начало

Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя Сарафов назначи ревизия на прокурор – не настоявал за по-тежка присъда за смърт на пътя

Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната власт

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната власт

Мнениеот 111888 » 04 Дек 2014, 20:29

Да вземем пари от нотариусите и частните изпълнители и да дадем на съдебната власт
Ще ни докарате протест на интелектуалците и нотариусите, предупреди Четин Казак от ДПС

http://legalworld.bg/40921.da-vzemem-pa ... vlast.html


Да се вземат пари от нотариусите и частните съдебни изпълнители (ЧСИ) и да се дадат на съдебната власт. Тази идея за "алтернативни източници на финансиране" лансира днес председателят на правната комисия Данаил Кирилов.

"Държавата им е създала квазимонопол, като е определила, че има един нотариус на 10 000 души и един ЧСИ на 30 000 човека, освен това им е оставила 100% от таксите. Защо да не направим например отчисление от 5% от таксите им и да ги дадем на съдебната власт", заяви той. А в следващия момент насочи това алтернативно финансиране към съдебните сгради и затворите, които са отговорност на Министерството на правосъдието. И призна, че когато преди месец обеща 150 млн. лв. за капиталови разходи на министерството, е имал предвид парите да дойдат именно от таксите на нотариусите и частните съдебни изпълнители.

"Ще ни докарате съвместен протест на интелектуалците (заради назначаването на Слави Бинев за председател на комисията за култура – бел. ред.) и на нотариусите", заяви Четин Казак от ДПС.

"Знаете ли, че един частен изпълнител в София има доход от 6 млн. лв. месечно?", настоя на своето Кирилов. Мая Манолова, подсмихвайки се, коментира: "Ми това е точно колкото издръжката на прокуратурата". А в залата се чуха реплики: "Ами адвокатите? Те колко изкарват?". На което Кирилов отговори: "На нас, адвокатите, никой не ни води клиенти, ние имаме 0% гарантиран доход".

В дискусията се намеси зам.-министърът на правосъдието Петко Пеков, който заяви, че в много държави от ЕС се правят отчисления от таксите на нотариусите и ЧСИ в полза на съдебната власт. "На тях им се гарантира клиентела – никой не може сам да си изповяда сделка с имот или да си завери пълномощно, но може да се представлява сам в съда", каза Петков. Той напомни, че преди върху нотариалните актове се лепяха гербови марки. Зам.-министърът обаче посочи, че подобна реформа, ако въобще бъде предприета, ще стане бавно и трудно.

"Резултатът от подобна промяна е, че ще приключим съдебната реформа чрез приключване на нотариалната дейност", заяви Емил Димитров - Ревизоро. И добави: "Това е преразпределяне на мизерията - да вземеш от един, за да дадеш на друг".

"Ако вземете парите, които влизат в джоба на нотариусите и ЧСИ, ще се сблъскате челно с двете гилдии", предупреди Четин Казак, а в залата се чуха гласове: "Ако Фидосова беше тук, нямаше да водим подобни дискусии".

Данаил Кирилов приключи темата, но с уговорката, че го прави само временно: "Нека не изоставяме това предложение, да изследваме въпроса и тогава пак ще говорим."
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот 111888 » 04 Дек 2014, 20:32

Предложението е много добро. Подкрепям с две ръце. Жалко,че няма да го направят, най-вероятно.


Да попитам кой е този ЧСИ с приходи по 6 милиона на месец, за който се пише в статията?

И защо за тази дейност няма изискване приходите да са публично обявени? Това в никакъв случай не е тайна. Тази дейност има държавно гарантиран монопол, и приходите следва да са публично обявени. както фирмите в ТЗ публично обявяват печалбата си в счетоводните отчети.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот bird_of_paradise » 07 Дек 2014, 15:56

Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната власт :lol:
Е, ако го въведат, то държавата трябва да помисли как да им се заплаща за това, че покрай своята дейност вършат и доста несвойствени неща- събират/внасят ДДС и местни данъци, съответно "докладват" при съмнения за пране на пари, събират и натрупаните с години данъчни задължения (налЕ е с привилегия и прочее)- тоя труд не е безвъзмезден.

111888 написа:И защо за тази дейност няма изискване приходите да са публично обявени?

Ето, пак нашенската черта - да зяпаме в чуждото канче. Ти `що не си обявяваш доходите публично, ами само в НАП ти ги знаят? :)

Предложението не е добро, а е израз на управленска немощ ( подкрепям мнението на Ревизоро по този върос).
Ако пипнат още доходите на тези две гилдии, скоро няма да се посвенят да пипнат и тези на всяка самоосигуряваща се душица у нас. :wink: ( сети се- мечката като танцува у съседа скоро ще дойде и у нас).
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот 111888 » 07 Дек 2014, 17:25

Не е нашенска черта. Ако не знаеш -България е в ЕС. По силата на европейските правила , определени лица-по изчерпателен списък публично обявяват както доходите си, така и имотите си-и то ежегодно-въпрос на четири думи сред задължените лица да се добавят ЧСИ-та и нотариуси-и тази информация да е в сайта на сметната палата, като се попълва същата декарация, като за другите задължени лица за публичност на имуществото им
Става дума за няколко хиляди лица, с публични длъжности, чиито доходи и имоти са ежегодно публикувани в сайта на сметната парата. Всеки, без регистрация, без да се обяснява за нищо може да провери примерно съдии, прокурори, министри, областни , зам областни, парламентарни секретари, депутати, кметове и тн-какви доходи имат за годината, и какво е купил продал-като публичността важи и за съпруг/а.
Че каква е логиката съдиите да декларират доходи и имущество ,а ЧСИ и нотариуси, с държавно гарантиран монопол, осъщетвяващи възложени от държавата функции, с фантастични приходи да не декларират публично приходите си.
Да оставим публичния регистър в сайта на сметната палата.
Публични са търговския регистър-тоест стотици хиляди фирми публично са обявили приходите си, публичен е регистърът на ЮЛ с нестопанска цел в обществена полза.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот doc03 » 07 Дек 2014, 18:37

Не само съдии декларират доходи и имущество. Само че това деклариране е във връзка със Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности.
Другото е по търговския закон, но там декларира фирмата, а не ФЛ.
ЧСИ, нотариуси и адвокати не са търговци, нито протичат по горецитирания закон.
В моята декларация, както и тази по ЗПУКИ изрично съм посочил, че НЕ ЖЕЛАЯ да бъде публикувана на сайта на министерството. И? Какво от това? С данните, посочени там, а и с движението по банковите ми сметки разполагат НАП, НОИ, Сметна палата, Дирекция "Вътрешна сигурност" ... и още толкова на клона, дето дори не ги знам кои са...
От къде на къде, например, точно ти или Пешо (от Люлин) следва да ми знаете доходите? М? Или пък тези на нотариуса, или на ЧСИ? М?

П.П. Някои медии от сериозни, се превърнаха в жълта преса ... Но ... така е. Народът иска хляб и зрелища. Хляб няма ... действайте! Ай "..." (в кавичките трябва да е турцизъм, който няма да напиша) :D
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот Melly » 07 Дек 2014, 18:46

Аз не мога да разбера защо му се връзвате на тоя с цифрите, вживял се в ролята на "Информбюро". :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот doc03 » 07 Дек 2014, 18:54

Melly написа:Аз не мога да разбера защо му се връзвате на тоя с цифрите, вживял се в ролята на "Информбюро". :D

:D
Анджък де, то и бюрото, и този с цифрите, си приличат по едно нещо... На последния писаниците и те на "платен репортаж" мязат ... :roll:

П.П. Не съм те забравил, но има технически затруднения :)
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот 111888 » 07 Дек 2014, 19:51

doc03 написа:
От къде на къде, например, точно ти или Пешо (от Люлин) следва да ми знаете доходите?


От тебе пък кой се интересува бе? Спокойно- никога няма да заемаш длъжност,че да ти се налага да подаваш декларация по ЗПИЛЗВДДД
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот bird_of_paradise » 07 Дек 2014, 20:49

:roll: Той, доктора, подава декларация, дори теб да не те интересува, ама с тея оскъдни интереси затвърждаваш мнението ми за смесването по-долу.
111888 написа:Не е нашенска черта....По силата на европейските правила , определени лица-по изчерпателен списък публично обявяват както доходите си, така и имотите си-и то ежегодно-въпрос на четири думи сред задължените лица да се добавят ЧСИ-та и нотариуси-и тази информация да е в сайта на сметната палата, като се попълва същата декарация, като за другите задължени лица за публичност на имуществото им

Еврозаконодателството, в тази си част, е инкорпорирано в местното такова. Поправи ме, ако греша.

И не смесвай двата щата- твоето е продиктувано от нездрав интерес кой, колко получава, че да можеш отпосле тупайки се в гърдите да манипулираш фактите.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот ivanov_p » 07 Дек 2014, 21:08

Таксите на нотариусите трябва да се намалят с пъти, но поне аз не съм останал с впечатление, че ЧСИ-тата взимат чак толкова много.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4493
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот REVOLUTION » 07 Дек 2014, 21:30

Според мен трябва да се поучим от историята.Винаги когато държавата е закъсвала са се секуларизирали имоти и ценности на църквата.Аз съм за пълна конфискация на всички имоти , пари , ценности и всякакви вещи , с изключение на описаните предмети в ГПК , нужни за ежедневните нужди на свещенослужителите.
С парите да бъдат извършена реформа в съдебната власт и здравеопазването. :mrgreen:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот 111888 » 07 Дек 2014, 21:58

bird_of_paradise написа::roll: Той, доктора, подава декларация


Бъркаш различните декларации, по различните закони. Декларациите за имуществото на почти 7000 лица, които са публично достъпни в сайта на сметната палата. Нито пък подал такава декларация може да забрани да бъде публикувана. Декларацията по ЗПУКИ е друг филм, и въобще не ни вълнуват тези декларации.
А по въпроса за доходи и имущество на ЧСИ-та и Нотариуси-това трябва да е публична и общодостъпна информация -в същата степен в която доходите и имущество по ЗПИЛЗВДДД са публично обявени в сайта на сметната палатаа
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот nk7702n » 07 Дек 2014, 22:30

111888 написа:
bird_of_paradise написа::roll: Той, доктора, подава декларация


Бъркаш различните декларации, по различните закони. Декларациите за имуществото на почти 7000 лица, които са публично достъпни в сайта на сметната палата. Нито пък подал такава декларация може да забрани да бъде публикувана. Декларацията по ЗПУКИ е друг филм, и въобще не ни вълнуват тези декларации.
А по въпроса за доходи и имущество на ЧСИ-та и Нотариуси-това трябва да е публична и общодостъпна информация -в същата степен в която доходите и имущество по ЗПИЛЗВДДД са публично обявени в сайта на сметната палатаа

Кой настоява за това и защо?

Относно коментара ти за декларациите по ЗПУКИ нищо ново не казваш, защото чл.17/2/ от посочения закон забранява публикуването на лични данни, освен ако лицето, чиито данни се публикуват, е дало изричното си писмено съгласие това да се случи по надлежния за това ред. Не знам доколко те интересуват декларациите по ЗПУКИ или другите по ЗПИЛЗВДДД, ако те интересуват вторите по ред на изписване декларации, то прочети повече тук :
http://www.bulnao.government.bg/ Ако имаш още въпроси, се обърни уважително с допълнителни въпроси към юристите тук!
А относно това кой, кога има потенциалната възможност да заеме висша държавна длъжност и да подаде декларация по ЗПИЛЗВДДД, само кристалното ми кълбо може да отговори!
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот bird_of_paradise » 07 Дек 2014, 22:46

111888 написа:...доходи и имущество на ЧСИ-та и Нотариуси-това трябва да е публична и общодостъпна информация....

Целта продължава да бъде неясна ( не намирам, че следва когато видя коня да го подковават да подканям и жабата). Какво от това, че ще добиеш представа за им. състояние на нотариус или ЧСИ през съответната година. Само ми обясни защо и с какво тази информация те/ни ползва.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот 111888 » 07 Дек 2014, 22:47

nk7702n написа:[Не знам доколко те интересуват декларациите по ЗПУКИ или другите по ЗПИЛЗВДДД, ако те интересуват вторите по ред на изписване декларации, то прочети повече тук :
http://www.bulnao.government.bg/
А относно това кой, кога има потенциалната възможност да заеме висша държавна длъжност и да подаде декларация по ЗПИЛЗВДДД, само кристалното ми кълбо може да отговори!


Мисля,че стана пределно ясно,че декларациите по ЗПИЛЗВДДД знам къде се намират-няколко пъти написах,че са в сайта на сметната палата. И няколко пъти изразих мнение, същите декларации следва да подават и нотариуси и ЧСИ-та-за което е необходима елементарна законодателна промяна-в дългия списък от лица да се добавят и нотариуси и ЧСИ-та. По аргумент за по-силното основание. Декларациите по ЗПУКИ слабо ме вълнуват.
[size=85]Леко стана като развален телефон-ти му кажеш едно, той разбере друго, и почва да ти разяснява първото[/size]
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот nk7702n » 07 Дек 2014, 22:52

111888 написа:
nk7702n написа:[Не знам доколко те интересуват декларациите по ЗПУКИ или другите по ЗПИЛЗВДДД, ако те интересуват вторите по ред на изписване декларации, то прочети повече тук :
http://www.bulnao.government.bg/
А относно това кой, кога има потенциалната възможност да заеме висша държавна длъжност и да подаде декларация по ЗПИЛЗВДДД, само кристалното ми кълбо може да отговори!


Мисля,че стана пределно ясно,че декларациите по ЗПИЛЗВДДД знам къде се намират-няколко пъти написах,че са в сайта на сметната палата. И няколко пъти изразих мнение, същите декларации следва да подават и нотариуси и ЧСИ-та-за което е необходима елементарна законодателна промяна-в дългия списък от лица да се добавят и нотариуси и ЧСИ-та. По аргумент за по-силното основание. Декларациите по ЗПУКИ слабо ме вълнуват.
[size=85]Леко стана като развален телефон-ти му кажеш едно, той разбере друго, и почва да ти разяснява първото[/size]

Май Вие не сте наясно какво обосновава такава законодателна промяна, та затова в червено си оцветих въпроса, но не получих никакъв отговор!? :roll:
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот 111888 » 07 Дек 2014, 22:55

bird_of_paradise написа:
111888 написа:...доходи и имущество на ЧСИ-та и Нотариуси-това трябва да е публична и общодостъпна информация....

Целта продължава да бъде неясна ( не намирам, че следва когато видя коня да го подковават да подканям и жабата). Какво от това, че ще добиеш представа за им. състояние на нотариус или ЧСИ през съответната година. Само ми обясни защо и с какво тази информация те/ни ползва.

Същия въпрос могат да задават и магистратите примерно-защо да се обясняват пред публиката какво имущество имат.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот nk7702n » 07 Дек 2014, 23:00

Отново не разбрах какъв е Вашият мотив да се инициира законодателна промяна в този смисъл? Или просто извършвате социологическо проучване тук? :)
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6457
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот Melly » 07 Дек 2014, 23:10

111888 ,
Дали не се облякохте "пак в тия..." ?
Все повече новият ви образ се припокрива с този на някогашния Керелов.
Време ви е да се оттеглите от "сцената". :lol: :lol: :lol:
Последна промяна Melly на 07 Дек 2014, 23:13, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нотариуси и ЧСИ-та да правят отчисления за съдебната вла

Мнениеот 111888 » 07 Дек 2014, 23:13

Екпериментът свободен нотариат и частно изпълнение се провали. Няма правна сигурност при имотните сделки, а частното изпълнение придоби мутренски характер. Най-малкото загубените приходи за държавата ще са аргумент за връщането на държавния нотариат и премахването на частното изпълнение. Държавата се отказа от гарантирани приходи от такси, и направи няколкостотин лица свръхбогати. Има спекулации за сумите , и само публичността на имущество и годишни приходи ще даде точен отговор какви суми държавата подари на...избрани лица.
Обществото има право да знае ,какви суми, които би трябвало да постъпват в бюджета , потънаха при частни лица.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Следваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 50 госта


cron