начало

ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност ЕСПЧ: Дисциплинарните съдилища на адвокатурата отговарят на изискванията за независимост и безпристрастност

НОВАТА ПРОЦЕДУРА по чл.371, т.2 от НПК

Дискусии и предложения по проекти за закони


НОВАТА ПРОЦЕДУРА по чл.371, т.2 от НПК

Мнениеот rts » 11 Окт 2006, 14:16

Колеги, не мислите ли, че тази процедура мотивира обвиняемите да се признават за виновни дори за нещо, което може би не са извършили (и за което няма безспорни доказателства, че е извършено от тях) само, за да се оттърват с минимални присъди, като при това поемат риска да бъдат осъдени за нещо, което не са извършили ? Къде остава човешкото достойнство и стимула да се бориш за правото да бъдеш признат за невиновен ? Защото и да няма НИКАКВИ доказателства, че именно X е извършил определено деяние, ако същият този X има и други престъпления, почти сигурно е, че ще се признае за виновен по ВСИЧКИ обвинения, няма да се провежда истинско следствие и така, приписаното престъпление ще бъде считано за действително, присъдата ще си влезе в сила, НО ... няма да отговаря на истината, ще бъде погазен принципа, че всеки е невинен до доказване на противното. Ако пък адвокатът на такъв обвиняем има смелостта да обжалва присъдата като твърди, че е основана само на предположения и на обясненията на друг обвиняем, участвал в това престъпление, РИСКЪТ е въззивния съд да върне делото и произвоството да се проведе по общия ред, т.е. ОБВИНЯЕМИЯ да получи МНОГО ПО-ГОЛЯМА ПРИСЪДА за ПО-МАЛКО и ПО-ЛЕКО НАКАЗУЕМИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ. Моля, изразете личното си мнение !
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Мнениеот maria01 » 12 Окт 2006, 16:38

Моето лично мнение е, че твърде рядко някой бива осъден за нещо, което не е извършил и твърде често бива оправдан, въпреки, че и той много добре си знае , че е виновен, но... липса на доказателства, процесуални нарушения и прочие. така че в случая всеки сам си прави избора дали при недостатъчно доказано престъпление да се признае за виновен и да си понесе едно много по-леко наказание, отколкото да се бори за оправдание, макар че си е виновен и той си го знае и да рискува доста в крайна сметка да бъде осъден и да получи много по-строго наказание. Възможно е, разбира се, по този начин някой да се признае за виновен, примерно, за да прикрие другиго, но такива неща са възможни и по общия ред.
По страшното при тази процедура, според мен е, че по този начин се дава възможност да се налагат твърде леки наказания за доста сериозни престъпления - напр. убийство, изнасилване и прочие, което не ми се вижда никак редно, като в случая изказвам позицията си на юрист, а не на адвокат на подсъдимия, естествено.
maria01
Потребител
 
Мнения: 208
Регистриран на: 16 Яну 2004, 11:52
Местоположение: София


Назад към Обсъждане на законопроекти


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron