начало

10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия 10-годишни деца ще бъдат наказвани като възрастни в Австралия

ИСК ЗА ЧЛЕНСТВЕНО ПРАВООТНОШЕНИЕ В ТЪРГОВСКО ДРУЖЕСТВО

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ИСК ЗА ЧЛЕНСТВЕНО ПРАВООТНОШЕНИЕ В ТЪРГОВСКО ДРУЖЕСТВО

Мнениеот istinska » 04 Юли 2006, 17:25

И така конкретно по темата. Въпросът ми в действителност беше: Допустим ли е отрицателен установителен иск за установяване прекратяването на членствено правоотношение в търговско дружество, към минал момент, т.е. към момент предхождащ вписването в търговския регистър спрямо трети лица, различни от Съдружниците и от самото дружеството :evil:
istinska
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 03 Юли 2006, 23:09

Мнениеот oho_boho » 04 Юли 2006, 17:45

Кажи ни правния си интерес. Но първо виж Тълкувателно решение № 1 от 6.12.2002 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2002 г., ОСГК, докладчик съдията Дария Проданова, може да ти е от полза.
Както и Действие на вписването


Чл. 4а. (Нов - ДВ, бр. 84 от 2000 г.) Третите лица могат да сепозовават на всички подлежащи на вписване обстоятелства, макар вписването
още да не е извършено, освен ако закон изрично предвижда те да проявят
действия след вписването.

който взе още действа.
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00

Мнениеот istinska » 04 Юли 2006, 18:09

Ответник съм по такъв иск. Съдружник в търговско дружество иска да установи че преди няколко години членственото му правоотношение е било прекратено, т.е. че не е бил съдружник със задна дата. Обстоятелството, свързано с прекратяването на членството му е вписано едва сега, т.е. няколко години по- късно. Съгласно 493 ГПК невписаните обстоятелства се считат несъществуващи за 3-те добросъвестни лица.
Искът който е предявен обаче е именно ОУИ, предявен от вече бившия съдружник, с който същият цели да установи спрямо мен /3-то лице/, че членственото му правоотношение не е съществувало към определена дата, т.е. много преди вписването на това обстоятелство.
Допустимо ли е това с оглед разпоредбата на чл. 493 ал. 3 ГПК
istinska
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 03 Юли 2006, 23:09

Мнениеот istinska » 04 Юли 2006, 22:20

Примерът е много удачен за въпроса, който зададох. В конкретния случай, считам че именно поради разпоредбата на чл. 493 ГПК, този съдружник не може да противопостави "липсата" на членствено правоотношение, поради липсата на вписване в търговския регистър.
Третите лица могат да узнаят за вътрешните отношения между съдружниците само ако е налице вписване. Ако такова не е извършено за тях обстоятелството, свързано с прекратяване на членството не съществува.
В примера, който давате, би следвало съдружника, да има право на обратен иск срещу съответните управителни органи, предвид това че същите с виновното си пововедение /невписване на прекратяване на членството му/ са ангажирали имуществената му отговорност.
istinska
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 03 Юли 2006, 23:09

Мнениеот milenbojinov » 05 Юли 2006, 14:00

Ищеца в този случай няма интерес от такъв установителен иск, защото дори да се установи че е било прекратено членството му в дружеството, по отношение на третото лице това е без значение ако не е вписано.
milenbojinov
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 21 Юни 2006, 14:03

Мнениеот bulgar » 05 Юли 2006, 15:09

milenbojinov написа:Ищеца в този случай няма интерес от такъв установителен иск, защото дори да се установи че е било прекратено членството му в дружеството, по отношение на третото лице това е без значение ако не е вписано.

Което е така - така си е :D
bulgar
Потребител
 
Мнения: 188
Регистриран на: 20 Май 2006, 19:13
Местоположение: Пловдив

Мнениеот bulgar » 05 Юли 2006, 16:25

Разбира се, трябва да се има предвид, че за напусналия съдружник, чието напускане не е вписано в ТР, възникват регресни права срещу дружеството, защото е платил чужд дълг. А иначе информацията си е оскъдна.
bulgar
Потребител
 
Мнения: 188
Регистриран на: 20 Май 2006, 19:13
Местоположение: Пловдив

Мнениеот istinska » 05 Юли 2006, 23:12

Благодаря колеги...особено на Милен и на Булгар..... иска ми се да ми помагате в решаването на този казус, защото ми е трудно да убедя Съда във Вашата правота, апропо....и моята.
Фактите са следните: С решение на Общото събрание е прекратено членството на съдружник в СД. Това обстоятелство обаче е вписано в търг. регистър няколко години !!! по- късно. Една година след вписването му, прекратилия участието си в дружеството съдружник иска чрез отрицателен установителен иск да установи спрямо едно 3- то лице, нямащо нищо общо с Дружеството, че към минал момент, т.е. преди няколко години членственото му правоотношение е било прекратено.
Въпросът ми е допустим ли е подобен иск имайки предвид разпоредбата на чл. 493, ал. 3 ГПК.
Става въпрос за това дали е процесуално допустим, а не дали е основателен.
istinska
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 03 Юли 2006, 23:09

Мнениеот bulgar » 06 Юли 2006, 09:02

Относно правния интерес за ищеца от такъв иск мисля следното:
Оповестителното действие на вписванто брани само третите добросъвестнилица. Ако едно трето лице е знаело за вписаното обстоятелство без и преди то да е вписано в ТР, то то има действие за него от момента на узнаването му. Т.е. това, че третите лица научават за дадено обстоятелство от момента на вписването в ТР не е фикция или необоримапрезумпция , а оборима презумпция. В този смисъл бившият съдружник има правен интерес от такъв иск, в който той ще трябва да докаже, че третото лице е било недобросъвестно и е знаело за напускането на съдружника преди то да е било вписано в ТР.
Дали това обаче ще бъде отрицателен установителен иск, за това че към минал момент не е бил съдружник, или друг иск е друг въпрос 8)
Мисля, че той има интерес да установи, че не е солидарен длъжник за задълженията на дружеството след неговото напускане по отношение на това трето лице.
Последна промяна bulgar на 06 Юли 2006, 12:49, променена общо 1 път
bulgar
Потребител
 
Мнения: 188
Регистриран на: 20 Май 2006, 19:13
Местоположение: Пловдив

Мнениеот oho_boho » 06 Юли 2006, 11:32

Но тогава не виждам къде ще бъде конкретния интерес на съдружника да установи със сила на пресъдено нещо, че е прекратено в минал момент членственото правоотоншение и то спрямо това терто лице. Ако е предявен иск срещу "бившия" съдружник, той може да се защити с възражение, че ищецът е бил недобросъвестен. От друга страна, струва ми се, че подобен установителен иск би могъл да се предяви само срещу самото дружество, а не и срещи трети "недобросъвестни" лица, именно защото е юредена тази оборима презумпция. А с такъв иск би се достигнало до оборване на презумпция, а не до установяване на съществуването или несъществуването на правоотношение, което по своята същност е обективно явление, т. е. или е прекратено или не е прекратено. Не може със сила на пресъдено нещо да се приеме спрямо трето недобросъвестно лице, че това правоотоншение не е прекратено, ако бъде отхвърлен този иск, а спрямо дружеството да се приеме, че е прекратено в минал момент. И тук не става въпрос за разпростиране на субективните предели на СПН. Опровергавенето на оборимата презумпция може да стане само инцидентно в един висящ процес. Така мисля аз, но някой може и да ме опровергае! :D [/b]
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00

Мнениеот bulgar » 06 Юли 2006, 11:50

oho_boho написа:Но тогава не виждам къде ще бъде конкретния интерес на съдружника да установи със сила на пресъдено нещо, че е прекратено в минал момент членственото правоотоншение и то спрямо това терто лице. Ако е предявен иск срещу "бившия" съдружник, той може да се защити с възражение, че ищецът е бил недобросъвестен. От друга страна, струва ми се, че подобен установителен иск би могъл да се предяви само срещу самото дружество, а не и срещи трети "недобросъвестни" лица, именно защото е юредена тази оборима презумпция. А с такъв иск би се достигнало до оборване на презумпция, а не до установяване на съществуването или несъществуването на правоотношение, което по своята същност е обективно явление, т. е. или е прекратено или не е прекратено. Не може със сила на пресъдено нещо да се приеме спрямо трето недобросъвестно лице, че това правоотоншение не е прекратено, ако бъде отхвърлен този иск, а спрямо дружеството да се приеме, че е прекратено в минал момент. И тук не става въпрос за разпростиране на субективните предели на СПН. Опровергавенето на оборимата презумпция може да стане само инцидентно в един висящ процес. Така мисля аз, но някой може и да ме опровергае! :D [/b]

Мисля, че това е логично. Това дали ищецът е бил към даден момент съдружник в някакво дружество, за третото лице (ответника) ми се струва, че е факт. А знаете как стоят нещата по отношение на исковете за установяван на факти :)
Все пак си мисля, че бившият съдружник би имал правен интерес от отрицателен установителен иск за установяване, че облигационното отношение не съществува (това че не дължи на отвтника пари).
А като че ли така предявеният иск, с този петитум, е недопустим. Най малкото трябва да бъде уточнен.
bulgar
Потребител
 
Мнения: 188
Регистриран на: 20 Май 2006, 19:13
Местоположение: Пловдив

Мнениеот milenbojinov » 06 Юли 2006, 12:40

Бившият съдружник има правен интерес от иск с който да установи, че третото лице е било недобросъвестно, т.е. че е знаело за прекратяване на членството преди вписването. По отношение на третото лице ако е добросъвестно невписването значи че за него съдружника все е в дружеството. Затова ако не се обори недобросъвестността на третото лице съдружника няма правен интерес от иск за установяване съществуване или не на членството преди момента на вписването.
milenbojinov
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 21 Юни 2006, 14:03

Мнениеот oho_boho » 06 Юли 2006, 12:52

Такъв иск за установвяане на недобросъвестност, респ. добросъвестност е недопустим, тъй като се иска установяване на факт с правно значение, а не на прво или правоотношение.
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00

Мнениеот milenbojinov » 06 Юли 2006, 13:15

Имах предвид, че ще има интерес от установяване на това че спрямо третото лице членството му се смята за прекратено преди вписването, като обоснове недобросъвестност.
milenbojinov
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 21 Юни 2006, 14:03

Мнениеот oho_boho » 06 Юли 2006, 14:57

Добре, но останалите твърдят, че той трябва да обоснове правния интерес, а от това, което се изложи, не можем да го съзрем :D
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron