начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Средна телесна - нападение от куче

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Средна телесна - нападение от куче

Мнениеот tpoxata » 06 Авг 2024, 20:29

Здравейте,

На 20.07 докато разхождах кучето си (на повод) ни нападна ротвайлер, който беше пуснат свободно и излязал от двора на улицата, където минавахме.
Опитвайки се да ги разтърва и да предпазя себе си и кучето ми, счупих коляното си. Веднага след това установих кой е стопанина на кучето, повикахме полиция и ни съставиха протоколи да не се караме и бием, както и да си разхождаме кучетата с повод и намордник(последното защо и как ни е вменено, не е ясно, но тов е друга тема). Мислех си, че просто съм го изкълчил заради големия оток, но на следващия ден след преглед и снимка, лекар установи счупването. И така от 21.07 до началото на септември аз съм с шина на крака и подскачам с две патерици между леглото и тоалетната.
Пуснах си жалба до общината и ОД на МВР, като днес от първите ме посетиха и се насочиха към въпросният господин, за да му съставят акт за нарушението (пуснато куче), както и протокол, че кучето не е регистрирано и няма микрочип.
Говорейки си с тях разбрах и доколкото прочетох, счупването е средна телесна повреда и не толкова заради пари или обезщетение, а заради наглото и безочливо поведение на отсрещната страна, обмислям дали да не заведа дело.
Първият въпрос, който ми изниква е, мога ли вече като е минало доста време, да си издам съдебно медицинско удостоверение за настъпилата травма? Какъв е срокът за това?
Има ли смисъл и от водене на такъв тип дело? Какво бих могъл да очаквам въобще?
Тъй като имам здравна застраховка, както и живот за сметка на работодателя, ще ми бъдат възстановени част от медицинските разноски и евентуално процент за продължителния болничен и неработоспособност (над 40 дни). Ако претендирам някакво обезщетение, то би било след изваждане на сумите, които биха ми възстановили от застраховките? Тъй като при такъв болничен има доста голяма разлика между нетното ми възнаграждение без болничен и обезщетението, което ще получа от НОИ, мога ли да претендирам за разликата между двете?

Ще съм благодарен ако можете да помогнете със съвети или друга допълнителна информация.
tpoxata
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 24 Апр 2009, 11:10

Re: Средна телесна - нападение от куче

Мнениеот miko_pk » 06 Авг 2024, 23:07

Не можеш да се освидетелстваш след 20 дни. Най-малкото няма го оттока вече и друг е и цвета на коляното. Въпреки това имаш документи за счупването и те ще са достатъчни.
За принципът трябва да го съдиш.
Не че ще вземеш пари, дори напротив- ще ти стъпи делото на около 2000 лева - екпсертиза, такса и адвокатско и е по - вероятно да не успееш да си ги върнеш. А правосъдието освен, че е скъпо е и бавно...
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 241
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Средна телесна - нападение от куче

Мнениеот tpoxata » 06 Авг 2024, 23:18

Все още има оток, макар и на половина от това, което беше. Цвета и тогава си беше нормален, просто беше станало огромно заради подуването.
По принцип наистина са си за съд такива. В нашият район е пълно с малоумници, които просто ей така си пускат кучетата и като им направиш забележка даже адресират. Съпругата ми от 2 години е с травма в лакътя, защото нашето куче я издърпа силно, виждайки друго свободно пуснато "да се разходи, то е добро и нищо не прави" по улицата.
tpoxata
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 24 Апр 2009, 11:10


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 32 госта


cron