начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

какъв е срокът на давност по нд на основание чл23

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


какъв е срокът на давност по нд на основание чл23

Мнениеот steftsi » 25 Юни 2007, 12:40

моля знаещите да ми отговорят има ли срок на давност и ако - да,какъв е срокът на давност, по наказателно дело с присъда по чл23 от НК /4 г лишаване от свобода/, ако на виновното лице не е връчена присъдата вече 10 години, поради отсъствието му от страната...

предварително благодаря на всички, които ми отговорят и правилно ориентират
steftsi
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Юни 2007, 12:33

какво означава

Мнениеот steftsi » 26 Юни 2007, 12:23

по кой текст от НК...осъден е по чл.23 и то неоснователно, но не е бил в страната да се защити и останалите обвиняеми си умиват ръцете с него... вече 10г не му е връчена присъдата... има ли давностен срок за обвинения по този чл.23 или какво по-точно да напиша,за да получа отговор
steftsi
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Юни 2007, 12:33

Re: какво означава

Мнениеот Clavdivs. » 26 Юни 2007, 12:28

steftsi написа:по кой текст от НК...осъден е по чл.23 и то неоснователно, но не е бил в страната да се защити и останалите обвиняеми си умиват ръцете с него... вече 10г не му е връчена присъдата... има ли давностен срок за обвинения по този чл.23 или какво по-точно да напиша,за да получа отговор


Ето Ви го чл.23:

Чл. 23. (1) Ако с едно деяние са извършени няколко престъпления или ако едно лице е извършило няколко отделни престъпления, преди да е имало влязла в сила присъда за което и да е от тях, съдът, след като определи наказание за всяко престъпление отделно, налага най-тежкото от тях.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Наложените наказания обществено порицание и лишаване от права по чл. 37, ал. 1, т. 6, 7 и 9 се присъединяват към определеното най-тежко наказание. Ако е постановено лишаване от еднакви права, налага се онова от тях, което е за най-дълъг срок.

(3) Когато наказанията са различни по вид и някое от тях е глоба или конфискация, съдът може да го присъедини изцяло или отчасти към най-тежкото наказание.



Хайде кажете сега какво обвинение виждате тука. Като Ви гледам колко сте в час по-добре нищо не пишете ами марш при адвокат.
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот Clavdivs. » 26 Юни 2007, 12:54

Към питащия:
много не заслужавате, защото се троскате на хората, които евентуално биха Ви помогнали, ама карай днес е прИмоция

След като се убедихте, че очевидно обвинението не е по чл.23 :D си вижте и чл.82 от НК.

НО Обърнете си се към адвокат!!! Защото да не стане грешка !!! 4 години са си достатъчно време за да придобие приятеля Ви СПИЗ*

*СПИЗ - синдром на перманентна имодиумна зависимост
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

ами благодаря

Мнениеот steftsi » 26 Юни 2007, 13:05

чл.23,ал2... това дава ли яснота... адвоката каза първо 10г после в хода на обжалване на тая присъда каза, че бил 15г... е, на кое да вярвам... затова питам повече хора... и затова моля да ми обяснявате като на непрофесионалист, защото професионалния ми опит е в IT бранша, а не правото, което маъ само в БГ е криво...
steftsi
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Юни 2007, 12:33

Мнениеот Clavdivs. » 26 Юни 2007, 13:26

Хе хехехе тя работата съвсем се смарангяса.... :D

както се казва във Вашите среди too many variables.


Няма да е само 23 то ама карай. 123?

Към Лютия - Сори, но аз останах с впечатление, че присъдата е влязла в сила и зора е дали могат да го закопчеят хубавеца. Както каза един друг форумец - ти четеш между редовете.... :D

Аз бих допълнил "Шаман! Шаман!!!"
Наздраве!... че в тази жега....
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

благодаря все пак

Мнениеот steftsi » 26 Юни 2007, 13:59

на всички, които ми светнахте крушките... затвърдихте ми тезата: оправяй се сам... практиката ме накара да разуча семейния кодекс и се защитих без адвокат успешно в съдебната зала по толкова дела... сега явно ще се наложи да изуча в тънкости и НК, защото на кого да вярвам??????????... разчитах някой да ми даде отговор от практиката си в подобен случай, но явно - всяка коза за свой крак...
още веднъж - благодаря... само не разбрах как и кой може да прекъсне един давностен срок и при какви обстоятелства...
steftsi
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 25 Юни 2007, 12:33

Мнениеот barri » 26 Юни 2007, 16:23

извинявай обаче колегите вече на няколко пъти ти казаха 4е говориш празни приказки.искаш да ти кажем нещо,без ти да зададеш въпроса коректно.след като имаш адвокат най добре се обърни към него,той е най навътре в нещата.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот uvella » 26 Юни 2007, 19:55

Прилагането на 23 предполага определяне на едно, най-тежко наказание, което при вас е 4 год. За давността - виж НК:
Чл. 82. (1) Наложеното наказание не се изпълнява, когато са изтекли:
3. десет години, ако наказанието е лишаване от свобода от три до десет години;
(2) Давността за изпълнение на наказанието започва да тече от деня, когато присъдата е влязла в сила, а по отношение на наказанието, чието изпълнение е било отложено съгласно чл. 66 - от влизане в сила на присъдата или определението по чл. 68.
(3) Давността се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо осъдения за изпълнение на присъдата. След свършване на действието, с което се прекъсва давността, започва да тече нова давност.
(4) Независимо от спирането или прекъсването на давността наказанието не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в алинея 1. - това е абсолютната давност.

В превод горното гласи: давността, след изтичането на която наложеното наказание от 4 год. ЛС не следва да се изпълнява е 15 години, считано от датата на влизане на присъдата в сила-ако са предприемани някакви стъпки за изпълнение.
Има обаче практика за съотнасяне на обикновената към абсолютната давност и то именно във връзка с изпълнението на наложено наказание. Споко - във ваша полза е - взема се предвид обикновената давност, в случая - 10 години. Толкоз.
"Говори кратко, искай малко, тръгни си бързо"
Петър І
uvella
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 08 Ное 2006, 13:31


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron