начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

ЗА или ПРОТИВ Смъртното наказание сте???

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ЗА или ПРОТИВ Смъртното наказание сте???

Мнениеот Galahar » 11 Юли 2007, 09:49

Пиша тази тема, защото ми е интересно да разбера какви са мотивите за и какви са мотивите против смъртното наказание.Надявам се да се получи една интересна,стойностна и пълноценна дискусия....Ето и моите мотиви:
Аз съм ТВЪРДО ПРОТИВ СМЪРТНОТО НАКАЗАНИЕ- ще ме питате защо. Мисля,че това е крайно жесток и нехуманен, дори асоциален начин за получаване на възмездие и справедливост. Днес когато сме в новото хилядолетие, когато хуманизма изживява "нова ера" от своето развитие, няма място за "нечовешкото" смъртно наказание... Веднага ще ми кажете- как един "убиец" има правото да отнема "най-съпоценния дар-живота" на друг човек, а ние-гражданите да не можем да отнемем неговия.А какво ще постигнем със смъртното наказание, дори и като отнемем живота на някой извратеняк-убиец. Дали ще върнем живота на жертвата, дали ще спрем убийствата и тежките престъпления?Не, няма да спрем нищо-убийства и тежки престъпления е имало винаги(още от зората на човечеството -библейската притча за Кайн и Авел, за Йосиф и постъпката на неговите братя)и винаги ще има- докато свят светува и докато не изчезне човешкият род. Не вършим ли и ние убийство,когато отнемаме живота на един човек, макар и да е "убиец"? Защо неговото убийство е "престъпление", "тежко общественоопасно деяние", а нашето "убийство" е добро и "общественополезно"?? Аз разлика не намирам- и двете убийства са убийства, дори извършени по безкръвен начин..... Тук въпросът опира на ценности, на свобода и либерализъм, на уважение и преклонение към най-висшата ценност - а именно ЖИВОТЪТ, с неговата изключителност и красота. Кои сме ние,че да решаваме кой да живее и кой да умре? Кои сме ние,че да отнемаме нещо, което не можем да върнем обратно? Не мислите ли,че ако ние решаваме кой да живее и кой да умре, ние хората прекрачваме в един друг предел, един друг свят, в който има други закони, а именно света на БОЖЕСТВЕНОТО, в който властват законите на природата...
Не мислите ли,че убивайки един престъпник,ние вършим ново още по-жестоко престъпление? Ако един човек е убил един или двама, а ние след това го "екзекутираме", дали ще получим истинско възмездие, или просто ще му направим "услуга", като го избавим от съда на най-жестокия съдия, а именно СЪВЕСТТА....

П.П:В България смъртното наказание е отменено, и затова темата може да ви се стори малко "скучна" и "безполезна", но съм сигурен,че всеки има позиция, или поне се надявам всеки да се замисли, защото въпросът е принципен и опира до много висши ценности,каквато е самият ЖИВОТ
...Corrige praeteritum, praesens rege, cerne futurum...
Galahar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 21 Юни 2007, 08:54
Местоположение: Надявам се възможно по-далеч от България

Мнениеот juli.di » 11 Юли 2007, 10:56

Здравейте! Колега?
Това задача за курсова работа по наказателноправни науки ли е? :wink:
Аз съм против смъртното наказание. Зная, че който поддържа същата теза разбира много добре и моите мотиви, така че ... това е от мен!
Преди да поискаш, помисли какво си дал!
Аватар
juli.di
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 07 Май 2007, 10:29
Местоположение: София

Мнениеот atanaspetrovmeister » 11 Юли 2007, 11:37

Здравейте! Колега?
Това задача за курсова работа по наказателноправни науки ли е? :wink: ...

:D Браво! Аз не бих се сетил други колеги от форума да ми разработят курсовата работа, браво :lol: ! Много добра идея, дано на мен ми "върже", колегата много бързо го разконспирираха! :lol:


Изображение
Аватар
atanaspetrovmeister
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 23 Апр 2007, 16:50
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Galahar » 11 Юли 2007, 12:05

Колеги, аз не искам някой да ми разработва курсова работа по НП, дори и не ми е минавало през главата. Не се смятамза глупак, та друг да мисли вместо мен. А и още наказателно право не съм учил. Едва от есента го почвам. Просто искам да видя на какво мнение са юристите, а не с някаква користна цел. Ако сте прочели уводния ми пост,ще раберете,че за тази тема мога да напиша романи, така че моля ви, недейте да СПАМИТЕ с безсмислени писаници.
...Corrige praeteritum, praesens rege, cerne futurum...
Galahar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 21 Юни 2007, 08:54
Местоположение: Надявам се възможно по-далеч от България

Мнениеот Galahar » 11 Юли 2007, 12:07

И преди да пишете, МНОГО ВИ МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ УВОДНИЯ МИ ПОСТ.
...Corrige praeteritum, praesens rege, cerne futurum...
Galahar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 21 Юни 2007, 08:54
Местоположение: Надявам се възможно по-далеч от България

Мнениеот atanaspetrovmeister » 11 Юли 2007, 13:54

Galahar написа:И преди да пишете, МНОГО ВИ МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ УВОДНИЯ МИ ПОСТ.

Уважаеми Galahar, с цялото си уважение към колега, учещ в СУ, бих искал да Ви напомня, че вече е сезона на отпуските, разните му там хормонални пикове и др. подобни! :D В тази връзка само да допълня, че темата Ви е прекалено сериозна(макар, че може би е свързана с неприятния факт около нашите сестри в Либия), затова за да се поразсеем... или не, по-добре да не се шегуваме на тая тема. Ако някой знае как може да се помогне-насреща съм! Това е свързано с поста на satir:
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?p=170545#170545
Аватар
atanaspetrovmeister
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 23 Апр 2007, 16:50
Местоположение: Пловдив

Мнениеот Galahar » 11 Юли 2007, 14:11

Колега atanaspetrovmeister, вие много от рано сте запразнили.Само май изчаткали работохолици като мен или учат,или работят,или правят и двете.Упсех и много приятни емоции през отпуската.
...Corrige praeteritum, praesens rege, cerne futurum...
Galahar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 21 Юни 2007, 08:54
Местоположение: Надявам се възможно по-далеч от България

Мнениеот error » 11 Юли 2007, 14:40

По време на моето студентство и ранна практика, смъртното наказание съществуваше. Стажът ни в ІІІ курс (който очевидно Ви предстои) включи и присъствие на процес, приключил с постановяването на смъртна присъда. Възгледите ни преди и след процеса доста се различаваха. И мотивите на защитаващите двете тези, съвсем не бяха литературно-доктринерни.
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Мнениеот Galahar » 11 Юли 2007, 14:48

error,a вие на какво мнение сте по въпроса. Ето това искам да чуя,а не на "защитата на еди кой си..."
...Corrige praeteritum, praesens rege, cerne futurum...
Galahar
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 21 Юни 2007, 08:54
Местоположение: Надявам се възможно по-далеч от България

Мнениеот error » 11 Юли 2007, 14:53

Galahar написа:error,a вие на какво мнение сте по въпроса. "


Нееднозначно, разбира се.
Аватар
error
Потребител
 
Мнения: 458
Регистриран на: 20 Окт 2004, 16:01

Мнениеот Pongo76 » 11 Юли 2007, 15:19

Galahar написа:И преди да пишете, МНОГО ВИ МОЛЯ ПРОЧЕТЕТЕ УВОДНИЯ МИ ПОСТ.


Как разчиташ да го чета, като е непоносимо дълъг? Освен това всичко по темата е предъвкано един милион пъти и не е интересно. С две думи - не мисля че доживотният затвор е по-хуманно наказание от смъртното, защото води до деградация на личността.
Dark side of the force is a pathway to many abilities some would consider unnatural...
Pongo76
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 25 Юни 2007, 15:00

Мнениеот Monk_Jr » 11 Юли 2007, 17:59

Здравейте,

Ще използвам за основа на мнението си обосновката, която може да ми даде НК, където за даден вид престъпление се предвижда лишаване от свобода до 7години, а след това тази мярка се променя и става по-тежка.
1. Извършителите на престъпления не се замислят, докато ги извършват, че ще ги хванат. Тоест завишаването на наказанията не може да ги ограничи по брой.
2. Ако мерките са твърде сериозни, например за изнасилване или грабеж + физическо посегателство, то на тези субекти ще им е по-лесно да убият жертвата си или да й причинят по-голяма степен на наранявания, отколкото ако наказанието не е твърде високо и сериозно.
3. Процентът на съдебни грешки е много важен, защото не е нисък.
4. Моралните аспекти.

Личното ми мнение е, че санкциите не трябва да са големи, а да се регулират други сектори и тяхната работа, за да може превенцията да даде положителните резултати, а не да увеличим броят на арестантите и на лишените от свобода.

Чао!
Monk_Jr
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юни 2007, 17:56

Мнениеот nemesis » 11 Юли 2007, 18:12

Чезаре Бекария:"Не е важно едно наказание колко е тежко,а то да е неоттемлимо(неизбежно)."Аз също съм против смъртното наказание,ако се замислим сериозно пред доживотния затвор без замяна,то е избавление от затворническото небитие.
nemesis
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 15 Апр 2007, 19:47
Местоположение: Пловдив

Мнениеот nikolai.pachevski » 11 Юли 2007, 20:15

Аз наскоро разговарях с осъдени на доживотен затвор без право на замяна. Видях им стаите. Разговарях със служителите на затвора, които ги пазят и обслужват, реда, по който става това. И никой не може да ме убеди, че това е по-хуманно и по-леко от смъртното наказание. Неудобно ми беше да ги питам какво предпочитат, макар да имаха желание да раговарят, но четох за някакви затворници в Италия...
nikolai.pachevski
Потребител
 
Мнения: 136
Регистриран на: 30 Апр 2006, 13:47
Местоположение: Плевен

Мнениеот gudio » 11 Юли 2007, 21:01

Това, за което много хора не си дават сметка, е, че премахването на смъртното наказание не е въпрос само на хуманно отношение към престъпниците, но е насочено към самото общество - към "не-престъпниците", та вкл. ако щете - и към жертвите на престъпления. То е част от една (вярно доста "насилствено" прокарвана) целенасочена политика ( :lol: в конкр. случай - в добрия смисъл на думата) за хуманизиране на правните системи, за намаляване на насилието и изграждане на по-добра ценностна система. Това е дълъг, много бавен (и лесно обратим :cry: - ей сега да пуснеш референдум, сигурно поне 90% ще са за връщане на см. нак.) процес - като се започне от талиона, мине се през публичните и мъчителни екзекуции, постепенно се стига до "непублични" и уж "безболезнени" такива, докато се стигне до пълната забрана (а не само отмяна) на такова наказание. Това, според мен е правилната посока - животът е ценност и не трябва да се отнема по законов ред, независимо от деянието. Ако се мисли по друг начин, неизбежно по аналогия може да се върнат и телесните и "членовредителните" наказания. Все ще се намери деяние, "достойно" и за отрязване на някой член :wink:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот policai » 11 Юли 2007, 21:47

gudio написа: Това, според мен е правилната посока - животът е ценност и не трябва да се отнема по законов ред, независимо от деянието.


Твърдо НЕ на смъртното наказание!
gudio каза, че "животът е ценност"! Аз не мисля, че е ценност, ценност е .........всички знаем какво.
Животът е изключение, някаква даденост, има куп притчи, че не е ясно дали в космогонен мащаб нещо /събитие - смърт или раждане/ е добро или зло! Защото всичко е привидно и преходно!
Не приемам насилсвеното отнемане човешки живот/независимо от мотивите/ за нормално. Убиването на същество с второсигнална нервна система противоречи на разума.
Ако индивида е толкова обществено опасен-има места за изолация на социопатите!
...полицай, наистина е призвание...
policai
Потребител
 
Мнения: 250
Регистриран на: 06 Фев 2006, 22:17

Мнениеот Lisko » 28 Юли 2007, 15:49

Нямам мнение ............. Ако обаче се абстрахираме от актуалните социалнополитически процеси бих казаб следното :
Изобщо не ми пука ( защото не съм лично засегнат), гледната точка на заинтиресованите. Просто ще споделя това, което знам със сигурност по темата. Почти всички, които са осъдени на доживотен затвор(за престъпления, за които биха ги осъдили преди на смъртно наказание) са или психичноболни или просто хора с проблеми-социални, психологически, сексуални, наследствени и пр. В част от случаите тези хора са и жертва на обстоятелствата. от длуга страна преди около 4-5 години говорих с главния счетоводител на един от следствените арести. Въпреки сревнително мизерните условия сумата която държавата харчи на месец на един обвиняем с мярка " Задържане под стража" се оказа 1050 лева. Сигурно е по- малка за един затворник. Доживот си е бая време и бая пари. Лошо ми става като си помисля колко народ умира, защото не може да си позволи суми от порядъка на 20-30 хиляди лева за животоспасяващи операции. Както и да е. Темата има смисъл ако въпроса стои на дневен ред.Тоя не стои .
Lisko
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 20 Юли 2007, 10:10


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта


cron