота на следващия по реда на предложените цени наддавач и постъпва така при нужда до изчерпване на всички наддавачи, предложили цена равна на оценката. Наддавачът, който се е съгласил да купи имота и не внесе в срок предложената цена, отговаря съобразно предходната точка.
Чл. 382. (1) Ако не са се явили наддавачи или не са били направени валидни наддавателни предложения или купувачът не е внесъл цената и имотът не е могъл да бъде възложен по реда на б. "б" на предходния член, взискателят има право в седемдневен срок от съобщението да поиска да бъде обявен той за купувач, в изплащане вземането му при цена равна на оценката, или да иска да се извърши нова продан.
(2) Новата продан се извършва по правилата за първата продан. Тя започва не по-рано от шест месеца от приключване на първата продан при цена, равна на 80 на сто от оценката.
Ако и при тази продан имотът не бъде продаден, той се освобождава от изпълнение, като възбраната се заличава по искане на държавния или частния съдебен изпълнител.
(3) Ако взискателите, които искат да им бъде възложен имотът, са няколко, държавният или частният съдебен изпълнител обявява за купувач този от тях, който в тридневен срок от съобщението предложи най-висока цена. Възлагането се извършва, след като взискателят внесе следващите се, съгласно разпределението, суми за другите взискатели, ако такива се дължат.
(4) (Отм. - ДВ, бр. 124 от 1997 г., в сила от 01.04.1998 г.)
Чл. 383. Взискател, който по предходния член е бил обявен за купувач на имота, трябва в петдневен срок от разпределението да внесе сумата, необходима за изплащане съразмерните части от вземанията на другите взискатели или сумата, с която цената надминава неговото вземане, когато няма други взискатели. Ако не внесе тая сума, той отговаря за вредите и за разноските по проданта, а с имота се постъпва съобразно чл. 382, ал. 2.
Чл. 384. Когато лицето, обявено за купувач по реда на чл. 380 - 383, внесе своевременно дължимата сума, държавният или частният съдебен изпълнител с постановление му възлага имота.
(2) От деня на постановлението за възлагането купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота. Обаче правата, които трети лица са придобили върху имота, не могат да бъдат противопоставени на купувача, ако тия права не могат да се противопоставят на взискателите.
(3) Ако възлагането не бъде обжалвано, действителността на проданта може да бъде оспорвана по исков ред само при нарушаване на чл. 379 и при невнасяне на цената. В последния случай купувачът може да отклони уважаването на иска, ако внесе дължимата сума, заедно с лихвите от деня на обявяването му за купувач.
Чл. 385. Ако постановлението за възлагането бъде отменено или ако проданта бъде обявена за недействителна съгласно чл. 384, ал. 3, новата продан се извършва след ново обявяване.
Чл. 386. Купувачът се въвежда във владение на имота от държавния или частния съдебен изпълнител въз основа на влязлото в сила постановление за възлагане, както и на удостоверение за платените такси за прехвърляне на имота и за извършеното вписване на същото постановление.
(2) Въводът се извършва срещу всяко лице, което се намира във владение на имота. Това лице може да се брани само с иск за собственост.
"Страхливците умират много пъти преди смъртта си; смелият вкусва смъртта само веднъж"
(Шекспир-"Юлий Цезар")
kalahan
Потребител
 
Мнения: 412
Регистриран на: 13 Сеп 2007, 23:00
Местоположение: София

Мнениеот Karimma » 13 Дек 2007, 10:26

Благодаря Ви за отговора!
Прочетох текста - това означава ли, че вече няма шанс за допълнително внасяне на необходимата сума от длъжника преди да бъда извършена тази продан?
Означава ли, че това е крайна и последна мярка и няма шанс длъжника да върне собственстта си?
Закона позволява ли да бъде даден краен срок за внасяне на необходимата дължима сума след този опис?

Искрено се надявам на отговори!!!!!!!!!!
Благодаря!!!!!!!!!
Karimma
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Дек 2007, 12:34

Мнениеот klod » 13 Дек 2007, 13:40

Karimma написа:Благодаря Ви за отговора!
Прочетох текста - това означава ли, че вече няма шанс за допълнително внасяне на необходимата сума от длъжника преди да бъда извършена тази продан?
Означава ли, че това е крайна и последна мярка и няма шанс длъжника да върне собственстта си?
Закона позволява ли да бъде даден краен срок за внасяне на необходимата дължима сума след този опис?

Искрено се надявам на отговори!!!!!!!!!!
Благодаря!!!!!!!!!
Ако вашият близък е получил съобщение за опис и оценка на недвижимият имот най-лесното забавяне на изпълнението(продажбата на имота) е когато оценката е готова от вещото лице да я обжалва пред ОС като твърди,че е занижена и да поиска назначаването на тройна експертиза(три вещи лица)ОС ще насрочи дело в открито съдебно заседание,което може да се точи поне няколко месец.А да плати дълга си може по всяко време на изпълнителното производство докато имотът не е продаден, даже и имотът да е изнесен на публична продан.Уточнявам,че не съм юрист.
klod
Младши потребител
 
Мнения: 79
Регистриран на: 10 Апр 2006, 14:16

Мнениеот Karimma » 13 Дек 2007, 15:09

Много благодаря!

Ще се радвам и ще бъда благодарна, ако още някой пише по темата с мнения и съвети.
Karimma
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Дек 2007, 12:34

Мнениеот klod » 13 Дек 2007, 16:31

Karimma написа:Много благодаря!

Ще се радвам и ще бъда благодарна, ако още някой пише по темата с мнения и съвети.
Все пак е добре да питате вашия близък за подробности.Дори и да не е споделил с вас може да има ангажиран адвокат.Голяма грешка е ако няма."Във час" съм с изпълнителното производство и бих ви дал доста съвети,но вие не сте казали почти нищо за случая.....
klod
Младши потребител
 
Мнения: 79
Регистриран на: 10 Апр 2006, 14:16

Мнениеот Karimma » 13 Дек 2007, 17:58

Безкрайно благодаря!
Ще го натисна да си поговорим и ще споделя повече подробности!

Приятна вечер!
Karimma
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Дек 2007, 12:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron