начало

Президентът: Настоящият ВСС нееднократно демонстрира, че е изтъкан от зависимости Президентът: Настоящият ВСС нееднократно демонстрира, че е изтъкан от зависимости

ВиК ме подведоха

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ВиК ме подведоха

Мнениеот hristo_hristov » 01 Авг 2016, 15:01

От ВиК ми сложиха нов водомер. Старият подлежал за смяна. На следващото отчине на показанията, служителят установи, че водомерът не отчита изобщо. Каза ми, че пак трябва да го сменят и си ми каза директно да поливам градината си на воля. И аз естествено, го направих. Мисля, че много хора в моята ситуация, биха постъпили по същия начин. Днес, обаче, служителят отново дойде и установи, че някакси водомера е започнал да отчита и имам " навъртяни " 50 кубика. Какво мога да направя в случая ? Къде да подам жалба ? Аз бях подведен. Никога не съм имал толкова много вода, защото поливам с помпа от кладенец. Но се възползвах от случая и си казах, че щом не отчита, да поливам от чешмата, по- лесно е. Служителят така ме посъветва, с което подведе. Не мога сега да платя тази вода. Какво мога да направя ?
Благодаря предварително !
hristo_hristov
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:14

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот jhoro » 01 Авг 2016, 15:46

Хора-а-а- а ...
Докога бе ... ще се водите по "рекъл-казал". Кога ще се научите да не вярвате на приказки - в повечето случаи недоказуеми. Писмено становище, предписание или ... каквото там. С име, дата, подпис и печат.
Има вероятност въпросния "служител" да е бил ... на граждански договор.
В случая можете само да си платите водата. Евентуално да поискате разсрочено плащане - с оглед по-голямата сума.
За жалби и оплаквания - Holy Armenian Church (при Арменския поп)
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот bludniq_sin » 01 Авг 2016, 15:46

Не мисля, че имате полезен ход. Може евентуално да оспорите сметката като поискате да се направи проверка за изправността на водомера и ако се докаже, че не отчита правилно да оспорите и сметката си, но да твърдите, че сте хабил вода щото служителят от ВИК казал, че водомерът не работи и вие сте решил да ги изпържите и сте се разхвърлил .. Иначе ако не бъркам когато се установи, че по някаква причина водомерът не работи се начислява някаква такса или нещо което се нарича "служебна консумация".

Ситуацията ви е куриозна .. малко като да съдиш дилър, че ти е продал некачествена дрога .. или, че си платил на някой от електроразпределителното дружество да ти сложи джаджа, която да ти намалява изкуствено потреблението и ти е казал да не спираш климатика а после да си получил солена сметка от енергото и да искаш да ги съдиш щото служителят им те е подвел. Да, ситуацията не е точно същата, но в крайна сметка от тарикатлък сте се опарил.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот hristo_hristov » 01 Авг 2016, 16:09

Аз чаках отново да ми сменят водомера като знам, че той не отчита, но това чакане продължи до днес. Наистина поливах на воля, както ме посъветва човека. Но не мога да си обясня как водомер, който известно време не е отчитал нищо, изведнъж е проработил. И нали аз нямам задължението да си следя водомера дали функционира правилно. Те си идват всеки месец, отчитат и ако има неизправност, трябва да ме уведомят. Сега смятам да откажа да платя сумата. Ще ми спрат ли водата ? Аз мога ли да откажа да ги пусна в имота си ?
hristo_hristov
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:14

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот bludniq_sin » 01 Авг 2016, 16:23

Ако откажете да платите сумата е възможно да ви осъдят и дългът ви да нарастне значително заради разноските, които ще се присъдят на съответното ВИК както и за таксите на частния съдебен изпълнител.

Относно отказването на достъп - отворете си общите условия на съответното ВИК дружество за предоставяне на ВИК услуги. Убеден съм, че някъде там ще прочетете текст който казва, че потребителят е длъжен да осигурява свободен и безопасен достъп на легитимираните длъжностни лица на В и К за извършване на отчети на водомера. Поради отказа служителят на ВИК ще състави съответния протокол и ще изчисли служебно показанията по определена формула, която май е нещо такова: разходът на вода се изчислява по пропусквателната способност на водопроводната инсталация непосредствено преди водомера при 6 часа потребление в денонощието и изтичане на водата при скорост 1 m/s. На база изготвените от тях документи и изчисления отново стигаме до хипотезата, в която има голям шанс да ви осъдят да заплатите дължимите суми.

По чистият вариант за вас е да уговорите разсрочено плащане на задължението ако не можете да го платите наведнъж и евентуално да поискате проверка на водомера, за да се установи правилно ли функционира, вярно ли е отчетено и тн и евентуално след това да искате някакви корекции и тн.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот jhoro » 01 Авг 2016, 16:56

Само на въпросите ..
hristo_hristov написа:Но не мога да си обясня как водомер, който известно време не е отчитал нищо, изведнъж е проработил. И нали аз нямам задължението да си следя водомера дали функционира правилно.
Ще ми спрат ли водата ?

Спирането на отчитане от водомера може да се дължи на заклинване на перката от някоя песъчинка или много други варианти. Да - вие нямате принципно задължение да го следите, но при ситуацията, че до един момент не е отчитал - можете (могли сте) от време - на време да го поглеждате. Така щяхте да установите, че вече отчита и да си спестите големия разход.
За спирането на водата - не могат. Преди време имаше решение по въпроса - вече не помня кога и на коя инстанция. Но парите за водата ще си ги търсят - със сигурност.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот hristo_hristov » 01 Авг 2016, 17:52

Приемам, че и аз имам вина, понеже ползвах водата, мислейки, че е на " аванта ". Но смятам да пусна жалба към управителя или директора на областното ВиК и да упомена, че и служителят също има вина. Ако може, тази сметка да ми бъде поделена с него. Да вземат от него половината пари с две думи, ще го глобяват ли, тяхна работа. Но пак ще кажа, аз наистина бях подведен от него. Ако не ми беше казал да поливам на воля докато ми сменят водомера, аз нямаше да го правя. И понеже го познавам, от доста време работи там, приятелски си общувам с него и затова му се доверих.
hristo_hristov
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 22 Юни 2016, 15:14

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот lawchoice » 01 Авг 2016, 18:11

hristo_hristov написа:...
Каза ми, че пак трябва да го сменят и си ми каза директно да поливам градината си на воля. И аз естествено, го направих. Мисля, че много хора в моята ситуация, биха постъпили по същия начин...[


Горкият, бил подведен "че може да ползва водата на аванта"..
Ами, то и циганина може да е бил подведен относно собствеността на колчетата на лозето /доколкото си спомням казуса/.

Егати гражданското обшество, щом се състои от такива членове...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот bludniq_sin » 02 Авг 2016, 09:42

Христо .. няма как да докажеш какво ти е казал този човек, освен ако той сам не признае това или нямаш някакви документи от него, в които да е отбелязана някаква нередност установена от проверката, която е правил. Дори той да признае надали някой ще се съгласи, че има основание служителят да бъде задължен да плаща половината или каквато и да е част от сметката за вода, която ти си изразходил по собствената си градина. Той по всяка вероятност наистина е мислел, че има проблем с водомера ти и не е имал право да ти дава съвети да поливаш на воля и тн. и надали е имал намерение умишлено да те подведе, за да трябва после да плащаш висока сметка. Това, което ти правиш е да искаш да извлечеш полза от собственото си неправомерно поведение, което е недопустимо. Лошо впечатление ми прави, че очевидно не разбираш, че в цялата ситуация ти си този, който не е прав и ти си се опитал да ощетиш ВИК дружеството (защото вода на аванта = ощетяване). Би следвало да си вземеш урок от цялата ситуация и да разбереш, че: 1) Безплатен обяд няма; 2) много често играчът се оказва изигран. Дребния тарикатски манталитет е едно от характерните за българина черти и без да се обиждаш, но в случая си действал точно като дребен тарикат. Ако не се беше полакомил (щото това е станало) и си беше ползвал нормално водата нямаше да попаднеш в тази ситуация.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот teogeo » 02 Авг 2016, 12:22

Българинът много обича да има железен ред и всеки, който пипне чуждо - в затвора веднага, да му се режат и ръцете... Ама, таквозинака, разбираш ли... нали, демек... ако той покрадва - да минава скрито-покрито по типа: "Ееее, тия окрадоха държавата, а мен сега за 2 парчета винкел ме дърпат".
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1591
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: ВиК ме подведоха

Мнениеот lawchoice » 02 Авг 2016, 23:13

teogeo написа:Българинът много обича да има железен ред и всеки, който пипне чуждо - в затвора веднага, да му се режат и ръцете... Ама, таквозинака, разбираш ли... нали, демек... ако той покрадва - да минава скрито-покрито по типа: "Ееее, тия окрадоха държавата, а мен сега за 2 парчета винкел ме дърпат".

+1

Големият проблем в случая е и другаде - същият този се изявява като борец за справедливост, в другата тема "живот на село", като се възмущава от поведението на държавни органи, във връзка с неправомерни действия на други български граждани /в частност, че циганина шофира без книжка/ и се интересува от възможността за притежание на оръжие, макар и неогнестрелно, от същия този циганин. Дали поведението на автора на темите, hristo_hristov, щеше да бъде същото, ако не бе установил липсата на колчетата на лозето му... Едва ли?
Това е поведение, характерно за всички нива в тази държава /включително и по казуса "с двете каки", така интересен за теб/. В случая абдикацията не е на държавата, в лицето на нейни органи, а на суверена, който се оказа неспособен да анализира действителното положение /отсее псевдо борците за справедливост - като автора на темата/ и впоследствие реализира интересите си...

Какво да правим - поредица от грешни решения, за които като псевдо утеха би могло да се приеме, че няма да плащаме ние, а внуците ни, някъде там в далечното бъдеще...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 133 госта


cron