начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Помилване от президента

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот prof_prof » 30 Юли 2007, 13:06

Koлега legionera,
откровено казано и аз изпитвам колебания в посоката, в която се движат вашите разсъждения. Като цяло ми се струва, че помислването на българските медици не беше най-разумното и юридически издържано разрешение на проблема. По този начин направихме една никому ненужна политическа демонстрация, че считаме за невинни нашите сънародници, нещо което вече целият свят разбра!!!
От друга страна, както сам/а виждате от породената дисусия, заради липсата на ясна и подробна регламентация, могат да се правят множество интерпретации. И въпреки всичко, моята цел е все пак да намеря обосновка на този подход на президента, тъй като така или иначе помилването е факт.
Помилването е дейност, която се развива по отношение на изпълнението на наказанието след като има влязла в сила присъда. Трансферът на медиците по своята същност е предоставяне на възможността на българската държава да изпълни наказанието по отношение на своите граждани по правилата на националното ни право. В този смисъл - президентът зачита присъдата, но решава по "известни" съображения да предотврати нейното изпълнение. И това е въпрос, който насае единствено националното ни законодателство и не се поставя в зависимост от факта, къде е произнесена присъдата.
Както знаем българският Наказателен кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина!

И още нещо! Считам, че английската кралица може да помилва Шийлдс, ако се окаже например, че има болни жена и деца, който не могат да се издържат от собствено имущество или от социална помощ и той е единственият, който може да се грижи за тях. И не ми се струва логично пречка за това да се окаже постановената в България присъда. В Англия със сигурност същото деяние е инкриминирано и за него е предвидено същото по вид наказание :)
Последна промяна prof_prof на 30 Юли 2007, 13:12, променена общо 1 път
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот xakepxakep » 30 Юли 2007, 13:10

legenora написа:Колега prof_prof съгласен съм с вас- с всичко , което сте написал.Относно това , че “С тези текстове то е уредено като изключително правомощие на президента на Републиката, което не се поставя в зависимост от никакви условия и предпоставки.” също съм съгласен , но само доколкото се касае за упражняване на това право в рамките на държавния суверенитет.Или по-точно казано когато е осъден български гражданин , от български съд и същия се намира на държавната територия на РБългария.Дискутирания казус не е такъв.При него имаме едно международно публично правоотношение.То е между Либия и България.Чрез правния институт на трансфера Либия прави частичен отказ от собствения си държавен суверенитет и предава осъдените лица на България , за да излежат присъдите си в отечествената си страна.Това отношение се урежда от специални правила , които обсъждахме по-горе.Те са част от Международното наказателно право и Международното публично право.Така че президента не може да помилва сестрите.Също не може да помилва български граждани в САЩ осъдени от американски съд(Звучи дори абсурдно).Нарушава се чужд държавен суверенитет. Както не може ,да кажем Английската кралица, да помилва Шийлдс , който разби главата на български гражданин и бе осъден и трансфериран в Обединеното Кралство да излежи присъдата си. НПК предвижда само амнистията като способ за неизпълнение на чуждата присъда
И аз мисля по същия начин. 10х. Мисля, че и "международната общност" (сори за клишето, но не е мое ЛОЛ) ще стигне (или вече е стигнала) до същия извод. Бог забавя, но не забравя.
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот prof_prof » 30 Юли 2007, 13:25

xakepxakep, моля Ви да ме извините, но ми се струва, че Вие говорите повече за морал, отколкото за право. Но нека не бъркаме тези неща. Ако в закона има "вратички", единици няма да минат през тях по морални съображения!
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот legenora » 30 Юли 2007, 13:48

Вероятно сте прав колега.Само не разбирам щом нещата стоят така защо в повечето международни договори въпросът с помилването и амнистията се уреждат изрично.Така ……напр. Член 13 от Договора с Ливанската Република…….
1. Трансферираните осъдени лица се ползват от амнистия или помилвания, настъпили в една от двете държави.
2. Осъждащата държава незабавно информира изпълняващата държава за всяко решение, което прекратява изцяло или частично изтърпяването на наказанието.
3. Компетентните органи на изпълняващата държава прекратяват изпълнението на наказанието веднага след като бъдат уведомени за решения или други актове, които снемат от наказанието характера му на изпълняемо…………….
Изрично е уреден въпросът и в Конвенцията за трансфер на осъдени лица.Нима това е направено , за да се спестят спорове по иначе безспорни факти , защото помилването навсякъде е едно и също…..
Така или иначе –да помилването е факт.
legenora
Потребител
 
Мнения: 115
Регистриран на: 25 Сеп 2006, 16:33

Мнениеот fixxxer » 30 Юли 2007, 17:02

Гоце да те "помилва" /по главичката/?!
Мани го тоя агент Смит!
По-добре е змия да те ухапе! :twisted:
fixxxer
Потребител
 
Мнения: 306
Регистриран на: 04 Апр 2007, 16:34

Мнениеот prof_prof » 31 Юли 2007, 10:27

Колеги интересуващи се от помилването,
аз стигнах най-после до категоричен извод и искам да го споделя с вас.
Според мен помилването, в конкретния случай, който разискваме, е напълно съобразено с нормите на международното и националното ни право.
Clavdivs. написа:Ако под казуса имате предвид либийския такъв ето Ви отговора:

ДОГОВОР между Народна република България и Социалистическа народна либийска арабска джамахирия

Член 47

1. Въпросите, свързани с изпълнението на присъдата в договарящата страна, която е приела да я изпълнява, се решават от компетентните органи на тази страна съобразно с вътрешното й законодателство.

2. Компетентният орган на договарящата страна, на когото е предадено осъденото лице за изтърпяване на наказанието, уведомява компетентния орган на договарящата страна, в която е постановена присъдата, за решението по изпълнение на присъдата.


Когато присъдата е на чужд съд, а осъденият е български гражданин, който е трансфериран в България, българските органи са компетентните по изпълнението на присъдата.
Ако осъдят в Америка българин на смърт, българският президент не може да го помилва докато същият се намира на територията на Съединените щати, тий като техните органи са компетентни да изпълнят присъдата.
Следователно има значение отганите на коя държава ще изпълнят наказанието, тъй като при трансфера държавата на осъждането предоставя изпълнението на наказанието на другата държава. Помилването е свързано с това изпълнение и така компетентните органи изпълняват наказанието, помилват, амнистират и пр.

Съвсем отделен е въпросът къде, кога и как следва да се осъществят тези действия :roll:
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Предишна

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 66 госта


cron