начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

чл.78А от НК- противоречива практика, доколкото я има?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


чл.78А от НК- противоречива практика, доколкото я има?

Мнениеот elefant65 » 03 Мар 2007, 19:50

колеги, някой може ли да ми каже дали в хипотезата "пияно състояние" на чл.78А /изменението от октомври 2006г/ попада ч
л.343Б от НК. В Софийски районен съд практиката е противоречива. Някои съдии смятат, че 78А е приложим а други - не. Съдебна практика по този въпрос все още няма. Аз лично мисля, че след като изпълнителното деяние на чл.343Б е "управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда" и не засяга други текстове, то следва да се приложи 78А, а не да се внася обвинителен акт в съда и да се гледа като НОХД! :roll:
elefant65
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Мар 2007, 19:32

Мнениеот alissa » 04 Мар 2007, 00:53

Обичайно практиката е да се пишат обвинителни актове. Ако деянието е извършено преди 13.10. 2006г., когато влезе неприложимост на чл.78а, ако деецът е бил в пияно сътояние/ 78а, ал.6, НК/, трябва да се приложи освобождаването от НО с налагане на административно наказание. Ако деянието е след тази дата 78а е неприложим.
Практиката е противоречива, защото 78а беше няколко пъти променян през 2006г. А ал.6 е съвсем нова.

Успех!
alissa
Потребител
 
Мнения: 257
Регистриран на: 07 Фев 2007, 22:50
Местоположение: София

Мнениеот sunshine_75 » 04 Мар 2007, 01:34

Не само в София практиката е противоречива. Внасяме обвинителни актове, защото изпълнителното деяние обуславя и квалифициращ признак за дееца (съгл. Постановление № 1 от 1982г. на ОСНК, пияното състояние е свързано с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда). И всичко зависи от "лотарията" - според разбирането на съдията. Аз имам 10-на присъди и само 1 произнасяне по 78а. А ако съдът реши да приложи 78а, може да го направи и при внесен ОА. Иначе обаче предложението ми може да бъде върнато... Все пак, позицията ми е субективна и зависи от функцията ми в процеса. Все още няма практика на ВКС. Или поне на мен не ми е известна.
sunshine_75
Потребител
 
Мнения: 821
Регистриран на: 13 Окт 2004, 09:36


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 49 госта


cron