начало

Все така няма кандидати за председател на ВАС Все така няма кандидати за председател на ВАС

Данъчно облагане продажба на недвижим имот от наследено ЕТ

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данъчно облагане продажба на недвижим имот от наследено ЕТ

Мнениеот prnedev » 22 Май 2006, 20:06

Придобита е фирмата ЕТ на родител по наследство по чл 60 от ТЗ. Във баланса фирмата фигурира сграда по балансова стойност 45000 лв. Наследника желае да продаде сградата. Издадоха данъчна оценка за 150000 лв за сградата.

Ако ЕТ продаде сградата като търговец, тогава дохода ще е облагаем - разликата - 105000 лв.
Ако лицето реши да извади недвижимия имот от предприятието си и го продаде като физическо лице по данъчна оценка, тогава дохода е необлагаем. Дори като наследствен не е нужно да се декларира.

В случая не е на лице никаква сделка, просто се използва възможността търговеца да вкарва и изкарва собствени вещи в предприятието си. Смятате ли, че в случая има риск от приложението на чл.61 ал.2 от ЗОДФЛ.

Възможно ли е да не се признае това едностранно волеизявление на едноличния търговец от НАП - изваждането на сградата от търговското предприятие, защото е направено с цел намаляване данъчното облагане? Естествено на данъчните това ще е най-голямото желание, но законово имат ли тази възможност?
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот portokal » 22 Май 2006, 20:43

Или както аз виждам въпроса.
Да уточня, че категорично смятам ЕТ-то и "собственика" му за едно и също физическо лице. Щото се появяват разногласия. ;-) Не с г-н Недев.
Значи, ако ги смятаме за едно и също лице, не би трябвало да има пречка във всеки един момент това физическо лице да реши, че няма повече да използва имота за търговската си дейност. И да го извади от предприятието си. На практика това вероятно значи да го отпише от счетоводството си.

Само че това води до сериозно намаляване (или направо изчезване ;-) ) на данъка върху дохода, който лицето ще дължи заради продажбата на имота.
И дори в случая си личи, че е направено точно с тази цел.
На данъчните това няма да им хареса. Могат ли да направят нещо?

Дали може да се каже, че договорът за продажба с третото лице заобикаля закона не сам по себе си, а в онази си част, според която продавачът не действа в качеството си на ЕТ? Защото той всъщност не е имал намерение да ползва имота като обикновен гражданин. И да се прилагат правилата, които ще важат за ЕТ?
Дали може да се каже, че самото изваждане на имота от предприятието е действие, с което се заобикаля законът?
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5525
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот prnedev » 22 Май 2006, 23:30

Интересно, очаквах някакво включване... Данъчното право не ви е в сила ли...? Само не ми казвайте, да се обърна към счетоводител... Въпроса е повече юридически, отколкото счетоводен. :?
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот prnedev » 25 Май 2006, 18:49

Добре де . Има ли някаква забрана, с която да се ограничава правото на разпореждане с лични вещи - включени в търговското предприятие? От страна на ТЗ няма такава. Възможно е да изтървам нещо...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron