начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

заплахите - може ли да се търси отговорност

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


заплахите - може ли да се търси отговорност

Мнениеот warbaby » 22 Юни 2007, 11:52

Интересно ми е може ли вече в родната ни държавица да се търси някаква наказателна отговорност за хората, които отправят директни заплахи към други за саморазправа (предимно с помощта на хора от силови групировки или т.нар. мутри) или други заплахи касаещи имуществото и дори здравето и живота на хора от семейството. Доказуеми ли са по някакъв начин подобни действия - камери, свидетили и т.н. и изобщо има ли смисъл човек да се захваща с подобно дело или да продължава да живее в страх евентуално дали някой не е решил да ги изпълни. Има ли спечелени подобни дела в БГ.
warbaby
Младши потребител
 
Мнения: 63
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:45

Мнениеот Clavdivs. » 22 Юни 2007, 13:20

144 от НК. Успех.
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот warbaby » 22 Юни 2007, 14:24

Благодаря Ви..но въпросът ми е трудно доказуемо ли е подобно нещо и има ли изобщо спечелени подобни дела в България
warbaby
Младши потребител
 
Мнения: 63
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:45

Мнениеот kursant_amvr » 22 Юни 2007, 15:14

С голяма болка на сърце ще Ви отговоря, че в нашата правна система всичко е не трудно, а безкарайно трудно за доказване.
А прекалено често, дори доказаните престъпления не завършват с очакваната присъда, а с подигравки като: условно осъждане, пробация, административно наказание, глоба... :oops: :oops: :cry: :cry: :cry:

Дали има смисъл да се захващате... Аз не съм човек който се отказава от каквото и да е и като такъв бих ви казал: Не оставяйте нещата така, борете се, направете всичко възможно ! Но в крайна сметка решението си е Ваше.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03

Мнениеот warbaby » 22 Юни 2007, 15:44

питам защото естеството на работата ми е такова, че понякога колкото и усилия човек да е положил -да си свърши работата - недоволни има и тогава именно се започват подобни заплахи. По принцип не им обръщам особено внимание, но все пак живота е такъв че незнам кой колко му е злобата или "колко го върти шайбата" за да ги изпълни. Знам че навсякъде има доволни и недоволни, но понякога мисля да предприема някакви мерки срещу този вид "недоброжелателни хора" (все се намира поне по един на 5-6 месеца) - чудех се именно с монтирането на камери да започна, но имат ли те някаква тежест в съда или всичко се определя от факта колко добър е адвоката ти.
warbaby
Младши потребител
 
Мнения: 63
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:45

Мнениеот kursant_amvr » 22 Юни 2007, 16:18

Въпросът с допускането на записи от охранителни камери като доказателствено средтво е коментиран във форума. Принципното положение е, че може записите да се използват.

Вижте тук: http://lex.bg/phorum/viewtopic.php?t=16 ... C%E5%F0%E0
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03

Мнениеот Clavdivs. » 22 Юни 2007, 16:43

kursant_amvr написа:Принципното положение е, че може записите да се използват.


Колега, хайде няма нужда.... Вчера май един друг писа за едно друго принципно положение.... за давността в НП ... :D

Този принцип сигурно важи за оперативната работа, ама за "магистратската" работа не баш...


Апропо към питащия - има осъдени по 144 от НК, но не отивайте с голяма кошница :wink: .
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот kursant_amvr » 22 Юни 2007, 16:58

Колега този спор съм го водил вече няколко пъти тук в lex-а и накрая ще взема да напиша докторат по темата.

На няколко пъти съм се обосновавал подробно (именно с юридически, а не с "оперативни" агрументи), но не смятам да го правя още веднъж. Ако желаете можете да потърсите някоя от старите дискусии по темата. По-горе съм дал линк, към една от тях.

PS: Кой какво е писал някога, някъде, за давността и за принципните положения, аз не мога да отговарям. Иначе аз лично, считано от 2005г. съм написал до момента малко над 240 поста и стоя зад всеки един от тях. Ако имате да кажете нещо по отношение на някой от тях - моля заповядайте.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03

Мнениеот Clavdivs. » 22 Юни 2007, 17:36

Колега, давайте на лични, да не си чатим на човека в темата. :D
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот dozn03 » 22 Юни 2007, 18:48

Със сигурност няма пречка да се приобщи материалния носител като ВД и чрез посочените действия - оглед на ВД и експертиза/и/ да се ползва съдържанието му като доказателство. Такъв беше и последният въпрос от казуса за РС - нак. колегия.
dozn03
Потребител
 
Мнения: 248
Регистриран на: 17 Окт 2006, 00:16

Мнениеот warbaby » 22 Юни 2007, 23:12

а като свидетели какъв тип биха могли да се допуснат. Колегите присъстващи на "сценките" надеждни свидетели ли са в подобен род дело. И ако има подоебн род заплахи към кого трябва да се обърна, т.е какъв е реда - полиция...адвокат
warbaby
Младши потребител
 
Мнения: 63
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:45

Мнениеот kursant_amvr » 23 Юни 2007, 00:03

Заканата по чл 144, ал. 1 е престъпление, но т.нар. престъпление от частен характер.

Извършените престъпленията от общ характер се преследат от държавата в лицето на нейните органи: полиция, прокуратура и т.н. При престъпленията от частен характер не е така. Те се преследват пред съда изцяло от пострадалия.

Това означава, че за престъпление по 144, ал. 1, ще трябва ВИЕ лично (или чрез адвокат) да повдигнете обвинението срещу лицето Х пред съда и вие лично да докажете неговата вина, за да бъде той осъден. В общия случай в това производство не участва прокурор. Това означава, че възбуждането на такова дело е трудоемка задача и не съм убеден дали би си заслужавало.

Относно свидетелите: няма пречка това да бъдат ваши колеги, но това, че показанията им ще бъдат допуснати като доказателство, не означава, че същите непременно ще бъдат кредитирани с доверие. Противното би противоречало на основния принцип в българския процес, че доказателствата не могат да имат предустановена сила.


Ако задната мисъл във въпроса Ви е дали:

показания на колеги + запис от охранителна камера = присъда,

ще ви разочаровам и ще ви кажа, че никой освен съда не може да ви отговори на този въпрос.

Освен това от сега ще ви кажа да забравите идеята, че можете да вкарате човек в затвора по чл. 144 (1), освен ако последния не е в "изпитателен срок" на условно осъждане примерно.
Qui parcit nocentibus, innocentes punit.
Който щади виновните, наказва невинните.
kursant_amvr
Потребител
 
Мнения: 265
Регистриран на: 31 Авг 2005, 21:03

Мнениеот warbaby » 23 Юни 2007, 01:27

Благодаря за изчерпателните отговори..а колкото до целта която искаме да постигнем е да ни оставят да си вършим работата като хората без да бъдем притеснявани от въпросното лице/лица...не търсим парично обезщетение или затвор...а просто вид предупреждение или да бъде "стреснат", зашото с мълчание и любезност се оказа че не се получава...знам, че с помощта на хора от бившите силови групировки лесно би се получило подобно нещо и ефекта би бил повече от задоволителен...още повече, че и всеки има подобен вид познати или приятели готови да застанат зад гърба му в подобни моменти...но не мисля че е необходимо...в смисъл стремим се да работим по законовия начин...съобразявайки се и спазвайки закона...и така бихме искали да продължи за да живеем нормален и спокоен живот...вапроса е може ли закона да ни защити като граждани..и ако да до каква степен..
warbaby
Младши потребител
 
Мнения: 63
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:45


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 66 госта


cron