начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Главоблъсканици с роднина

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Главоблъсканици с роднина

Мнениеот kamen75 » 26 Май 2024, 20:50

Здравейте! Случаят ми е следният – преди 4 години почина майка ми и оттогава вуйчо ми е обсебил имота на село. Аз бях в чужбина и наскоро се прибрах, и положението е такова, че вероятно ще трябва да го гоня с полиция. Говорил е по селото, че се чуди дали да не продаде къщата. Тя е изписана от баба ми на майка ми 95-та година, а майка ми почина преди 4 години. В скоро време ще я прехвърля на мое име, но ме интересува, дали вуйчо ми има някакви законни шансове да присвои имота.
kamen75
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Май 2024, 15:07

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот nikodim77 » 26 Май 2024, 22:13

Здравейте,
При така изложената фактология не може да се каже с категоричност, дали вуйчо Ви ми има някакви законни шансове да присвои имота, но така – на прима виста, не няма такива шансове… Обаче това ще разберете със сигурност, едва когато започнете процедурата по прехвърляне на имота на Ваше име.
Относно това, че ще го гоните с полиция, не, нещата не са толкова прости, колкото изглеждат, дори и след като удостоверите собствеността Ви над имота. До полиция - едва след други правни „гимнастики”, преди това никой не може да го пипне от там…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот kamen75 » 26 Май 2024, 22:46

Благодаря Ви за отговора!Демек като си оправя документите, да му натепам една главичка и неколко шута, па после той да вика полиция. Щом на него няма да му направят нищо, може и аз да мина, че е паднал.
kamen75
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Май 2024, 15:07

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Май 2024, 08:42

Моля - не правете никакви "тепаници", аз самият съм "лют", но чак дотам, наистина е трудно да живееш с правни ангажименти - но - полека-лека.

Първо - не знам "терена", ако се касае за самоволни действия, направете и Вие - например - наематели, изкарваш си изпълнителен лист, уж че имаш наематели, нека да видим как ще се "възпротиви" чичото.

Апартаменти и къщи - всякакви, всичко може да се "превземе".
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот guest1 » 27 Май 2024, 09:21

Здравейте!
Като начало бих помолил за по-правно формулиране на ситуацията!
kamen75 написа:Случаят ми е следният – преди 4 години почина майка ми и оттогава вуйчо ми е обсебил имота на село.
Говорил е по селото, че се чуди дали да не продаде къщата.
Тя е изписана от баба ми на майка ми 95-та година, а майка ми почина преди 4 години.
В скоро време ще я прехвърля на мое име, но ме интересува, дали вуйчо ми има някакви законни шансове да присвои имота.

На първо четене - това обсебване го виждам като ползване, с цел опазване целостта и функционалността на имота! Вие сте отсъствали - в чужбина.
Говорил по селото, по града, по телевизията ... това са общи приказки. Има ли някакви конкретни действия в тази насока?
Понятие „изписана“ не знам да има в правото. Ако вашата баба е прехвърлила собствеността на майка ви - имота си е ваш. Ако не - има си ЗН. Но въпреки това - може да се мисли за придобиване по давност. Засега са минали само 4 години, но времето лети ... Не чакайте, а проверете поне - на чие име се плащат МДТ - данък сгради и такса смет.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот kamen75 » 27 Май 2024, 22:59

Благодаря за отговорите! Разбирам, че има и други начини освен саморазправа, което е за предпочитане.
Ще пиша какво се е случило. Живи и здрави!
kamen75
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Май 2024, 15:07

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот ivanov_p » 28 Май 2024, 17:04

Начини за саморазправа няма никакви! това е имот, при вдигнат шум ще дойде половин село с пъдаря и ще ви арестуват. Не знам защо хората живеещи в чужбина са останали с впечатление, че България е като Брюксел и Париж, но тук има ред и опитът ви ще е с много жалък край.
След като къщата е на баба ви, то наполовина е собственост на вуйчо ви. Нито той може да я продаде, нито вие, освен по реда на продажба на идеални части. Извадете от общината удостоверения за наследници на баба си, дядо си, майка си, намерете документа за собственост на къщата и отидете при адвокат да ви каже какво точно е ваше или общо с вуйчо ви. След което решете какво искате, къщата да се продаде или да остане за вас, като в първия случай я продавате заедно с вуйчо ви и делите парите, във втория му предлагате сума за която да я купите и се договаряте с него.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот guest1 » 28 Май 2024, 18:25

Чета това
ivanov_p написа:След като къщата е на баба ви, то наполовина е собственост на вуйчо ви.

и това
kamen75 написа:Тя е изписана от баба ми на майка ми 95-та година

и си мисля, като чукчата:
"
ivanov_p написа:След като къщата е на баба ви, то наполовина е собственост на вуйчо ви.

и си мисля, като чукчата - "Трактор нада!"
По-точно - документи!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот berto » 28 Май 2024, 18:42

Намерете най-скоро издадения документ за собственост и кажете, според него кой е собственик, за да кажем с точност какво се случва.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот nikodim77 » 29 Май 2024, 01:05

Здравейте отново,
Тук ми се струва, че нещата вървят към ревандикация, по „108…” :roll:

пп.
До питащия,
Berto е най-прав! Първо документите и тогава правото…
И друго важно, не вземайте много под внимание написаното от guest1…!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот gergana12 » 01 Юни 2024, 20:32

Кога е починала баба ? Да не би вуйчо да иска води дело за накърнена запазена част от наследството на баба . Писали са ви - с документите при адвокат.
Как е прехвърлена къщата- дарение, продажба, договор за издръжка и гледане?
Може да претендира до претендира до 5 години от смъртта на баба, има една постановка, че скоро е узнал, ама не е много лесно.
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот kamen75 » 16 Юли 2024, 19:27

Здравейте!
Платих данъка, извадих удостоверение за наследници, нотариален акт и скица. В нотариалния акт в общи линии се описва прехвърлянето на имота от баба ми на майка ми. Баба ми почина 97-ма година. Имотът е прехвърлен като дарение.
kamen75
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Май 2024, 15:07

Re: Главоблъсканици с роднина

Мнениеот guest1 » 16 Юли 2024, 23:08

kamen75 написа:Здравейте!
Платих данъка, извадих удостоверение за наследници, нотариален акт и скица. В нотариалния акт в общи линии се описва прехвърлянето на имота от баба ми на майка ми. Баба ми почина 97-ма година. Имотът е прехвърлен като дарение.

Щом бабата е починала преди 27 години, а дарението е станало по-рано - вуйчото трябва да си ходи.
Най-вероятно тогава е имало и друго имущество, което той е наследил.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron