начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

затъмнени стъкла на МПС

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


затъмнени стъкла на МПС

Мнениеот mimij » 04 Дек 2006, 13:27

Здварейте. На 22.08 тази година мой познат е спрян за проверка от автоконтрольор при РПУ. Направен му е акт -за ограничена видимост на предните странични стъкла и веднага му е иззет малкия талон на МПС-то и връчена лепенка за спиране от движение поради техническа неизправност. Той направи възражения по акта в триндевния срок, с мотива, че ограничената видимост не са техническа неизправност и понеже в закона за движение по пътищата няма определеня санция следва да му се наложи глоба на осн. чл. 185. Действително му бе издадено такова наказателно постановление с глоба в размер на 20 лв. Отивайки в КАТ за да си получи талона на колата, му бе показана бегло заповед от началника на РПУ за спиране на автомобила поради техническа неизправност. Естествено той е поискал екземпляр от заповедта, за да обжалва, но в КАТ категорично са му казали че на него не му трябва. Той продължава да се движи с автомобила си и до ден днешен не му е връчена подобна заповед. Питам: редно ли е освен наказателното постановление да бъде издадена и заповед? В какъв срик следва тази заповед да му бъде връчена и от кого? Как да обжалва заповедта след като не му е връчена? Основателно ли е издаването на заповедта на основание техническа неизправност при положение че автомобила е с фабрични тунирани стъкла? Не следва ли талона на автомобила да бъде иззет при връчване на заповедта, а не по време на изготвяна на констанитвия протокол? Все пак тези действия не предопределят ли сигурно издаване на заповед за спиране? Много ще съм Ви благодарна за помощта
mimij
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 30 Сеп 2006, 13:04

Мнениеот sarbijanac » 06 Дек 2006, 13:51

:наказателното постановление следва да се обжалва пред районния съд в 7 дневен срок от датата на връчване по реда на ЗАНН.

заповедта на директора на КАТ по своята същност е индивидуален ненормативен акт и обжалването и е по реда на Административно-процесуалния кодекс-глава VІ /по административен ред/.и надявам се с това обжалване да се разреши проблемът Ви за да не се стига до обжалване на заповедта по съдебен ред.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот mimij » 06 Дек 2006, 15:03

Сега за наказателното постановление - наложеното наказание е глоба в размер на 20 лева и не го обжалвахме. Според закона за движение по пътищата заповедите с които МПС се спират от движение се обжалват направо по съдебен ред. Но как да обжалваме, ато никой неиска да ни я връчи, дори ни убеждават че нямаме нужда от нея. Заповедта е издадена три дни след констативният акт едновременно с издаването на наказателното постановление - само това успях да зърна, дори не ми дадоха да я прочета. Та въпроса ми е как да се браня срещу бездействието на органите, които са длъжни в тридневен срок от издаване на заповедта да я връчат.
mimij
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 30 Сеп 2006, 13:04

Мнениеот sarbijanac » 06 Дек 2006, 15:39

mimij написа:Сега за наказателното постановление - наложеното наказание е глоба в размер на 20 лева и не го обжалвахме. Според закона за движение по пътищата заповедите с които МПС се спират от движение се обжалват направо по съдебен ред. Но как да обжалваме, ато никой неиска да ни я връчи, дори ни убеждават че нямаме нужда от нея. Заповедта е издадена три дни след констативният акт едновременно с издаването на наказателното постановление - само това успях да зърна, дори не ми дадоха да я прочета. Та въпроса ми е как да се браня срещу бездействието на органите, които са длъжни в тридневен срок от издаване на заповедта да я връчат.


Ами как да обжалвате-по реда на ЗАП следва да се обжалва заповедта пред районния съд.До 01.03.2007 год.обжалването на административните актове по съдебен ред се урежда от глава ІІІ на раздел ІІ от ЗАП,а след тази дата - от АПК.В жалбата си упоменете изрично,че не ви е връчен препис на въпросната заповед-съда ще я изиска от въззиваемата страна като доказателство.От този линк можете да разгледате посочената по-горе правна материя:

http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2129441793
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Мнениеот mimij » 06 Дек 2006, 16:47

sarbijanac благодаря.
mimij
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 30 Сеп 2006, 13:04


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 32 госта


cron