начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот xnikolanx » 13 Сеп 2023, 11:45

Здравейте приятели. Наследих триетажна селска къща с две летни кухни, два гаража и огромна стопанска постройка, всичките построени от дядо ми през 1983г. Имота е в регулация на село. Има огромен чардак, който дядо е изградил по границите с двата съседни двора. Сега си ремонтирам чардака - стягам и подреждам отпуснати телове, боядисвам ръждясялата метална конструкция с ръждупреобразувател, грунд и боя , изкоренявам гроздови лози по границата и засявам кивита на тяхно място. Всичко супер, но съседът през един двор е усвоил двора, който граничи с мен и постоянно се заяжда с мен и ми прави проблеми.


Твърди, че дядо не е имал право да строи чардака на границата на имота, който е усвоил , а трябвало да бъде на 3 метра по закон. Такъв бил закона вика и искаше да си развалям чардака от границата, да бъдел на три метра от нея. Нещо не ми се вярва да е такъв закона, защото виждам на много места в градове и села, чардаци директно по границите на имотите. Моля за отговор наистина ли съм длъжен по закон да си разруша чардака на границата да Е на три метра от нея. Също моля за отговор, само реалния собственик на граничещия ми имот ли има право да изисква това или и той като собственик през един имот също има право да го поиска? Той е завладял граничещия с мен двор като просто е питал собствениците устно може ли да го ползва, защото е стоял пуст и буренясал. Те са му разрешили, но не са сключвали никакви писмени договори.

Аз изрично отказах на съседа да си разруша чардака по границата построен от дядо ми през 1983г и тогава той , започна да ми говори, че щял да ме върже на топола да вися три дни и продължи, че съм нямал право да садя киви лози на границата . Да аз наистина ги садя на 40см от оградата, тук може би съм в нарушение. В нарушение ли съм и на колко отстояние от оградата трябва да ги засадя?

Същият съсед си е засадил много на брой туи точно на границата с неговия двор и този, който е завладял. Въпрос - може ли Той (който е завладял граничещия с мен двор) да ме принуди законово да си махна кивитата или само реалния собственик на граничещия с мен имот може да ме принуди законово?


И допълнителни въпроси. Същият (завладял съседния двор) отглежда кокошки и прасета в кочини, които увоняват със силно зловонна миризма двора ми. Той длъжен ли е да иска разрешение от мен за отглеждане то на кокошките и прасетата си? Кокошарника е в неговия личен двор, да. Но кочината с прасетата му е във завладяния от него граничещ с мен двор, и е точно на границата ни.
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот ivanov_p » 13 Сеп 2023, 15:44

Не е 3 метра, а 210 см., но ако "чардака" е балкон, т.е. открита от горе конзолна конструкция. Ако е нещо друго 270 см. Това е по сегашните закони, най-добре да отидете при адвокат за консултация, може да има търпимост, нещо друго, но като цяло на граница не се строи освен в предвидените от закона случаи.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот xnikolanx » 13 Сеп 2023, 20:03

Първо благодаря за отговора. Да, открита конструкция е. Метални колони, отгоре с тел на квадрати оплетена..

Моля отговорете и на другите ми въпроси.. След като не ми е сЪсЕд по документи, ( а през един двор е, Но е завладял граничещия с мен), тогава има ли как да се оплаче на институциите да ми махат чардака? Или само съсед граничещ с мен по документи има право да протестира за чардака ми?
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот ivanov_p » 14 Сеп 2023, 08:45

Само засегнатия собственик на съседния може да води иск, филанкишията може да пусне донос до общината. Даже да не го направи гледайте на чердака като на временен, рано или късно ще се появи собственик, който ще поиска да го премахнете.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот xnikolanx » 14 Сеп 2023, 12:51

А този донос към общината до какво може да доведе за мен?

Общината може ли да ме накара да премахна чардака след доноса?
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот dimist » 14 Сеп 2023, 14:19

Какво имате в предвид под "завладял" ? Само упражнява фактическата власт, или вече се е снабдил с нотариален акт за собственост по обстоятелствена проверка следствие на давностно владение ? Ако е първия случай, издирете собствениците на съседния имот, и ако цената не е безумна, купете го. Но внимавайте, защото вашият съперник може и по исков ред да предяви правата си по давностно владение.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот xnikolanx » 14 Сеп 2023, 14:42

dimist написа:Какво имате в предвид под "завладял" ? Само упражнява фактическата власт, или вече се е снабдил с нотариален акт за собственост по обстоятелствена проверка следствие на давностно владение ? Ако е първия случай, издирете собствениците на съседния имот, и ако цената не е безумна, купете го. Но внимавайте, защото вашият съперник може и по исков ред да предяви правата си по давностно владение.

Да завладял го е фактически, няма документ. Реалните собственици си имат нотариален акт. Още повече, че дворът е общинска собственост, той няма интерес да го закупи от общината, защото трябва да плати 20 000 за Декър и половина земя. Той си има 60декара земя извън регулация и двор декар и половина , в който отглежда само райграс. Няма интерес да закупува двора, а и няма право, защото макар и общински двора се води към собствениците на стопанските постройки в него, които си имат нотариален акт. Ползва двора на съседите да сее марули, няколко корена домати и краставици. Ако закупи имота от собствениците ще има право да използва и общинския им двор. Но няма да го направи. Няма интерес от такова нещо.


Моля ви кажете ми ако заведе донос до общината може ли общината да ме принуди да си махна чардака?
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот xnikolanx » 19 Сеп 2023, 14:20

Моля отговорете на въпросите ми, които не сте Моля ви.
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот ivanov_p » 23 Сеп 2023, 07:57

Отговорите са ясни, ако съседното място, на което пречи чердака, е на общината съседа, който го ползва не може да заведе иск срещу вас, но може да сезира общината. В случай, че чердака е незаконен, какъвто е най-вероятно, общината може да ви задължи да го премахнете, както и всеки друг незаконен обект, по сигнал от съседа, някой друг или ако само установи това.
Ползвайте чердака по предназначение докато можете, за другото и да питате и да не питате - все едно, то не зависи от вас.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот xnikolanx » 13 Ное 2023, 14:51

Как мога да узаконя чардака В такъв случай и ще ми струва ли някакви пари, ако да колко?
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот ivanov_p » 14 Ное 2023, 08:55

Не може да го узаконите, а цената на усилията ще е премахването му. Теоретично може да искате "търпимост", но ако чердака отговаря на изискванията на законите по времето, когато е строен. Описаният от вас "огромен чердак" никога не е отговарял на изискванията на закона и всякакъв шум около него ще доведе до бутането му. Но своята същност това най-вероятно е тераса и я пишете така, но по форумите, в общината нямате работа.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Чардак на границата на двор и проблеми със съсед

Мнениеот fbr65 » 14 Ное 2023, 22:44

Чардак е това Смятам, че става дума за асма предвид
xnikolanx написа: Да, открита конструкция е. Метални колони, отгоре с тел на квадрати оплетена..

fbr65
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 14 Мар 2010, 19:44


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 35 госта


cron