начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Разрешение за придобиване на оръжие и отказ за носене

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разрешение за придобиване на оръжие и отказ за носене

Мнениеот agbokata » 14 Дек 2023, 18:16

Здравейте,

Не намерих никъде съдебна практика с подобен, като моя казус, затова реших да се обърна към Вас за съвет.
На 03.11.2023 г. ми беше издадено РАЗРЕШЕНИЕ от началника на РУ към МВР за придобиване на огнестрелно оръжие и боеприпаси за него съгласно ЗОББВПИ. Разрешението е валидно до 02.02.2024 г. Съгласно разрешението издадено от РУ към МВР на 07.11.2023 г. закупих КНО и 50 броя боеприпаси от оръжеен магазин. Веднага представих контролния талон, фактурата и удостоверението за закупуването на оръжието в служба КОС в РУ, като предоставих и оръжието, което след прострелка, ми беше върнато с 45 броя боеприпаси, като служителя на КОС ми каза да го съхранявам заедно с разрешението за придобиване, докато ми бъде издадено разрешение за носене, съхранение и употреба на късо нарезно оръжие и боеприпаси за самоотбрана.
На 01.12.2023 г. без да са възниквали нови обстоятелства (не съм задържан, обвиняем, съден, освидетелстван или каквото и да е свързано с това) получих обаждане от служителя в КОС към РУ, който ми заяви, че началника на РУ към МВР е постановил ОТКАЗ за издаване на разрешение за носене, съхранение и употреба на късо нарезно оръжие и боеприпаси за самоотбрана. Сподели ми, че в това е парадокс и в целия му трудов стаж към момента никога не се случвало подобно нещо и не може да повярва. След което се явих да получа отказа и му предоставил оръжието и ми каза, че разполагам със срок от 1 г. в който мога да продам пистолета.

Доста време отделих в търсенето на съдебна практика с казус, като моя, но не намерих.
Моля за мнения, съвети и ако някой е попаднал на подобна съдебна практика да сподели.
Mотивите за отказа за мен са неясни и неоснователни при положение, че в периода между издаването на разрешението за придобиване и отказа за разрешение за носене и съхранение на оръжието, не са възниквали каквито и да е нови обстоятелства.

Прилагам разрешението и отказа с мотивите.
Изображение
Изображение
agbokata
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Дек 2023, 17:25

Re: Разрешение за придобиване на оръжие и отказ за носене

Мнениеот crissm » 16 Дек 2023, 02:18

Масова практика при смяна на началниците – първо единият ти издава разрешение за закупуване , после новият отказва такова за носене. Друг вариант е подробно да се е запознал с мотивите и да е сметнал същите за неоснователни след като вече е издал разрешението за закупуване. Като вариант №1 – да изкачаш около 2 месеца и да пуснеш ново мотивационно – Вариант №2 е да обжалваш , но мисля че си изпуснал срока за това, но и да беше обжалвал е практика на съдилищата да потвърждават отказа на началниците.
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43

Re: Разрешение за придобиване на оръжие и отказ за носене

Мнениеот agbokata » 16 Дек 2023, 11:30

Моя случай е прецедент. Няма смяна на началника. Същия началник, който ми издава разрешението за придобиване на оръжието, след това ми издава отказ от разрешение за носене, използване и съхранение. Мотивите съм изложил преди издаването на разрешение за придобиване на основание на които ме беше издадено такова. И двата варианта са ми известно, но проблема е, че не мога да открия съдебна практика и смятам, че моя случай е прецедент. Затова и пуснах тук темата.

crissm написа:Масова практика при смяна на началниците – първо единият ти издава разрешение за закупуване , после новият отказва такова за носене. Друг вариант е подробно да се е запознал с мотивите и да е сметнал същите за неоснователни след като вече е издал разрешението за закупуване. Като вариант №1 – да изкачаш около 2 месеца и да пуснеш ново мотивационно – Вариант №2 е да обжалваш , но мисля че си изпуснал срока за това, но и да беше обжалвал е практика на съдилищата да потвърждават отказа на началниците.
agbokata
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 14 Дек 2023, 17:25

Re: Разрешение за придобиване на оръжие и отказ за носене

Мнениеот crissm » 16 Дек 2023, 11:50

Аз нося КНО за самозащита и имам доста познати които също носят, бих съм свидетел на всякакви свинщини , първо издават – купуваш , прострелват – дават ти го и накрая в първия месец от носенето ти го взимат , защото има промяна в обстоятелствата – т.е. вече нямаш необходимост от носене на КНО поради отпаднала необходимост , а това всичко се контролира от КОС и съответно началника на РПУ. Ставам съм свидетел и на това как взимат оръжие за спорт , защото смятат (субективно) , че човекът – въпреки , че носи документи за турнири , не ходел и не спортувал. Горе главата и отивай да опитваш пак с по-силни мотиви , а ако желаеш да ти е за самозащита , но домашна , вади за спорт – то си е при теб вкъщи винаги,с изкл. когато излизаш: трябва да е обезопасено докато стигнеш до стрелбище или мероприятие.
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43

Re: Разрешение за придобиване на оръжие и отказ за носене

Мнениеот pvassilev » 23 Апр 2024, 18:51

Вярно, че е прецедент, но лично аз съм го дискутирал с колеги, които имат разрешителни като хипотетичен случай. Това е пропуск в закона, да не можеш да притежаваш и съхраняваш оръжие и боеприпаси ако нямаш разрешително за носене и употреба.
За мотивите за отказа, мога да ти дам насока защо е станало, по мое мнение си смесил два различни казуса - собственик на ЕТ или ЕООД (или може би управител) със заплахи срещу семейството ти. От над 10 г даже 15 бих казал не се пише в заявлението - работа като охрана, имам фирма, управител съм на фирма, и пр. свързани неща. Ясно са ти го написали - пренасянето на фирмени пари е проблем, уреден с наемането на фирма за инкасо или служебно оръжие по закона за частната охранителна дейност. Мотивацията за оръжието е лична сигурност, защита на живота и имуществото и семейството. Хубаво е дадеш някакво доказателство, че има някаква заплаха. Макар че и това не е гаранция. Какво писа в първото заявление за закупуване, същото ли? Според мен са намерили нещо, за което са се хванали, коета са пропуснали да видят в първото заявление, а и кво им пука, че си похарчил едни 500-1000 лв. за пистолет.
Имаш някакъв шанс ако в рамките на тази една година се смени началника на районното, пиши ново заявление или за всеки случай пусни още едно без тези неща за фирмите, напиши, че оръжието е твое собствено, приложи разрешението за закупуване и може да имаш късмет.
pvassilev
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 03 Май 2007, 21:30


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 57 госта


cron