начало

Кои грешки при отчитането на медицинска помощ извиняват лечебните заведения пред НЗОК Кои грешки при отчитането на медицинска помощ извиняват лечебните заведения пред НЗОК

Чуждестранна фирма

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Чуждестранна фирма

Мнениеот bonobono » 19 Юни 2007, 11:06

Здравейте на всички,
Може ли фирма регистрирана на територията на САЩ, да закупи имущество в нашата страна? Смятам, че да, но ми се иска и колегите да дадат мнението си. По-добър ли е варианта фирмата да регистрира клон в страната, където приложимо ще е нашето право?
Благодаря и лек и успешен ден на всички.
bonobono
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Май 2007, 22:41

Мнениеот ianeva » 19 Юни 2007, 11:31

Здравейте!
А за какво "имущество" точно говорите?
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот bonobono » 19 Юни 2007, 11:55

Здравейте ianeva,
Става въпрос за право на собственост в/у земя (УПИ).
Питането ми е във връзка с промените в чл.29 и 29а от ЗС. Тези промени въведоха ограничителен режим за придобиване право на собственост в/у земя, зем.земи и гори за чужденци /граждани на страни-членки на ЕС и ЕИП/ и чуждестранни ЮЛ. За чуждестранните ФЛ - З-на за влизането, пребиваването и напускането на РБ на гражданите на ЕС и техните семейства, казва какво озн."постоянно пребиваване", но за чуждестранните юридически лица?!
А и САЩ не е членка по ЕИП. Евентуално ако има международни спогодби?!
Излиза, че америкнската фирма трябва да регистрира клон по бълг.право или направо нова фирма в страната с ограничен отговорност?!
Ще се радвам да споделите опита и мнението си.
bonobono
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Май 2007, 22:41

Мнениеот ianeva » 19 Юни 2007, 12:33

Опасявах се, че става въпрос точно за това :D. Идеята ми не е да пиша монография, но ако се получи малко дългичко, простете ми. Дори и преди промените в ЗС, както добре знаете, съществуваше забрана за чужд. лица да закупуват земя в РБългария. С новите промени /които лично според мен са пълна глупост/ наистина се въведе ограничителен режим, въз основа изискванията на ЕС. За държавите-членки - ясно, а за САЩ? Тук приложима е първата хипотеза на чл. 29, т.е. " .... чуждестранни юридически лица могат да придобиват право на собственост върху земя при условията на международен договор, ратифициран по реда на чл. 22, ал. 2 от Конституцията на Република България ...". И сега конкретно по казуса - не смятам, че чужд. ЮЛ /САЩ/ може да закупи УПИ в РБългария. Не ми е известен межд. договор - по който РБългария да е страна, да е ратифициран и т.н, в който да е уговорена такава възможност за лица от САЩ. Естествено, има други възможности и Вие сте ги посочил/а. Лично моето мнение - ново ТД в РБългария /правната форма Вие може да си прецените, за мен ООД по принцип е добре, освен ако не се налага по някакви причини друго, но Вие си знаете/.
Каквото и да решите - от мен успех!
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот bonobono » 19 Юни 2007, 12:52

Много благодаря за мнението Ви ianeva,
И споделям съжденията Ви.
Само едно е което ми се губи:
"чужд. ЮЛ /САЩ/ може да закупи УПИ в РБългария", съгласно чл.29 /ЗС/ при условията - ратифициран от НС, влязъл в сила и т.н.
Май международния д-р ми се губи?! :shock:
Като гледам положението на чуждестранните ФЛ и ЮЛ е приравнено и могат да придобиват само ограничени вещни права.
Безспорно най-добрия вариант е ТД по ТЗ, но ми стана интересно с чуждестранните ЮЛ... Ако попаднете на нещо .... :?: ще се радвам.....
Поздрави :roll:
bonobono
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Май 2007, 22:41

Мнениеот ianeva » 19 Юни 2007, 14:56

Така де, нали и аз това казвам, че договор няма и съответно - не може. В едно "по - добро и светло бъдеще", когато още повече се обикнем с американския народ, конгрес, правителство и президент, такъв договор може да има /РБългария е страна, ратифициран е и т.н./ и тогава хамериканците могат да купуват. Да не забравяме също, че такъв договор може да не е само двустранен, а например - приет в рамките на ООН /по аналогия на ЕС - НЕ ЧЕ ВЯРВАМ НЯКОГА ДА СЕ СЛУЧИ, а и двете организации са доста различни и все пак .../ А че положението на чуждестранните ФЛ и ЮЛ е приравнено - то, кога не е било така, по отношение на купуването на земя? А ако попадна на нещо интересно - непременно ще пиша. Тази тема мен специално доста ме вълнува.
Поздрави!
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron