начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Отстъп от 5 метра - може ли гараж в него ?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отстъп от 5 метра - може ли гараж в него ?

Мнениеот atanaskanev » 10 Фев 2024, 00:48

Здравейте.
Може ли да обясните смисъла на отстъпа от 5 метра в собствената ми земя от пътя, и дали мога да построя гараж в него ?
То всъщност не разбирам изобщо защо има такива отстъпи, и кому са нужни те, при условие, че комшиите са напълно съгласни да се строи в непосредствена близост. Моля обяснете защо, и дали е правилно да съществуват.
Пък при все, че сигурно над 95% от всички сгради в страната нямат такива отстъпи - защо ги налагат на останалите ?
Не е ли това вид кражба и директно нарушаване на частната собственост.
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: Отстъп от 5 метра - може ли гараж в него ?

Мнениеот ivanov_p » 10 Фев 2024, 10:36

Отстъпите от улицата са от 0 до 15 м. Трябвало е да гледате какво купувате. Линията на застрояване /отстъп/ от 5 м. е най-масовия и се конкурира само когато линията на застрояване съвпада с имотната, т.е. строите без отстъп.
Дали може да направите гараж ще разберете от проектанта на сградата или в общината. По принцип може да стане ако:
останли са е плътност и Кинт;
комшията се съгласи на допълващо застрояване на границата на двата имота.
Тези неща обаче не ги решаваме тук и точен/относително/ отговор може да ви даде проектант след като се запознае с направеното досега.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Отстъп от 5 метра - може ли гараж в него ?

Мнениеот guest1 » 10 Фев 2024, 12:41

ivanov_p написа:Тези неща обаче не ги решаваме тук и точен/относително/ отговор може да ви даде проектант след като се запознае с направеното досега.

По-точно - главния архитект на общината.
Щото проектанта може да съобрази нещата, може и не. а ГлаДния архитект ще ги одобрява.

atanaskanev написа:Може ли да обясните смисъла на отстъпа от 5 метра в собствената ми земя от пътя, и дали мога да построя гараж в него ?

Съществуването и размера на въпросния отстъп е строго индивидуално за конкретното място.
Колкото до втората част - защо държите да е гараж (сграда)? Направете си паркомясто и го покрийте с някакъв навес - фотоволтаични панели например.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Отстъп от 5 метра - може ли гараж в него ?

Мнениеот atanaskanev » 10 Фев 2024, 18:44

Аз може да съм ви обидил нещо с предния си пост, но наистина и на двмаата ви благодаря и съм ви задължен.
Просто малко ми се объркаха нещата с парите и съм ни в клин ни в ръкав.
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: Отстъп от 5 метра - може ли гараж в него ?

Мнениеот atanaskanev » 10 Фев 2024, 18:56

guest1 написа:Съществуването и размера на въпросния отстъп е строго индивидуално за конкретното място.
Колкото до втората част - защо държите да е гараж (сграда)? Направете си паркомясто и го покрийте с някакъв навес - фотоволтаични панели например.


Ами исках да го отлея на една плоча да стане красиво и функционално. Пък и искам топла връзка с гаража от къщата инак сегащното е чиста селтащина и краварщина. да се прецапва от гаража в къщата през двора.
Егаси свинщината. Все едно архитектите живеят в 20ти век в някое мангурско село, и са направили закона все едно някакви диваци с талиги живеят навред. Егаси.
Така и не разбирам защо трябва да се симулират някакви сгради като може от пътя да си влизам в гаража си в имота си. Не разбирам, честно.

Изображение
atanaskanev
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 21 Юли 2020, 02:19

Re: Отстъп от 5 метра - може ли гараж в него ?

Мнениеот guest1 » 10 Фев 2024, 21:12

atanaskanev написа:Аз може да съм ви обидил нещо ...

Може, ама не сте! За да ме обиди човек - трябва много, ама изключително много да се постарае.
И пак не е сигурно.

Няма да цитирам другия пост, но ще кажа:
Като гледам схемата - „топлата връзка“ не е проблем, просто зависи от разпределението в жилищната сграда.
Колкото до „закона и архитектите“ - проблемите не са в текстовете, а в тълкуването и прилагането им!

Целия живот в България е симулация - не е само вашия случай!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron