начало

Обявиха конкурси за повишаване в гражданските и наказателните отделения на окръжните съдилища Обявиха конкурси за повишаване в гражданските и наказателните отделения на окръжните съдилища

незаконосъобразен акт

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


незаконосъобразен акт

Мнениеот paradise2112 » 24 Авг 2018, 12:53

Здравейте,
възможно ли е понятието/израза "незаконосъобразен акт" да не включва само "административен акт" а да е относимо и за други действия или по скоро бездействие - в случай, че му е вменено задължение на органа да издаде акт или постановление.
paradise2112
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 24 Авг 2018, 11:00

Re: незаконосъобразен акт

Мнениеот bvoykov » 25 Авг 2018, 17:05

Хм, не знам в какъв контекст задавате този въпрос. Каква защита търсите? Отмяна? Обезщетение? И Административнопроцесуалния кодекс (АПК), и Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ), боравят и с двете понятия - незаконосъобразен акт, действие или бездействие, като в известен смисъл същите не са напълно еквивалентни помежду си, поне от моя гледна точка. Чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ говори както за незаконосъобразен акт, така и за незаконосъобразно действие или бездействие като форми на незаконосъобразна административна дейност, които могат да послужат за основание за обезщетение за имуществени и неимуществени вреди. От друга страна, АПК борави както с административен акт, така и с неоснователни действия или бездействия, като правния режим за защита срещу последните две е малко по-различен в сравнение с този за защита срещу административни актове.
В случай, че му е вменено да издаде акт или постановление, както Вие казвате, не знам отново в какъв контекст е, но ако става въпрос за индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 АПК, то отказът да бъде издаден такъв в съответния срок също представлява административен акт (чл. 21, ал. 4 АПК), а в случай на непроизнасяне, същото отново се брои за административен акт, защото законът го приравнява на т.н. "мълчалив отказ" по смисъла на чл. 58, ал. 1 АПК.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 572
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron