начало

Предприемач е осъден за измама за 500 000 лева по дело на Европейската прокуратура Предприемач е осъден за измама за 500 000 лева по дело на Европейската прокуратура

Казус от медиите: на кого е гърнето с 2000 сребърни монети

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус от медиите: на кого е гърнето с 2000 сребърни монети

Мнениеот 111888 » 04 Сеп 2014, 10:00

Ром издаде шефа си на полицията за гърне с монети
Разпра за съкровище подлуди Първомай

http://www.blitz.bg/news/article/288481

Ромът Яшко издаде в полицията работодателя си Димитър Димитров за изкопани в имота му сребърни монети. Целта била да му навреди, защото малко преди това двамата се скарали чия собственост е намереното съкровище, пише "Монитор".
Историята, която подлуди Първомай в последните няколко дни, се разиграла в понеделник в частен двор в старата част на градчето. 43-годишният стопанин наел ром да изкопае някакви тръби за обратните води. Работникът ненадейно се натъкнал на заровено гърне, в което имало сребърни монети.

След като Яшко изкопал гърнето, се заформила люта кавга със собственика чие е имането. Работникът претендирал, че е негово, защото той го бил изровил. Димитър бил категоричен, че земята е негова собственост и жълтиците са негови. След това първомаецът прибрал гърнето с монетите, а ромът отишъл в полицията да се жалва. На мястото отишли униформени, на които стопанинът предал празното гърне.

„Действително има подаден такъв сигнал, по който на мястото са отишли полицаи от Първомай. Те са намерили празен глинен съд
в който си е личало, че е имало монети”, потвърдиха от окръжната прокуратура в Пловдив.

Оказало се, че той бил извадил монетите и ги закопал на друго място в двора си с мисълта да си останат само за него. Законът обаче е категоричен, че открити културно-исторически ценности трябва да се предават в 7-дневен срок, иначе следва наказателно преследване. След като разбрал, че не може да се измъкне, Димитър предал съкровището на полицията.

На иззетите монети била назначена експертиза, но според първоначалния оглед намерените 2000 сребърни монети били от 30-те години на миналия век и били с лика на цар Борис Трети. Имало и една златна. Това не ги правело ценни от културно-историческа гледна точка, но въпреки това металът струвал немалко пари. „Половината първомайци хванаха мотиките и започнаха да прекопават дворовете си. Откритото гърне с жълтици буквално подлуди хората, много от които си въобразиха, че също могат да открият имане”, коментираха местни жители.

По случая от вчера в окръжната прокуратура в Пловдив е образувано досъдебно производство, чиято цел ще е да установи дали откритите монети представляват културно-историческа ценност. Ако това се окаже така, то откривателят им има право да получи 25% от стойността на съкровището.

Не за първи път в Първомай откриват гърнета с жълтици. Местните хора припомниха случай отпреди 40 години, когато трактор изкопал с култиватора си от нива край Първомай гърне, пълно догоре със златни монети.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Казус от медиите: на кого е гърнето с 2000 сребърни моне

Мнениеот 111888 » 06 Сеп 2014, 09:15

Невероятният екшън със страсти, разпри и алчност около Първомайското съкровище

Ром посяга към гърне с 2000 сребърни монети, стопанинът насъсква доберман, идва полицията и конфискува имането

http://www.blitz.bg/news/article/288680


Двете хиляди сребърни монети от гърнето, открито в Първомай, са с лика на цар Борис ІІІ и датират от 30-те години на миналия век. Само една от монетите е турска жълтица, а останалите са сребърни. Находката няма антична стойност, но металът все пак е скъп. „Като тези монети не са антични, що не ми ги върнат! Съкровището си е мое”, казва пред „Монитор“ Димитър Димитров от Първомай, в чийто двор в понеделник беше изкопано глиненото гърне със сребърно съкровище.
В началото на седмицата той решил да премести водомера на друго място в двора и наел рома Янко Янков, наричан от всички в Първомай Яшко, да копае.

Работата почти била свършена, когато лопатата на Яшко издрънкала в нещо глинено. Трапът за новия водомер бил точно зад входната врата на гаража и бил дълбок около 80 см. Всички присъстващи ахнали, когато отворили капака на доста голямото гърне и пред тях лъснали монети. Едва часове по-късно станало ясно, че бройката им никак не е малка. Оказали се 2000 сребърни монети от по 20, 50 и 100 лева с лика на цар Борис Трети и датирани от 30-те години на миналия век. За откриването на съкровището можеше и никога да не се разчуе, ако собственик и откривател не се скарали. Това пък довело до намесата на полицията и изземването на ценностите

„Мое си е, защото е открито в моя двор. Тук са живели дедите ми и вероятно те са го заровили. Истински късмет е, че го намерихме”, заявява пред „Монитор” Димитър Димитров.

„През цялото време Митко му е висял над главата, докато Яшко е копаел. Явно е знаел, че в двора му има заровено съкровище, ама го е мързяло сам да копае. Той има машинка, с която търси метали в земята”, предположи втора братовчедка на Яшко. „Как ще съм знаел, че в двора ми има съкровище, а ще наема друг да го изкопае? Това са пълни глупости”, опонира є Димитър.

Той разказва, че след като лопатата издрънчала и отворили гърнето, Яшко вдигнал телефона си, започнал да говори на друг език и да свиква приятели от махалата. „Изплаших се сериозно, защото около мен бяха и дъщерите ми. Момичето ми снима с телефона си гърнето с монетите, както е изровено в трапа. Но телефонът є още стои в полицията, не є го връщат”, каза Митко.

„Измъкнахме го от дупката и тогава Яшко започна да ми предлага да си го оставим за нас”, разказа още Димитър. Ромът му предложил дори да му плати по 10 ­ 15 лева за всяка сребърна монета, но стопанинът не се съгласил. След това Яшко му казал, че познава в Пловдив иманяри, които разбират от монети, и искал да им занесат съкровището и да стане ясно дали находката е ценна. Митко отново не се съгласил. После Яшко поискал от стопанина на двора да му даде само за него част от имането и да си ходи. Димитър отново отказал. Чак след този пазарлък Яшко вдигнал телефона и започнал да свиква роми от махалата на Първомай пред къщата на Димитров. Това изплашило стопанина, който извел в двора кучето си.

„Много бой ял Яшко, а и добермана си насъскал Митко срещу него”, каза още втората братовчедка. „С пръст не съм го докоснал. Той стоеше навън, на тротоара зад оградата. Не съм го бил, а кучето ми не е доберман, а булмастиф. И пред вас да се събере тълпа роми, и вие ще се изплашите. Те отвън много, а аз вътре само с дъщерите си... Беззащитни бяхме”, опонира Димитър.

Той не се е отказал да си търси правата върху изкопаното имане, като обмисля да наеме адвокат. Наясно е, че 25% от стойността на предаденото съкровище се полагат на откривателя, който в конкретния случай е ромът Янко Янков. Въпреки това е на мнение, че ако той не е наел Яшко да копае, имането нямаше да бъде извадено. „Не знам, не съм мислил какво ще правя, но може да наема адвокат и да си търся правата върху съкровището”, казва Димитров.

Митко платил 30 лева надник на Яшко
Димитър Димитров бил спазарил рома Янко Янков – Яшко да копае в двора му срещу 30 лева на ден. „Той си знаеше, че в двора му има закопано имане, и ми каза, че ако изкопая нещо, ще ми даде пари да си купя мерцедес”, заяви Яшко от ромската махала на Първомай.

След като лопатата му думнала в гърнето с монетите, Митко му казал нищо да не пипа и веднага да излиза от изкопа. Собственикът на двора отрича да е обещавал както кола на Яшко, така и да е знаел, че в двора му има имане. „Яшко започна да ме рекетира за пари. Кирки, лопата край него, страшно си беше”, обясни Митко.

Имането му донесло куп проблеми
„Пчелен мед произвеждам и продавам, с това предимно се издържаме. Баща ми е болен, инвалид е и за него се грижим”, казва накъсано Димитър. Когато с Яшко се скарали, той изгонил ромите и извадил монетите от гърнето. Пред екипа на „Монитор” призна, че тъй като монетите били страшно много, се наложило да ги раздели в две найлонови торбички.

През това време Яшко отишъл в полицията. Униформените намерили първо само празното гърне, а Димитър и жена му вече били тръгнали с част от съкровището към Пловдив. Според братовчедката на Яшко били спрени от полицаите на разклона при село Поповица и били върнати в Първомай. Тя разказва още, че Димитър първо предал половината от имането, която била у него, а втората торбичка бил заровил на друго място в двора си.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 97 госта


cron