начало

Президентът: Настоящият ВСС нееднократно демонстрира, че е изтъкан от зависимости Президентът: Настоящият ВСС нееднократно демонстрира, че е изтъкан от зависимости

Дарение и запазена част от наследството

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 23 Май 2016, 23:33

Родителите ми даряват на брат ми свой собствен имот - къща с двор. Брат ми пък дарява на децата си дарението, докато родителите ми са живи. Аз не знам за тези дарения. Умира майка ми, след 10 години умира и баща ми, а 5 години след него умира и брат ми. След смъртта на родителите ми не сме правили делба с брат ми, не съм и информирана за даренията. Веднага след смъртта на брат ми неговите деца продават къщата с двора (дареният им имот), без да знам за продажбата, през август ще станат 5 години откакто имотът е продаден от племенничките ми.
През цялото време до смъртта на брат ми аз съм ползвала къщата със съзнанието, че съм съсобственик по наследство с брат ми, имах и мои вещи, мебели... покъщнина. С моите деца сме поддържали къщата и двора, брат ми се изсели от града и не обитаваше къщата.
Как мога да си получа реалната част от наследствения имот - къщата е с 2 входа и има възможност да се отделят 2 независими части.
Мога ли да поискам от съда да отмени продажбата, и двете дарения - това на родителите ми и на брат ми?
Ако може - на какво основание трябва да поискам от съда да си получа реално запазената част от наследството? Наскоро направих приемане на наследството в съда и имам удостоверенията за приемането.
Благодаря!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот barakuda » 23 Май 2016, 23:41

Късно е, либе, за китка. Мандалото хлопна.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 24 Май 2016, 00:39

Защо да е късно?
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот bird_of_paradise » 24 Май 2016, 01:25

emelan написа:Защо да е късно?

Колкото и да е неясно обяснението - изтекъл е срок, който надвишава 5г. от дата на смъртта на всеки от родителите ви. По тази причина забравяте за запазена и разполагаема части- искът ви би бил обречен на неуспех.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 24 Май 2016, 09:59

Благодаря Ви!
Бихте ли посочили къде е този 5-годишен срок - закон, член, алинея...
Доколкото знам, няма срок, след който се губи правото на наследство и делба.

чл. 69, ал. 1 от ЗН,

а съгласно чл. 34 от ЗС:“ Всеки съсобственик може, въпреки противна уговорка, да иска делба на общата вещ, освен ако законът разпорежда друго, или ако това е несъвместимо с естеството и предназначението на вещта (напр. чл. 72 ЗС, разпоредби на ЗУТ или напр. общи части в сграда етажна собственост и т.н). Разпоредбите за делба на наследство важат съответно и за делба на съсобствен имот. Искът за делба не се погасява по давност“.

Ако действително има такъв срок, как е защитено правото ми да наследя, при положение, че не съм знаела за даренията и продажбата? В този случай всеки може да дари тайно от другите наследници и другият наследник да бъде излъган. Тогава се обезсмислят законови разпоредби... :(

Ако може някой да ми помогне да се ориентирам или да ме насочи към добър адвокат в такива казуси...

Благодаря!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот bird_of_paradise » 24 Май 2016, 11:01

Ще обясня накратко и разбираемо, защото делбите и делата с накърнена запазена част не са никак прости дела :idea: .
Давността е общата по чл. 110 ЗЗД - 5 години от откриване на наследството, а наследството се открива в момента на смъртта на наследодателя ( чл. 1 от ЗН).

emelan написа:Ако действително има такъв срок, как е защитено правото ми да наследя, при положение, че не съм знаела за даренията и продажбата? В този случай всеки може да дари тайно от другите наследници и другият наследник да бъде излъган. Тогава се обезсмислят законови разпоредби... :(


Вероятно не сте знаела, но трябва да признаете, че не сте направила своевременно нужното, за да установите, какво ще наследите от наследствената маса. Понякога почтеността се санкционира, разбирам негодуванието ви.
Да, всеки има правото приживе да се разпореди със собствеността си -тя си е негова :) , а неговите наследници имат право в 5г. срок след смъртта му да си търсят правата или ....да зачетат волята му :) . След изтичане на този срок претенцията ви ще бъде обречена на неуспех ( а тук има и други обструкции, които няма да коментирам).

Ако, в наследствената маса са останали и други имоти ще ви е необходим адвокат, за да заведете дело за делба. Сега и веднага, защото времето не работи за вас.

Но, ако някой ви обещае да възстанови запазената ви част- ще е откровена лъжа.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 24 Май 2016, 13:38

Не съм съгласна, че чл. 110 касае запазена наследствена част - запазената наследствена част - това е уредено със специален закон. Чл.110 ЗЗД касае вземания, отношения между кредитор и длъжник, не се споменава нищо за наследство... Това е обща норма, а запазената наследствена част се регламентира от специален закон и специални норми.
============================================
НАСЛЕДСТВО ПО ЗАКОН

Чл. 5. (1) Децата на починалия наследяват по равни части.


3. ЗАПАЗЕНА ЧАСТ И РАЗПОЛАГАЕМА ЧАСТ

Чл. 28. (1) Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.
===============================================

Отделно от това:
В) НЕДЕЙСТВИТЕЛНОСТ НА ДОГОВОРИТЕ

"Чл. 26. (Ал. 1 изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Нищожни са договорите, които противоречат на закона или го заобикалят, както и договорите, които накърняват добрите нрави, включително и договорите върху неоткрити наследства."

Едно дарение и последваща продажба са ВЪПРЕКИ Закона за наследството, където е регламентирана запазената наследствена част - този закон е пренебрегнат и заобиколен.

Доколкото знам, непознаването на законите не е оправдание за незаконни действия, още повече, че умишлено сделките са направени тайно от мен , а самата продажба на имота е направена непосредствено веднага след смъртта на брат ми. Нима децата на брат ми не са опечалени и не скърбят за него - той им е подарил имот!? Защо са бързали тайно от мен да продадат имота?

Има измама и трябва да има начин това да се поправи...
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот bird_of_paradise » 24 Май 2016, 15:30

emelan написа:Не съм съгласна...Има измама и трябва да има начин това да се поправи...

:) :arrow:
Йордан Радичков написа:Трудните уроци са по-мъдри и по-благодарни за човека от лесните - това сам съм го изпитал и го зная от опит. Лесният урок се усвоява с леснина и от него почти нищо не научавате. Трудният урок иска много пот, но пък като усвоите урока, за цял живот ще ви държи влага.


От мен толкова за изречението и правописните грешки. Дългата част, изговорена с много любов и вдъхновение, оставям за реалната ви среща с адвокат.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 24 Май 2016, 17:56

Помолих за помощ, не съм искала изчерпателна безплатна консултация.
Аз съм инженер, не съм юрист, но се опитвам да разбера как мога да реализирам правата си. Ако не можете да помогнете, не се присмивайте. Това е форум за обсъждане на различни казуси и взаимопомощ, поне така се надявах да е.
Има много съдебна практика и се надявам да се ориентирам и от нея.
Ако някой знае повече и има желание да помогне с насоки, ще съм благодарна!
С уважение към всички!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот REVOLUTION » 24 Май 2016, 18:08

emelan написа:Помолих за помощ, не съм искала изчерпателна безплатна консултация.
Аз съм инженер, не съм юрист, но се опитвам да разбера как мога да реализирам правата си. Ако не можете да помогнете, не се присмивайте. Това е форум за обсъждане на различни казуси и взаимопомощ, поне така се надявах да е.
Има много съдебна практика и се надявам да се ориентирам и от нея.
Ако някой знае повече и има желание да помогне с насоки, ще съм благодарна!
С уважение към всички!


Колегите категорично са прави.
Вие нямата иск за делба за наследство за въпросната вещ.Наследството представлява имуществото , което се намира в патримониума на наследодателите в момента на откриване на наследството.Тъй като имота е бил дарен приживе , той не се включва в наследството , а цитирането на нормата за делба на съсобственост е неправилно.
ЗН ви признава право да искате намаляване на завещанията и даренията, който накърняват запазената Ви част. Тоест да искате покриване на запазената част от имущества, които по принцип не са били в наследството, а наследодателите са се разпоредили преди смъртта си.
Това право се погасява с общата 5 годишна давност.Нормата в ЗЗД е принципна и важи за всички права, ако изрично закона или естеството на правото не сочи на друго.В случая съдебната практика е категорична и безпротиворечива още от 70-години на миналия век.Практика може да намерите в нета колкото искате.
Аз Ви поствам класиката:

Постановление № 7 от 28.XI.1973 г., Пленум на ВС

г) Поначало всички вземания и права се погасяват по давност с изтичане на определен срок, освен ако в закона е постановено друго. В закона не е посочено дали искът за възстановяване на запазена част се погасява по давност. Според чл. 34, ал 3 ЗС искът за делба не се погасява по давност Тази разпоредба се отнася само до исковете за делба, но не и за останалите вземания на наследниците. Поради това при липса на специален срок следва да се приеме, че искът за намаляване на завещания и на дарения се погасява с общата петгодишна давност по чл. 110 ЗЗД. На наследника обаче могат да не бъдат известни направените от наследодателя завещания. Това следва и от правилото на чл. 55 ЗНасл., според което наследникът с право на запазена част може да иска намаление на завещания, открити след като той е приел наследството, а приемането на наследството, може да се извърши в петгодишен срок от откриването на наследството по силата на чл. 50 ЗНасл.

Упражняването на завещанието може да стане в 5-годишен срок от откриването на наследството.

Що се касае до даренията, правото да се иска намалението им, когато с тях е накърнена запазена част на наследника, възниква от откриването на наследството. Елемент на договора за дарение е приемането на подареното от страна на надарения. От момента на приемането на дарението последният вече упражнява правата си по договора. От друга страна, накърнението на запазената част се определя в момента на откриване на наследството. Поради това от този момент започва течението на петгодишния давностен срок.


Трябвало е да проверите какво влизла в наследството и да предприемете действия.
В случая ако предявите иск , съдът не прилага давността служебно и единствената Ви надежда е ответникът да не възрази в законовия срок , което е като да ходиш по вода. :D
Ако сте правили подобрения и поддържали имота имате право да искате собствениците да Ви платят.
Успех!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 24 Май 2016, 18:57

Благодаря Ви!!!
С уважение!!!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот bird_of_paradise » 24 Май 2016, 19:51

emelan написа:Помолих за помощ, не съм искала изчерпателна безплатна консултация.
Аз съм инженер, не съм юрист, но се опитвам да разбера как мога да реализирам правата си. Ако не можете да помогнете, не се присмивайте. Това е форум за обсъждане на различни казуси и взаимопомощ, поне така се надявах да е.
Има много съдебна практика и се надявам да се ориентирам и от нея.
Ако някой знае повече и има желание да помогне с насоки, ще съм благодарна!
С уважение към всички!


Питате как можете да реализирате правата си и когато отговорът не съвпада с вашата теза намирате, че проблема е в събеседника, който по презумпция някаква се присмивал, че не ви и помагал.
Колегата е потвърдил по-обширно написаното от мен и оставам с надежда ( не, че няма да заспя заради вашия проблем- не се заблуждавайте), че крайният резултат ви задоволява.

"Нахранихте" ме подобаващо, с цялото уважение - дано се чувствате зле от постъпката си. Би трябвало.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 24 Май 2016, 21:20

ЗН

Чл. 50. (Отм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.)


и ОЩЕ:

Тълкувателно решение N: 18 от 01.03.1974 г., ОСГК на ВС, докладчик Боян Йосифов
Отказът от наследство, направен и след изтичане на срока по чл. 50 от Закона за наследството, подлежи на вписване по реда на чл. 52, ал. 1 от същия закон.
Чл. 50 ЗНасл.
Чл. 52, ал 1 ЗНасл.
Министърът на правосъдието е направил предложение на основание чл. 212 ГПК Върховният съд на Република България да постанови тълкувателно решение по приложението на разпоредбите на чл. 50 ЗНасл. по въпроса: може ли след изтичане на петгодишния срок по чл. 50 ЗНасл. да се вписва по реда на чл. 52 от същия закон отказ от наследството.
Върховният съд, ОСГК, за да се произнесе, взе предвид следното:
Откриването на наследството поражда възможността за наследниците да получат наследственото имущество, оставено им от наследодателя. Наследниците, в полза на които е открито наследството, не встъпват веднага с откриване на наследството в имуществените права на наследодателя. С факта на откриване на наследството наследниците се призовават само към наследство. За тях се поражда правото да получат наследството. За придобиване на наследството, субект на което е бил наследодателят, е необходимо наследниците да изразят волята си за приемането му (чл. 48 ЗНасл.).
Приемането на наследството може да бъде изрично - с писмено заявление до съответния съд, в района на който е открито наследството (чл. 49, ал. 1 ЗНасл.), или мълчаливо - чрез действия, които недвусмислено показват приемането му (чл. 49, ал. 2 ЗНасл.). Правото да се приеме наследството било изрично, било мълчаливо се погасява с изтичане на петгодишен давностен срок от откриването му (чл. 50 ЗНасл.). В такъв срок могат да бъдат приети и наследства, открити преди влизане на Закона за наследството в сила, считан от датата на влизането му в сила (чл. 91 ЗНасл.).
С чл. 50 и 91 ЗНасл. законодателят изрично е определил срока за приемане на наследството като давностен. А щом срокът е давностен, само изтичането на петгодишния период от време от откриване на наследството не погасява правото на наследника да приеме откритото в негова полза наследство. За разлика от преклузивните срокове, изтичането на които прекратява субективното право, изтичането на давностните срокове не погасява субективното право. И след изтичане на давностния срок по чл. 50 и 91 ЗНасл. субективното право да се приеме наследството продължава да съществува. За погасяването му е необходимо още и позоваването на изтекла давност от страна на наследника, в чиято полза тя тече, защото давността съгласно чл. 120 ЗЗД не се прилага служебно от съда. Непозоваването на изтекла давност от сънаследника или наследника от следващия ред дава въз можност на неприелия наследството в срока по чл. 50 и 91 ЗНасл. да приеме същото и след изтичане на този срок. А щом такъв наследник има право да приеме наследството и след изтичане на петгодишния давностен срок по чл. 50 и 91 ЗНасл., той може и да се откаже от това право. Този отказ като едностранен акт следва да бъде извършен по реда, предвиден в чл. 52 ЗНасл., във връзка с чл. 49 от същия закон. Отказът трябва да стане с писмено заявление до съответния съд, в района на който е открито наследството, и този отказ трябва да бъде вписан в особената за това книга. Вписването се налага и с оглед на това да се внася яснота в отношенията между сънаследниците."

bird_of_paradize: "От мен толкова за изречението и правописните грешки. Дългата част, изговорена с много любов и вдъхновение, оставям за реалната ви среща с адвокат."

Към bird_of_paradize - МОЛЯ ЗА ИЗВИНЕНИЕ, АКО СТЕ ПРИЕЛИ ДУМИТЕ МИ ПЕРСОНАЛНО АДРЕСИРАНИ ДО ВАС КАТО ОБИДА! НЕ Е ОБИДА, а мое възприятие.

Търся валидни обосновки, това лошо ли е?
И след като цитираният чл. 50 от ЗН е отменен - не, дотук отговорите като съдържание, не ме удовлетворяват. Съжалявам за което!

С уважение!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот doc03 » 24 Май 2016, 22:08

emelan написа:Помолих за помощ, не съм искала изчерпателна безплатна консултация.

Не, напротив - това правите.
... Въпреки, че, когато във втори клас си извадих една намерена цигара и се пробвах да я запаля, баща ми ме би през ръцете, а отговорите на майка ми защо го е направил, като съдържание, и мен не ме удовлетворяваха...

Като за взаимопомощ, отговорът:
barakuda написа:Късно е, либе, за китка. Мандалото хлопна.

... макар и вулгарен (б.а. - виж значението на "вулгарен"), изчерпа темата. Останалите коментари бяха на добра воля, въпреки, че уроци не се следват на питащата!
(В тази връзка, за някои неща съм напълно съгласен с Мели и Адвокат Иван.)

П.П. И аз не съм юрист. Когато ме попитат "Детето е настинало, може ли да му давам аспирин?" отговарям "Не! Не може!" Но не обяснявам защо! Първо - тъй като това не е от списъка със знания, необходими на питащата, и второ - за да си спестя около два часа лекция по темата, както и един час спор с лаик! А питащата САМА РЕШАВА дали да се съобрази с отговора ми, или не. Детето си е нейно.
Капишчи?
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Май 2016, 09:36

Нито обичам бридж, нито ски, нито даже плуване - мразя май всеки спорт.
Лавиране, ходове, малко шах-мат.

Ако Ви се прави нещо щуро - учредете право на ползване в полза на някой доверен човек, дори на идеална част от имота, така ще имате силен лост за влияние при преговори за продажба, освен това сте и в позиция за обезщетение на ползване.
Имам 17 годишен стаж и съм участвал в толкова битки, че нали се сещате - военно дело.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот ivanov_p » 25 Май 2016, 10:00

През цялото време до смъртта на брат ми аз съм ползвала къщата със съзнанието, че съм съсобственик по наследство с брат ми, имах и мои вещи, мебели... покъщнина.


От наследството нищо няма да получите, а и не ви е трябвало. Ако сте още в къщата я искайте цялата. Ако след продажбата сте я напуснали, т.е. вече не я владеете, въпросът ще е дали изтеклият срок за придобиване чрез давностно владение може да обуслови иск, след като сте освободили имота?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 25 Май 2016, 10:45

Благодаря на последните двама коментирали!!!
Определено знам, че този казус е много сложен и една изчерпателна консултация би трябвало да бъде наистина твърде изчерпателна, което аз не целя. Чета това, което четат и юристите и след като те са станали такива с дипломи, това е във възможностите на всеки човек, стига да иска и да е нахъсан. Аз определено искам, защото защитавам правата си.

Хайде на бас, че ще си получа наследството?!

С отрицанието си, вие ми дадохте идеи, от които смятам да се възползвам, за което ви благодаря искрено.
Всъщност, имах нужда от такова "насочване"... а за обучението - мога да се обучавам и сама, което и правя от 16 години насам. Следя редовно измененията в законите и кодексите, имам огромно количество съдебна практика и принципно едно насочване ми върши работа идеално. Не знам защо решихте, че искам да получа изчерпателна консултация... ??? Приемам информация, но си я обработвам сама, защото съм сърбала попарата на продажни адвокати, които вместо да ме защитават, се продадоха на ответната страна... но това е друга тема, присъстващите тук не са такива.

Интересно ми е как ще се коментира отмяната на чл.50 от ЗНасл???
1992 - 2016???
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот REVOLUTION » 25 Май 2016, 11:52

Доктринален анализ на чл.50 ЗН може да се прави , но в случая е излишно, тъй като няма връзка с казуса.Приемане и отказ от наследство са въпроси, които се обсъждат за правата , задълженията и фактическите отношения , които влизат в наследственото имущество.В конретния случай с риск да се повторя , недвижимият имот не е част от наследството.Към датата на откриване на последното имотът е собственост на брат ви.За вас е възникнало правото да искате възстановяване на запазена част от наследството ако е била накърнена с дарението.Излишно задълбавате с ЗН нещата са ясни с правото да искате запазена част-погасено е по давност и единствения изглед за успех е насрещната страна да не упражни възражението си за изтекла давност, което едва ли ще стане предвид , че имота е продаден на 3л. Сделката не е нищожна , тъй като всеки човек може да се разпорежда с имуществото си. Дарението нито противоречи, нито заобикаля ЗН. Именно затова са въведени и специалните норми касаещи запазена/разполагаема част.
Възможно е да се мисли за придобивна давност , изтекли са необходимите срокове, но тук възникват други усложнения, които са много сериозни.
Няма нужда от басове, напротив желаем успех с казуса.Похвално е , че четете закона, но все пак ако нещо може да се направи е най-добре да се обърнете към адвокат.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот emelan » 25 Май 2016, 16:52

Благодаря на всички за помощта!!!

С уважение! :)
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Дарение и запазена част от наследството

Мнениеот bird_of_paradise » 25 Май 2016, 16:56

ivan_lawyer написа:...Ако Ви се прави нещо щуро - учредете право на ползване в полза на някой доверен човек, дори на идеална част от имота, така ще имате силен лост за влияние при преговори за продажба, освен това сте и в позиция за обезщетение на ползване.
Имам 17 годишен стаж и съм участвал в толкова битки, че нали се сещате - военно дело.


Щурата ти идея е безполезна, защото когато тръгне да се изповядва сделката за учредяване ВПП, нотариусът трябва да удостовери, че учредителят е собственик на имота. А, тя не е, очевидно твърде отдавна, което обезмисля начинанието.

ivanov_p написа:
През цялото време до смъртта на брат ми аз съм ползвала къщата със съзнанието, че съм съсобственик по наследство с брат ми, имах и мои вещи, мебели... покъщнина.

Ако сте още в къщата я искайте цялата. Ако след продажбата сте я напуснали, т.е. вече не я владеете, въпросът ще е дали изтеклият срок за придобиване чрез давностно владение може да обуслови иск, след като сте освободили имота?


Не е изтекъл необходимият срок за придобиване на оригинерно основание! Чети фактологията( майката е починала преди 20г., бащата преди 10, а братът преди почти пет), отделно, че да придобиеш съсобствен сънаследствен имот простото ползване "със съзнанието за съсобственост" не доказва своене.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Следваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 83 госта


cron