начало

Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити Нова мода – съдии искат особени представители да плащат държавни такси и депозити

Правн интерес от обжалване на адм. акт

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот kalahan2008 » 16 Окт 2009, 19:46

Спомням си, че преди 2г. се регистрирах в този форум, за да задам конкретен въпрос: какво значи правен интерес от обжалване на адм. акт.
Днес пак се сблъсквам със същия нелек въпрос и стоя тук и си се чудя. Водещо тълкуване на това понятие се съдържа в Решение на Конституционния съд № 21 от 26.10.1995г. по конст. дело № 18/1995 г. В това решение е посочено, че:
"Преценката, дали един административен акт нарушава или застрашава права или законни интереси на граждани и/или юридически лица, може да бъде извършена само от компетентния съд след изясняване на конкретните обстоятелства и тълкуване на конкретния административен акт. Въпросите, свързани с характера на пороците, процедурата по съдебното обжалване и правните последици от постановеното решение, са предмет на законодателна уредба и съдебна практика и са извън компетентността на Конституционния съд."

Става дума за следния казус:
Образувано изп. дело за събиране на публични вземания, на основание възлагане от държавен орган по чл. 2, ал. 2 и 3 от ЗЧСИ. Изпратено съобщение за доброволно изпълнение до длъжника, с посочени задължения - имуществена санкция, лихви и разноски по изпълнението. Длъжникът пуска жалба до изп. директор на АДВ срещу лихвите, освен това твърди, че задължението е погасено по давност. Никъде в жалбата не са оспорени таксите и разноските в полза на ЧСИ. Независимо от това обаче, изп. директор на АДВ се произнася и по този въпрос. Отхвърля жалбата по отношение на лихвите и давността, но отменя и начислените такси в полза на ЧСИ.
Срещу решението на ИД на АДВ са пуснати жалби както от длъжника, така и от ЧСИ. Не знам какво е развитието на жалбата на длъжника, но вчера се получи определение на адм. съд, с което жалбата на ЧСИ е оставена без разглеждане, поради недопустимост. Сочи се, че ЧСИ няма право да жали, защото не е сред легитимираните по чл. 268, вр. чл. 267 ДОПК лица.
По-интересна е втората част на определението, в което е посочено, че ЧСИ няма правен интерес да обжалва решението на ИД на АДВ, тъй като бил орган по принудителното изпълнение.
Ще се радвам, ако някой сподели мнение по въпроса. моето становище е, че ЧСИ, макар и орган по принудителното изпълнение, е в по-особена позиция, в сравнение с публичния изпълнител към АДВ, доколкото и по ЗДДС се третира като свободна професия, а не като държавен орган. Събирайки такси, същите не отиват в държавния бюджет, а по сметка на ЧСИ. Поради това, отменяйки дейстията му по начисляване на такси и разноски, ИД на АДВ като адм. орган сериозно накърнява правата и зконните му интереси и следователно е налице правен интерес от обжалване на решението на АДВ.
Въпросът е не само принципен, но и фискален. на практика в/у събираните от ЧСИ такси се начислява и ДДС, а така АДВ ощетява не смо ЧСИ, но и фиска :D
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот kalahan2008 » 16 Окт 2009, 20:01

Само да допълня, че в тази насока има едно-единствено определение, на ВКС, по спор за подведомственост между окр. съд и АДВ:
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 327

София, 25.06.2009 година


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори юни двехиляди и девета година, в състав:



ПРЕДСЕДАТЕЛ: Надя Зяпкова
ЧЛЕНОВЕ: Жива Декова
Олга Керелска


като изслуша докладваното от съдия Зяпкова ч. гр. дело № 302/2009 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по спор за подведомственост по чл. 16 ГПК.
Образувано е по молба вх. № 24-00-114/13.05.2009 г., подадена от С. М. Ю. ЕГН **********, с постоянен адрес с. Ч., община М., област Кърджали, с която е повдигнат спор за подведомственост пред Върховния касационен съд за определяне компетентен орган, който да се произнесе по подадената от него жалба против действията на частен с. и. за образуване на изпълнително дело № 20088120400421/2008 г. по описа на частен с. и. рег. № 812 с район на действие Кърджалийски окръжен съд във връзка със събиране на публично вземане.
За да се произнесе по молбата Върховният касационен съд, състав на ІІІ г. о. взе предвид следното:
С определение на Кърджалийски окръжен съд № 130/20.02.2009 г., постановено по гр. д. № 32/2009 г. е прекратено производството по делото, образувано по повод жалбата на С. М. Ю. против действия на частен с. и. във връзка със събиране на публично вземане и делото е изпратено по подведомственост на Изпълнителния директор на А. за държавни вземания. Съдът е приел, че последният е компетентен да се произнесе по жалбата срещу действията на частен с. и. рег. № 812 с район на действие Кърджалийски окръжен съд, тъй като жалбата касае действия по принудително изпълнение по реда на ДОПК съгласно уредбата по чл. 266-269 ДОПК, установяваща ред за обжалване на действия на публичните и. – първо по административен ред пред изпълнителния директор на А. за държавни вземания, след което по с. ред пред компетентния административен съд.
С писмо на Изпълнителния директор на А. за държавни вземания към МФ изх. № 10-01-204/6.04.2009 г. жалбата на С. М. Ю. е оставена без разглеждане, като е прието, че е недопустима, поради липса на компетентност на изпълнителния директор на А. за държавни вземания да разглежда и да се произнася по жалби срещу действия на частен с. изпълнител. Изразено е разбирането, че компетентен да се произнесе по жалбата е окръжният съд по местоизпълнението с позоваване на реда за обжалване действията на частен с. и. съгласно Раздел І на Глава тридесет и девета от ГПК в частност на разпоредбата на чл. 436, ал. 1 ГПК.
По повдигнатия спор за подведомственост на спора Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о. приема, че компетентен да се произнесе по процесната жалба е Изпълнителният директор на А. за държавни вземания към МФ.
В конкретния случай на частен с. и. е възложено събиране на публично вземане по реда на чл. 2, ал. 3 ЗЧСИ. Съгласно чл. 163, ал. 1 ДОПК публичните вземания се събират по реда на този кодекс, освен ако в закон не е предвидено друго. Нито в ЗЧСИ, нито в ГПК е предвидено, че при възлагане събирането на публични вземания по реда на чл. 2, ал. 3 ЗЧСИ частният с. и. трябва да прави това по ред, различен от този, уреден с ДОПК, каквато уредба е предвидена при присъединяване по силата на закона. Затова при събиране на публични вземания частният с. и. е длъжен да прилага процедурата по ДОПК. В този случай действията на частния с. и. могат да се обжалват по реда на чл. 269сл. ДОПК първо по административен ред пред изпълнителния директор на А. за държавни вземания, след което по с. ред пред съответния административен съд.
Предвид изложеното и на основание чл. 16 ГПК Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о.

О П Р Е Д Е Л И:

КОМПЕТЕНТЕН да се произнесе по жалбата на С. М. Ю. ЕГН ********** с постоянен адрес: с. Ч., община М., област Кърджали срещу действия на частен с. и. с рег. № 8* район на действие Кърджалийски окръжен съд по изп. дело № 20088120400421/2008 г. за събиране на публично вземане е Изпълнителният директор на А. за държавни вземания към МФ.
Определението е окончателно.
Копие от определението да се връчи на страните по делото, за сведение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4243
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот plamen_penev » 18 Окт 2009, 09:47

Лично аз много се нервя на нашия Законодател за въвеждането на "правния интерес" в административното производство. В преди действащият ЗАП нямаше такова чудо! Няма го и в ЗДОИ, където също се опитаха да го набутат, но слава Богу, не успяха благодарение на български граждански и европейски организации.
И наистина! Нима някой би се наел да си разваля рахата, да пише жалби, да ходи по съдилищата, да плаща ДТ, рискувайки да плати в добавка хонорара не само на собствения си адвокат, но и на този на ответника, да доказва и да обжалва съдебни решения... ако няма някакъв подкрепен от закон интерес в тези си действия? Каквото и да си мисли poli_g, например, светът не е пълен с откачалници и мазохисти... Дали е правен или безправен този интерес няма да коментирам... При това, така както КС схваща това понятие, този интерес трябва да е "пряк, личен и непосредствен". Не законосъобразен! "Пряк, личен и непосредствен"! Демек, няма значение, дали АО е нарушил нормативната уредба! "Пряк, личен и непосредствен"... Обръщам внимание на факта, че в административното производство като правило интересът е винаги първо обществен и едва след това засяга частни интереси в конкретните случаи. В действителност нашият Законодател чрез въвеждането на това изискване (и много други подобни) в административното производство си поставя очевидната цел да откаже колкото се може повече граждани да решават споровете си с администрацията в административния съд и по този начин да създаде условия на бюрокрацията да се вихри безпроблемно, безконтролно, включително и да използва корупционни практики, което се и наблюдава на практика. "Правният интерес" обезсмисля идеята, самото съществуване, казвам, на административния съд!
В конкретния казус за мен няма никакво съмнение, че ЧСИ има не само законен, но и "непосредствен, пряк и личен" интерес в това дело. Нещо повече! Цялото общество е заинтересовано от едно справедливо съдебно решение по този спор! Не от отказ от правосъдие, каквото в действителност въвежда т.н. "правен интерес".
Как се жонглира с този "праавен интерес" от някои съдии (в мои лични случки) няма да говоря тук и сега. kalahan2008 е посочил един достатъчно крещащ пример...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот Гост. » 18 Окт 2009, 11:18

Калахан, съжалявам.

п.п. Спам- plamen_penev да се легитимира, като индивид, четящ чужди мисли. След това ще призная правото му да ги цитира. До тогава ще твърдя, че поведението му граничи с шарлатанство.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот plamen_penev » 18 Окт 2009, 11:35

Вместо да "съжаляваш" poli_g, наричайки почтени форумци "шарлатани" и да искаш накакви безсмислени доказателства, каквито без съмнение няма да получиш не толкова защото не ти ги дължа, колкото защото не искам да спамя като теб, при това точно в тема на kalahan2008 с когото наскоро малко се поувлякохме, по добре кажи какво мислиш, ако мислиш нещо, за повдигнатия от kalahan2008, според мен изключително важен въпрос, а именно: "правен интерес" в административното производство.
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот Гост. » 18 Окт 2009, 12:02

1. Не си в позицията да ми искаш каквото и да е. Вземи го проумей! А и даването е доброволно.
2.
п.п. До тогава ще твърдя, че поведението му граничи с шарлатанство.
:idea:

Калахан ще ме намери, за да му изпратя нещо.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот plamen_penev » 18 Окт 2009, 13:08

Пак не по същество :lol:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот system » 19 Окт 2009, 09:57

plamen_penev написа:Лично аз много се нервя на нашия Законодател за въвеждането на "правния интерес" в административното производство. В преди действащият ЗАП нямаше такова чудо!

Винаги го е имало. Не беше прогласен с този термин, но в този смисъл:
Закон зца административното производство (отм.)
...........................
чл. 35 (1) Засегнатите граждани и организации подават жалба, а прокурорът - протест.

Тяхната "засегнатост" се определя от това дали и доколко за тях са създадени права или задължения или са засегнати права или законни интереси. Тази "засегнатост" практически изпълва съдържанието на "правния интерес" в съдебното административно производство според отменения ЗАП.
plamen_penev написа:Дали е правен или безправен този интерес няма да коментирам...

А това е от особено съществено значение.
plamen_penev написа:При това, така както КС схваща това понятие, този интерес трябва да е "пряк, личен и непосредствен". Не законосъобразен!

Господин Пенев, "правен интерес" и "законосъобразен интерес" са две твърде различни понятия. Ако второто се свърза от Вас с въпроса за законосъобразността на самия административен акт, това е без значение за правният интерес от неговото обжалване - той се определя от това доколко този акт непосредствено е "засегнал" правната сфера на обжалващия. А не от това доколко самият акт е (не)законосъобразен.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот plamen_penev » 19 Окт 2009, 18:36

system каза:
Господин Пенев, "правен интерес" и "законосъобразен интерес" са две твърде различни понятия.

Няма спор, system! Но вие, очевидно е, неправилно сте ме разбрал. Не знам защо се обяснявам, но ще го кажа: имам предвид, че, оказва се, за съда в случая не е важно това, че е нарушен Закона, а това, че жалващия се няма "пряк, личен и непосредствен" интерес да атакува точно това нарушение, от което със сигурност е потърпевш в една или друга форма... мислех, че съм го казал достатъчно ясно... Става малко като във вица, в който се срещат двама... ъъъъ... в полунощ и единия казва: "отивам да купя на жената палто". А другият му вика: "а ако не те хванат купи и на мойта едно" ...
Колкото до опосредствания ви извод на изискването за "правен интерес" в ЗАП... да така беше, но не се прилагаше така масово и по този начин, който бих нарекъл грозен на места, както това се прави по АПК, особено след тълкованието дадено от КС. Не е един случаят в който тази формула се използва като основание за отказ от правосъдие, когато жалбоподателят е гражданско сдружение създадено именно с цел да се контролира граждански администрацията! За мен "правен интерес" и "отказ от правосъдие" са пряко свързани понятия! За ексцесиите - като тази посочена от Калахан, няма да говоря - те са си ексцесии...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот system » 19 Окт 2009, 18:56

plamen_penev написа:имам предвид, че, оказва се, за съда в случая не е важно това, че е нарушен Закона, а това, че жалващия се няма "пряк, личен и непосредствен" интерес да атакува точно това нарушение

Точно така. За да се произнесе по законосъобразноста на административен акт, съдът трябва да бъде сезиран от този, когото този акт непосредствено засяга. За съда е важно дали е нарушен законът само ако "се оплаче" този, когото това нарушение е засегнало. Ако приемем, че всеки би могъл да сезира съда за нарушение, допуснато с административен акт, това би означавало или задължение на административния орган да уведомява за своя акт всички граждани на РБ (защото има срокове за оспорване, които текат от уведомяването на заинтересуваното лице), или да допуснем всеки гражданин да може да оспорва безсрочно всеки административен акт, който според него (гражданина) е незаконосъобразен. Което на практика би направило невъзможно "влизането в сила" на който и да е административен акт.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот plamen_penev » 19 Окт 2009, 20:32

system заключи:
Което на практика би направило невъзможно "влизането в сила" на който и да е административен акт.

Не знам сега защо се правите system, че не разбирате за какво става дума? Не мога да повярвам, че наистина вярвате в това си заключение... Или просто искате да демонстрирате виртуозност в играта с думи?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот system » 19 Окт 2009, 21:27

plamen_penev пак не разбра:
Не знам сега защо се правите system, че не разбирате за какво става дума? Не мога да повярвам, че наистина вярвате в това си заключение... Или просто искате да демонстрирате виртуозност в играта с думи?

Ако прочетете отново разсъжденията (Вашите и моите), ще стигнете до моето заключение. И тъй като винаги съм се старал да свържа с практиката това, което излагам като мнение, ще Ви дам веднага един практически пример. Лице, придобило право на пенсия, подава молба за пенсиониране. От НОИ уважават молбата и определят пенсия на лицето. Ако приемем Вашата теза, това би означавало, че не само този пенсионер, но и всеки, който смята, че пенсията на това лице е определена по-високо или по-ниско от това, на което има право, да може да оспорва разпореждането на началника на отдел "Пенсии" или решението на директора на съответното ТП на НОИ. И тъй като обжалването е свързано със срок, а той тече от получаване на съобщението за административния акт, по Вашата логика трябва да се уведомят всички граждани на РБ за издаването на разпореждането за отпускане на пенсия или на решението, с което то се потвърждава, изменя или отменя. Защото за този, който не е получил съобщение за този АА, срок за обжалване не тече. И той може да обжалва разпореждането за отпускане на пенсия след година, две или три. Но тази възможност (за неограничено обжалване) на практика би означавала невъзможност този АА да бъде изпълнен. И човекът да получи пенсията си.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Правн интерес от обжалване на адм. акт

Мнениеот plamen_penev » 19 Окт 2009, 23:17

Тук ще спра system, защото не искам да ви съдействам в постоянния и упорит опит да отклоните темата на kalahan2008, когото вече обвиних в спамене (а и той си го призна!)...
Но ще дам един друг, истински, а не "изсмукан от пръстите" пример, който е точно в темата: министър се заканва люто (в медиите!) да заведе дело срещу правилник, нарушаващ Конституцията. След няколко месечно изчакване това да се случи, гражданско сдружение завежда нужното дело за да защити конституционния порядък в ПРАВОВАТА ни държава. Състав на ВАС обявява "липса на правен интерес". Да приемем сега, че делото беше свършило тук. Противоконституционният текст щеше да си стои в правилника на ВАС до ден днешен, защото според съда разни вероятно жалки граждани нямали "пряк, личен и непосредствен интерес" (АПК, КС) от спазването на Конституцията... За щастие това не се случи и текстът беше премахнат от правилника на ВСС, но да не ставам Мара Подробната...
В други случаи обаче това не се е случвало и противозаконни текстове до ден днешен си стоят в правилници на съдилища и всеки може да види колко струва българското правосъдие не защото липсва "обект на престъплението", а защото съдът de facto е реализирал отказ от правосъдие. Няма значение причината... факта е на лице и той казва: администратори, нарушавайте законите! Ние, съдът, ще намерим начин да ви защитим с процедурни хватки!
Е! Един от начините е прословутия "пряк, личен и непосредствен" правен интерес... в интерес на беззаконието и срещу стабилната държавност... Кой има полза от това?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron