Страница 1 от 1

ООД-то на прокуратурата

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2014, 10:11
от 111888
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/06/ ... uraturata/

Докато е натоварена с разследване на разрешителните за строежа на пет сгради на "Алея Първа" във Варна, за масовите случаи на незаконно придобиване на имоти от роднини на съдии и прокурори и още куп строежи по морето, прокуратурата на България се явява съдружник в търговско дружество, което има за цел да строи почивни бази на бреговата ивица точно до гората на нос Галата.

Късмет да са съдружници с нея в "Прибой" ООД имат 59 лица

Сред тях са множество държавни и частни фирми – например БДЖ, "Терем", "Солвей-Соди", ТЕЦ - Варна, Пътно управление, "Черно море" АД, "Лазур" АД (от групата на "Феста холдинг") и други, както и голям брой физически лица, между които бившият главен архитект на Варна Иван Трендафилов Маринов.

С какво се занимава тази любопитна компания? Според доклада на управителя инж. Илия Петров, публикуван в Търговския регистър, дейността й през 2008 г. е била:
- подаване на вода на почивните бази и на търговски обекти в комплекс "Прибой"
- управление, поддръжка и експлоатация на помпена и пречиствателна станция, трафопостове, пътища, търговски обекти и свободни терени
- отдаване под наем на търговски обекти и площи за временни търговски обекти
- увеличаване на наема на "Ресторант–сладкарница – център", "Ресторант-сладкарница – север" и Плажно-обслужващ комплекс.

Дружеството е реализирало печалба от 178 хил. лв., с която са покрити загуби. Балансът показва, че приходите на "Прибой" ООД са 476 хил. лв., като най-голям дял от тях формират продажбите на имоти на съдружниците – 379 хил. лв.

Управителят отчита: " В края на 2008 г. успяхме да извършим разпределението на по-голямата част от свободните парцели земя. Останаха без земя няколко съдружника поради забавяне на заповедите за собствеността от община Варна, което ще се осъществи през 2009 г. Надяваме се да започне застрояването на тези парцели."

Как прокуратурата влиза в дружеството?

То е регистрирано през юли 1989 г. по Указ 56 от няколко държавни фирми с цел "по-пълното задоволяване на социалните потребности на трудещите се чрез изграждане на база за отдих". Покрай фалитите на държавните предприятия съдружниците се менят. Голям брой физически лица получават дялове от реституция.

През 1995 г. съдружник става варненският затвор. Според говорителя на главния прокурор Борис Велчев - Стелиана Кожухарова, още по времето на Иван Татарчев се взима решение прокуратурата да придобие дяловете на затвора.

Изкупуването става факт срещу 600 лв., но се оформя документално на 26 септември 2000 г. – година и половина след началото на мандата на Никола Филчев. В прокуратурата сега предполагат, че идеята е била да се придобие терен, на който да се построи почивна база за служителите й.

На 16 март 2001 г. фирменото отделение на Варненския окръжен съд отказва да впише новия съдружник с мотив, че особеният статут на Главна прокуратура не позволява тя да притежава дялове в търговски дружества.

На 12 юни 2001 г. съдиите от Варненския апелативен съд Вилиян Петров, Златка Златилова и Маринела Дончева уважават последвалата жалба на ООД-то с аргумента, че "не съществува законова забрана прокуратурата, която е юридическо лице на бюджетна издръжка, да притежава собствени имущества, включително и дялово участие в търговски дружества".
След тази юридическа хватка

главната прокуратура започва активен дружествен живот

въпреки скромните 18 дяла от общо 503, или 3.57% от уставния капитал. Протоколите от общите събрания показват, че на 27 юли 2004 г. представителят й Илия Николов настоява пред общото събрание "да се разпредели земята на съдружниците без земя".

На 23 ноември 2006 г. Трендафил Трайков (военният прокурор, прочул се покрай делото за подслушването на Филчев и известен като негов доверен човек) предлага да се изключат съдружниците - длъжници на дружеството. "Целта е да сме наясно със собствеността", казва той.

На 26 юли 2007 г. Трайков предлага да не се приема предлаганият финансов план на дружеството за 2008 г., тъй като през последните 4 години то е на загуба, както и да отпадне одитът, тъй като "по закон дружеството няма задължение за одит". На същото общо събрание са отхвърлени молбите на три дружества за включване във ВиК и ел.системата на "Прибой" ООД.

През 2009 г. Комисията за защита на конкуренцията глобява дружеството с 10 000 лв. за монополно положение, понеже е спряло водата на голям брой частни собственици, и го задължава да се регистрира като ВиК оператор. Глобата обаче бива отменена на две инстанции от Върховния административен съд.

На общото събрание миналата година прокуратурата не праща представител, но пише становище по дневния ред. Сега общото събрание е насрочено за тази седмица. На него прокуратурата отново ще изпрати становище и ще продължи да бъде съдружник във фирмата, в която държавното участие отдавна се е стопило на около 30%.

Въпреки че признават неудобството, че не познават всичките си съдружници, от прокуратурата заявиха, че нямат интерес да предложат дяловете си на тях, тъй като така ще изгубят правото си на земя. И въпреки че вървят преговори за прехвърлянето им към фонд "Затворно дело" на Министерството на правосъдието, фактическото положение очевидно засега ще остане непроменено.

Въпросът е обаче дали някой намира за спорен юридически или смущаващ от етична гледна точка факта, че "господарят на досъдебното наказателно производство", осъществяващ "надзор за законност", има дялове в търговска фирма.

Стелиана Кожухарова, говорител на главния прокурор:
Искаме да прехвърлим дяловете си на Министерството на правосъдието

Каква е причината прокуратурата да участва в дружество, което се занимава със строителна дейност на почивни бази, при положение че няма и печалба?
- Идеята за това е била много стара, от 90-те години. Лъчезар Добрилов, който почина, е бил апелативен прокурор във Варна и е бил що-годе в течение. Като цяло всички, които в момента са тук, в прокуратурата, и знаят, че тази фирма я има, не са присъствали на обсъждането и не знаят изобщо кога е решавано и как е решавано това.

Реално никой не може да ви отговори какви са били мотивите. Тези държавни фирми са имали почивни бази в региона и понеже тогава започнаха промените на собствеността, предполагаме, че е ставало въпрос те да си запазят земите под почивните бази и евентуално, ако могат да бъдат придобити други държавни земи, да се построят почивни бази.

Съдружниците обаче вече не са само държавни, а и частни фирми и физически лица, които вие не познавате - това не е ли притеснително? Защо прокуратурата продължава да бъде съдружник в това дружество?
- Опитваме се да прехвърлим дяловете ни на Министерството на правосъдието.

Можехте отдавна да сте ги продали на другите съдружници, които очевидно строят и продават?
- Има притеснения във връзка с продажба на дяловете именно защото съдружниците вече не са старите държавни фирми. Не искаме да влизаме в такива търговски взаимоотношения.

Очевидно вече 10 години сте в търговски отношения.
- След като няма сделки, значи няма никакви отношения.

Търговското дружество, в което сте съдружник, извършва сделки. Миналата година то е глобено от КЗК за господстващо положение по отношение на ВиК структурата на Галата например. Това как се връзва с имиджа на прокуратурата, която упражнява "надзор за законност"?
- Ние искаме да прехвърлим дяловете на Министерството на правосъдието.

По времето на Борис Велчев разглеждан ли е казусът "Прибой" ООД и търсено ли е решение на това странно положение - прокуратурата - съдружник във ваканционно дружество?
- Да, г-н Велчев е възложил на г-н Валери Първанов и с г-жа Люцканова работят по въпроса. Само че работата особено много не върви. Като цяло прокуратурата е дезинтересирана от участието си там. Затова искаме да прехвърлим дяловете на Министерството на правосъдието, което е първостепенният разпоредител със средствата.

Във време, когато гърмят скандали с магистрати, които са получили имоти на морето през правно основание, това съдружие не е ли лош пример?
- Няма връзка, няма никаква връзка.

Как да няма? Варненската прокуратура например сега разследва строителството на "Алея Първа". Прокуратурата е йерархична структура и казусът може да стигне до Върховната касационна прокуратура. Ако земята на "Прибой" ООД беше на "Алея Първа", какво щяхте да правите?
- Действително би било проблем, ако между многото физически лица, които са станали съдружници, има някой, когото ние разследваме. Точно затова се опитваме да го решим по някакъв начин, но не зависи само от нас. Ние нямаме категоричен отказ от министерството, но нямаме и категоричното им съгласие. Принципно смятаме, че ако се върнат дяловете чрез тях на затворите, би било по-полезно.

Инж. Илия Петров, управител на "Прибой" ООД от 2001 г. досега:
Прокуратурата има право на 2.85 дка земя, но още се колебае.

С какво точно участва прокуратурата в дружеството? Има ли тя земя в местността Фичоза, строи ли нещо?
- Не, в момента няма нищо. Прокуратурата има само 19 дяла в ООД-то. Те са по 10 лв. капитал. Прокуратурата има 190 лв. капитал.

Тя получава ли нещо срещу това участие?
- Нищо не получава, защото методиката на работа е такава, че няма печалба, няма загуби – около нулата се върти. Понеже се издържаме от водата, която произвеждаме, и от разни вноски за поддръжка на инфраструктурата.

Чета ви отчета за 2008 г. и там пише как давате под наем различни обекти.
- Даваме, разбира се.

Пише как всички съдружници са придобили вече земя и ще се застроява.
- Да, така е. Значи, имахме около двайсет и няколко декара земя и съдружниците, които нямаха изградени бази - по решение на събранието на дял се падаше по около 150 квадрата, си купиха земя.

Прокуратурата купи ли си?
- Прокуратурата още не може да се реши дали да купува или не. Тя има право на 2.85 дка. Обаче още не могат да решат какво ще правят.

А тази земя налице ли е? Ако пожелаят, ще могат ли да си построят почивна станция?
- Разбира се, налице е. Те знаят, че е налице. И г-н Първанов знае, и г-н Трайков знае, и Люцканова знае, и Василев знае.

За 2009 г. как е балансът? За 2008 г. имате над 450 хил. лв. приходи.
- През 2008 г. продадохме малко земя, влязоха пари, които използвахме за ремонтни дейности. Трябваше да подновяваме тръбопроводната мрежа изцяло, канализацията, пречиствателна станция – основен ремонт, и всъщност до дивиденти не сме стигнали. Нито една стотинка никой не е вземал, нито сме капитализирали. За 2009 г. резултатът също е нулев.

Тогава какъв е смисълът да си съдружник в дружеството?
- Ами в общи линии няма смисъл.

Прокуратурата интересува ли се от дейността на дружеството, праща ли представители на общите събрания?

- Постоянно, постоянно. Пращат, искат протоколите, дават становища по дневния ред. Активни са.
Какво има в местността Фичоза?
- Почивни бази на съдружниците.

Прокуратурата как реагира, когато КЗК ви глоби за монопол?
- Как да реагира, казаха да се оправяме. Глобата беше неправилна, ние обжалвахме и спечелихме, разбира се.

През годините помагаше ли на дейността ви това, че имате прокуратурата за съдружник?
- Е, все пак помага като опора. Но ние не сме стигали до такива положения засега, че да опираме до прокуратурата. Тя си е редовен съдружник, както всички други.

Е, малко е странно, вие сте единствената фирма, която има тоя късмет в България.
- Ами вижте, значи навремето, когато е сътворявано дружеството, идеята беше построяване на инфраструктура, на почивни бази и ред такива работи. Но после работата се занемари.

Re: ООД-то на прокуратурата

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2014, 10:38
от ivanov_p
Като пускате толкова дълги постове давайте най-отгоре резюме.

Re: ООД-то на прокуратурата

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2014, 11:02
от neutralen
:shock: Уникум ! Тези хора "не са чували" за Закона за държавната собственост, според съответните разпоредби на който Ведомствата нямат собственост а само право на управление и ползване на имоти - държавна собственост. :shock:
Има и други шокиращи неща, но няма смисъл да се обсъждат, щото нищо няма да се промени.