Страница 1 от 1

Съдът в Страсбург компенсира български журналисти, описали к

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2015, 23:56
от 111888
Европейският съд за правата на човека в Страсбург обезвъзмезди двама български журналисти, осъдени в България за клевета за свои материали за корупция в образованието.

Случаят е от 2000 г., когато Божидар Божков като кореспондент на в. "Сега" в Бургас и Катя Касабова, репортер в регионалния в. "Компас", пишат за приема в елитните гимназии в морския град. Двамата излизат със серия от публикации, в които разкриват, че 157 деца са приети в гимназиите въпреки слабите си резултати на конкурсните изпити, като са представили медицински бележки за различни заболявания.

Проблемът за двамата възниква, след като започват да пишат, че четирима експерти от инспектората на министерството на образованието трябва да бъдат уволнени за корупция, ако ведомството приеме заключенията за корупция и сигнала за подкуп срещу тях. Касабова пише колко деца са приети незаконно в езикова гимназия и колко са платили родителите на всяко от тях.


Четиримата служители на инспектората завеждат дело за клевета срещу Божков и Касабова и двамата журналисти са осъдени да платят големи суми - Касабова - около 7500 лв., а Божков - 6300 лв. Тогава двамата завеждат дело в Страсбург.

В днешното си решение европейските магистрати признават, че Божков е можел да се изразява по-внимателно, когато обяснява, че четиримата експерти ще бъдат наказани, както и за точните причини за това. Коментират и че Касабова е трябвала да направи по-сериозна проверка на тежките обвинения за корупция, които отправя. Въпреки това съдът в Страсбург заявява, че Божков е действал като отговорен журналист, но не счита за нужно да се произнася относно работата на колегата му.

Европейските съдии специално подчертават, че твърде строгото отношение на българския съд към професионалното поведение на журналистите може да доведе до обезсмисляне на задължението им да информират обществото. Затова Страсбург препоръчва на българските магистрати всеки път, когато решават дело срещу журналист, да преценяват не само конкретния случай, но и въздействието му върху медиите като цяло.

В заключение европейските съдии завяват, че наказанията на Божков и Касабова са били прекалени и непропорционални за вредите, които с публикациите си двамата са причинили на четиримата служители от инспектората по образованието в Бургас.

Затова те присъждат на Касабова 11 800 лв. за претърпените вреди и разноски за делото в Страсбург, а на Божков - 27 000 лв.
http://www.dnevnik.bg/evropa/2011/04/19 ... urnalisti/

Re: Съдът в Страсбург компенсира български журналисти, описа

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2015, 00:04
от 111888
За сведение-приетите през 2000г деца ,БЕЗ КОНКУРС, с документи за заболяване, без да са болни не бяха отстранени , а завършиха елитните гимназии, въпреки незаконния прием. прокуратурата отказа да разследва случая. Бяха осъдени журналистите за клевета, изнесли информация по случая-как деца на местни големци влизат без конкурс в елитни гимназии. давността за документите с вписано заболяване, без да има такова е изтекла безвъзвратно, а част от приетите незаконно в езикови гимназии днес вече са млади юристи...


Прочетете и тази статия от 2011 г http://www.desant.net/show-news/22111/

По името на дватата журналисти сами можете да откриете статиите, и още подробности за случая

Re: Съдът в Страсбург компенсира български журналисти, описа

МнениеПубликувано на: 22 Май 2015, 09:09
от 111888

Re: Съдът в Страсбург компенсира български журналисти, описа

МнениеПубликувано на: 22 Май 2015, 09:13
от 111888
Изобщо случая отпреди 14 г с незаконния прием в елитни училища (например езикови гимназии)в Бургас е много ,много грозен. Незаконно приетите без конкурсен изпит не бяха отстранени, а завършиха. Част от тях вече са и юристи. И са разбрали още от малки основния житейски урок от ситуацията тогава - че с тарикатлък всичко се постига, и за нечестност, за заобикаляне на правилата-няма санкции. Напротив-спазващия правилата е прецакан. Местата взети от тарикатите, всъщност бяха отнети от лица, които трябваше да учат в тези училища по "каналния" ред-по редовите правила за прием.