Страница 1 от 1

Има ли смисъл от обучителни семинари за юристи?

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2020, 12:11
от sachma
Здравейте,
Искам да попитам дали има смисъл от обучителни семинари за юристи? Ако да - дали може да ме насочите към такъв в сферата на гражданското право - търговско, вещно, облигационно, процес? От това, което има в скоро време, този ми грабва окото, но дали си заслужава според вас?
**********

Благодаря за отделеното време!

Re: Има ли смисъл от обучителни семинари за юристи?

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2020, 12:44
от ykovachev
Е, то смисъл има, но зависи каква цел имате. Семинарът от линка е за кандидати за определена служба в съдебната власт. Едно е текущото повишаване на квалификацията, друга е подготовката за определен конкурс. Не давате информация просто ще си "доучвате", или нещо друго? При това положение, как да се дадат насоки?

Re: Има ли смисъл от обучителни семинари за юристи?

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2020, 14:38
от sachma
Разбира се, прав сте в своя отговор, не съм уточнил какво точно търся - повишаване на квалификацията в изброените направления и придобиване на по- дълбоки знания.
С предоставеният линк желаех да разбера дали някой е посещавал този курс и какви са впечатленията.
Поздрави!

Re: Има ли смисъл от обучителни семинари за юристи?

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2020, 16:10
от ykovachev
Сега вече има достатъчно информация за по-конкретни насоки. Смятам, че обучение, като цитираното от Вас в оня линк, по-скоро е подготовка по конспект за изпит, т.е. от какво ли не по малко. Повишаването на квалификацията изисква по-скоро задълбаването в конкретна, ограничена група въпроси, но с по-големи детайли. Мога да говоря предимно за София като лични "слушателски" впечатления. Много такива обучения се правят от ЦОА "Кр. Цончев", но ако не сте адвокат, не знам дали и как бихте могли да имате достъп до тези обучения. По интересните теми с читави лектори местата свършват за дни. Лектори там далеч не са само адвокати, има и съдии (например Белазелков или Михаил Малчев, на когото съм фен). Извън въпросния център за обучение на адвокати, организаторите на обучения и семинари не са толкова много и може да следите кой какво предлага из нета. Има едни други например (нарочно не цитирам конкретни данни), с които съм работил, там в споменатата от Вас материя канят редовно Красимир Машев и вездесъщия Белазелков. Много от организаторите имат и някакви тематични насочености - кой повече административно право, кой главно счетоводство, някои доста копаха на тема GDPR, па ЗМИП и т.н. Тъкмо ще видите кои организатори са "вашите".
Изобщо следете не само тематиката, но и лектора, за да прецените дали дадено обучение си струва. Дано не Ви разочаровам, но от такива обучения можете да допълните ценни детайли в знанията си. Големи дупки - не.
Надявам се да съм бил полезен.

Re: Има ли смисъл от обучителни семинари за юристи?

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2020, 12:39
от sachma
Много Ви благодаря за полезните данни и насоки, които предоставихте. Като млад юрист имам желание да се възползвам от подобни семинари, на които да се задълбае в даден интересен за мен проблем и да се проследи разискването му от качествен лектор. Както написахте, не са много подобни такива събития, но се надявам скоро време да "излезе" нещо, за което да си заслужава да отделиш част от времето и средствата.
Поздрави!

Re: Има ли смисъл от обучителни семинари за юристи?

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2020, 13:48
от ivan_lawyer
Направете си частна, лична библиотека - това е също важно. Това е удобно - да станете просто от бюрото и да зачетете нещо. Познавам много юристи, които нямат дори една книга в библиотеката. ако ги хване някоя евикция (дано не се случва), ще примигват.
Трябва да имате изданието по "Гражданско право" на Любен Василев, то е доста по-различно от другите, академик Чудомир Големинов - двете "Гражданско-правни източници на задължения" и "Неоснователно обогатяване". Те са като спасителни пояси - винаги трябва да хвърлиш едно око.

Много е важно да развиете собствена мисъл - собствена школа един вид - собствена представа за понятията, защото все пак - не сме папагали. Сега - аз вече не обучавам джедаи - но - трябва да лъжете и да овладеете изкуството на войната - независимо, че нещо се прави между четири бели стени - то си е една цивилизована форма да отрежеш главата на съперника си. Кампанийно мислене (комплексно), като как да блокираш със свои действия противника си.

Най-вече - подбирайте си внимателно колегите и партньорите.