начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Помилване от президента

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Помилване от президента

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 13:48

Според мен президентът може да помилва само осъдени по българските закони хора. Какво мислите по казуса? :?:
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот d_d » 26 Юли 2007, 13:51

Що не вземеш да се аргументираш ?
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07

Мнениеот Clavdivs. » 26 Юли 2007, 14:01

Ако под казуса имате предвид либийския такъв ето Ви отговора:

ДОГОВОР между Народна република България и Социалистическа народна либийска арабска джамахирия

Обн. ДВ. бр.65 от 20 Август 1985г.



Член 47

1. Въпросите, свързани с изпълнението на присъдата в договарящата страна, която е приела да я изпълнява, се решават от компетентните органи на тази страна съобразно с вътрешното й законодателство.

2. Компетентният орган на договарящата страна, на когото е предадено осъденото лице за изтърпяване на наказанието, уведомява компетентния орган на договарящата страна, в която е постановена присъдата, за решението по изпълнение на присъдата.




Ако искате да Ви постна и съответните норми от вътрешното законодателство. :D
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 14:04

Четох в Конституцията за правото на помилване, но там е много общо казано. За съжаление, не знам къде да търся аргументи за тезата си, затова питам. Аз не съм юрист.
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 14:09

Clavdivs. написа:Ако под казуса имате предвид либийския такъв ето Ви отговора:

ДОГОВОР между Народна република България и Социалистическа народна либийска арабска джамахирия

Обн. ДВ. бр.65 от 20 Август 1985г.



Член 47

1. Въпросите, свързани с изпълнението на присъдата в договарящата страна, която е приела да я изпълнява, се решават от компетентните органи на тази страна съобразно с вътрешното й законодателство.

2. Компетентният орган на договарящата страна, на когото е предадено осъденото лице за изтърпяване на наказанието, уведомява компетентния орган на договарящата страна, в която е постановена присъдата, за решението по изпълнение на присъдата.




Ако искате да Ви постна и съответните норми от вътрешното законодателство. :D
Много ще ми помогнете, ако ми дадете къде се урежда подробно правото на помилване. Или откъде би следвало, че не може да се помилват хора, осъдени по чужди закони. За присъди, издадени в чужбина, знам за т. нар. екзекватура, но в случая с Либия тя май не важи, защото има договор, който обаче не може да отменя нашето законодателство, иначе съответните клаузи ще бъдат нищожни. Трудно ми е да си представя, че ако осъдят в Америка българин на смърт, президентът (българския имам предвид, разбира се) ще може да го помилва. Това къде се намира българинът според мен е ирелевантно за казуса. Аз не съм юрист, но съм работил в МП и ако ми се даде сламка, смятам, че ще мога да си отговоря на въпроса. Благодаря предварително за усилията. :wink:
Последна промяна xakepxakep на 26 Юли 2007, 14:29, променена общо 1 път
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот portokal » 26 Юли 2007, 14:10

Защо толкова искаш да намериш аргументи за тезата си? :oops:
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 14:10

portokal написа:Защо толкова искаш да намериш аргументи за тезата си? :oops:
Защото съм 99,99 % сигурен, че съм прав. :wink:
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот Clavdivs. » 26 Юли 2007, 14:12

xakepxakep написа:Защото съм 99,99 % сигурен, че съм прав. :wink:


Това което постнах 0,01 % ли Ви разубеждава?

:roll:
Последна промяна Clavdivs. на 26 Юли 2007, 14:13, променена общо 2 пъти
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 14:12

d_d написа:Що не вземеш да се аргументираш ?
Ако можех, нямаше да питам. Елементарно, Уотсън ЛОЛ. :wink:
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот portokal » 26 Юли 2007, 14:14

xakepxakep написа:Защото съм 99,99 % сигурен, че съм прав. :wink:

Добре, ама откъде идва сигурността? Шесто чувство? :wink:
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 14:16

Clavdivs. написа:
xakepxakep написа:Защото съм 99,99 % сигурен, че съм прав. :wink:


Това което постнах 0,01 % ли Ви разубеждава?

:roll:
То просто препраща към вътрешното законодателство, което именно търся, за да видя дали е спазено. Още не съм видял указа на президента с мотивите, но сигурно там ще има само цитиране на Конституцията, а мен ИМЕННО ТОВА НЕ МЕ УСТРОЙВА, защото е много общо казано. Аз искам тълкуване на обхвата на правото на помилване.
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот Clavdivs. » 26 Юли 2007, 14:21

xakepxakep написа: Аз искам тълкуване на обхвата на правото на помилване.


Еееееееее.....

Израз на върховната държавна милост - безгранично е ....
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот ianeva » 26 Юли 2007, 14:21

В какъв смисъл тълкуване на обхвата? Това си е правомощие на Президента, дадено му по силата на Конституцията. Какво всъщност искате?
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот portokal » 26 Юли 2007, 14:21

Трудно ми е да си представя, че ако осъдят в Америка българин на смърт, президентът ще може да го помилва.

Българското законодателство е това, което се прилага за осъдените у нас, щом няма нищо специално предвидено в закон или в междудържавната спогодба.
Няма особена разлика между българин, осъден в чужбина, и българин, осъден в България.

...договор, който обаче не може да отменя нашето законодателство, иначе съответните клаузи ще бъдат нищожни...

А това (щом си работил в МП, го знаеш) как го тълкуваш?
Конституция
Чл. 5.
...
4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 14:26

portokal написа:
xakepxakep написа:Защото съм 99,99 % сигурен, че съм прав. :wink:

Добре, ама откъде идва сигурността? Шесто чувство? :wink:
Стоял съм като "мозък" зад няколко спечелени дела и имам много силно развито шесто чувство. Ще ви дам само един пример. На моя бивш зет (иракчанин с английски паспорт) при идване в България му взеха всички пари на митницата, защото носеше над разрешената тогава сума от 5 000 лв. и минал по зелена пътека, без да декларира сумата. На първа инстанция загубихме делото, но на втора аз писах, че наказателното постановление е подписано на български без превод и с това са нарушени човешките му права. И СПЕЧЕЛИХМЕ на втора (последна) инстанция и му върнаха парите до цент - към 4 300 долара. Имам решението и мога да го дам на всеки заинтересован. Съдът въобще не разгледа делото по същество, а и аз самият не оспорвам, че незнанието на закона не е оправдание и във въззивната жалба въобще не повдигнахме въпроса за вината. Аз не отричам, че той е нарушил разпоредбите, но е факт, че му върнаха парите. Имам и други интересни случаи, ако проявите интерес. Пари не искам ЛОЛ.
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот Clavdivs. » 26 Юли 2007, 14:28

Чл. 74. (Доп. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Президентът може чрез помилване да опрости изцяло или отчасти наложеното наказание, а смъртното наказание, доживотния затвор без замяна и доживотния затвор - да опрости или замени.
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот portokal » 26 Юли 2007, 14:32

Имам и други интересни случаи, ако проявите интерес. Пари не искам ЛОЛ.

То интерес ще проявим, естествено - ако имаш желание да ги разкажеш накратко; но за помилването аз съм 99,99% сигурна, че не си прав. ;-)
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5518
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 14:39

Clavdivs. написа:Чл. 74. (Доп. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Президентът може чрез помилване да опрости изцяло или отчасти наложеното наказание, а смъртното наказание, доживотния затвор без замяна и доживотния затвор - да опрости или замени.
Това е от НК, ясно, но според мен то се отнася само за българските съдилища. Т. е. това е вода в моята мелница ЛОЛ.
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот xakepxakep » 26 Юли 2007, 14:43

Clavdivs. написа:
xakepxakep написа: Аз искам тълкуване на обхвата на правото на помилване.


Еееееееее.....

Израз на върховната държавна милост - безгранично е ....
Имам предвид конкретни юридически норми, а не въобще. :wink:
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46

Мнениеот Clavdivs. » 26 Юли 2007, 14:46

xakepxakep написа: но според мен то се отнася само за българските съдилища. Т. е. това е вода в моята мелница ЛОЛ.



Я да чуем защо се отнася САМО до осъдените от български съдилища???

Аз вода не наливам... само бири.....

И въобще не мисля, че имате някаква мелница.... :wink:

Нещо ми се струва, че "мливото" нещо не го споменувате? Да не е генномодифицирано нещо?
Последна промяна Clavdivs. на 26 Юли 2007, 14:57, променена общо 1 път
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron